بلند کردن قد

بلند کردن قد

بلند کردن قد : با پیشرفت هر روزه  در علم ، و کشف روشها و تکنیکهای جراحی جدیدی  که وارد حوزه پزشکی می شوند و این موضوع برای خیلی‌ افراد  امیدبخش است جراحی بلند کردن قد عملی سخت و پیچیده است که به هدف افزایش دائمی قد انجام می شود .

به  این شکل که استخوان در این جراحی  بریده شده و سپس وسیله‌ ای کار گذاشته می‌ شود که فاصله بین دو قطعه استخوان را عریض‌ تر می کند و استخوان جدید در آنجا رشد می کند .

 

 

 

 

اما این روش بسیار پیچیده و هزینه آن بسیار بالاست ، البته  باید گفت به طور قطعی  قد فرد با  این جراحی بلندتر خواهد شد ، با این همه متقاضیان قبل از اقدام باید تمام جوانب و اثرات جانبی آن را به دقت بررسی کنند تا ببینن ارزش ریسک کردن را دارد یا خیر.

 

 

چه چیزی قد را تعیین می کند؟

ارتفاع توسط  تعدادی از عوامل تعیین می شود ، از جمله آن می شود به  :

 

** ژنتیک : ژنتیک اکثریت از ارتفاع یک فرد را تشکیل می دهد تحقیقات بر روی دوقلوهای برادر نشان می دهد که بزرگ ترین عامل تعیین نوع بدن فرد ، وراثت است.

به سادگی ، اگر والدین یک فرد قد بلند اند ، بیشتر احتمال دارد که فرد نیز بلند باشد اگر والدین فرد کوتاه باشند ، پس احتمال دارد که فرد نیز کوتاه قد باشد.

 

**ارتباط جنسی : ارتباط جنسی یکی دیگر از عوامل بیولوژیکیست که نقش تعیین کننده در کل ارتفاع افرد را ایفا می کند خانم ها  تمایل بالقوه کم تری نسبت به مردان دارند.

 

** شرایط خاص پزشکی : بعضی از شرایط پزشکی نیز می توانند نقش مهمی در تعیین قد افرد داشته باشند.

 

 

 

 

**تغذیه :در طول سال های رشد اگرفرد سوء تغذیه داشته باشد به پتانسیل کامل خود نخواهید رسید و این مورد یکی از موارد منفی در افزایش قد در افراد است اگر به اندازه کافی تغذیه کنید به احتمال زیاد به ارتفاع ژنتیکی از پیش تعیین شده فرد احتمالا کمی بلندتر خواهید شد.

 

 

**ورزش :  از آن جا که صفحات رشد و این که ستون فقرات فرد میتواند فشرده شود عموم مردم تصور می کردند که وزنه برداران و ورزش های تاثیر گذار می تواند موجب توقف رشد فرد شود که این تصور کاملا غلط است و در حقیقت به صورت علمی ثابت نشده است که این گونه ورزش ها در افزایش قد فرد  به صورت مثبت یا منفی عمل می کنند.

اما شواهدی وجود ندارد که وزنه برداری می تواند رشد فرد  را متوقف کند اگر فشار روی استخوان ها آنقدر زیاد نباشد که باعث بسته شدن صفحات رشد شود.

 

 

نقش مهم تغذیه در رشد قد:

در طول سال های رشد اگر شما سوء تغذیه داشته باشید به پتانسیل کامل خود نخواهید رسید و این مورد یکی از موارد منفی در افزایش قد می باشد.

اگر به اندازه کافی تغذیه کنید به احتمال زیاد به ارتفاع ژنتیکی از پیش تعیین شده خود احتمالا کمی بلندتر خواهید رسید.

برخی از نشانه هایی وجود دارد که پروتئین کافی در طول سال های رشد شما می تواند به طور مثبت به ارتفاع شما اضافه کند و به طور کل سبب افزایش قد شما شود.

 

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی بلند شدن قد هستند؟

اکثر افراد فکر می کنند که جراحی بلند کردن قد جزو جراحی های زیبایی است بلکه بابد گفت  این عمل می توان به افرادی  هم  که از مشکل نامساوی بودن پاها ، کوتولگی و اختلال‌ های گوناگون ساق پا رنج می برند کمک کرد.

به طور مثال فردی که عدم نابرابری طولی اندام داشته باشند، یعنی  یک پا یش  کوتاه‌ تر یا بلندتر از پای سالم اش باشد، برای درمان ،  پزشک جراحی بلند کردن قد را پیشنهاد می‌کنید  یا عوامل ژنتیکی که هنوز هم علت شان مشخص نیست ، تومور، عفونت‌ ها ، تروما یا ضربه  و … که  باعث نابرابری طولی اندام می شود .

دقت داشته باشید که هر قدر نابرابری طولی اندام  بیشتر باشد ، بیمار برای راه رفتن انرژی بیشتری مصرف می کند ، چون مرکز ثقل بدن خیلی جا به‌ جا می شود و انرژی بیشتری از فرد می گیرد .

راه رفتن فرد عادی  به‌ دلیل انقباض تعدادی از عضلات اندام تحتانی با کوشش زیادی همراه نیست ، از طرفی لگن این افراد  به طرف اندام کوتاه‌ تر کج می شود که اگر این شرایط درمان نشود ، لگن در حالت کج و انحراف ثابت می شود و به دنبال آن ستون فقرات انحراف پیدا می کند که با درد کمر همراه است .

 البته باید اشاره کرد که در کوتاهی کمتر از ۵ سانتی‌ متر می توان از روش های دیگری نیز استفاده کرد . اگر کوتاهی ۱ یا ۲ سانتی متر باشد ، با استفاده از لیفت و کفی در داخل کفش تعادل ایجاد خواهد شد و اگر۳ تا ۴ سانتی متر باشد کفی زیر کفش قرار می گیرد ‌ولی در کوتاهی بیشتر از۵ سانتی متر درمان با جراحی توصیه می شود .

روش جراحی افزایش قد از لحاظ درمانی و زیبایی یکسان است ، ولی باید گفت  منطقی نیست که عضو سالم  تان ، تحت جراحی پرخطر با عوارض و مشکلات فراوان قرار بگیرد .

 

 

بلند کردن قد

 

خطرات عمل جراحی افزایش قد:

 

عوارض و خطرهای اصلی:

**شکستگی و یکپارچه نبودن استخوان:

در تمام  روش های افزایش قد یک یا چند استخوان به دو بخش ، استئوتومی یا شکستن استخوان  تقسیم و سپس دو بخش شکسته شده به آهستگی از هم جدا می شود .

در مجموع تمام این روش ها بر توانایی طبیعی استخوان برای رشد و احیا متکی است . چنانچه سرعت جدا شدن از سرعت رشد استخوان بیشتر باشد ، احتمال این که دو بخش استخوان کاملاً جدا از یکدیگر بماند و به صورت یکپارچه رشد نکند ، بالا خواهد بود .

این مورد گونه‌ ای شکستگی و عارضه‌ ای جدی است که منجر به معکوس شدن افزایش قد می شود و گاهی اوقات باید پیوند استخوان برای جبران و ترمیم آن انجام شود .

 

 

**آسیب‌ دیدگی عصب‌ ها و رگ‌ های خونی:

پیامد  جراحی بلند کردن قد کشیده شدن رگ‌ های خونی و اعصاب است که به نوبه خود به آسیب‌ دیدگی آن ها منجر می شود که برای درمان آن باید جراحی انجام شود یا دارو ها ی خاصی تجویز گردد .

هر چند این نوع آسیب دیدگی متداول تر از شکستگی است ، اما می توان با اطمینان از این که سرعت افزایش قد در حدی است که بدن قادر به مدیریت آن است ، امکان بروز این عوارض را کاهش داد .

 

 

**به هم پیوستگی پیش از موعد:

چنانچه سرعت افزایش طول استخوان بیش از حد آهسته باشد ، التیام و جوش خوردن استخوان پیش از تکمیل فرایند افزایش قد رخ می دهد و به این ترتیب هدف انجام عمل محقق نمی‌ گردد .

با نظارت دقیق بر رشد استخوان می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد ، اما در صورت مواجهه با آن ، جراحی خارج از برنامه باید انجام شود .

 

بلند کردن قد

 

عوارض و خطرهای جزئی:

*عفونت:

زمانی که دستگاه مخصوص افزایش قد در بدن قرار داده می شود ، احتمال بروز عفونت در ناحیه‌های تماس آن با بافت‌ های بدن وجود دارد .

عفونت ناحیه‌ های قرار گرفتن پین ، یعنی محلی که پین پوست و استخوان را به یکدیگر متصل می سازد ، در روش‌ های بیرونی بسیار شایع است .

حال آن که عفونت در روش‌ های درونی نادر است ، اما اگر بروز یابد ، بسیار وخیم و جدی خواهد بود ، چون عفونت درون بدن محبوس خواهد شد و گاهی تا مدت‌ ها تشخیص داده نمی شود .

 

*جای زخم:

چون در جراحی افزایش قد برش‌ های متعددی در پوست و گوشت ایجاد می‌شود، احتمال به جا ماندن اثر زخم بالا است .

جای زخم به ویژه در صورت انجام روش‌ های بیرونی ناخوشایند است ، چرا که چندین جای زخم بر روی بدن باقی می‌ ماند که بعضی از آن ها بسیار طولانی و عمیق است .

 

دیگر عوارض:

هر روش با خطر ها و عوارض منحصر به فرد خود همراه است و پیش از هر گونه تصمیم‌ گیری جراح باید بیمار را کاملاً از خطر های احتمالی‌ هر عمل مانند :  شکستگی پین در روش‌ های بیرونی آگاه کند .

 

 

آیا صندل‌ های افزایش قد موجب افزایش قد می شود؟

کفش‌ ها یا صندل‌ های افزایش قد که تبلیغات فراوانی درباره آن ها می‌ شود هیچ مبنای علمی ندارد و افزایش قد با استفاده از آن ها مقدور نیست .

 به خصوص این که در تبلیغات این صندل‌ ها مطرح می‌ شود که افراد با استفاده از این صندل‌ ها در هر سنی می‌ توانند قد خود را افزایش دهند که ادعای کاملا غیر علمی است زیرا پس از بسته شدن صفحه‌ های رشد ، افزایش طول قد به غیر از روش جراحی به هیچ‌ وجه مقدور نیست .

 

 

 

راه های افزایش قد:

*توجه به خواب کافی

*داشتن تغذیه‌ سالم (ویتامین D کافی ، روی ،کلسیم و….)

*انجام ورزش منظم(شنا ،بارفیکس ،رساندن نوک انگشت‌های دست به انگشت‌های پا ،کشش‌،طناب بازی …

* عادت به صاف نگه‌ داشتن بدن

* خوردن آب فراوان

*داشتن سیستم ایمنی قوی

 

 

از خطرات قد بلند:

افزایش خطر مرگ ناشی از سرطان:

به گفته بسیاری از محققان  به ازای هر ۶/۳۵ سانتی‌متر افزایش قد در افراد ، خطر مرگ بر اثر سرطان حدود ۴% افزایش خواهد یافت .

قد بلند بودن امکتم دارد نشانه تغذیه بیش از حد به خصوص مصرف مقدار بالایی پروتئین
حیوانی با میزان کالری بالا  هم باشد ، طبق تحقیقات به عمل آمده مشخ شده  که مردان بلند قد و چاق در معرض فزاینده خطر ابتلا به سرطان پروستات می باشند همینطور خانم های  بلند قد اکثرا احتمال دارد دچار سرطان ملانوم شوند.

 

 

افزایش خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی:

همینطور نتایج تحقیقات نشان داده خانم های  بلند قد و با جثه بزرگ تر، نزدیک به ۳ برابر اکثر احتمال دارد دچار فیبرپلاسیون هلیزی ( رایج ترین نوع آریتمی قلبی)  شوند.

 

 

کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت:

از سوی دیگر خم باید اشاره کرد که مردان بلند قد کمتر دچار مریضی قلبی و دیابت می شوند نتایج تحقیقات  جدید نشان می دهد به ازای هر ۶ سانتی ‌متر افزایش قد ، خطر مرگ بر اثر مریضی قلبی حدود ۶ درصد کاهش می یابد افراد بلند قد دارای ریه‌ های بزرگ تر و عضله قلب قوی تر می باشند ،  که می تواند تا حدودی این تاثیر مثبت را توجیح کند.

 

 

نوسانات روزانه و نقش آن در قد:

 

بلند کردن قد

 

قد فرد  در طول روز کمی کاهش می یابد در میان دیسک های نخاعی ، کیسه های مایع وجود دارد که زمانی که فرد در حال ایستادن است ، سر و شانه فرد فشار ستون فقرات را روی ستون فقرات قرار می دهد وسبب می شود که این کیسه ها فشرده شوند و در افزایش قد فرد اثر بگذارند.

خیلی از کارشناسان ادعا کرده اند که می توانند فضای اضافی بین استخوان های ستون فقرات ایجاد کنند البته به راستی باید به این ادعا  شک کرد همچنین ادعا می کنند که کشش و حلق آویز می تواند سبب افزایش قد فرد شود.

 البته این بخش از ادعا درست است آویزان کردن و کشش می تواند فشرده سازی را به عقب برگرداند و در واقع مدت زمان را تا فشرده سازی ستون فقرات طولانی تر می کند می تواند به طور موقت به میزان یک در صد کاهش یابد و در افزایش قد فرد  اثر گذار باشد.

در افراد قد بلند این می تواند تا نیم اینچ باشد در حقیقت كشش و حلق آویز كردن می تواند یک در صد  فشرده سازی ستون فقرات را بازیابی كند،اما فرد را بلند خواهد کرد به همین دلیل ، گرانش و کشش فضانوردان می توانند تا ۲ برابر بلندتر در فضا باشند در حقیقت این عمل است که سبب افزایش قد فضا نوردان می شود زمانی که آن ها به زمین برمی گردند ، بعد از گذشت ماه ها به ارتفاع طبیعی خود برمی گردند.

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + هفت =

EnglishSaudi Arabia