بهترین جراح مچ پا

بهترین جراح مچ پا

بهترین جراح مچ پا : شکستگی استخوان مچ پا زمانی اتفاق می افتد که یک استخوان در یک طرف یا دو طرف مچ پا تا حدودی یا به طور کامل بشکند.

اغلب شکستگی های مچ پا ناشی از پیچ خوردن و زمین خوردن یا آسیب دیدگی هایی است که در طول ورزش یا بازی بوجود می آید.

تا قبل از سن ۵۰ سالگی، اغلب شکستگی های مچ پا در بین مردان اتفاق می افتد. پس از ۵۰ سالگی، زنان بیشتر دچار شکستگی استخوان مچ پا می شوند.

 

 

بهتریم جراح مچ پا

 

 

به گفته بهترین جراح مچ پا :شکستگی مچ پا ازجمله آسیب‌های شایع استخوان و مفصل مچ پاست. شکستگی مچ پا می‌تواند تا حد زیادی توانایی فرد را برای انجام ساده‌ترین کارها مثل دویدن و راه رفتن را محدود کند.

همچنین  این آسیب دردناک ممکن است سبب از دست رفتن قدرت اندام‌های تحتانی، محدود شدن دامنه‌ی حرکتی و درد در افراد شود. این آسیب می‌تواند انجام کارهای روزمره  شما را دشوار یا غیرممکن سازد.

شکستگی مچ پا انواع مختلفی دارد و روش درمانی آن نیز بسته به موقعیت و شدت آسیب متفاوت خواهد بود.

پس از شکستگی مچ پا می‌توانید از فیزیوتراپی استفاده کنید تا عملکرد فرد آسیب دیده بهبودی پیدا کرده و بتوانید فعالیت‌های قبلی خود را ادامه دهید.

 

 

علت شکستگی های مچ پا:

مهم ترین علل ایجاد این شکستگی ها عبارت اند از  :

**پیچیدن یا چرخش شدید مچ پا
**سکندری خوردن و به زمین افتادن
**ضربه به مچ پا در زمان تصادف اتومبیل

شکستگی‌ها ممکن است به طور همزمان با پارگی رباط‌ها ایجاد شوند. ممکن است این عارضه به دلایل مختلف ایجاد شود:

**پیچاندن بیش از حد مچ پا

**چرخاندن مچ پا به طرفین

**خم و راست کردن مفصل

**وارد کردن فشار بسیار زیاد بر روی مفصل با فرود آمدن بر روی پاها مثلاً به هنگام پریدن از ارتفاع بلند

 

 

 

تقسیم بندی شکستی مچ پا توسط بهترین جراح مچ پا:

شکستگی استخوان مچ پا شکستگی جزئی یا کامل استخوان یک طرف یا دو طرف استخوان است. انواع شکستگی مچ پا بین ۱ تا ۳ براساس تعداد استخوان های شکسته طبقه بندی می شوند که از قرار زیر است :

 

بهترین جراح مچ پا

**شکستگی قوزک جانبی :

تنها استخوان خارجی مچ پا، استخوان نازک نی شکسته می شود.

**شکتگی قوزک داخلی :

تنها استخوان داخلی مچ پا، استخوان درشت نی، شکسته می شود.

شکستگی دو قوزکی :

دو استخوان نازک نی و درشت نی شکسته می شوند.

 

 

شدت شکستگی مچ پا به صورت زیر طبقه بندی می شود :

 

**بدون جابجایی :

تکه های استخوان شکسته سرجای خود باقی می مانند و جابجا نمی شوند.

همراه با جابجایی:

دو قسمت از استخوان شکسته جابجا می شوند

همراه با خرد شدگی :

تکه های ریز متعددی از استخوان در محل شکستگی یافت می شوند.

شکستگی پیچیده :

بافت نرم مجاور استخوان شکسته به شدت آسیب می بیند.

شکستگی ترکیبی :

قطعات شکسته شدن استخوان وارد پوست می شوند.

وقتی در شکستگی چندین استخوان شکسته می شود یا استخوان ها جابجا می شوند، شکستگینر عفونت را نیز در بردارد.

 

 

بهترین جراح مچ پا

 

تشخیص شکستگی مچ پا توسط بهترین جراح مچ پا:

پس از گفتگو در مورد سوابق پزشکی، علائم و نحوه‌ی ایجاد آسیب، بهترین  جراح مچ پا  یک معاینه‌ی دقیق از مچ، کف و ساق پا را ترتیب می‌دهد.

 

**عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس :

اشعه‌ی ایکس می‌تواند در صورت وجود شکستگی و یا دررفتگی، آن را نشان دهد. همچنین با استفاده از این روش می‌توان تعداد تکه‌های استخوانی شکسته شده را نیز تعیین کرد.

 

**آزمایش فشار :

بسته به نوع شکستگی مچ پا،  ممکن است بر روی مفصل فشار وارد کرده و با اشعه‌ی ایکس از آن عکس‌برداری کند که به این کار آزمایش فشار گفته می‌شود. این نوع از عکس‌برداری به منظور تشخیص نیاز مفصل به عمل جراحی انجام می‌شود.

 

**سی تی اسکن :

این نوع از عکس‌برداری می‌تواند یک تصویر از مقطع عرضی مچ پا ارائه دهد که از آن برای بررسی بیشتر آسیب استفاده می‌شود. این روش مخصوصا برای زمانی که شکستگی به درون مفصل راه پیدا می‌کند کارساز است.

 

**اسکن MRI :

در برخی از موارد شکستگی مچ پا، اسکن MRI برای بررسی رباط‌های مفصل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

درمان شکستگی مچ پا:

 

 

بهترین جراح مچ پا

 

**درمان اولیه:

 

اگر حس می‌کنید که پای شما شکسته است، بلافاصله با پزشک متخصص ارتوپد تماس گرفته و یا به مرکز اورژانس مراجعه کنید. می‌توانید تا قبل از رسیدن به مطب متخصص  و یا مرکز اورژانس، کارهای زیر را انجام دهید :

**بر روی مچ آسیب دیده  به هیچ  وجه راه نروید تا از بدتر شدن آسیب جلوگیری کنید.

**مچ  پا را بالا نگه دارید تا از میزان  ورم و درد و کاسته شود.

**به منظور کاهش درد و ورم، بر روی ناحیه‌ی آسیب دیده یخ بگذارید. دقت داشته باشید که یخ را به صورت مستقیم بر روی بافت آسیب دیده قرار ندهید. این کار برای ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از وقوع آسیب مؤثر است.

**ایبوپروفن می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای جراحات مچ پا باشد، چرا که این دارو همراه با تسکین درد، التهاب را نیز کاهش می‌دهد. البته در صورت وجود هرگونه مشکل دارویی و یا در صورتی که در حال حاضر دارو و یا مکمل مصرف می‌کنید، قبل از مصرف ایبوپروفن با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

**تزریق پلاسما غنی از پلاکت:

بهترین جراح مچ پا

این تکنیک نوظهور به منظور بازسازی رباط‌ها و تاندون‌های پاره شده در مفصل مچ پا مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاسما که حاوی فاکتورهای رشد موادی که رشد سلول‌ها و بهبود بافت‌ها را تحریک می‌کنند خود بدن می‌باشد از خون بیمار گرفته شده و به منطقه‌ی آسیب دیده تزریق می‌شود. در برخی از موارد تزریق اوزون همراه با پی آر پی انجام می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند که این روش مدت زمان بهبودی را کاهش داده و احتمالاً نیاز به انجام عمل جراحی را از بین خواهد برد.

 

 

بهترین جراح پای پرانتزی:

پای پرانتزی یا ژنوواروم یکی از اختلالات شایع اسکلتی است که یا به صورت اولیه و مادرزادی وجود داشته و یا به صورت ثانویه و طی زمان ایجاد می شود.

مشکلاتی مانند آرتروز ، شکستگیها، وزن بالا و … باعث بروز این مشکل می شوند. درمان پای پرانتزی توسط بهترین جراح پای پرانتزی  به این صورت است که گاهی اوقات میزان پرانتزی بودن پا به حدی زیاد می شود که دیگر با درمان های کنسرواتیو مثل فیزیوتراپی و تمرین درمانی قابل اصلاح نیست و در صورتی که بیمار  بخواهد با همان وضعیت به زندگی روزانه ی خود ادامه دهد، موجب می شود که درگیری ها در سطوح و مفاصل بالاتر و پایین تر، آسیب های ثانویه ای ایجاد نماید.

 

بهتریم جراح مچ پا

 

 

در این مواقع عمل جراحی توسط بهترین جراح پای پرانتزی  بهترین درمان برای رفع این مشکل می باشد. بسیاری از کودکانی با مشکل مادرزادی زانوی پرانتزی به دنیا می آیند، پس از بسته شدن صفحات رشد البته در صورتی که مشکل خیلی حاد و جدی باشد در همان سنین کودکی کاندید عمل جراحی می شوند.

عمل جراحی زانو پرانتزی ، استئوتومی نام دارد که در آن جراح با بریدن استخوان ها و تصحیح زوایا ، زانوی پرانتزی را تصحیح می کند.

همچنین در صورتی که در سنین بالا فرد دچار آرتروز شدید گردد که باعث زانوی پرانتزی شدید گردد فرد به سمت جراحی تعویض مفصل سوق پیدا می کند.

 

 

پرسش های متداول درباره عمل آرتروسکوپی مچ:

چه زمانی می‌توانم به رانندگی ادامه دهم؟

زمانی که بتوانید بدون محدودیت اجسام را بلند کرده و استفاده از داروهای مسکن مخدر را متوقف کنید، می‌ توانید به رانندگی ادامه دهید.

 

 

چه زمانی می‌توانم ورزش و کار خود را از سر بگیرم؟

در صورتی که بتوانید وظایف کاری خود را بدون خطر انجام دهید، می‌توانید چند روز پس از انجام عمل به کار خود بازگردید. بیشتر افراد باید حداقل به مدت یک یا دو هفته از کار خود دست بکشند.

پس از انجام عمل آرتروسکوپی مچ پا می‌توان به ورزش‌های حرفه‌ای بازگشت، ولی قبل از این کار باید حداقل ۴ تا ۶ هفته استراحت کرد.

 

نتایج عمل آرتروسکوپی مچ پا چیست‌؟

۷۰ تا ۹۰ درصد از بیمارانی که به دلیل عارضه‌های شایع تحت عمل آرتروسکوپی قرار می‌گیرند، نتایج خوب و عالی دریافت می‌کنند.

 

بهترین جراح مچ پا

 

مزایای عمل آرتروسکوپی مچ پا چیست‌؟

آرتروسکوپی مچ پا به جراح این اجازه را می‌دهد تا به وسیله‌ی یک بریدگی کوچک، درون مفصل را مشاهده کند. این کار مشکلات مربوط به بریدگی‌های بزرگ از قبیل عفونت و درد را از بین می‌ برد. می‌ توان این عمل را به‌صورت سرپایی انجام داد چراکه یک عمل جراحی کم تهاجمی است.

 

 

چه زمانی باید از انجام جراحی  آرتروسکوپی مچ پا پرهیز کرد؟

جراحی آرتروسکوپی  برای بعضی از بیماران مناسب نخواهد بود. افراد مبتلا به آرتروز حاد مچ پا ممکن است از عمل پاکسازی آرتروسکوپی سودی نبرند. افراد مبتلا به عفونت‌های فعال و برخی دیگر از عارضه‌های پزشکی نیز موارد مناسبی برای انجام عمل آرتروسکوپی نیستند.

 

 

نتایج بعد از عمل آتروسکوپی مچ پا:

عمل آرتروسکوپی مچ پا اساسا به صورت سرپایی است و بیماران همان روز جراحی مرخص می شوند. برای جراحی هایی که نیاز به بازسازی های پیچیده ای دارند برش های بزرگتری نیاز است چون جراح استخوان را تعویض میکند و ممکن است بیمار نیاز داشته باشد مدت زمان بیشتری در بیمارستان بماند تا درد کنترل شود و بر اوضاع به دقت نظارت شود.

به همچنین شما ممکن است به فیزیوتراپی در بیمارستان نیاز داشته باشید. استفاده کردن ازعصا، یک یا دو روز بعد از عمل آرتروسکوپی مچ پا بسیار رایج است.

 

 

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی ارتوپدی:

 

 

بهترین جراح مچ پا

 

 

از زمان عمل بیمار در اتاق عمل تا انتقال به ریکاوری شروع شده و به بهبود بیمار ختم می‌شود.توجه به نکات زیر پس از عمل حائز اهمیت می‌ باشد.

 

۱- درد:

ادم، هماتوم و اسپاسم عضلانی در ایجاد درد دخیل می‌باشد برای کاهش درد می‌توان از مسکن‌های خوراکی، موضعی (شیاف) و عضلاني استفاده نمود علاوه بر روش‌هاي داروئي براي کاهش درد، بلند کردن اندام عمل شده، تغيير وضعيت و استفاده از سرما در صورتي که پزشک دستور داده باشد مي‌ تواند به کنترل درد و ادم کمک كند درد فزايند و غير قابل كنترل را به پزشك اطلاع دهيد پس از ۳-۲ روز اكثر بيماران فقط گاهي اوقاف براي درد و اسپاسم عضلاني نياز به مسكن خوراكي پيدا مي‌ كند.

 

 

۲- عملکرد عصبی- عروقی:

تروما، ادم یا وسایل بی‌حرکت کردن ممکن است خونرسانی بافتی را دچار اختلال کند پس اندام را از نظر رنگ، درجه حرارت، پر شدگی مویرگی، نبض، ادم، درد، حس و حرکت کنترل کنید و در صورت بروز مشکل، فوری به پزشک اطلاع داده، اندام را بلند کنيد و باندها و گچ‌ فشارنده را آزاد كنيد.

 

 

۳- تأمین سلامت:

رژیم غذایی باید حاوی پروتئین و ویتامین کافی برای التيام زخم باشد بيماري که مدت طولاني در بستر باقي مي‌ ماند نبايد زياد شير مصرف کند زيرا کلسيم بدن را بالا مي‌ برد و دفع کلسيم از راه ادرار خطر ابتلا به سنگ ادراري را بيشتر مي‌کند مايعات زياد مصرف کنيد براي به حداقل رسانده دفعات استفاده از لگن نبايد مانع از مصرف مايعات شود.

از استعمال دخانيات خودداري کنيد بيماران پير با سوء تغذيه و آنهايي که بدون کمك قادر به حركت نيستند بيشتر در معرض ابتلاء به زخم فشاري هستند، برگرداندن بيمار، شتسشو و خشك كردن پوست و تقليل فشار روي برآمدگي‌ هاي استخواني، برای اجتناب از شکنندگی پوست لازم است.

 

 

بهترین جراح مچ پا

۴- بهبود تحرک جسمی:

بیماران بعد از جراحی ارتوپدی معمولاً از حرکت کردن می‌ترسند و زمانی تحرک خود را افزایش می‌دهند که مطمئن شوند حرکت در محدوده درمانی مفید است اگر چه بافت نرم سریعتر از استخوان التيام مي‌يابد و برش جراحي ترميم مي‌شود اما استخوان زير آن به زمان بيشتري احتياج دارد تا ترميم شود و قدرت نرمال خود را بدست بياورد.

وسايل عمل (پيچ، پلاک و …) براي حفظ وضعيت استخوان طراحي شده‌اند نه براي حمايت وزن بدن و در صورت فشار ممکن است خم شوند، شل شوند يا بشکنند پس براي تحرک از وسايل کمك حركتي (عصا و واكر) استفاده كنيد.

 

 

۵- شوک هیپو ولمیک:

از دست دادن خون زیاد در حین جراحی یا بعد از آن سبب شوک می‌شود افزایش تعداد نبض، کاهش فشار خون، بیقراری، کاهش دفع ادرار، تغیرات خلقی، تشنگي، کاهش هموگلوبين را سريعاً به پزشک اطلاع دهيد.

 

 

 

۶- پنومونی:

بیمار را به تنفس‌های عمیق و سرفه تشویق کنید اتساع کامل ریه از تجمع ترشحات تنفسی و بروز آتلکتازی و پنومونی جلوگیري مي‌کند. اگر علائم مشکلات تنفسي مثل افزايش تعداد تنفس، سرفه، کاهش صداهاي تنفسي و تب ایجاد شد سریعاً به پزشک معالج اطلاع دهید.

 

 

۷- احتباس ادراری:

برای پیشگیری از احتباس ادراری و اتساع مثانه بیمار را به دفع ادرار هر ۴-۳ ساعت تشویق کنید محیط خصوصی و خلوت در حين دفع ادرار را براي بيمار فراهم کنيد در صورتي که بيمار قادر به دفع ادرار نيست از سوند ادراري استفاده کنيد و در اولين فرصت ممکن آنرا خارج کنيد.

بهترین جراح مچ پا

۸- عفونت:

عفونت، یکی از خطرات مهم بعد از همه جراحی‌هاست اما در بیماران با جراحی ارتوپدی بعلت خطر بالای بروز استئومیلیت این نگراني بيشتر است. استئوميليت نياز به درمان طولاني مدت بوسيله آنتي بيوتيک وريدي دارد در صورت وقوع اين شرايط، استخوان و پوتز آلوده و يا وسايل ثابت‌سازي داخلي بايد از طريق جراحي برداشته شوند.

در هنگام تعويض پانسمان و تخليه ظرف درناژ رعايت روش استريل ضروري است توجه به محل برش جراحي از نظر علائم عفونت، نوع ترشحات محل درن حائز اهميت است.

 

 

۹- ترومبو آمبولی:

با استفاده از ورزش‌های مچ و ساق پا، جوراب‌های الاستیک، مصرف مایعات زیاد و حرکت کردن زودرس می‌توانید از بروز ترومبو آمبولی جلوگیری کنيد.ممکن است استفاده از وارفارین و هپارین با دوز تنظیمی برای جلوگیری از ترومبو آمبولی تجویز می‌شود.

 

 

عوارض و خطرات احتمالی :

** جوش نخوردن استخوان

** عفونت استخوان و استئومیلیت

** عدم پذیرش بدن در استفاده از پروتز

 

 

 

ازجمله مواردی که بیماران برای معالجه آن به متخصص مچ پا مراجعه می‌کنند می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • صافی کف پا که معمولاً به یک اختلال حساب می‌ آید و سبب بیماری‌ های دیگر مانند کمردرد زانودرد و غیره می‌ شود.
  • بیماری‌ های پوستی در ناحیه پا به وجود می‌ آید.
  • اشکالات پیش آمده در مچ پا به دلیل کفش نامناسب.
  • دردهای مزمن در پا و مچ پا مانند خار پاشنه
  • عوارض بیماری‌ هایی مانند نقرس، سیاتیک و … در پا

 

چه عواملی باعث بروز بیماری‌های پا می‌شود؟

عوامل زیادی در ایجاد بیماری‌ های پا دخالت دارند؛ برای مثال ممکن است پوشیدن کفش ‎‌های تنگ و فشار آوردن به استخوان پا، باعث بروز بیماری‌ های زیادی ماندن میخچه و خار پاشنه شوند.

متأسفانه در مورد برخی بیماری‌ ها، دخالت عوامل وراثتی اثبات شده و پیشگیری از آن‌ها ممکن نیست.

اکثر این بیماری‌ ها با استفاده از عمل جراحی برطرف می‌ شوند. اما اگر به سرعت برای درمان آن‌ ها اقدام نکنید، مطمئنا کار شما سخت‌ تر خواهد شد و اثرات آن بعد از عمل جراحی هم با شما خواهد بود.

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 2 =

EnglishSaudi Arabia