بهترین دکتر ارتوپد

بهترین دکتر ارتوپد

بهترین دکتر ارتوپد :استخوان عملکردهای بسیار مهمی در بدن دارد، از محافظت از اندام‌های حیاتی گرفته تا استحکام عضلات و ذخیره کلسیم؛ بنابراین نباید تعجب کنید که مراقبت از سلامت استخوان‌ها بسیار مهم است. به گفته بهترین دکتر ارتوپد برای پیشرفت پوکی استخوان، بیماری‌ای که موجب می‌شود استخوان‌ها ضعیف و شکننده شوند، به میزان توده استخوانی‌تان در سن ۳۰ سالگی و چگونگی تحلیل آن در سال‌های بعد بستگی دارد.

بهترین دکتر ارتوپد

استخوان‌ها به‌طور مدام در حال تغییر هستند: استخوان‌های جدید ساخته می‌شوند، همان‌طور که استخوان‌های قدیمی تجزیه می‌شوند. در چند دهه‌ی اول زندگی‌تان، بدن شما استخوان‌های جدید را سریع‌تر از تجزیه‌ی استخوان‌های قدیمی می‌سازد و این باعث افزایش توده استخوانی می‌شود؛ اما در حدود ۳۰ سالگی، اگرچه روند ادامه دارد، اما اغلب مردم بیش از به دست آوردن توده‌ی استخوانی، آن را از دست می‌دهند.

بیماری پاژه استخوان چیست

به گفته بهترین دکتر ارتوپد :بیماری پاژه تداخل فرایند بازیافت طبیعی بدن است که در آن بافت جدید استخوان به تدریج جایگزین بافت استخوان قدیمی می شود با گذشت زمان، این بیماری می تواند باعث آسیب دیدگی های استخوانی شود ، بیماری پاژه استخوان اغلب در لگن، جمجمه، ستون فقرات و پاها رخ می دهد خطر ابتلا به این بیماری در استخوان با بالا رفتن سن افزایش می یابد.

همانطور که بهترین دکتر ارتوپد گفته است  اگر هر یک از اعضای خانواده این اختلال را داشته باشند، خطر ابتلای فرد نیز افزایش می یابد و عوارض بیماری پاژه استخوان می تواند شامل شکستگی استخوان، کاهش شنوایی و تنگ شدن اعصاب در ناحیه ستون فقرات شما باشد.بیسفسفونات ها – داروهایی که برای تقویت استخوان های ضعیف شده توسط پوکی استخوان استفاده می شود – درمان اصلی است که در موارد شدید ممکن است جراحی ضروری باشد.

بهترین دکتر ارتوپد

علائم بیماری پاژه استخوان چیست

یه گفته بهترین جراح ارتوپد :اکثر افراد مبتلا به بیماری پاژه هیچ نشانه ای ندارند هنگامی که علائم بروز کنند، شایع ترین شکایت، درد استخوان خواهد بود چون این بیماری باعث می شود که بدن شما استخوان جدید را سریعتر از حد طبیعی تولید کند، بازسازی سریع باعث ایجاد استخوانی می شود که نرم تر و ضعیف تر از استخوان طبیعی است و می تواند منجر به درد استخوان، تغییر شکل و شکستگی استخوان شود. بیماری ممکن است فقط یک یا دو منطقه از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد یا ممکن است گسترده باشد. علائم و نشانه های شما، اگر وجود داشته باشد، به قسمت آسیب دیده بدن بستگی دارد.

سرطان استخوان چیست

سرطان استخوان از سنین شیرخوارگی تا سالمندی می تواند ایجاد شود و سبب فلج عضو و یا مرگ فرد مبتلا شود . سرطان استخوان به سارکوم  نیز شهرت دارد و در تمام دنیا شایع است . سرطان استخوان زمانی اتفاق میافتد که سلولهای استخوان ساز دچار مشکل شوند

سرطان استخوان زمانی اتفاق می افتد که سلولهای استخوان ساز دچار مشکل شوند این سرطان در کودکان و نوجوانان شایع تر است و در افراد بزرگسال به خصوص هرچه پیرتر می شوند، کمتر دیده میشود اما دلیل بر ایننیست که اصلاً برای بزرگسالان اتفاق نیفتد. سرطان در  استخوان متاستاتیک در بزرگسالان شایعتر است. این نوع سرطان از یک ناحیه سرطانی دیگر به استخوان ها شیوع می یابد.

بهترین دکتر ارتوپد

علت ایجاد سرطان استخوان

اختلالات ژنتیکی و تغییرات ی که در قسمتهای خاصی از هسته سلولی صورت میگیرد باعث تبدیل پروتئینهای غیرفعالی به نام پروتوانکوژن به نوع فعال آن بنام انکوژنها میشود. انکوژن ها پروتئینهایی را در سلول تولید میکنند که نظم کنترل شده تکثیر سلولی را تحت تاثیر قرار داده و باعثر زباد شدن سلولی و تکثیر بیش از حد آن ها در بدن می شوند که به آنها تومور استخوانی می گویند. اینکه چه عوامل ی باعث این اختلالات ژنتیکی می شوند هنوز بخوبی مشخص نشده است. برخی عوامل محیطی مانند تابش اشعه های یونیزان و برخی مواد شیمیایی و همچنین برخی از ویروس ها در این امر مقصر شناخته شده اند.

انواع مختلف سرطان استخوان

برخی از انواع اصلی سرطان در استخوان ها  عبارتند از :

**استئوسارکوم :

شایع‌ترین نوع است که بیشتر بر کودکان و نوجوانان زیر ۲۰ سال تأثیر می‌گذارد.سرطان استخوان انواع مختلف دارد.۶ نوع متداول دارد که با استئوسارکوم شروع میشود. این متداول ترین نوع سرطان استخوان است و بیشتر در جنس مذکر بین سن ده  تا ۲۵سال گی اتفاق میافتد. اکثرا تومورهای استخوانی در استخوان های دراز دست ها و پا ها، اطراف زانوها و شانه ها ایجاد می شود. احتمال پخش شدن این سرطان در ریه ها بسیا زیاد،  است. احتمال زنده ماندن در ۵ سال، ۶۵% میباشد.

**ایوینگ سارکوم :

که بیشترین تاثیر را در افراد بین ۱۰ تا ۲۰ سال دارد.

**کندروسارکوم :

که بیشترین تاثیر را بر بزرگسالان بالای ۴۰ سال می‌گذارد.کندروسارکوم تومر سرطانی است که تقریباً یک چهارم همه تومرهای بدخیم را شامل می شود و دومین نوع جدی سرطان استخوان به حساب می آید. این سرطان در سلولهای غضروفی ایجاد می شود و به طور شگفت انگیزی غیرقابل پیش بینی است. این تومورها ممکن است پخش شونده باشند و یا روند شکل گیری کندی داشته باشند. در آن دسته از سرطان ها که روند شکل گیریشان کند تر است احتمال زنده ماندن تقریباتود درصد  است. در دسته دیگر که شکلگیری سریع دارند شانس زنده ماندن در پنج  سال فقط ۳۰ درصد  است.

بهترین دکتر ارتوپد

**فیبروسارکوم

فیبرو سارکوم یکی از انواع نادر سرطان  در استخوان است و در بزرگسالان بین ۳۵ ا ۵۵ سال اتفاق میافتد. این سرطان معمولاً در استخوان های پا و پشت زانو اتفاق میافتد و در مردها شایع تر است. کوردما نیز یکی از دیگر از سرطانهای نادر استخوان است که شانس زنده ماندن آن خیلی بالا نیست. این سرطان هم در مردها شایع تر است و معمولاً بعد از ۳۰ سالگی اتفاق می افتد.

علائم سرطان استخوان به مرور زمان به گفته بهترین جراح ارتوپد

 بهترین جراح ارتوپد میگوید :علائم سرطان استخوان باگذشت زمان وخیم تر می شوند. مهمترین علامت آن درد است. این درد ها در ابتدا بیشتر شب ها و یا در زمان فعالیت اتفاق میافتند. علائم سرطان در استخوان ممکن است چند هفته ، چند ماه یا حتی سال ها طول بکشد. گاهی اوقات میتوان این تومورها را به شکل یک توده یا غده دقیقاً روی استخوان یا بافتهای اطرافش حس کرد.
جوانان می‌توانند تحت تأثیر قرار بگیرند، زیرا رشد سریعی که در دوران بلوغ رخ می‌دهد ممکن است تومورهای استخوانی را توسعه دهد. ا نو اع فوق سرطان  در استخوان بر انواع مختلف سلول تاثیر میگذارد و درمان و چشم انداز بستگی به نوع سرطان استخوان شما دارد.

بهترین دکتر ارتوپد

سایر علائم سرطان استخوان عبارتند از:

تب ، سرد شدن بدن ، عرق کردن در شب ، و کاهش وزن بیدلیل. اما این نشانه ها اگر تومورسرطانی به قسمت های دیگر بدن سرایت نکرده باشد، چندان هم  متداول نیستند. گاهی وقتها سرطان استخوان هیچ نشانه خاصی ندارد. این سرطان ها معمولاً در چکاپهای معمولی تشخیص داده می شود.

تشخیص سرطان‌ استخوان

** جهت تشخیص سرطان های  استخوان، پزشک سؤالاتی در مورد تاریخچه پزشکی، خانوادگی و شخصی بیمار می‌کند و هم‌چنین یک معاینه کامل از فرد بیمار به عمل میآورد.

** جراح ممکن است بیوپسی سوزنی یا بیوپسی برشی انجام دهد.

** هنگام بیوپسی سوزنی ، جراح یک سوراخ کوچک در استخوانها  ایجاد کرده و یک نمونه از بافت تومور را با وسیله‌ای مثل یک سوزن برمی‌دارد.

** در بیوپسی برشی ، جراح، تومور را بریده و نمونه ای از بافت را برمیدارد.

** پزشک متخصص آسیب شناسی ، بافت را جهت تعیین سرطانی بودن آن مورد آزمایش قرار میدهد.

تومور استخوان چگونه درمان میشود. درمان سرطان استخوان چیست

بعضی از تومورهای خوشخیم استخوانی نیاز به درمان نداشته و وجود آن ها در بدن مشکلی ایجاد نمی کنند. بعضی دیگر هم ممکنست به مرور زمان خودبه خود خوب شوند و بعضی دیگر نیاز بدرمان دارند. تشخیص نیاز بدرمان یک تومور استخوانی به عهده متخصص ارتوپد است و .برای درمان تومورهای استخوانها  از روشهای گوناگونی استفاده میشود. ذکر این نکته الزامی است که برای درمان بعضی از این تومورها بخصوص تومورهای بدخیم از بیش از یک روش درمانی و به صورت هم زمان یا پشت سرهم استفاده می شود

بهترین دکتر ارتوپد

جراحی

از این روش در درمان اکثر تومورهای خوش خیم ،  و تعداد زیادی از تومورهای بدخیم استخوان استفاده می شود. اکثر تومور های خوش خیم بصورت بافتی در داخل استخوان هستند.در درمان جراحی این تومورها معمولاً پزشک ارتوپد محتویات بافت تومورال را از داخل استخوان خارج کرده و سطح داخلی حفره ایجاد شده را کاملاً می تراشد و سپس حفره خالی را با پیوند استخوان پر میکند.

در تومورهای بدخیم وضعیت کمی متفاوت است. این تومورها می توانند بتدریج استخوان را ضعیف کنند و این روند ممکن است آنقدر ادامه یابد که بالاخره استخوان ها بر اثر ضربه خفیفی می شکند. شکسته شدن استخوان در محل تومور یک فاجعه است.این شکستگی ها یا اصلاً جوش نمیخورند و یا به سختی جوش میخورند. پس تمام سعی پزشک متخصص معالج اینست که وقتی میبیند تومور آنقدر رشد کرده که شکستگی قریب الوقوع است مانع از آن شو د. اینکار با انجام عمل جراحی و تقویت استخوان با کارگذاری ابزارهای فلزی در استخوان انجام می گیرد.

مسلماً اگر استخوان ها آنقدر ضعیف شود که بشکند هم معمولاً پزشک متخصص  ارتوپد راهی به جز انجام عمل جراحی ندارد. معمولاً ، وقتیکه  تومور آنقدر پیشرفت کرد که در محل استخوانها  مبتلا درد ایجاد شد این به معنای قریب الوقوع بودن شکستگی است و بیمار در این مواقع معمولاً نیاز به جراحی پیش گیرانه دارد.این اعمال جراحی درد بیمار راهم تا حدود زیادی از بین می برند چون موجب کاهش فشار به استخوان در محل تومور می شوند. در مواردی هم که پیشرفت تومور به حدی بوده که بیش از نصف محیط استخوان بر اثر تومور از بین رفته نیاز به جراحی وجود دارد.

عوامل تاثیر گذار بر نوع جراحی سرطان استخوان چیست

بهترین دکتر ارتوپد

نوع جراحی که برای بیمار انجام می شود بسته به محل درگیری استخوان متفاوت است. وقتی انتهای استخوانهای بلند درگیر می شود ( مثلاً بالای استخوان بازوها  یا ران) درمان بصورت تعویض مفصل است به این صورت که کل استخوان درگیر خارج شده و آنرا با مشابه فلزی جایگزین میکنند.

وقتی درگیری در قسمتهای وسط استخوان است ( مثلاً در وسط ران یا بازو) یک نیل  ( یک میله بلند فلزی) را در داخل کانال مرکزی استخوان،  قرار می دهند تا استخوان شکسته نشود. بندرت در درگیری قسمتهای وسط استخوان از پیچ و پلاک استفاده می شود.

گاهی در حین جراحی  دکتر ارتوپد تومور را خارج کرده و محل خالی شده را با سیمان استخوانی پر میکند ولی معمولاً این کار انجام نمیشود و با رادیوتراپی ،  بعد از جراحی سعی در از بین بردن توده تومورال میشود.گاهی اوقات وسعت رشد تومور استخوانی آنقدر زیاد است که به مناطق زیادی از اندام منتشر شده و یا عروق و اعصاب اندام را به شدت آسیب زده است. در این موارد ممکن است از نظر بهترین دکتر ارتوپد بهترین راه برای بیمار قطع عضو باشد.

تاثیر پرتو درمانی بر درمان سرطان استخوان چگونه است

پرتو درمانی برای کوچک کردن تومور‌ها یا از بین بردن سلول‌های سرطانی پس از یک عمل جراحی انجام می‌شود. همچنین، این کار برای اهداف تسکین دهنده به منظور کاهش درد انجام می‌شود. اگرچه پرتو درمانی می‌تواند به سلول‌های سالم مجاور آسیب وارد کند، آن سلول‌ها معمولا انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سلول‌های سرطانی دارند و به طور معمول بهبود کامل را تجربه می‌کنند

 

دکترحامد حکیمیمتخصص ارتوپد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − هشت =

EnglishSaudi Arabia