بهترین متخصص ارتوپد ایران

بهترین متخصص ارتوپد ایران

بهترین متخصص ارتوپد ایران : درد استخوان کمتر از درد مفصل و درد عضله شایع است . درد در  استخوان عبارتست از حساسیت شدید به درد و احساس شدید درد و هر نوع ناراحتی در یک یا چند استخوان در بدن یاید بدانید که این درد با درد های عضلانی و مفصلی متفاوت است درد استخوان معمولا به بیماریهایی نسبت داده میشود که میتوانند عملکرد عادی یا ساختار استخوان را تحت تاثیر قرار دهند .

بهترین متخصص ارتوپد ایران

گاهی علت درد در  استخوان  ها واضح است مانند  : شکستگی و در مواردی هم ممکنست تشخیص علت آ ن  نیاز به بررسی بیشتری داشته باشد  البته باید توجه داشت که علت درد در  استخوان  ها هرچه باشد مهم بوده و باید جدی گرفته شود که معمولا در این مواقع توصیه میشود که برای درمان به  بهترین متخصص ارتوپد ایران  مراجعه کنید

دلایل استخوان درد

به گفته بهترین متخصص ارتوپد ایران : بسیاری از دردهایی که بیمار در استخوان یک اندام حس میکند ممکنست منشا استخوانی نداشته و از محل دیگری ارجاع شده باشد . مشکلاتی که در مفاصل نزدیک به یک استخوان وجود دارند ممکنست موجب دردی شوند که در ناحیه استخوان حس شود .

تحریک اعصاب حسی در یک نقطه از بدن می تواند موجب احساس درد در نقطه ای شود که از محل تحریک دور است . در این شرایط مغز افراد  در تفسیر محل درد دچار خطا می شود  در واقع وقتی حس درد چند نقطه از بدن شما  بتوسط تنها یک عصب به مغز میرود مغز ممکنست در تفسیر محل دقیق در دچار اشتباه شود .

بعضی  از دلایل شایع استخوان درد شامل استئوآرتریت ، کشیدگی یا شکستگی هستند.عوامل خطرآفرینی وجود دارند که میتوانند احتمال درد مفصلی را افزایش دهند که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

**آسیب مفصلی به واسطه شرایطی مثل ارتروز و کشیدگی یا شکستگی  و یا عملهای جراحی

**استعداد ژنتیکی

**ساختار آناتومیک

**چاقی _ در این مورد  باید گفت که مفاصل با فشار بیش از حد مواجه هستند

بهترین متخصص ارتوپد ایران

دردهای عضلانی چیست

دردهای عضلانی یا*میالژی* بسیار  در بین افراد بسیار شایع هستند . اغلب اوقات افرادی که دچار درد عضلانی میشوند ، عامل آنرا براحتی پیدا میکنند زیرا درد عضلانی در بیشتر موارد به دلیل کشیدگی ،  استرس و فشار زیاد ، استفاده بیش از حد از عضلات و آسیب به آن ها حین کار یا  ورزش  ها و فعالیت بدنی ایجاد میشود  .

عوامل شایع و احتمالی درد عضلانی که باید برای درمان انها به بهترین متخصص ارتوپد ایران مراجعه کرد عبارتند از : 

**کشیدگی عضله :

این آسیب بسیار شایع ست و اغلب بدنبال فعالیت فیزیکی ایجاد میشود . درد ناشی از کشیدگی عضله میتواند خفیف تا شدید باشد . با این حال بیشتر این درد ها خفیف هستند و نیازی به درمان ندارند . کشیدگی عضلات بر تاندونها نیز اثر میگذارد.

تاندون بافتی ست که عضله را به استخوان ها  متصل میکند . این آسیب بیشتر در_ ناحیه ساق پا ، ران ها  و کشا له ران ایجاد میشود از سایر علائم  و نشانه های کشیدگی عضله میتوان به گرفتگی عضلانی و احساس سفتی یا حساسیت در عضلات اشاره کرد.

**فیبرومیالژیا :

فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن ست کهبیمار  را دچار خستگی عمومی و دردهای گسترده در عضلات و مفاصل میکند . از آنجایی که علائم و نشانه ها ی  این بیماری ، ذهنی تلقی میشوند به راحتی نمیتوان عامل ایجاد آنرا پیدا کرد . بعضیها بر این باورند که  درد ناشی از این بیماری بر اثر درک نادرست مغز و اعصاب از درد و بازخورد بیش از حد آن ها نسبت به سیگنالهای طبیعی درد ایجاد میشود

در بیماری  فیبرومیالژیا ، نقاط خاصی از بدن تحت عنوان نقاط ماشه‌ ای دچار درد میشوند . حتی فشار جزیی روی این نواحی ، درد و حساسیت ایجاد میکند . این نقاط در هر ناحیه از بدن شما میتوانند ایجاد شوند اما بیشتر در ناحیه  پشت گردن یا  با لای شانه یتان ، در  بالا ی سینه ، زانو ها و یا در  ناحیه بیرونی آرنج و لگن احساس میشوند .

درواقع اگر دردهای  اسکلتی- عضلانی بی‌دلیل باشند و حداقل برای ۳ ماه باقی بمانند به فیبرومیالژیا نسبت داده میشوند به گفته بهترین متخصص ارتوپد ایران ، از دیگر علائم این بیماری  میتوان به احساس خستگی با و جود خواب کافی  _ مشکل در خواب ، سردرد ، افسردگی ، استرس و مشکل در تمرکز برای بیمار  اشاره کرد .

**عفونت‌ ها :

عفونت‌ هایی مانند سرماخوردگی ، آنفلوانزا ، فلج اطفال و عفونتهای میکروبی میتوانند با درد عضلانی همراه باشند . درد عضلانی ناشی از سرماخوردگی و آنفلوانزا بیشتر در  ناحیه ی  ، دستها و پا ها و پشتگردن احساس میشود.

این درد گاهی به قدری شدید ست که حرکت و انجام فعالیتهای عادی و  ساده را هم  دشوار میکند  برای کاهش درد عضلانی ناشی از عفونتهای دستگاه تنفسی معمولا از داروهایی مانند استامینوفن  و ایبوپروفن استفاده میشود عفونتهای دیگری مثل :  بیماری لایم و عفونت غذایی با باکتری سالمونلا نیز میتوا نند با ضعف و درد عضلانی همراه باشند .

**بیماریهای خودایمنی :

سیستم ایمنی در حالت عادی با عوامل خطر مثل عفونتها و باکتریها مبارزه میکند تا بدن را سالم نگه دارد . در بیماریهای خودایمنی  این سیستم به اشتباه با فتهای سالم بدن افراد  را عامل خارجی تلقی میکند و به آ ن ها حمله میکند . این حمله با توجه به نوع بافت درگیر میتواند با علا ئم  و نشانه های مختلفی همراه باشد .  بیماری هایی  مانند : لوپوس ، درماتوموتیسیت  و روماتیسم مفصلی از گروه این بیماریها هستند . لوپوس معمولا باعث خستگی شدید، درد و تورم مفاصل، دردهای عضلانی، سردرد، حساسیت پوستی، ریزش مو، کم‌خونی، مشکل در انعقاد خون و… می‌شود.

درماتوموتیسیت هم  نوعی بیماری التهابی نادر ست که با حساسیت های  پوستی ، ضعف عضلانی ، التهاب ، سفتی و حساسیت در عضلات ، مشکلات ریه ، خستگی  ، کاهش وزن بیدلیل و تب همراه است همچنین باید اشاره کرد که  روماتیسم مفصلی نیز باعث درد های مفصلی و عضلانی ، آسیب به مفاصل و تورم در مفاصل میشود .

**کمبود پتاسیم یا هیپوکالمی :

پتاسیم در عملکرد سلولهای عصبی و قلبی و انتقال مواد از غشای سلول نقش بسیار مهمی دارد . کاهش سطح خونی پتاسیم در بدن می‌تواند از آثار جانبی بعضی داروها، کاهش دریافت غذایی پتاسیم، اسهال، استفراغ، سیروز کبدی یا آسپیراسیون باشد. مصرف بعضی داروها مثل داروهای مدر نیز می‌تواند باعث کاهش سطح پتاسیم خون ‌شود. از علائم هیپوکالمی می‌توان به احساس خستگی، انقباض، ضعف و درد عضلانی، خواب‌آلودگی، یبوست و بی‌نظمی ضربان قلب اشاره کرد.

 شایع ترین علل درد استخوان

 

بهترین متخصص ارتوپد ایران

**ضربه به استخوان

ضربه به استخوانها  که معمولا به دنبال اسیب های ناشی از  تصادفات یا  سقوط از ارتفاع ات ، حادثه های  ورزشی و حوادث حین کار ایجاد می شود می تواند موجب شکستگی استخوان شده و همین شکستگی ایجاد درد شد ید ی در محل آسیب دیده کند.

در این موارد علت درد استخوان واضح ست . با این حال موارد دیگری از آ سیبهای استخوا نی به دنبال ضربه وجود دارند که براحتی آشکار و واضح نیستند ولی موجب درد استخوان می شوند

ضربه به استخوان ممکن ست موجب شکستگی مویی آ ن شود که در رادیوگرافی  که بهترین متخصص ارتوپد ایران تجویز کرده به سادگی  دیده نمی شود . البته این شکستگیها در روشهای دیگر تصویر برداری مانند _سی تی اسکن دیده می شوند .

ضربه به استخوان می تواند موجب خونریزی در درون استخوان شود . این وضعیت ممکن است نه در رادیوگرافی ساده و نه در سی تی اسکن دیده شود و روش تشخیص آن ام آر آی است.

ضربات مکرر به استخوان  ها در ورزشکا را نی که حرکات شدید و مکرر بدنی انجام می دهند می توا ند موجب شکستگی استرسی شود . این نوع شکستگی در مراحل  اولیه در رادیو گرافی ساده دیده نمی شود و راه تشخیص ان* ا م آ ر آ ی و یا  اسکن راد یو ایزوتوپ * است.

**پوکی استخوان

استئوپروز یا همان  پوکی استخوان می تواند موجب درد استخوان در محلی شود که دچار ضعف و سستی شده است  استئومالاسی هم که بعلت کمبود کلسیم و ویتا مین دی ایجاد می شود می تواند موجب ضعف و به دنبال آن درد استخوان شود .

**عفونت استخوان

استئومیلیت یا همان عفونت استخوان می تواند علت درد آ ن باشد . وقتی عفونت استخوان حاد است تشخیص آ ن راحتتر و واضحتر است با این حال عفونتهای مزمن استخوان می تواند موجب درد ها یی شود که تشخیص آن مشکلتر است . آزمایش های  پارا کلینیکی و روشها ی تصویربرداری می تواند به تشخیص علت درد کمک شایانی  کند .

بهترین متخصص ارتوپد ایران

**سرطان استخوان

تهاجم سلول های سرطانی به استخوان می تواند موجب درد آن شود . سرطان استخوان ممکنست اولیه باشد یعنی منشا سرطان از خود استخوان باشد در بعضی موارد هم سرطان استخوان متاستاز از نواحی دیگر است.

در این موارد بافت دیگری از بدن سرطانی می شود و سپس تهاجم این سلولها به استخوانها موجب درگیر شدن آ ن ها و درد استخوانی می شود . سرطانهایی مانند : لوسمی یا سرطان خون هم می تواند موجب درد استخوان شود .

**اختلال جریان خون استخوان

وقتی به دلایلی  خون رسانی به استخوان متوقف می شود استخوان دردناک می گردد . به طور مثال در آنمی داسی شکل به دلیل  انسداد مسیر جریان خون مویرگی به قسمتهایی از استخوان ، درد استخوان ایجاد می شود . این دردها می تواند به صورت حملاتی از درد باشد که شدت آ  ن کم و زیاد می شود .

بهترین متخصص ارتوپد ایران برای تشخیص علت درد استخوان  ها  در ابتدا با بیمار صحبت کرده و از ا و اطلاعاتی راجع به مشخصات درد و سابقه مشکلات دیگر را می گیرد  و بعد از آن  محل درد و کل بدن را معاینه می کند . بررسیهای آ زمایشگا هی و تصویر برداریهایی مانند : رادیو گرافی ، سی تی اسکن و ام ار آی به تشخیص علت درد استخوان کمک  شایانی می کند

بهترین جراح ارتوپد ایران کیست

ارتوپد ی تخصص پزشکی اختصاص داده شده به تشخیص ، درمان ، توان بخشی و پیش گیری از صدمات و بیماریهای سیستم عضلانی اسکلتی از بدن انسان میباشد که شامل :  استخوانها ، مفاصل  ، تاندونها ، رباطها ، ، عضلات و اعصاب ست که اجازه میدهد یک فرد حرکت کرده و فعال  داشته  باشد .

در این رشته  از پزشکی با درمان نا هنجا ریهای مادر زادی ، پیش گیری و درمان بیماریهای مزمن و آ سیب سیستم اسکلتی عضلانی ارتباط دارد .در حال حاضر  متخصصین ارتوپدی به بیماران در همه سنین از نوزادان  گرفته با کجی یا پیچیدگی پا تا ورزشکاران جوان که به جراحی آرتروسکوپی نیاز دارند  اختصاص داده شده است.  این رشته هم چنین به درمان شکستگی  در استخوانها نیز میپردازد.

وظایف بهترین جراح ارتوپد ایران چیست

بسیاری ازبیماران  سؤال میکنند که کار دکتر ارتوپد چیست یا جراح ارتوپد کجا را درمان میکند
پزشک ارتوپد پزشکی ست که در تشخیص ، درمان ، پیش گیری و توانبخشی اختلالات ، آسیبها و بیماریهای سیستم اسکلتی عضلانی بدن اموزش دیده است .  جراحان ارتوپد هم  برای درمان ضایعات عضلانی ، آسیبهای ستون فقرات ، آسیبها ی ورزشی ، بیماریهای دژنراتیو _ عفونتها ، تومورها و ا ختلا لا ت ما درزا دی هم از روش های  جراحی و هم  روش غیر جراحی استفاده میکنند.

درمان غیرجراحی ارتوپدی میتواند شامل :

استفاده از دارو ها ، ورزش  های خاص  و سایر روشهای توانبخشی و یا درمانهای جایگزین باشد درصورتیکه بیمار به درمان سنتی جواب ندهد ، لازمست که درمان با روش جراحی را توصیه شود

سیستم اسکلتی عضلانی شامل  : استخوانها ، مفصل ها  ، رباط‌ ها، عضلات ، اعصاب و تاندونها ست که  این نواحی در تشخیص و درمان قبل از جراحی  ، عمل و بعد از عمل جراحی درگیر هستند .

جراحان ارتوپد ی برای درمان تمام قسمتهای سیستم عضلانی اسکلتی بدن  آموزش های لازم را  میبینند اما تخصص بسیاری از آنها مربوط به نواحی خاص مانند :  دست ها ، شانه و آرنج ، ستون فقرات _  لگن  زانو یا  پا ها  و مچ  ها میشود . آ نها هم چنین ممکنست در زمینه‌ ها یی مانند  : تروما ، انکولوژی ، پزشکی ورزشی ، جراحی ترمیمی یا اطفال تخصص پیدا کند .

جراحان ارتوپد ی اغلب با سایر ارائه‌ دهندگا ن مراقبتهای بهداشتی همکاری میکنند و بیشتر بعنوان مشا وران دیگر پزشکان مشغول بکار هستند . آنها میتوانند در قسمت آموزش ، تحقیق یا کار در یک گروه چند تخصصی یا انفرادی کار کنند .

 

روش‌های جراحی ارتوپدی توسط بهترین جراح ارتوپد ایران

بسیاری از پیشرفتهای جراحی ارتوپد از تجربه در طول جنگها بدست امده است و به سمت روشها و تکنیکهای پیشرفته‌ ی که در حال حاضر داریم ، پیش رفته‌اند ، مانند :

**آرتروسکوپی :

روشی که با استفاده از دوربین میتوان داخل مفصل را دید

**فیوژن :

روشی که با استفاده از میله‌ ها یا دستگاه‌ های داخلی ، استخوان‌ها به هم جوش میخورند

**فیکسچر داخلی :

روشی که قسمتهای شکسته استخوان را با صفحات ، پیچ یا مهره نگه میدارد .

**جایگزینی مفصل :

یک مفصل آسیب‌ دیده برداشته میشود و به‌ جای آ ن یک مفصل مصنوعی یا بصورت جزئی ، یا کلی یا اصلاح ان جایگزین میگردد

**استئوتومی:

اصلاح ناهنجاری استخوانی با برش و تغییر محل استخوان

**ترمیم بافت نرم :

ترمیم تاندون‌ها یا رباط‌ها

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =

Saudi ArabiaEnglish