تعویض مفصل

تعویض مفصل

تعویض مفصل  به نوعی جراحی ترمیمی اطلاق می شود که به منظور کاهش درد و یا افزایش دامنه حرکتی در مفصلی که دچار محدودیت حرکتی شده انجام می شود .

مهم ترین هدف از  جایگزینی مفصل زانو از بین بردن دردی ا ست که در زانو براثر ساییدگی و آرتروز، روماتیسم و یا تخریب سطح مفصلی ایجاد شده است .

به دست آوردن دامنه حرکتی مطلوب در مفصل زانو و اصلاح تغییر شکل های ایجاد شده در زانو از دیگر اهداف مفصل مصنوعی زانو است.

 

تعویض مفصل

 

علت تعویض مفصل زانو:

شایع ترین علت هایی که موجب می شود جایگزینی مفصل زانو با لیزر و یا دیگر روش های درمانی را برای بهبود در ناحیه زانو خود انتخاب کنید اشاره کرده ایم .

**آرتروز یا استئوآرتریت

**آرتریت روماتوئید

**ضربا ت زانو

به یاد داشته باشید که زمانی که بیمار موارد زیر را تجربه می کند بهتر است سریعا به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کند : 

**احساس درد زمانی که از پله ها بالا و پایین می روید.

**احساس درد در زانو ها حتی زمانی که در حال  استراحت هستید.

**زمانی که درد حتی با دارو ها ی التهابی هم کمتر نمی شود .

** عدم درد زانو با جراحی های دیگر .

 

 علت درد مفصل ران:

وقتی مفصل ران در ناحیه لگن دچار آسیب  می شود بیمار دچار درد در این مفصل می شود . به علت ساییده شدن سطوح ناهموار سر استخوان ران و حفره استابولوم  پایانه های حس درد در مفصل تحریک شده و بیمار احساس درد می کند .

این حس درد باعث می شود تا بیمار سعی کند مفصل ران خود را زیاد حرکت ندهد چون هر حرکتی در مفصل شدت درد را افزایش می دهد .

به تدریج فعا لیت های روزانه بیمار محدودتر می شوند و بیمار به علت این درد از یک زندگی سالم دور می شود  این درد موجب لنگش فرد هم می شود .

 

 

تعویض مفصل

باید گفت علت این نیست که بیمار سعی می کند در حین راه رفتن فشار کمتری بر روی اندام دردناک وارد کند و در نتیجه نمی تواند خوب راه برود .

یعنی در حین راه رفتن دچار لنگیدش خواهد شد درد مفصل ران بعد از تعویض مفصل لگن کاملا و یا تا حد زیادی از بین می رود .

علت این که گفته می شود ((تا حد زیادی از بین می رود))  این است که بعضی از بیمارانی که دچار تخریب مفصل ران شده اند،  مشکلات دیگری هم دارند .

به طور مثال تعدادی از این بیماران (  تنگی کانال نخاعی و یا هرنی دیسک کمری )  هم دارند و این مشکلات می توانند درد لگن را تشدید کنند بعد از جراحی تعویض مفصل لگن دردی که به علت ساییدگی مفصل ران ایجاد شده است کاملا از بین خواهد رفت ولی دردی که به علت تنگی کانال نخاعی و یا هرنی دیسک بین مهره ای در لگن حس می شده است بدون تغییر باقی می ماند .

پس قبل از هرجراحی تعویض مفصل لگن باید منشا درد به درستی مشخص شود.

 

عمل تعویض مفصل لگن و ران چگونه صورت می گیرد؟

در جراحی جایگزینی  مفصل لگن جراح سر استخوان ران را که خراب شده است از بدن فرد  بیمار خارج کرده و آن را با یک کره فلزی جایگزین خواهد کرد.

اتصال این سر فلزی به با قی مانده استخوان ران با یک زائده به نام دسته( Stem ) است که به سر فلزی متصل شده و جراح با قرار دادن دسته به داخل کانال مرکزی استخوان ران سر مصنوعی را در محل خود محکم می کند .

دکتر جراح ارتوپد سپس سطح داخلی حفره استابولوم در ناحیه لگن را که خراب شده است با ابزارها ی خاصی می تراشد .

با این کار غضروف های خراب شده و استخوان های اضافه از داخل حفره استابولوم خارج شده و حفره به شکل یک نیم کره کامل در می آید .

سپس یک کاسه فلزی به شکل نیمکره در داخل حفره آماده شده گذاشته شده و در داخل آن یک کاسه پلاستیکی از جنس پلی اتیلن گذاشته می شود .

در بعضی موارد امکان دارد کاسه پلاستیکی بدون کاسه فلزی و تنها توسط یک چسب مخصوص به داخل حفره استابولوم چسبانده شود .

به آن چسب ، سیمان استخوانی( Bone cement )  می گویند . سر فلزی در داخل کاسه پلاستیکی قرار داده می شود تا بتواند در جهات مختلف در درون آن حرکت بکند .

 

 

تعویض مفصل زانو با لیزر:

 

تعویض مفصل

 

لیزر یکی از روش های درمانی برای جایگزینی مفصل زانو به حساب می آید و  که می توان گفت که تعویص مفصل زانو با لیزر از جمله روش های درمانی  است که افراد بسیاری از آن استفاده کرده و بعد از این درمان درد کمتری را در ناحیه ی  زانو خود احساس کرده اند به گفته کارشناسان فشارهای وارده به اعصا ب مفصلی در لیزر کمتر است .

بعد از انجام لیزر مفصل زانو هیچ گونه خون ریزی برای بیمار  به وجود نخواهد آمد و مهم تر این که با لیزر خیلی دقیق تر غضروف های شل شده سفت می شوند .

در واقع  متخصصین ارتوپد در  زمینه  در تلاش هستند تا با هر تکنیکی که می شود غضروف سطح مفصل یا مفصل خود بیمار را نگه دارند ،  زیرا اگر زود تصمیم به برداشتن سطح مفصل بیمار کنند و بخواهند تعویض مفصل زانو یا پروتز را انجام بدهند دیگر بیمار قادر نخواهد بود تا از روش ها و تکنولوژی های سلول های بنیادی استفاده کند .

 

 

آیا جایگرینی مفصل لگن همیشگی است؟

باید اشاره کرد که همان طور که مفصل طبیعی انسان  ها هم عمر ابدی ندارند مفصل مصنوعی لگن هم دقبقا همین طور است .

این مفاصل مصنوعی امکان دارد بعد از مدتی در داخل استخوان ها شل شوند . و یا  دچار خوردگی شوند و یا  حتی ممکن است استخوان بدن در اطراف آن ها خورده شود .

این که  به طور دقیق بشود مشخص کرد که این اتفاق چه مدت بعد از انجام عمل جراحی تعویض مفصل لگن می افتد  باید گفت که این اتفاق در همه بیماران یکسان نخواهد بود.

در اغلب افراد که این  عمل را انجام داده اند ، مفصل مصنوعی لگن تا آخر عمر بیمار  کار کرده و عمل جراحی تعویض مفصل لگن فقط برای یک بار در تمام طول عمر فرد  انجام خواهد شد.

البته در بعضی بیماران امکان دارد  به عللی نیاز باشد تا مفصل مصنوعی یک بار دیگر و یا حتی بیش از یک بار تعویض شود  . مفاصل مصنوعی لگن در صورتی که به درستی کار گذاشته شوند معمولا بیش از ۲۵-۲۰  سال عمر خواهد کرد  ولی این مدت می تواند بیشتر و یا گاهی کمتر از این هم بشود .

 

 

 تعویض مفصل مچ پا:

در جراحی  تعویض مفصل مچ پا ، مفصل مصنوعی جایگزین مفصل آسیب دیده می شود .

چندین روش برای  تعویض مفصل مچ پا موجود است درتعویض مفصل مچ پا  هر دو سمت مفصل مچ پا با عناصر مصنوعی که به طرز خاصی طراحی شده اند جایگزین می شود قسمت مصنوعی مربوط به استخوان درشت نی از پلی اتیلن و ورقه ای نازک از جنس تیتانیوم ،  ساخته شده است که پایه ای گسترده جهت تداوم بخشی پیوند به وجود می آورد.

 

 

 

 

هر پروتز مصنوعی مفصل مچ پا از ۲ بخش تشکیل شده است :

** بخش  استخوان درشت نی :  که قسمت فلزی مفصل مصنوعی می باشد و در حفره ی مفصل مچ پا قرار می گیرد.

**بخش مصنوعی تالوس :  جایگزین قسمت بالایی تالوس مچ پا می شود تالوس ، اولین استخوان پا است  که در حفره ی مفصل مچ پا قرارمی گیرد.

 

 

علت انجام تعویض مفصل مچ پا چیست؟

شایع ترین علت انجام تعویض مفصل مچ پا  ، می شود به آرتروز یا ساییدگی مفصل مچ اشاره کرد  این ساییدگی باعث درد و محدودیت و تورم مچ پا ها می شود و راه رفتن را برای  بیمار سخت تر می کند . تعویض این مفصل خراب شده با یک مفصل مصنوعی می تواند تا حدود زیادی درد را  بیمار ا کاهش دهد.

انجام جراحی تعویض مفصل مچ پا،  به اندازه جراحی های تعویض مفاصل ران یا زانوها در افراد متداول نیست علت آن است که هنوز نتایج درمانی این عمل  به خوبی تعویض مفصل زانوها و ران نیست عمر مفصل های مصنوعی مچ پا  ، احتمالا کم تر از مفاصل مصنوعی ران و زانو است و جراحی می تواند با عوارض و خطرات احتمالی بیشتری همراه باشد.

البته امروزه با پیشرفت تکنیک های جراحی و استفاده از مفاصل مصنوعی بهتر نتایج جراحی تعویض مفصل مچ پا در حال پیشرفت و بهتر شدن استدر افرادی که دچار آرتروز شدید و تخریب پیشرفته مفصل مچ پا بوده و درد و محدودیت حرکتی آن ها به هیچ روش درمانی دیگری پاسخ مناسبی نداده،از  تعویض مفصل مچ پا  استفاده می شود.

روش درمانی که در این موارد کاربرد دارد این است که در صورتی که آرتروز شدید در بیمار جوان ایجاد شده باشد از روش آرتروز یا خشک کردن مفصل استفاده می شود و اگر این وضعیت در فرد مسنی که فعالیت بدنی زیادی ندارد به وقوع بپیوندد می توان از تعویض مفصل مچ پا استفاده کرد.

 

 تعویض مفصل

 

 

روش انجام عمل تعویض مفصل مچ پا:

تعویض مفصل مچ پا در یک اتاق عمل استریل و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود مراحل عمل  عبارت اند از :

**جلوی مفصل مچ پا یک برش ایجاد می شود.

**عضلات، تاندون‌ ها و رباط‌ ها کنار زده می‌ شوند تا مفصل مچ پا در معرض دید قرار بگیرد. درمرحله  دقت می شود تا به اعصاب آسیبی نرسد.

** در مرحله بعد  استخوان های پا ،  از استخوان تالوس جدا خواهد شد.

**سطوح آسیب‌ دیده استخوان های درشت‌ نی و نازک‌ نی در مفصل ،  به وسیله ی استفاده از یک اره جراحی بریده می شوند تا سطح صافی برای اتصال بخش درشت نی پروتز ،  ایجاد شود.

 

 

 

 

**بعد از آن  جراح بالای استخوان تالوس را می‌ برد تا سطح مناسبی برای جاگذاری قطعه تالوس پروتز فراهم شود.

** استخوان های تالوس و درشت‌ نی ،  بسته به نظر جراح متخصص  با یا بدون سیمان برای اتصال پروتز آماده می شوند.

**در این مرحله باید قطعات مختلف پروتز در جای خود و در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا پروتز بتواند به طور صحیح حرکت کند.

 

 

در ادامه پزشک ارتوپد باید :

** بالای مفصل مصنوعی بین استخوان های درشت‌ نی و نازک‌ نی ،  پیچ هایی قرار داده می شود تا پروتز در جای خود محکم بماند.

**از قطعه استخوان بریده شده تکه‌ ای برداشته شده و بین درشت‌ نی و نازک‌ نی  ، قرار داده می شود تا این دو به هم جوش بخورند این کار به جلوگیری از  ،  شل شدن پروتز کمک می کند.

**بعد از این که پروتز به‌طور کامل سوار شد، دامنه حرکتی آن آزمایش می شود.

**سپس، جراح مفصل جدید را با محلول سالین می‌شوید.

**جراح، کپسول را با بخیه بسته ، عضلات و تاندون‌ها را ترمیم کرده و پوست را بخیه می‌ زند؛ معمولاً در طول این فرایند با استفاده از یک لوله مکنده هرگونه خون موجود در ناحیه تحت عمل تخلیه می شود.

**در پایان مچ پا باندپیچی شده و در یک اسپلینت قرار می گیرد.

 

 

تعویض مفصل چه عوارضی دارد؟

تعویض مفصل نیز همچون هر عمل جراحی دیگری، عوارضی دارد. برخی عوارض عمل جراحی تعویض مفصل یا آرتروپلاستی عبارت اند از:

  • خونریزی
  • عفونت
  • تشکیل لخته‌های خونی در پا یا ریه
  • شل شدن قطعات مفصل مصنوعی

در همین حال، ممکن است که عصب‌ ها یا رگ‌ های خونی محل جراحی آسیب ببینند. این آسیب می‌ تواند به ضعف یا بی‌ حسی منتهی شود.

همچنین این احتمال وجود دارد که حتی بعد از عمل جراحی نیز درد مفاصل بهبود پیدا نکند یا این که کارکرد مفاصل هیچ‌وقت دوباره به حالت سابق بازنگرد.

مراقبت بعد از تعویض مفصل در منزل:

پس از ترخیص از بیمارستان، بیمار باید به دقت محل جراحی را تمیز و خشک نگه دارد. پزشک معالج دستورالعمل‌های خاصی برای استحمام به بیمار می‌دهد که لازم است از آن پیروی شود.

بخیه و منگنه‌ های جراحی نیز در مطب یا بیمارستان برداشته می‌شوند. بیمار حتما باید طبق دستورالعمل‌ های پزشک از داروهای مسکن استفاده کند.

از آن جایی که آسپرین و برخی داروهای مسکن موجب افزایش خونریزی می‌شوند، بیمار لازم است تنها داروهایی که پزشک تجویز کرده را مصرف کند.

 

 

لخته های خون پس از جراحی تعویض مفصل زانو:

خطر ایجاد لخته‌های خونی پس از جراحی وجود دارد. در صورتی که لخته‌ی خون از طریق جریان خون حرکت کرده و باعث انسداد در ریه‌ها شود می‌تواند باعث آمبولی ریه گردد که تهدیدی برای حیات بیمار خواهدبود.

احتمال ایجاد لخته‌های خونی پس از هر نوع جراحی وجود دارد اما این مشکلات پس از جراحی‌ های ارتوپدی شایع‌ تر هستند. علائم این مشکل معمولاً حدود دو هفته پس از جراحی خود را نشان می‌دهند اما تشکیل لخته‌ های خونی می‌ تواند چند ساعت پس از جراحی یا حتی در حین آن رخ‌ دهد.

در صورتی که در فرد لخته‌ های خون ایجاد شود احتمالا نیاز خواهدبود تا زمان بیشتری را در بیمارستان بماند. لخته‌ هایی که در پاها ایجاد می‌ شوند و در همان‌ اندام می‌ مانند خطر کمی دارند.

با این حال لخته‌ هایی که از محل خود جدا شده و به سمت قلب یا ریه‌ها حرکت می‌کنند می‌توانند عوارض خطرناکی را ایجاد کنند.

برای کاهش این خطرات ممکن است پزشک داروهای ضد لخته‌ی خون تجویز کند. همچنین پزشک تکنیک‌ هایی را برای بهبود وضعیت جریان خون به بیمار توصیه خواهدکرد.

عواملی مانند مصرف دخانیات یا چاقی خطر ایجاد لخته‌های خونی را افزایش می‌ دهند. علائم زیر در صورتی که در بخش خاصی از پا بروز کنند می‌ توانند نشانه‌ای از ترومبوز رگ‌ های خونی باشند.

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =

EnglishSaudi Arabia