تعویض مفصل

تعویض مفصل

تعویض مفصل  به نوعی جراحی ترمیمی اطلاق میشود  که به منظور کاهش درد و یا افزایش دامنه حرکتی در مفصلی که دچار محدودیت حرکتی شده انجام می شود . مهمترین هدف از  جایگزینی  مفصل زانو از بین بردن دردی ا ست که در زانو براثر سا ییدگی و آرتروز، روما تیسم و یا تخریب سطح مفصلی ایجاد شده است . بدست آ وردن دامنه حرکتی مطلوب در مفصل زانو و اصلاح تغییر شکلها ی ایجاد شده در زانو از دیگر اهداف مفصل مصنوعی زانو است

تعویض مفصل

علت تعویض مفصل زانو

شایعترین علت هایی که موجب میشود جایگزینی  مفصل زانو با لیزر و یا دیگر روشها ی درمانی را برای بهبود در ناحیه زانو خود انتخاب کنید اشاره کرده ایم .

**آرتروز یا استئوآرتریت

**آرتریت روماتوئید

**ضربا ت زانو

به یاد داشته باشید که زمانیکه بیمار موارد زیر را تجربه میکند بهتر است  سریعا به پزشک متخصص ارتوپد  مراجعه کند : 

**احساس درد زمانی که از پله ها بالا و پایین میروید

**احساس درد در زانو ها حتی زمانیکه  در حال  استراحت هستید

**زمانیکه درد حتی با دارو ها ی التهابی  هم کمتر نمیشود .

** عدم درد زانو با جراحیهای دیگر .

 علت درد مفصل ران

وقتی مفصل ران در ناحیه لگن دچار آسیب  می شود بیمار دچار درد در این مفصل می شود . به علت ساییده شدن سطوح ناهموار سر استخوان ران و حفره استابولوم  پایانه های حس درد در مفصل تحریک شده و بیمار احساس درد می کند .

این حس درد باعث می شود تا بیمار سعی کند مفصل ران خود را زیاد حرکت ندهد چون هر حرکتی در مفصل شد ت درد را افزایش می دهد . به تدریج فعا لیتها ی روزانه بیمار محدود تر می شوند و بیمار به علت این درد از یک زندگی سالم دور میشود  این درد موجب لنگش فرد  هم می شود .

تعویض مفصل

باید گفت علت این نیست که بیمار سعی می کند در حین راه رفتن فشار کمتری بر روی اندام دردناک وارد کند و در نتیجه نمی تواند خوب راه برود . یعنی در حین راه رفتن دچار لنگیدش خواهد شد  درد مفصل ران بعد از تعویض مفصل لگن کاملا و یا تا حد زیادی از بین می رود . علت این که گفته می شود ((تا حد زیادی از بین میرود))  این است که بعضی از بیمارانی که دچار تخریب مفصل ران شده اند،  مشکلات دیگری هم دارند .

به طور مثال تعدادی از این بیماران (  تنگی کانال نخاعی و یا هرنی دیسک کمری )  هم دارند و این مشکلات می توانند درد لگن را تشدید کنند بعد از جراحی تعویض مفصل لگن دردی که به علت ساییدگی مفصل ران ایجاد شده است کاملا از بین خواهد رفت  ولی درد ی که به علت تنگی کانال نخاعی و یا هرنی دیسک بین مهره ای در لگن حس می شده است بدون تغییر باقی می ماند .  پس قبل از هرجراحی تعویض مفصل لگن باید منشا درد به درستی مشخص شو د

عمل تعویض مفصل لگن و ران چگونه صورت میگیرد

در جراحی جایگزینی  مفصل لگن جراح سر استخوان ران را که خراب شده است از بدن فرد  بیمار خارج کرده و آن را با یک کره فلزی جایگزین خواهد کرد  اتصال این سر فلزی به با قی مانده استخوان ران با یک زائده به نام دسته( Stem ) است که به سر فلزی متصل شده و جراح با قرار دادن دسته به داخل کانال مرکز ی استخوان ران سر مصنوعی را در محل خود محکم می کند .

 دکتر جراح ارتوپد سپس سطح داخلی حفره استابولوم در ناحیه لگن را که خراب شده است با ابزارها ی خاصی می تراشد . با این کار غضروفها ی خراب شده و استخوانهای اضافه از داخل حفره استابولوم خارج شده و حفره به شکل یک نیمکره کامل در می اید . سپس یک کاسه فلزی به شکل نیمکره در داخل حفره آماده شده گذاشته شده و در داخل آن یک کاسه پلاستیکی از جنس پلی اتیلن گذاشته می شود . در بعضی موارد امکان دارد  کاسه پلاستیکی بدون کاسه فلزی و تنها توسط یک چسب مخصوص به داخل حفره استابولوم چسبانده شود . به آن چسب ، سیمان استخوانی( Bone cement )  می گو یند . سر فلزی در داخل کاسه پلاستیکی قرار داده میشود تا بتواند در جهات مختلف در درون آن حرکت بکند .

تعویض مفصل زانو با لیزر

تعویض مفصل

لیزر یکی از روش های  درمانی برای جایگزینی  مفصل زانو به حساب می آید و  که میتوان گفت که تعویص مفصل زانو با لیزر از جمله روشها ی درمانی  است که افراد بسیاری از آن استفاده کرده و بعد از این درمان درد کمتری را در ناحیه ی  زانو خود احساس کرده اند به گفته کارشناسان فشارهای وارده به اعصا ب مفصلی در لیزر کمتراست 

بعد از انجام لیزر مفصل زانو هیچ گونه خون ریزی برای بیمار  به وجود نخواهد آمد و مهمتر این که با لیزر خیلی دقیقتر غضروفهای شل شده سفت میشوند . درواقع  متخصصین ارتوپد در  زمینه  در تلاش هستند تا با هر تکنیکی که میشود غضروف سطح مفصل یا مفصل خود بیمار را نگه دارند ،  زیرا اگر زود تصمیم به برداشتن سطح مفصل بیمار  کنند و بخواهند تعویض مفصل زانو یا پروتز را انجام بدهند دیگر بیمار قادر نخواهد بود تا از روشها و تکنولوژیها ی سلول های بنیادی استفاده کند .

آیا جایگرینی مفصل لگن همیشگی است

باید اشاره کرد که همان طور که مفصل طبیعی انسان  ها هم عمر ابدی ندارند  مفصل مصنوعی لگن  هم  دقبقا همین طور است . این مفا صل مصنوعی امکان دارد  بعد از مدتی در داخل استخوان ها  شل شوند . و یا  دچار خوردگی شو ند و یا  حتی ممکن است استخوان بدن در اطراف آن ها خورده شود . اینکه  به طور دقیق بشوذ مشخص کرد که این اتفاق چه مدت بعد از انجام عمل جراحی تعویض مفصل لگن می ا فتد  باید گفت که این  اتفاق در همه بیماران یکسان نخواهد بود

در اغلب  افراد که این  عمل ذا انجام داده اند  ، مفصل مصنوعی لگن تا آخر عمر بیمار  کار کرده و عمل جراحی تعویض مفصل لگن فقط  برای یک بار در تمام طول عمر فرد  انجام خواهد شد  . البته در بعضی بیماران امکان دارد  به عللی نیاز باشد تا مفصل مصنوعی یک بار دیگر و یا حتی بیش از یک بار تعویض شود  . مفاصل مصنوعی لگن در صورتی که به درستی کار گذاشته شوند معمولا بیش از ۲۵-۲۰  سال عمر خواهد کرد  ولی این مدت می تواند بیشتر و یا گاهی کمتر از این هم بشود .

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 15 =

Saudi ArabiaEnglish