جراحی بلند کردن قد

جراحی بلند کردن قد

جراحی بلند کردن قد: داشتن قد بلند و خوش اندام بودن یکی از آرزوهای جوانان امروزی است که گاهی اوقات بهای سنگینی را برای برآورده ساختن آن می پردازند.

افراد بسیاری هستند که عمل های جراحی را راهی برای زیباتر و جذاب تر شدن می دانند ،اما این عمل های جراحی هیچ گاه بدون عواقب نیستند و می توانند انسان ها را دچار مشکلات بسیاری کنند.

با پیشرفت هر روزه علم، روش ها و تکنیک های جراحی جدیدی وارد حوزه پزشکی می شوند و این موضوع برای خیلی ها امیدبخش است.

یکی از همین روش ها، جراحی افزایش قد است. خیلی از افراد قد کوتاه، جراحی را پایان کابوس کوتاهی قدشان می دانند.

 

 

عمل بلند شدن قد

 

 

عوامل موثر بر اندازه‌ی قد:

• ژنتیک
• سبک زندگی
• نوع تغذیه
• نوع فعالیت‌های روزانه
• نوع فعالیت‌های ورزشی
• مصرف دخانیات
• عدم وجود تعادل میان میزان کلسیم و فسفر
• کمبود ویتامین‌ها
• بلوغ زودرس
• کمبود خواب

 

 

مراحل افزايش قد چیست؟

اساسا عمل افزایش قد در سه مرحله انجام می شود.  این مراحل عبارت اند از:

جراحی:

در این مرحله یک دستگاه مخصوص بر روی هر دو پا و سپس استئوتومی یا برش ایجاد شده در استخوان تعبیه می شود و قطعات استخوانی در نهایت با دستگاه ثابت می شوند.

منحرف کردن:

در این مرحله اندام بلند مي شود و حدود ۱ هفته پس از جراحی آغاز می شود.میزان انحراف یا میزان گسترش آن ۰٫۷۵ تا ۱ میلی متر در روز است و همچنین به میزان مقاومت فرد و واكنش بدن وی بستگی دارد تا خلاء موجود درمان شود.

بنابراین، این مرحله خيلي طول می کشد، به عنوان مثال، دوره منحرف كردن با ۵ سانتی متر ۵۰ – ۷۰ روز طول می کشد.

ثابت سازی:

این مرحله که به عنوان به عنوان بهم پيوستگي نیز شناخته می شود، در پایان مرحله منحرف سازی شروع می شود و تقریبا دوبرابر دوره منحرف سازی به طول می انجامد.

 

 

جراحی بلند شدن قد:

عمل کشیدن اندام ها که جراحی عجیببی است و با کمک آن می توان قد بلندتری داشت.

این عمل جراحی تا ۸ سانتی متر به قد شما می افزاید اما حرکت اصلی در این عمل جراحی شکستن و خرد کردن استخوان های پا است.

طی این عمل جراحی پزشکان استخوان های پا را می شکانند و یک میله که تقریبا شبیه به جک است درون آن قرار می دهند.

این میله پس از مدتی بلندتر می شود و استخوان های شکسته شده را از هم دور می کند.

 

آیا پیشگیری از کوتاهی قد امکان پذیر است؟

در بیماری هایی که زمینه ژنتیکی وجود دارد پیشگیری از کوتاهی قد مقدور نیست.

در افرادی که کوتاهی قد آن ها ناشی از کمبود ترشح هورمون رشد باشد می توان استفاده از هورمون رشد را توصیه کرد اما در بقیه موارد مسایل تغذیه ای و ورزش نقش مهمی در افزایش رشد طول دارند که توجه به ورزش و تغذیه باید پیش از بسته شدن صفحات رشد و از سنین کودکی مورد توجه قرار گیرد.

 

 

جراحی بلند شدن قد

 

 

آیا صندل های افزایش قد موجب افزایش قد می شود؟

کفش ها یا صندل های افزایش قد که تبلیغات فراوانی درباره آن ها می شود هیچ مبنای علمی ندارد و افزایش قد با استفاده از آن ها مقدور نیست.

به خصوص این که در تبلیغات این صندل ها مطرح می شود که افراد با استفاده از این صندل ها در هر سنی می توانند قد خود را افزایش دهند که ادعای کاملا غیر علمی است زیرا پس از بسته شدن صفحه های رشد، افزایش طول قد به غیر از روش جراحی بلند کردن قد به هیچ وجه مقدور نیست.

جراحی بلند کردن قد چگونه موجب افزایش قد می شود؟

سابقه جراحی برای افزایش طول استخوان ها بیش از ۷۵ سال قدمت دارد.

این عمل در افرادی که دچار کوتاهی قد در یکی از اندام ها هستند انجام شده و امروز نیز انجام می شود.

با وجود پیشرفت های چشم گیر در زمینه اعمال جراحی و ترمیمی هنوز هم عمل های جراحی قد دارای عوارضی هستند.

مهم ترین عوارضی که عمل های جراحی برای بلند کردن استخوان ها دارد بسته به نوع وسیله ای است که برای افزایش قد استفاده شده است.

در طول زمان بلند کردن استخوان ها ممکن است جوش خوردگی در موقع مناسب صورت نگیرد و یا گاهی ممکن است استخوان ها دیرجوش خورده یا در محل استخوان ها ساخته شود و نیاز به عمل های جراحی مکرر داشته باشد.

در برخی موارد اگر سرعت افزایش طول استخوان ها یا میزان آن زیاد باشد ممکن است مفاصل بالا و پایین محل بلند کردن استخوان در رفتگی پیدا کند، اگر چه با کنترل مستمر روی محل جراحی شده می توان تا حدود زیادی از آن پیشگیری کرد.

همچنین اگر سرعت افزایش استخوان زیاد باشد ممکن است عروق و اعصاب کشیده شده و آسیب ببیند. میزان متوسط رشد استخوان یک میلی متر در روز است.

 

 

هزینه جراحی بلند کردن قد

 

 

در چه مواردی از عمل جراحی بلندی قد استفاده می شود؟

بلند کردن یک اندام در بیماری هایی انجام می شود که یا زمینه های بیماری مادرزادی وجود دارد یا در اثر حوادث آسیب وارد شده و بخشی از استخوان از بین رفته باشد. همچنین اگر صفحه رشد در کودکی آسیب دیده باشد و سبب کوتاهی اندام شده باشد عمل جراحی افزایش استخوان انجام می شود.

در همه این موارد با توجه به زمینه علت کوتاهی استخوان چگونگی درمان و شیوه برخورد با آن مشخص می شود.

اما همیشه بحث بر سر بلند کردن اندام در شخص نیست که اختلاف طول دو اندام دارد بلکه برخی از افراد می خواهند با روش های عمل جراحی افزایش قد، قد خود را افزایش دهند که یک عمل زیبایی محسوب می شود.

با توجه به عوارض بسیار زیادی که عمل جراحی افزایش قد دارد بیشتر صاحب نظران بر این عقیده هستند که برای افرادی که قد متوسط دارند عمل جراحی افزایش قد، مناسب نیست.

 

جراحی بلند کردن قد چه مزایایی دارد؟

هر قدر نابرابری طولی اندام بیشتر باشد، فرد برای راه رفتن انرژی بیشتری مصرف می ‌كند، زیرا مركز ثقل بدن خیلی جا به ‌جا می ‌شود و انرژی بیشتری از فرد طلب می‌ كند. راه رفتن فرد طبیعی به‌ دلیل انقباض تعدادی از عضلات اندام تحتانی با كوشش زیادی همراه نیست، از طرفی لگن این بیماران به طرف اندام كوتاه ‌تر كج می ‌شود؛ اگر این شرایط درمان نشود، لگن در حالت كج و انحراف ثابت می ‌شود و به دنبال آن ستون فقرات (ستون فقرات در لگن پایه‌ گذاری شده است) انحراف پیدا می ‌كند كه با كمردرد همراه است.

در كوتاهی كمتر از پنج سانتی ‌متر می ‌توان از روش ‌های دیگری نیز استفاده كرد.

اگر كوتاهی یك یا دو سانتی‌ متر باشد، با استفاده از لیفت و كفی در داخل كفش تعادل ایجاد می‌ شود و اگر سه تا چهار سانتی ‌متر باشد كفی زیر كفش قرار می ‌گیرد ‌(یك پاشنه نسبت به پاشنه دیگر بلندتر است)‌ ولی در كوتاهی بیشتراز پنج سانتی ‌متر درمان با جراحی توصیه می ‌شود.

 روش جراحی بلند کردن قد به لحاظ درمانی و زیبایی یكسان است، ولی منطقی نیست كه عضو سالم، تحت جراحی پرخطر با عوارض و مشكلات فراوان قرار بگیرد.

 

عمل جراحی بلندی قد

 

عوارض جراحی بلند شدن قد:

هر عمل جراحی، در هر قسمت از بدن می ‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. بیمارانی كه تحت درمان جراحی افزایش قد ‌(به لحاظ درمانی و زیبایی) صورت قرار می ‌گیرند باید كنترل دقیق و پیگیری مرتبی داشته باشند.

 

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + پانزده =

EnglishSaudi Arabia