جراح ارتوپدی پا

جراح ارتوپدی پا

جراح ارتوپدی پا :  پزشکی است که تخصص ارتوپدی او در زمینه  ی درد ها و مشکلات ارتوپدی پا میباشد. به گفته جراح ارتوپدی پا دردهای پا معمولا تقسیم بندی متفاوتی بر اساس منشأ بروز دارند، مثلا مشکلات عروقی، مشکلات اعصاب پا و آسیب های ورزشی می توانند سبب درد در پا و مچ پا شوند.

جراح ارتوپدی پا

همچنین جراح ارتوپدی پا می گوید مشکلات اعصاب پا می تواند ناشی از اختلال در عملکرد کمر یا زانو باشد و درد ارجاعی آن در پا ظاهر شود. هم چنین بنا به نظر جراح ارتوپدی پا پیاده رویهای  مکرر، تغییرشکل پیدا کردن انگشتان پا یا کف پا و ایستادگی های طولانی مدت نیز میتواند باعث ایجاد ،  د رد در مچ پا گردد که برای رفع این مشکلات باید اقدامات پیش گیرانه انجام داد.

بنا به نظر جراح متخصص ارتوپدی پا یک کفش استاندارد باید حتما ۲-۵ سانتیمتر پاشنه داشته باشد و عرض پاشنه ۵ تا  ۷ سانتیمتر و قوس کف سفت باشد. این نوع کفش هم به زنان و هم به آقایان توصیه میشود وباید در هنگام پیاده روی و سرپا ایستادن استفاده شود.

کسانیکه  که مبتلا به درد در پا و مچ پا میشوند باید حتما نزد یک جراح  متخصص ارتوپدی پا بروند تا پس ازبررسی وضعیت پای بیمار، بر اساس منشا بیماری درمان خاصی برای آن در نظر گرفته بگیرد.

گرفتگیهای عروقی در زانو، لگن، شکم و مچ پا میتواند باعث کاهش خونرسانی به کف پا و بروز درد در این قسمت حتی در حالت خواب و استراحت گردد بنابراین در این صورت بسته به منشا بیماری جراح ارتوپدی پا درمان مناسبی را برای بیمارش تجویز می کند.

صافی کف پا و پای پرانتزی شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی اطفال

به گفته جراح ارتوپدی پا صافی کف پا و پای پرانتزی از شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی اطفال می باشد که نباید این مشکلات نادیده گرفته شوند. مشکلات شایع ارتوپدی در سنین پایین معمولا خود به خود برطرف میشود و در سیر تکامل کودکان به حالت طبیعی برمیگردد.نظر جراح ارتوپد پا این است که برخی بیماری‌های متابولیسم و کمبود ویتامین D می‌تواند باعث بروز این مشکل باشد.

درمان پای پرانتزی توسط جراح ارتوپدی پا

ممکنست صافی پا دراکثر موارد سابقه خانوادگی نیز داشته باشد. همچنین محکم نبودن رباط _  لیگمان از دیگرعلل بزوزاین مشکل میباشد.

همچنین جراح ارتوپدی پا می گوید افتادن کودکان از ارتفاعات گوناگون، زمین خوردن از مبل و صندلی یا سهل الانگاری والدین هم می‌تواند سبب بروزاین مشکل گردد، همچنین تصادفات رانندگی میتواند شکستگی استخوان ران کودکان را سبب شو د.

یکی از راه‌های درمان شکستگی استخوان ران، انجام دوره‌های کششی و گچ گیری توسط جراح ارتوپدی پا می باشد که البته این موضوع هم به محل شکستگی استخوان ران بستگی دارد چون این روش‌های درمانی همیشه کفایت نمیکنند و لازم است از روش‌های جراحی توسط جراح ارتوپدی پا بهره‌مند شویم.

ورزش های ساده و جامع برای تسکین درد ساق پا ها

درد در  ساق پا ها  اصطلاح عمومی برای درد قسمت پایینی پاست که درقسمت زیر زانو یا در قسمت خارجی جلوی پا _ بخش قدامی ساق پا و یا در داخل پا ها _ درد ساق میانی_و  ایجاد میگردد، و مشکل بسیاری از ورزشکاران، دونده‌ها و بازیکنان تنیس می باشد. با انجام حرکات ورزشی مناسب می‌توان از درد ساق پا پیشگیری کرد و در صورت ابتلا هم برای درمان آن به جراح ارتوپدی پا مراجعه کرد. بنا به نظر جراح ارتوپدی پا برای درمان درد ساق پا باید این ورزش‌ها را به صورت مرتب و صحیح انجام داد تا بیشترین تاثیری گذاری را داشته باشد.

تشخیص درد  در پا ی  کودکان توسط جراح ارتوپدی پا

به جراح ارتوپدی پا  : درد پا در کودکان هشداری برای ابتلا به بیماری های استخوانی در آینده میباشد. جراح ارتوپدی پا  از کودک میخواهد منطقه ای که احساس درد تیز یا تپنده ای  دارد را به او  نشان دهد. احتمالاً در سایر قسمت های پای نیز درد همچون زانو، قوزک یا عضلات ساق پا نیز درد وجود خواهد داشت.

تشخیص درد پا در کودکان توسط جراح ارتوپدی پا

جراح ارتوپدی پا از کودک میخواهید نقاط دقیق درد را به او نشان دهد. این کار به مشخص شدن محل نشأت گرفتن درد در پاهای کودک کمک می کند. زمانی که کودکان  بطور مکرر از درد پا شکایت میکنند حتما باید او را نزد دکتر جراح ارتوپدی پا برد تا او معاینات تشخیصی را برای کودک انجام دهد.

درد پاشنه پا و درمان آن

درد پاشنه ازعارضه‌های شایع مچ پا می پاشد.‌ در این عارضه زمان استفاده از پاشنه درگیر، درد شدیدی حس می‌شود. معمولاً درد پاشنه پا به کم کم زیاد می شود و رفته رفته بدتر می‌شود. معمولا درد این عارضه شدید می باشد و زمانی احساس می‌شود که وزن بدن روی پاشنه قرار می گیرد. خیلی از مواقع فقط  یک پاشنه درگیر می‌شود، البته آمار نشان می‌دهد که حدوداً یک‌سوم مبتلایان، در هر دو پاشنه درد دارند. برای درمان درد  پاشنه پا ها نیزباید  حتما باید نزیک  دکتز جراح ارتوپدی پا مراجعه کرد تا راهکار های مناسبی را ارائه دهد.

سوزش کف پا

امکان دارد احساس سوزش در کف پا ناشی از آسیب‌دیدگی عصب پا باشد که به آن اصطلاحاً نوروپاتی می گویند. همچنین بیماری‌ها وعوامل دیگری هم می‌تواند منجر به سوزش کف پا گردد که از بین آنها، دیابت شایع‌ترین علت آن می باشد. درمان‌هایی که اغلب توسط جراح ارتوپدی پا جهت برطرف کردن سوزش کف پا تجویز می شود، شامل جلوگیری از آسیب‌دیدگی بیشتر عصب پا و کاهش شدت درد پا می‌باشد.

ورم و درد پا در بارداری

در دوران بارداری فقط خانم باردار نیست کهدر حال ورم کردن  و  بزرگ شدن  میباشد. در این دوران  تمامی بدن او تا حدودی ورم میکند و یه علت جاذبه زمین این ورم بیشتراز همه در پا ها ایجاد میشود. میزان ورم در  پاها و درد پا در بارداری ممکنست در ساعات مختلف روز یا در شرایط آب _  هوایی مختلف  متفاوت باشد. مثلاً ممکنست میزان ورم پاها عصرها یا در هوای گرم بیشتر شود.

صافی کف پا

اگر قوس داخل کف پا صاف باشد، فرد مبتلا به عارضه کف پای صاف می باشد. صافی کف پا سبب میشود هنگامی که فرد میایستد، کل کف پای خود را روی زمین ، حس کند. این بیماری شایع و معمولاً بدون درد می باشد که به علت عدم تشکیل قوس کف پا در طول دوران کودکی بروز پیدا می کند.

 

درمان صافی کف پا جراح ارتوپدی پا

درسایر موارد، این عارضه ناشی از یک آسیب و یا کشش‌های همراه با پارگی ناشی از فرسودگی و پیری می‌باشد.

درد کف پا

درد کف پا، شامل :  درد در هر نقطه میان پاشنه و بخش توپی پا میباشد. اکثر دردهای کف پا ناشی از فشار و یا التهاب فاسیای پلنتار (رباط طولانیدر کف پا) می‌باشد. این بیماری را به عنوان التهاب پلانتار پا میشناسند و گاهی اوقات با بروز خار پاشنه در ارتباط است.  برای درمان درد به نام ئ خار پاشنه از روشهای مختلفی  توسط جراح ارتوپدی پا استفاده میشود.

همه چیز درباره ی انگشت چکشی پا

جراح ارتوپد پا

این مشکل تغییر فرم، میتواند بر روی هر کدام از انگشت های پای فرد  اثر بگذارد. این مشکل معمولا انگشت دوم یا سوم را تحت تاثیر قرار میدهد  و از فرم اصلی خارج میکند.با این که ممکنست مشکل انگشت چکشی در زمان تولد شکل بگیرد . معمولا به خاطر مواردی نظیر:  آرتروز و یا پوشیدن کفشهای نامناسب نظیر کفشهای تنگ و یا پاشنه دار رخ میدهد. خوشبختانه در بیشتر مواردمشکل انگشت چکشی قابل درمان است.

علائم و نشانه های انگشتان چکشی

انگشت چکشی معمولا در حین راه رفتن برای بیمار ناراحتی و درد ایجاد میکند. همچنین ممکن است زمانی که قصد دارید انگشت یا انگشتان آسیب دیده را تکان داده و کش دهید، درد را در آن ناحیه احساس کنید. علائم  و نشانه های مربوط به انگشت چکشی ممکنست بنا به فاکتورهای مختلف، خفیف تا شدید باشند .

علائم خفیف و متوسط

۱- انگشتان پا به سمت پایین خم می شوند

۲- میخچه یا پینه در پا شکل می گیرند

۳- راه رفتن مشکل خواهد شد

۴- ناتوانی در بالاو پایین کردن انگشتان پا

علائم شدید

۱- ایجاد زخم در کف پا یا پشت انگشتان دفورمه

۲- بروز التهاب و قرمزی و علایم عفونت

۳-درد شدید که با پوشیدن کفش های مناسب نیز بهبود پیدا نمی کند.در صورت داشتن هر کدام از این علائم و مشکلات حتما در اولین فرصت به ملاقات یک پزشک جراح متخصص  ارتوپد بروید تا وضعیت شما را به خوبی بررسی کنند.

جراح ارتوپد پا

درمان انگشت چکشی شدید

اگر در کشش دادن و حرکت انگشتان پای خود ناتوان شده باشید، انجام عمل جراحی تنها گزینه مناسب برای ترمیم مشکل شما به شمار می رود. عمل جراحی می تواند موقعیت انگشتان پا را به حالت عادی برگرداند، استخوان های تغییر شکل یافته را از پا حذف کرده و تاندون ها و مفاصل درون پای شما را نیز به حالت طبیعی در آورد. عمل جراحی در این شرایط معمولا به صورت سر پایی انجام می شود و شما می توانید در همان روز انجام عمل به خانه برگردید.

 کیست بیکر چیست

جراح ارتوپد پا

کیست بیکر یک کیست،  پر از مایعست که سبب ایجاد برآمدگی و احساس سفتی در پشت زانو میشود. این درد میتواند در هنگام صاف یا خم کردن کامل زانو و هم چنین در زمان  فعالیت تشدید شود.

کیست بیکر که کیست پوپلیته نیز نامیده می شود معمولا در افراد بالغ به علت وجود یک مشکل در مفصل زانو به وجود می آید. از جمله این مشکل ها می توان به التهاب مفصل یا پارگی منیسک زانو یا آرتروز اشاره کرد.

این شرایط می توانند سبب تولید بیش از حد مایع توسط زانو شده که این پدیده خود منجر به ایجاد کیست بیکر می شود. کیست بیکر در اطفال می تواند بدون وجود هیچ گونه مشکلی در مفصل زانو ایجاد شود.با اینکه کیست بیکر می تواند سبب ایجاد تورم شده و در فرد احساس ناراحتی به وجود آورد، معمولا درمان مشکل زمینه ای آن، رهایی از این وضعیت را ممکن می کند.

عوامل ایجاد کننده کیست بیکر

جراح ارتوپد پا

زانو از استخوان، لیگامان ( رباط )، تاندون و غضروف تشکیل شده است. تاندون و غضروف نیاز به روان شدن دارند و این روانی را از مایع سینوویال دریافت می کنند. این مایع اصطکاک را کاهش داده و به زانوها کمک می کند تا حرکتی روان تر داشته باشند.

در هر زانو کیسه های مختلفی به نام بورسا وجود دارند که مایع سینوویال در آن ها جریان دارد. بین بورسای پوپلیته (کیسه ای در پشت زانو) و مفصل زانو یک سیستم دریچه مانند وجود دارد که جریان مایع سینوویال را تنظیم می کند.در صورتی که زانو بیش از حد مایع سینوویال تولید کند، این مایع می تواند در بورسای پوپلیته تجمع یابد.

کیست بیکر

این پدیده می تواند به وسیله التهابی در مفصل زانو به وجود آید که معمولا ناشی از یک مشکل زمینه ای است. از جمله این مشکلات زمینه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- نقرس

در این بیماری سطح اسید اوریک در خون بیش از حد بالا (هایپر اوریسمی) رفته و سبب ایجاد کریستال های اورات در اطراف و داخل مفاصل می گردد. این تجمع موجب التهاب و درد شدید می شود.

۲-هموفیلی

یک بیماری وراثتی است که در آن خون به طرز مناسب لخته نشده و به خونریزی داخلی و همچنین آسیب مفصلی منجر می شود.

۳-لوپوس

یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت سالم و عادی بدن حمله می کند.

۴- آرتروز (استئوآرتریت)

نوعی از التهاب مفاصل است که توسط التهاب، فروپاشی و در نهایت از بین رفتن غضروف در مفاصل به وجود می آید. در این بیماری غضروف به مرور زمان از بین می رود.

جراح ارتوپد پا

درمان کیست بیکر

گاهی اوقات کیست بیکر به صورت خود به خودی از بین می رود. با این حال، در صورتی که کیست بزرگ بوده و سبب ایجاد درد شود، پزشک می تواند انجام درمان های زیر را پیشنهاد دهد:

۱- مصرف دارو

پزشک می تواند یک داروی کورتیکوستروئید مانند کورتیزون را جهت کاهش التهاب به درون زانو تزریق کند. این دارو با اینکه می تواند سبب تسکین درد شود اما همواره از بروز دوباره کیست پیشگیری نمی کند.

۲- تخلیه ترشحات (درناژ)

پزشک می تواند با استفاده از یک سوزن مایع را از مفصل زانوی فرد خارج کند. این فرایند آسپیراسیون با سوزن نامیده شده و اغلب تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود.

۳- فیزیوتراپی

قرار دادن یخ، استفاده از باند فشاری و چوب زیر بغل می توانند به کاهش درد و تورم کمک کنند. تمرینات آرام محدوده حرکتی و تمرینات قدرتی برای عضلات اطراف زانو نیز می توانند به کاهش علائم و حفظ فعالیت زانو کمک کنند.

پزشکان در صورت امکان علت زمینه ای ایجاد کننده کیست را درمان می کنند. اگر پزشک تشخیص دهد که پارگی منیسک علت تولید بیش از حد مایع سینوویال است، می تواند انجام عمل جراحی برداشت یا ترمیم منیسک آسیب دیده را توصیه کند.

کیست های بیکری که با آرتروز مرتبط هستند معمولا با درمان آرتروز بهبود می یابند. مداخله جراحی در این موارد به ندرت مورد نیاز است.برداشتن کیست بیکر با جراحی به عنوان یک عمل مستقل ندرتا ضرورت می یابد.

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

EnglishSaudi Arabia