جراح ارتوپد استخوان ران

105

جراح ارتوپد استخوان ران

جراح ارتوپد استخوان ران :سرطان استخوان یک نوع نادر از سرطان است که در استخوان‌ها آغاز می‌شود این وضعیت جُدا از «سرطان استخوان ثانویه» است که به سرطانی گفته می‌شود که بعد از توسعه در قسمت دیگری از بدن، به استخوان انتقال می‌یابد.“سرطان استخوان” شاید به واقع جزو سخت ترین نوع سرطان باشد چرا که این بیماری اسکلت بدن فرد مبتلا را درگیر می‌کند و به طبع فعالیت برای بیمار بسیار مشکل خواهد شد

جراح ارتوپد استخوان ران

به گفته جراح ارتوپد استخوان ران  : دسته ای از تومورها در سنین بالای ۵۰ سال بروز می‌کنند که شایع ترین آنها سارکوم های اولیه بافت است و معمولا این نوع تومورها درد ندارند و بیشتر به‌صورت توده بروز می‌کنند،این تومورها معمولا در اندام تحتانی بیماران مخصوصا ران دیده می‌شوند، از طرفی در سنین بالاتر متاستازهای استخوانی نیز شایع ترین تومورهای استخوانی است.

توصیه جراح ارتوپد استخوان ران برای تومور استخوانی :

برای این تومورها بر اساس نتیجه پاتولوژی، شیمی درمانی و رادیوتراپی می‌تواند کمک کننده باشد اما درمان اصلی آن جراحی است.این بیماری معمولا دلیل مشخصی ندارد و در کودکان عوامل ژنتیکی می‌تواند در بروز آن موثر باشد و در بزرگسالان نیز، عواملی مانند داشتن سابقه رادیوتراپی قبلی می‌تواند در ایجاد آن موثر باشد.

دلایل درد در مفصل ران

با توجه به توضیحات جراح ارتوپد استخوان ران :هر مفصل ران یک مفصل توپ و کاسه است. توپ بالای استخوان ران است. کاسه  در استخوان لگن شما قرار دارد. بافت نرم و لغزنده ای که غضروف نامیده می شود، اجازه می دهد که توپ و کاسه در هنگام حرکت شما بر روی یکدیگر سر بخورند. یک پوشش نازک در بالای غضروف قرار دارد و کمی از مایع سینوویال را تولید می کند که باعث می شود مالش آسان تر شود. زردپی، رباط ها و عضلات مفصل را کامل می کنند.

جراح ارتوپد استخوان ران

 دلایل  درد ران  از دیدگاه جراح ارتوپد مفاصل ران :

از دیدگاه جراح ارتوپد مفاصل ران اگر در هر کدام از قسمت های مفاصل ران   مشکلی بوجود بیایید فرد دچار درد در ناحیه ران میشود که از جمله آن میشود به موارد ذیل اشاره کرد :

۱- آرتروز :

این نوع “فرسودگی ناشی از اصطهلاک” نوعی از آرتروز است که بسیاری از مردم را در سن میانی تحت تأثیر قرار می دهد. غضروفی که در انتهای توپی شکل استخوان ران و در کاسه مفصل ران قرار دارد، به آهستگی درهم شکسته می شود و سبب اصطکاک بین استخوان ها می شود. بیمار  احساس سفتی خواهد داشت و ممکن است در ناحیه اتصال پا به بدن و در ران خود احساس دردی داشته باشد که به زانو و پشت آن انتشار می یابد. این درد اغلب پس از ورزش شدید و یا زمانی که شخص برای مدتی حرکت نمی کند، بدتر می شود.

۲-آرتروز روماتوئید :

در این عارضه  سیستم ایمنی به قسمت هایی از بدن شخص حمله می کند که شامل سینوویوم نیز می شود. این پوشش معمولی نازک شروع به ضخیم شدن و متورم شدن می کند و مواد شیمیایی را تولید می کند که به غضروفی که استخوان را پوشش می دهد آسیب می رساند و یا از بین می برد. که در این موارد جراح ارتوپد استخوان ران هم  نمی داند چرا این اتفاق می افتد. هنگامی که یک مفصل ران تحت تاثیر قرار می گیرد، اغلب دیگری نیز دچار آن می شود. مفصل ممکن است صدمه دیده و متورم شود و ممکن است گرما و قرمزی را در پوست آن ناحیه مشاهده کنید.

جراح ارتوپد استخوان ران

۳-سیاتیک :

به گفته جراح ارتوپد استخوان ران بیش از حد نشستن و ورزش خیلی کم، در میان عوامل دیگر، ممکن است عصب سیاتیک، بزرگترین عصب در بدن انسان را تحریک و ملتهب کند. این عصب از پایین ستون فقرات و از طریق مفصل ران به پایین و پشت پا ادامه پیدا می کند. جایی که در زمان تحریک سیاتیک درد در آن جا احساس می شود. این درد از مفصل ران انتشار می یابد و ممکن است خفیف، شدید، بی حس کننده و یا حتی شبیه به یک شوک الکتریکی باشد.

۴- شکستگی لگن :

این یک شکستگی در قسمت بالای استخوان ران است.  کشاله ران و بخش بالای بیرونی ران نیز احتمالا صدمه می بینند، به خصوص هنگامی که شما سعی می کنید که مفصل را خم کنید. در یک شکستگی کامل، یک پا ممکن است کوتاهتر از دیگری به نظر برسد.

جراح ارتوپد استخوان ران

۵-دررفتگی :

یه گفته جراح ارتوپد استخوان ران :این اتفاق زمانی برای بیمار  می افتد که توپی که در بالای استخوان ران قرار دارد از کاسه لگن خارج شده است. این اتفاق معمولا به نیروی زیادی نیاز دارد، مانند زمانی که بیمار از یک نردبان سقوط می کند و یا یک تصادف  اتفاق می افتد.تمام این نیرو اغلب موجب آسیب های دیگری مانند پاره شدن بافت و شکستگی استخوان می شود و حتی می تواند به اعصاب، غضروف و عروق خونی نیز آسیب برساند.

۶-دیسپلازی چیست

در این مشکل، کاسه مفصل لگن برای این که توپ به طور کامل در داخل آن به شکل مناسبی قرار بگیرد، به اندازه کافی عمیق نیست. این شل بودن ممکن است از کمی لق بودن تا به راحتی بیرون آمدن و تا دررفتگی کامل متفاوت باشد.

۷- مشکل بورسیت چگونه بروز میکند

این  اتفاق در صورتی می افتد که کیسه های پر از مایع ، که باعث کاهش اصطکاک بین عضلات، تاندون ها و استخوان ها می شوند، تحریک شده و متورم می شوند. این می تواند در بخش استخوانی بیرون از مفصل ران اتفاق بیفتد، جایی که باعث درد شدید و تند می شود که به مرور زمان کاهش می یابد و از بین می رود.

۸-پاره شدن لبه غضروف چگونه اتفاق می افتد

افراد  می توانند در طول ز ندگی یه طور ناخواسته  به غضروفی که در لبه استخوانی کاسه لگن است و کمک می کند تا مفصل نگاه داشته شود، آسیب برسانند.فردمی تواند به طور ناگهانی در یک سقوط که موجب پیچ خوردگی و می شود و یا یک تصادف آسیب ببیند. این آسیب در عین حال می تواند به مرور زمان و حرکت مفصل ران رخ دهد.

جراح ارتوپد استخوان ران

درد ران پا در دوران بارداری

بارداری دوره‌ای است که در آن بدن زن باردار دستخوش تغییراتی می‌شود. هورمون‌های بارداری سطح هورمون‌های دیگر بدن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند. ازجمله هورمون‌هایی که در حاملگی افزایش فراوانی دارد ریلاکسین است. همان‌طور که از نام آن برمی‌آید ریلاکسین در اصل عضلات و تاندون‌های ناحیه لگن را شل می‌کند تا عمل زایمان تسهیل شود. ریلاکسین رباط‌های مفصل شرمگاهی را که نگه‌دارنده مفصل هستند شل می‌کند

درنتیجه مفصل لگن بی‌ثبات می‌شود و این منجر به احساس درد می‌گردد. اصطلاحاً به این عارضه اختلال عملکرد شرمگاه سمفیز می‌گویند. علت اصلی احساس درد ران پا در اوایل بارداری این مسئله است.

دکتر حامد حکیمی _ متخصص ارتوپدی

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =