جراح ارتوپد خوب

جراح ارتوپد خوب چگونه باید باشد؟

جراح ارتوپد خوب پس از اتمام دوره تحصیل پزشکی خود در دانشگاه، همواره با خود می اندیشد که: “چگونه یک جراح ارتوپد خوب باشم؟

 

جراح ارتوپد خوب

 

معنی این جمله برای یک جراح ارتوپد خوب، تشخیص صحیح، درمان مناسب و مراقبت کامل از بیمار در طول دوره درمان می باشد. توجه به این اصول نه تنها در میان جراحان ارتوپد، بلکه برای تمام پزشکان حائز اهمیت می باشد.

 

بررسی جامع و سریع علائم بیمار توسط جراح ارتوپد خوب

کار در بیمارستان در زمان دانشجویی، موقعیت مناسبی را برای انترن‌های سخت‌کوش برای انجام رسالت سنگین خود در آینده فراهم می کند تا خود را برای تبدیل شدن به یک جراح ارتوپد خوب آماده کنند.

تشخیص بیماری‌ها توسط جراح ارتوپد خوب در زمان مراجعه اولیه بیمار، بر اساس بررسی کامل و دقیق سابقه پزشکی، معاینات فیزیکی و تحلیل تست‌های آزمایشگاهی انجام شده قبلی صورت می‌گیرد.

 

بررسی بیماری توسط جراح ارتوپد خوب

 

یکی خاطره از یک متخصص ارتوپد خوب برایتان نقل قول می کنیم که می تواند آموزنده هم باشد، او اینگونه می گوید: “یکی از اولین بیمارانی که معاینه کردم، کشاورزی پنجاه ساله با علائم سرفه، تب و کاهش وزن بود. پس از معاینه و بررسی سوابق پزشکی بیمار، به کتاب‌های پزشکی مراجعه کردم تا بیماری‌ او را تشخیص دهم.

بیماری‌هایی که احتمال می‌دادم وجود داشته باشند را لیست کردم؛ از جمله تب مالت. متخصص داخلی وقتی یادداشت‌های مرا دید پرسید چرا به بیماری تب مالت مشکوک شدی؟ پاسخ دادم به‌ خاطر وجود یک توده دردناک در بیضه و همچنین خس خس سینه بیمار. هر چند آن متخصص مرا به خاطر تشخیص صحیح تحسین کرد، اما تشخیص من دو ساعت زمان برده بود. این در حالی بود که متخصص داخلی توانسته بود بیماری را در طول یک جلسه معاینه تشخیص دهد. این بیمار و این خاطره در ذهن من حک شد تا همیشه به یاد داشته باشم که یک “پزشک خوب”، در کنار این که باید معاینه جامعی از بیمار انجام دهد، باید سرعت در تشخیص را نیز رعایت کند.”

 

بنابراین یک جراح ارتوپد خوب علاوه بر معاینه درست و ارزیابی کامل بدن بیمار، باید سرعت تشخیص بالایی نیز داشته باشد. معاینه جامع و تشخیص سریع، از معیارهای مهم یک “جراح ارتوپد خوب” می باشد.

 

غلبه بر محدودیت‌ها توسط جراح ارتوپد خوب

پزشکان ارتوپد، در دوره کارورزی هیچ نوع تعطیلاتی ندارند و حتی شب‌ها نیز باید آماده تماس باشند. در بخش،‌ هر پزشک مسئول تعداد مشخصی بیمار است و مسئولیت مراقبت از این تعداد بیماران برعهده وی می باشد.

یکی ازچالش هایی که متخصصان ارتوپد پس از دوره رزیدنتی، پیش رو دارند، مراقبت از تعداد زیادی بیمار به‌ طور همزمان بخصوص در بیمارستان های شلوغ می باشد. اکثر بیمارستان‌های دولتی مخصوصا در مناطق محروم، کمبود نیروی متخصص و آموزش ‌دیده دارند.

 

غلبه بر محدودیت‌ها توسط جراح ارتوپد خوب

 

دانش جدید، تکنیک‌های به ‌روز و درمان‌های جدید برای بیماری‌های اسکلتی عضلانی در حال رشد و گسترش می باشد. تغییر و تحولات ممکن است رزیدنت‌ها را از فکر به این که چگونه یک “ جراح ارتوپد خوب” باشم، به پیچیدگی‌هایی معطوف کند که در اثر محدودیت‌های زمانی و تعداد بالای بیماران در ذهن او ایجاد ‌شود.

معاینه جامع و بررسی کامل علائم و اختصاص دادن زمان کافی به هر بیمار، اهمیت بالایی در تشخیص بیماری‌های ارتوپدی توسط جراح ارتوپد خوب دارد؛ زمانی که دردی در یک مفصل یا یک عضله یا اسکلت خاصی از بدن بیمار ایجاد می شود، اغلب پزشکان همان بخش را معاینه می کنند و بر همان بخش متمرکز می شوند. اما جراح ارتوپد خوب باید این نکته را در نظرداشته باشد که شانه درد بیمار ممکن است ناشی از التهاب دیافراگم باشد و همچنین زانو درد ممکن است ریشه در هیپ بیمار داشته باشد.

 

ارتباط جراح ارتوپد خوب با بیمار

از خصوصیات خوبی که یک جراح ارتوپد خوب دارد، داشتن ارتباط مناسب با بیمار برای ارائه هرچه بهتر خدمات درمانی به او می باشد. جراح ارتوپد خوب در بستر این رابطه می‌تواند رزیدنت‌ها را طوری آموزش دهد تا در آینده، این چالش به یک نقطه قوت در حرفه پزشکی آنان تبدیل شود.

بهترین متخصص ارتوپد

امروزه با شیوع و گسترش بیماری و از جمله بیماریهای ارتوپدی در میان افراد جامعه، همه افراد به دنبال یافتن بهترین متخصص برای درمان بیماری خود و از جمله متخصص ارتوپد خوب هستند. اما ممکن است افرادی پیدا شوند که در این موقعیت از سادگی و عدم آگاهی مردم سوء استفاده کنند و به جای اینکه در برابر جان مردم مسئول باشند، علاوه بر سودهای کلانی که به دست می آوردند به دلیل درمان های نادرست بر مشکلات و بیماری های جسمانی این افراد می افزایند و منجر به مشکلات روحی و روانی بسیاری در آنان  میشوند.

درمان توسط جراح ارتوپد خوب

قسمت عمده ای از این بیماری ها مربوط به بیماری های مفاصل مثل  زانو، لگن و ستون فقرات هستند که عمدتا به دلیل سبک اشتباه زندگی و فرسودگی مفاصل در اثر افزایش سن به وجود می آیند. درمان و جراحی بیماری های مفاصل نیازمند تبحر بالای متخصص ارتوپدی است و بیماران باید سعی کنند یک جراح ارتوپد خوب را انتخاب کنند.

با انتخاب جراح ارتوپد خوب، تشخیص و انجام جراحی های مناسب به  درمان این دسته از بیماری ها کمک بسیاری می کند.

جراح ارتوپد خوب کیست؟

ارتوپدی شاخه ای ازعلوم پزشکی می باشد که به درمان مشکلات مفاصل مثل زانو و لگن می پردازد. بنابراین جراح ارتوپد خوب تمام تلاشش این است تا با ارائه بهترین درمان های جراحی یا غیر جراحی به درمان مشکلات حرکتی ناشی از فرسودگی یا شکستگی مفاصل کمک نماید.

ضرورت مراجعه به جراح ارتوپد خوب چیست؟

کسانی که مشکلاتی مثل آرتروز زانو یا مشکلاتی در لگن و ستون فقرات دارند، لازم است در اسرع وقت به یک جراح ارتوپد خوب مراجعه کنند تا با درمان به موقع از پیشرفت این بیماری ها جلوگیری کنند و بیمار بتواند سریع تر بهبود یابد.

 

جراحی آرتروسکوپی چیست؟

از جمله جراحی هایی که توسط جراح ارتوپد خوب انجام می شود می توان به ارتروسکوپی اشاره کرد. در جراحی آرتروسکوپی، جراح ارتوپد خوب به وسیله یک دوربین در طول مدت جراحی درون بدن بیمار را مشاهده می کند و مورد بررسی قرار می دهد و اقدامات لازم را جهت برطرف کردن آسیب دیدگی ها انجام می دهد. از جمله جراحی های آرتروسکوپی می توان به جراحی آرتروسکوپی لگن و آرتروسکوپی زانو اشاره کرد.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 5 =