جراح ارتوپد ران

 جراح ارتوپد ران

جراح ارتوپد ران : تعویض مفصل ران نوعی عمل جراحی است که به تعویض مفصل لگن هم معروف است. در  جراحی تعویض مفصل ران پزشکمتخصص  جراح ارتوپد، مفصل ران بیمار را که خراب شده است برداشته و به جای آن یک مفصل مصنوعی میگذارد.

جراح ارتوپد ران

جراح ارتوپد ران کیست

ارتوپدی، یکی از تخصص های رشته پزشکی است که به تشخیص، مراقبت و درمان بیماری های استخوان، مفاصل، عضلات، رباط ها، تاندون ها و اعصاب می پردازد. این بافت ها، بخشی از سیستم اسکلتی عضلانی بدن هستند. پزشکانی که  که در این رشته دارای تخصص هستند، جراح ارتوپد نامیده میشوند.

عواملی مانند آسیب ها و بیماری ها می توانند منجر به از دست رفتن عملکرد بدن شوند. ممکن است برای بازگرداندن عملکردهای از دست رفته بدن، انجام جراحی ضروری باشد. جراحی های ارتوپدی بیماری ها و مشکلات وسیعی را دربر می گیرند؛ امروزه پیشرفت های زیادی در حوزه درمان بیماری های مفصلی صورت گرفته است. جراحان ارتوپد در صورت نیاز با انجام جراحی، مفصل آسیب دیده را با مفصل مصنوعی تعویض می کنند (جراحی تعویض کامل مفصل)؛ مانند تعویض مفصل زانو و تعویض مفصل ران.

جراح ارتوپد ران

بیماری هایی که با جراحی تعویض مفصل ران درمان می شوند:

۱-شکستگی استخوان در محل مفصل ران
۲-آرتروزهای پیشرفته و پیش رونده

۳-آتریت روماتوئید
۴-مرگ استخوان ران (نکروز آواسکولار یا سیاه شدگی سر استخوان ران)

مفصل ران به چه عللی خراب میشود

بر اساس توضیحات جراح ارتوپد ران شایعترین علت خراب شدن مفصل ران آرتروز یا ساییدگی مفصل است. ساییدگی مفصل در همه انسان ها با شدت و ضعف متفاوت و با بالارفتن سن ایجاد میشود ولی در بعضی شرایط زودتر بوجود میاید.که همه این ها بعد از مراجعه به جراح ارتوپد ران و پس از معاینه های دقیق مشخص میشود

جراح ارتوپد ران

چگونگی تعویض مفصل ران

جراح ارتوپد ران در توضیحاتی درباره اینکه مفصل ران چیست  و چگونگی جراحی  میدهد : به گفته جراح ارتوپد ران مفصل ران از کنار هم قرار گرفتن دو استخوان بوجود میاید. در قسمت بالا( حفره استابولوم)د قرار دارد که قسمتی از لگن خاصره است. این حفره بشکل تقریبی یک نیمکره است. در داخل حفره استابولوم_  سر استخوان ران قرار گرفتهست. سر استخوان ران بالاترین قسمت استخوان راناست که بشکل گرد و کروی است. وقتی مفصل ران به علت آرتروز و یا روماتیسم خراب می شود معمولا هم قسمت کاسه ای یعنی حفره استابولوم و هم قسمت کروی یعنی سر استخوان ران خراب می شوند.

جراح ارتوپد ران

در حین جراحی جراح ارتوپد ران با استفاده از رنده های مخصوصی داخل حفره استابولوم را میتراشد. با اینکار غضروف های باقیمانده و استخوان های اضافه از درون حفره خارج میشود و شکل آن کاملا به صورت یک نیمکره کامل در می اید. در قسمت ران هم جراح ارتوپد ران سر استخوان ران را از بدن خارج میکند. بین سر استخوان ران و تنه استخوان ران یک قسمت نازکتر به نام گردن استخوان ران وجود دارد. در حین عمل جراحی تعویض مفصل ران_ گردن استخوان ران با استفاده از ارههای ارتوپدی خاصی بریده شده و سپس سر استخوان ران خارج می گردد.

در مرحله بعد جراح ارتوپد ران  در داخل حفره تراشیده شده استابولوم یک کاسه فلزی و یا پلاستیکی قرار داده و بر روی باقیمانده گردن استخوان ران یک سر فلزی را قرار می دهد و این دو را در درون هم جای می دهد تا مانند یک مفصل حرکت کنند و به این طریق مفصل مصنوعی لگن در محل خود جای می گیرد.

توصیه های پیش از جراحی مفصل ران

جراح ارتوپد ران از بیماران میخواهد که پیش از جراحی ران :

۱- به انجام آزمایشاتی مانند تست خون و نوار قلب اقدام کنند.

۲-لازم است بیماران در مورد سوابق پزشکی و داروهایی که مصرف می کنند، ‌با جراح ران صحبت کنند.

۳-ممکن است جراح ران از بیمار بخواهد پیش از جراحی، توسط پزشک عمومی معاینه کامل شود. هر نوع مشکل دندانپزشکی پیش از جراحی ران و لگن  باید برطرف شود.

جراح ارتوپد ران

مهمترین علل ساییدگی مفصل ران عبارتند از:

۱-دیسپلازی استابولوم نوعی تغییر شکل حفره استابولوم است که میتواند موجب شود فرد در سنین حدود ۵۰-۳۰ سالگی دچار تخریب و ساییدگی مفصل ران شود

۲-سیاه شدن سر استخوان ران یا نکروز سر استخوان ران میتواند موجب ساییده شدن زود هنگام این مفصل در سنین جوانی یا میانسالی شود. ا ین مشکل  و بیماری معمولا در کسانی ایجاد می شود که از داروهای موسوم به کورتون استفاده می کنند

۳- در رفتگی مادرزادی مفصل ران میتواند موجب آرتروز مفصل ران شود

۴- ایمپینجمنت سر استخوان ران و حفره استابولوم هم میتواند از علل آرتروز زودرس مفصل ران باشد

۵- بد جوش خوردن شکستگی های استابولوم میتواند موجب تخریب و ساییدگی مفصل ران شود

۶- ابتلا به بعضی انواع روماتیسم مانند آرتریت روماتوئید و یا اسپوندیلیت انکیلوزان میتواند موجب خراب شدن مفصل ران شود.

موارد مورد نیاز به مراجعه جراح ارتوپد مفاصل ران :

به گفته جراح ارتوپد مفاصل ران به علل متفاوتی ممکن است مفصل ران در ناحیه لگن دچار تخریب شدید شود که معمول ترین آنها عبارتند از:

۱- بد جوش خوردن شکستگی های لگن و استابولوم

۲-ساییدگی مفصل لگن

۳-روماتیسم مفصل ران در ناحیه لگن

۴- سیاه شدن سر استخوان ران یا نکروز آوازکولر

۵- در رفتگی مادرزادی مفصل لگن

در این موارد اگر شدت درد بیمار کم باشد  حراح ارتوپد مفاصل زانو میتواند  آنها را مصرف داروهای ضد درد و ضد التهاب کاهش دهد  و در صورت شدید بودن درد عمل جراحی تعویض مفصل لگن میتواند درد بیمار را از خواهد برد

جراح ارتوپد ران

محدودیت های پس از جراحی تعویض مفصل ران

به گفته جراح ارتوپد ران با توجه به اینکه شرایط بیماران با هم متفاوت است  نمی‌توان بعد از تعویض مفصل ران یک دستورالعمل کلی تجویز کرد.باید بدانید که روش‌های مختلفی برای تعویض مفصل ران وجود دارد که برخی دیرتر از دیگری ترمیم می‌شوند. ولی  باید گفت که خطر دررفتگی ایمپلنت در همه بیماران وجود دارد. بنابراین بیمار باید به دستورالعمل دقیق جراح خود عمل کند.

۱-معمولاً دوره ترمیم پس از تعویض مفصل ران در افراد فعال که ورزش منظم انجام می‌دهند،‌کوتاه‌تر است.

۲-اگر زیاد به مسافرت هوایی می‌روید، حراست فرودگاه را نسبت به ایمپلنت مفصل ران خود آگاه کنید.  وبهتر است از مسافرت هوایی بلافاصله بعد از تعویض مفصل ران بپرهیزید. زیرا نحوه نشستن در هواپیما و درد ناشی از آن به همراه تغییرات فشار هوا می‌تواند منجر به تورم مفصل شود.

۳-معمولاً زندگی بیماران پس از تعویض مفصل ران به حالت عادی برمی‌گردد. زیرا آن‌ها پس از جراحی، درد کمتری احساس می‌کنند.

آنچه بعد از تعویض مفصل ران برای همیشه باید رعایت کنید

جراح ارتوپد رانو۱-برای تقویت عضلات ران که از مفصل مصنوعی حفاظت می‌کنند، تمرینات فیزیوتراپی را انجام دهید.
۲-از عفونت دوری کنید. عفونت می‌تواند از طریق بریدگی، زخم، دندانپزشکی (درمان ریشه) یا دیگر عمل‌های جراحی وارد بدن شود. با رسیدن عفونت به مفصل مصنوعی ران ممکن است به جراحی مجدد آن نیاز باشد.
۳-به طور مرتب به جراح خود مراجعه کنید. هر ۱ تا ۵ سال، بررسی مفصل مصنوعی هیپ توسط جراح توصیه می‌شود.
۴-با مراجعه منظم، مشکلات احتمالی در مفصل مصنوعی ران به موقع مشخص می‌شوند. مراقبت همیشگی و رعایت توصیه‌های جراح ارتوپد ران ، به پیشگیری و درمان به موقع مشکلات مفصل ران در آینده کمک می‌کند.

انواع بیماری های ران

جراح ارتوپد ران

دلایل درد سوزشی ران پا

پوشیدن لباس تنگ ، چاقی یا افزایش وزن و بارداری از علل شایع بروز این درد هستند. اما صدمه بدنی و بیماری هایی مانند دیابت نیز می توانند باعث درد سوزشی ران پا شوند.در بیشتر موارد این درد می تواند با روش های ساده ای مانند پوشیدن لباس گشاد برطرف شود. ولی در موارد شدید، برای کاهش درد باید از دارو و به ندرت عمل جراحی استفاده کرد.علل شایع فشار روی این عصب شامل هر مشکلی است که فشار روی کشاله ران را زیاد کند، مانند :

۱- پوشیدن لباس تنگ مثل شلوار تنگ، کمربند و شکم بند سفت

۲- چاقی یا افزایش وزن

۳- بستن کمربند یک وسیله سنگین

۴- بارداری

۵- بافت زخمی در نزدیکی کشاله ران در اثر صدمات بدنی و یا عمل جراحی در قبلآسیب عصب بیرونی ران مثلا در اثر بیماری دیابت یا فشار کمربند ایمنی خودرو در تصادفات رانندگی نیز باعث بروز این درد می شود.

عواملی که خطر ابتلا به این درد را زیاد می کنند، عبارتند از:

۱- وزن بالا :

چاقی و یا اضافه کردن وزن، فشار روی عصب پوستی بیرون ران را افزایش می دهند.

۲- بارداری :

بزرگ شدن شکم در بارداری ، فشار اضافی روی کشاله ران وارد میکند، جایی که عصب پوستی خارج ران میگذرد.

۳-دیابت:

آسیب عصب در اثر بیماری دیابت میتواند باعث درد سوزشی ران شود.

۴- سن :

افراد ۳۰ تا ۴۰ ساله بیشتر در معرض خطر ابتلا به این درد هستند.

جراح ارتوپد ران

راه های تشخیص درد

در بیشتر موارد، پزشک متخصص  بر اساس وضعیت سلامتی و بیماریهای شما و با معاینه بدنی، متوجه درد سوزشی خارج ران میشود.پزشک به پایی که درد میکند، دست میزند و از شما میپرسد درد پایتان چطوری است. همچنین از شما میخواهد محل بی حسی یا درد را نشان دهید.

 

درد کشاله ران و پا

دلایل شایع پا درد و علت درد کشاله ران پا عبارتند از :

 

*آرتروز

با بروز آرتروز غضروفها کم کم فرسوده می شوند و از بین می روند و باعث لغزندگی استخوان های این ناحیه می شود.یکی از علت های درد این ناحیه  که در افراد بالای ۶۵ سال با درد های شدید در ران یاکشاله ران رخ میدهد،آرتروز م باشد.

زمانیکه غضروفهای ران فرسوده میشوند استخوان های ران برخلاف حفره داخل ران کشیده می شوند.خردشدن استخوان ها و غضروف ها با فعالیتهای طبیعی انجام میشود.درد در کشاله ران و قسمت جلو ران یکی از علتهای رایج آرتروز ران میباشد مخصوصا در هنگام فعالیتهایی همچون پیاده روی و فعالیتهایی که نیاز به پیچاندن ران داریم مثل پوشیدن جورابها و سوار و پیاده شدن از ماشین.علت این درد کشیده شدن استخوانها بر خلاف یکدیگراند ت .

جراح ارتوپد ران

*شکستگی کشاله ران

شکستگی در بیماران مسن که داری استخوانهای ضعیفتر و یا مبتلا به آرتروز هستند بیشتر اتفاق میفتد.اگر چه آرتروز بیشتر در زنان رخ می دهد اما خطر ابتلا ، به آن در آقایان بالای ۶۵ سال هم،  وجود دارد شکستگی ران یکی از موارد اضطراری پزشکی می باشد و احتیاج به جراحی فوری د ارد.

همچنین در بیمارانی که در  جوانی که فعالیتهای زیادی دارندخطر شکستگی ران افزایش پیدا میکند.زمانیکه ماهیچه ها خسته میشوند شوکی که ناشی از ضربههای که براثر فعالیتهایی چون پریدن یا دیگر فعالیت های می باشد را دریافت نمی کند و نیرو به استخوان ها وارد می شود و باعث ایجاد شکستگی های خفیف می شود و این شکستگی های باعث درد می شود.

*التهاب کیسه زلالی

التهاب کیسه پراز مایعیست که نگهدارنده مفاصل بعد از آسیب دیدگی است.التهابات تروچانتریک بر روی ناحیه بیرونی ران اثر میگذارد . و در نتیجه  با انجام فعالیت هایی چون ،پیاده روی و برخاستن ی ،ب الا و پایین رفتن از پله ها  و رانندگی درد به سراغ بیمار میآید.

از بین رفتن استخوان ها یا سرطان استخوان

ورود خون نامناسب به بدن میتواند به استخوان ها آسیب برساند و باعث ایجاد سرطان استخوان و از بین رفتن آن ها شود.کورتی کاستروید می تواند سیستم ایمنی بدن را از بین ببرد و در شرایط متفاوت پزشکی باعث سرطان استخوان شود و ناحیه ران یکی از قسمت های است که تحت تاثیر این سرطان قرار می گیرد.

جراح ارتوپد ران

*فرسودگی تاندون

تاندون ها مانند بافت های ارتباط دهنده مفاصل را به کشاله ران و دیگر استخوان متصل می کند که بوسیله حرکات سخت و مکرر می تواند دردناک و ملتهب بشود. تاندون ها می توانند با انجام هرگونه فعالیت ورزشی آسیب ببیند و استفاده بیش از حد از یک قسمت بدن هم باهث آسیب به تاندون می شود.

*کشیدگی یا رگ به رگ شدن

این رگ به رگ شدن باعث ایجاد یک پارگی در ماهیچه ها که بر اثر استفاده بیش از حد از آن ماهیچه و حساس شدن آن است ایجاد شود.علت رگ به رگ شدن های پایین تر می تواند پیچ خوردن سریع و کشیدن ماهیچه ها که بوسیله ستون مهره ها پشتبیبانی می شود باشد .اغلب ماهیچه های کمر وکشاله ران دچار کشیدگی می شوند زیرا ماهیچه های شکم بسیار ضعیف هستند تا بتوانند قسمت های دیگر را پشتیبانی کنند.

*عفونت کشاله ران

آرتروزهای عفونی می تواند در دوران جنینی و یا دوران کودکی شدت یابد.در این دوران سیستم ایمنی بدن به حدی نرسیده که بتواند باکتری هایی که وارد خون می شود را ازبین ببرد و این عفونت ها در ران قرار می گیرد و باعث درد و بی حسی در این ناحیه می شود. تب ،حرارت و التهاب در کشاله ران نشان دهنده عفونت در این قسمت است.

دکتر حامد حکیمی – ارتوپد

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =

EnglishSaudi Arabia