جراح ارتوپد ران

67

 جراح ارتوپد ران

جراح ارتوپد ران : تعویض مفصل ران نوعی عمل جراحی است که به تعویض مفصل لگن هم معروف است. در عمل جراحی تعویض مفصل ران پزشک جراح ارتوپد، مفصل ران بیمار را که خراب شده است برداشته و به جای آن یک مفصل مصنوعی میگذارد.

جراح ارتوپد ران

جراح ارتوپد ران کیست

ارتوپدی، یکی از تخصص های رشته پزشکی است که به تشخیص، مراقبت و درمان بیماری های استخوان، مفاصل، عضلات، رباط ها، تاندون ها و اعصاب می پردازد. این بافت ها، بخشی از سیستم اسکلتی عضلانی بدن هستند. متخصصانی که در این رشته دارای تخصص هستند، جراح ارتوپد نامیده می شوند.

عواملی مانند آسیب ها و بیماری ها می توانند منجر به از دست رفتن عملکرد بدن شوند. ممکن است برای بازگرداندن عملکردهای از دست رفته بدن، انجام جراحی ضروری باشد. جراحی های ارتوپدی بیماری ها و مشکلات وسیعی را دربر می گیرند؛ امروزه پیشرفت های زیادی در حوزه درمان بیماری های مفصلی صورت گرفته است. جراحان ارتوپد در صورت نیاز با انجام جراحی، مفصل آسیب دیده را با مفصل مصنوعی تعویض می کنند (جراحی تعویض کامل مفصل)؛ مانند تعویض مفصل زانو و تعویض مفصل ران.

جراح ارتوپد ران

بیماری هایی که با جراحی تعویض مفصل ران درمان می شوند:

۱-شکستگی استخوان در محل مفصل ران
۲-آرتروزهای پیشرفته و پیش رونده

۳-آتریت روماتوئید
۴-مرگ استخوان ران (نکروز آواسکولار یا سیاه شدگی سر استخوان ران)

مفصل ران به چه عللی خراب میشود

بر اساس توضیحات جراح ارتوپد ران شایعترین علت خراب شدن مفصل ران آرتروز یا ساییدگی مفصل است. ساییدگی مفصل در همه انسان ها با شدت و ضعف متفاوت و با بالارفتن سن ایجاد میشود ولی در بعضی شرایط زودتر بوجود میاید.که همه این ها بعد از مراجعه به جراح ارتوپد ران و پس از معاینه های دقیق مشخص میشود

جراح ارتوپد ران

چگونگی تعویض مفصل ران

جراح ارتوپد ران در توضیحاتی درباره اینکه مفصل ران چیست  و چگونگی جراحی  میدهد : به گفته جراح ارتوپد ران مفصل ران از کنار هم قرار گرفتن دو استخوان بوجود میاید. در قسمت بالا حفره استابولوم قرار دارد که قسمتی از لگن خاصره است. این حفره بشکل تقریبی یک نیمکره است. در داخل حفره استابولوم سر استخوان ران قرار گرفته است. سر استخوان ران بالاترین قسمت استخوان ران است که به شکل گرد و کروی است. وقتی مفصل ران به علت آرتروز و یا روماتیسم خراب میشود معمولا هم قسمت کاسه ای یعنی حفره استابولوم و هم قسمت کروی یعنی سر استخوان ران خراب میشوند.

جراح ارتوپد ران

در حین جراحی جراح ارتوپد ران با استفاده از رنده های مخصوصی داخل حفره استابولوم را میتراشد. با این کار غضروف های باقیمانده و استخوان های اضافه از درون حفره خارج شده و شکل آن کاملا بصورت یک نیمکره کامل در میاید. در قسمت ران هم جراح ارتوپد ران سر استخوان ران را از بدن خارج میکند. بین سر استخوان ران و تنه استخوان ران یک قسمت نازک تر به نام گردن استخوان ران وجود دارد. در حین جراحی تعویض مفصل ران، گردن استخوان ران با استفاده از اره های ارتوپدی خاصی بریده شده و سپس سر استخوان ران خارج میگردد.

در مرحله بعد جراح ارتوپد ران  در داخل حفره تراشیده شده استابولوم یک کاسه فلزی و یا پلاستیکی قرار داده و بر روی باقیمانده گردن استخوان ران یک سر فلزی را قرار میدهد و این دو را در درون هم جای میدهد تا مانند یک مفصل حرکت کنند و به این طریق مفصل مصنوعی لگن در محل خود جای میگیرد.

توصیه های پیش از جراحی مفصل ران

جراح ارتوپد ران از بیماران میخواهد که پیش از جراحی ران :

۱- به انجام آزمایشاتی مانند تست خون و نوار قلب اقدام کنند.

۲-لازم است بیماران در مورد سوابق پزشکی و داروهایی که مصرف می کنند، ‌با جراح ران صحبت کنند.

۳-ممکن است جراح ران از بیمار بخواهد پیش از جراحی، توسط پزشک عمومی معاینه کامل شود. هر نوع مشکل دندانپزشکی پیش از جراحی ران و لگن  باید برطرف شود.

جراح ارتوپد ران

مهمترین علل ساییدگی مفصل ران عبارتند از:

۱-دیسپلازی استابولوم نوعی تغییر شکل حفره استابولوم است که میتواند موجب شود فرد در سنین حدود ۵۰-۳۰ سالگی دچار تخریب و ساییدگی مفصل ران شود

۲-سیاه شدن سر استخوان ران یا نکروز سر استخوان ران میتواند موجب ساییده شدن زود هنگام این مفصل در سنین جوانی یا میانسالی شود. این بیماری معمولا در کسانی ایجاد میشود که از داروهای موسوم به کورتون استفاده میکنند

۳- در رفتگی مادرزادی مفصل ران میتواند موجب آرتروز مفصل ران شود

۴- ایمپینجمنت سر استخوان ران و حفره استابولوم هم میتواند از علل آرتروز زودرس مفصل ران باشد

۵- بد جوش خوردن شکستگی های استابولوم میتواند موجب تخریب و ساییدگی مفصل ران شود

۶- ابتلا به بعضی انواع روماتیسم مانند آرتریت روماتوئید و یا اسپوندیلیت انکیلوزان میتواند موجب خراب شدن مفصل ران شود.

موارد مورد نیاز به مراجعه جراح ارتوپد مفاصل ران :

به گفته جراح ارتوپد مفاصل ران به علل متفاوتی ممکن است مفصل ران در ناحیه لگن دچار تخریب شدید شود که معمول ترین آنها عبارتند از:

۱- بد جوش خوردن شکستگی های لگن و استابولوم

۲-ساییدگی مفصل لگن

۳-روماتیسم مفصل ران در ناحیه لگن

۴- سیاه شدن سر استخوان ران یا نکروز آوازکولر

۵- در رفتگی مادرزادی مفصل لگن

در این موارد اگر شدت درد بیمار کم باشد  حراح ارتوپد مفاصل زانو میتواند  آنها را مصرف داروهای ضد درد و ضد التهاب کاهش دهد  و در صورت شدید بودن درد عمل جراحی تعویض مفصل لگن میتواند درد بیمار را از خواهد برد

جراح ارتوپد ران

محدودیت های پس از جراحی تعویض مفصل ران

به گفته جراح ارتوپد ران با توجه به اینکه شرایط بیماران با هم متفاوت است  نمی‌توان بعد از تعویض مفصل ران یک دستورالعمل کلی تجویز کرد.باید بدانید که روش‌های مختلفی برای تعویض مفصل ران وجود دارد که برخی دیرتر از دیگری ترمیم می‌شوند. ولی  باید گفت که خطر دررفتگی ایمپلنت در همه بیماران وجود دارد. بنابراین بیمار باید به دستورالعمل دقیق جراح خود عمل کند.

۱-معمولاً دوره ترمیم پس از تعویض مفصل ران در افراد فعال که ورزش منظم انجام می‌دهند،‌کوتاه‌تر است.

۲-اگر زیاد به مسافرت هوایی می‌روید، حراست فرودگاه را نسبت به ایمپلنت مفصل ران خود آگاه کنید.  وبهتر است از مسافرت هوایی بلافاصله بعد از تعویض مفصل ران بپرهیزید. زیرا نحوه نشستن در هواپیما و درد ناشی از آن به همراه تغییرات فشار هوا می‌تواند منجر به تورم مفصل شود.

۳-معمولاً زندگی بیماران پس از تعویض مفصل ران به حالت عادی برمی‌گردد. زیرا آن‌ها پس از جراحی، درد کمتری احساس می‌کنند.

آنچه بعد از تعویض مفصل ران برای همیشه باید رعایت کنید

جراح ارتوپد رانو۱-برای تقویت عضلات ران که از مفصل مصنوعی حفاظت می‌کنند، تمرینات فیزیوتراپی را انجام دهید.
۲-از عفونت دوری کنید. عفونت می‌تواند از طریق بریدگی، زخم، دندانپزشکی (درمان ریشه) یا دیگر عمل‌های جراحی وارد بدن شود. با رسیدن عفونت به مفصل مصنوعی ران ممکن است به جراحی مجدد آن نیاز باشد.
۳-به طور مرتب به جراح خود مراجعه کنید. هر ۱ تا ۵ سال، بررسی مفصل مصنوعی هیپ توسط جراح توصیه می‌شود.
۳-با مراجعه منظم، مشکلات احتمالی در مفصل مصنوعی ران به موقع مشخص می‌شوند. مراقبت همیشگی و رعایت توصیه‌های جراح ارتوپد ران ، به پیشگیری و درمان به موقع مشکلات مفصل ران در آینده کمک می‌کند.

دکتر حامد حکیمی – ارتوپد 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =