جراح ارتوپد زانو

116

جراح ارتوپد زانو

جراح ارتوپد زانو: با افزایش سن، غضروفها هم دچار فرسودگی و پیری می شوند. غضروفهای زانو هم که بین ران و ساق پا قرار گرفته اند از این قاعده مستثنی نیستند و دچار فرسودگی می شوند که به آن آرتروز زانو گفته می شود. ساییدگی مفصل زانو یکی از رایج ترین بیماریهای رایج زانو و از شایع ترین اشکال آرتروز است.از و خصوصیت  اصلی آرتروز زانو از بین رفتن پیشرونده غضروف مفصلی است.  غضروف مفصلی ماده ای ژلاتینی می باشد که بین  دو استخوان وجود دارد.

جراح ارتوپد زانو

با این وجود آرتروز و ساییدگی مفصل زانو تنها بیماری بافت غضروفی مفصل نبوده و کل ساختار زانو بعد از غضروف درگیر شده و پس از آن همه بافتها بعد از غضروف  شامل استخوان زیر این غضروف و حتی منیسک ها و رباط‌ها و قسمت عصبی- عضلانی غضروف نیز درگیر می‌شوند.

سایش تدریجی با افزایش سن، بیماری‌ها و جراحات ناشی از ضربات ممکن است به غضروف زانو که روی استخوان‌ها را می‌پوشاند آسیب برساند، و مانع از درست کار کردن مفصل زانو شود.اگر شما دچار آرتروز شدید زانو باشید، ممکن است جراح توصیه کند که، جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهید.جراح در حین جراحی تعویض زانو غضروف و استخوان آسیب‌دیده را از مفصل زانوی شما برمی‌دارد و آن را با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌‌کند.

جراحی ارتوپد زانو

راه های درمان آرتروز زانو

به گفته جراح ارتوپد زانو : استوآرتریت گونه غیرالتهابی آرتروز به شمار می رود،و به عنوان یک بیماری «فرسایشی» در نظر گرفته می شد. با این وجود با اندکی التهاب همراه است. البته شدت آن قابل مقایسه با التهاب ناشی از گونه های التهابی آرتروزهایی مانند آرتریت روماتویید نیست. چون آرتروز زانو عموما بین افراد مسن و میانسال شایع است و به مرور زمان تشدید می شودبا این وجود، فعالیت طبیعی منجر به بروز آرتروز زانو نمی شود، و علت آرتروز زانو و تحلیل و از بین رفتن غضروف مشخص نیست.

آرتریت روماتویید

با توجه به توضیحات جراح ارتوپد زانو : آرتریت روماتویید یک بیماری مزمن است که در آن دستگاه ایمنی بدن به اشتباه به مفاصل حمله می‌کند، و باعث درد و تورم می‌شود. در حالیکه آرتروز یا استئوآرتریت ممکن است فقط یک مفصل را گرفتار کند، آرتریت روماتویید معمولا مفاصل در هر دو طرف بدن را گرفتار می‌کند.این بیماری همچنین ممکن است مفاصل دست‌ها، مچ‌ها و پاها را درگیر کند. آرتریت روماتویید ممکن است علائم دیگری مانند تب و خستگی هم داشته باشد.

روش جراحی تعویض زانو توسط جراح ارتوپد زانو

جراحی ارتوپد زانو

جراحی تعویض زانو که توسط جراح ارتوپد زانو انجام میشود  معمولا یک تا دو ساعت طول می‌کشد. جراح غضروف و استخوان‌های آسیب‌دیده را از زانو برمی‌دارد. بعد پزشکی ایمپلنت‌های فلزی را انتهاهای استخوان‌های ران و ساق متصل می‌کند. یک اسپیسر پلاستیکی این قطعات پلاستکی را از هم جدا می‌کند و امکان می‌دهد مفصل به طور نرم‌تری حرکت کند.

اکثر بیماران  پس از  جراحی تعویض زانو به تجویز جراح ارتوپد زانو  چند شب را باید در بیمارستان بستری شوند .  که در آنجا داروهای ضددرد به بیمار داده میشود وبه بیمار کمک میکنند  که  پا و قوزک‌تان را هر چه زودتر پس از جراحی  حرکت دهند.  چون راه رفتن باعث افزایش جریان خون به عضلات پا می‌شود و می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.

روش جراحی آرتروسکوپی

در این نوع جراحی آرتروز زانو ، جراح یک لوله نازک متصل به یک دوربین بسیار کوچک را از طریق یک سوراخ کوچک به محل وارد کرده و از طریق آن داخل زانو را مشاهده می کند. در ادامه جراح  ارتوپد زانو  می تواند غضروف آسیب دیده را از محل خارج کند یا پوشش نرم محافظ استخوان های مفصل را ترمیم کند. در این حالت امکان تمیز کردن یا خالی کردن محل از تکه های استخوان یا غضروف آزاد شده که ممکن است باعث ایجاد درد برای فرد  شده باشند، وجود خواهد داشت.

 به توصیه جراح ارتوپد زانو معمولا بیماران  می توانند پس از  جراحی فعالیت های عادی خود را پس از چند روز از سر گیرند. دوره نقاهت بعد این جراحی  معمولاً دردناک نیست. عمل جراحی آرتروسکوپی می تواند تسکین کوتاه مدت درد را برای فرد به همراه داشته باشد.

جراح ارتوپد زانو

عمل جراحی جایگزینی زانو چیست

 در صورتی که هیچ کدوم از روش ها برای کاهش درد آرتروز بیمار جواب ندهد ممکن است جراح شما جراحی جایگزینی زانو را به شما پیشنهاد دهد که  در این روش درمانی ساییدگی زانو می تواند باعث کاهش درد و بهبود توانایی حرکتی شما شود.

روش جراحی جایگزینی زانو

عمل جراحی جایگزینی زانو شامل خارج کردن تمام یا بخشی از مفصل زانو و جایگزینی بخش های آسیب دیده با یک مفصل مصنوعی است. این مفصل های مصنوعی معمولاً از فلز و پلاستیک ساخته می شوند. انجام  جراحی مفصل زانو برای افراد بیمار یک روش درمانی مطلوب نیست، اما برای بعضی افراد مبتلا به آرتروز، نتایج این درمان می تواند تفاوت بین داشتن یک زندگی طبیعی یا قرارگیری در شرایط ناتوانی باشد.

 به گفاه جراح ارتوپد زانو اگر بیمار دارای شرایط زیر با ساییدگی زانو است، احتمالاً زمان انجام عمل جراحی زانو برای فرد فرا رسیده است:

۱-درد زانوی شدید که باعث ایجاد محدودیت در فعالیت های روزمره شما شده است

۲-درد زانوی ملایم یا شدید در زمان استراحت، در طول روز یا در طول شب
۳-التهاب مزمن زانو و ورم که با استراحت یا با مصرف دارو کاهش پیدا نمی کند
۴-تغییر شکل زانو شامل خم شدن آن به سمت داخل یا خارج پا
۵-سفت شدن زانو که شامل ناتوانی در خم کردن و صاف کردن زانو است
۶-عدم کاهش درد ساییدگی زانو با استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئید یا با استفاده از سایر روش های درمانی محافظه کارانه

دوره نقاهت پس از جراحی آرتروز زانو

با توجه به توصیه های جراح ارتوپد زانو دوره نقاهت بعد از بیماری باید به صورت زیر دقیقا  رعایت شود تا رونر بهبودی سریع تر پیش رود :

۱- کارهای خانه پس از ۳ تا ۶ هفته.
۲- فعالیت جنسی پس از ۶ تا ۸ هفته.
۳- شنا پس از ۶ تا ۸ هفته.
۴- رانندگی پس از ۶ تا ۸ هفته برای زانوی راست

جراحر ارتوپد زانو

خطرات جراحی  آرتروز زانو

به گفته جراح ارتوپد زانو جراحی تعویض زانو برای اغلب افراد بی‌خطر است، اما مانند هر جراحی دیگری مشکلاتی هم ممکن است به وجود آید:

۱- عفونت یا خونربزی شدید.
۲- ایجاد لخته خون در وریدهای پا

۳- در برخی از بیماران  پس از جراحی زانو دچار لخته خونی می‌شوند. این لخته‌ها معمولا در چند روز پس از جراحی در وریدهای ساق یا ران ایجاد می‌شوند. علائم این عارضه ایجاد تورم و درد در پا است. این لخته‌ها خونی اگر متلاشی شوند و در مسیر رگ‌های خونی به ریه‌ها برسند، ممکن است عارضه مرگباری  برای بیمار  ایجاد کنند.

۴- در صورت استفاده از نوارهای کشی، وسائل فشارنده، داروهای رقیق‌کننده خون ممکن است خطر ایجاد این لخته‌ها را  برای بیماران کاهش دهد.

۵-نشانه‌های هشداردهنده وارد شدن لخته خون به ریه‌ها  شامل تنگ نفس ناگهانی، درد قفسه سینه، و سرفه کردن است. نشانه‌های عفونت شامل تب، بدتر شدن قرمزی و حساسیت زا است

دکتر حامد حکیمی _ متخصص ارتوپد 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 3 =