جراح ارتوپد شانه

جراح ارتوپد شانه

جراح ارتوپد شانه: جراحی هایی که مربوط به مفصل شانه هستند جزو جراحی های پیچیده در ارتوپدی می باشند که برای انجام اینگونه جراحی ها، جراح ارتوپد شانه باید آناتومی شانه و تکنیکهای جدیدی که برای انجام این عمل لازم است را بداند تا بتواند اینگونه جراحی ها را با موفقیت انجام دهد. جراح ارتوپد شانه و آرنج در جهت افزایش میزان کارایی، سلامتی و بهبودی شانه گام بر می دارد.

جراح ارتوپد شانه

جراح ارتوپد شانه، جراحی های آرتروسکوپی یا جراحی بسته (اصطلاحا جراحیهای لیزری) نیز انجام می دهد که شامل جراحی هایی است که در آن جراح ارتوپد شانه بدون اینکه برش های وسیعی در پوست و بافت های زیر جلدی ایجاد کند می تواند اعمال جراحی را انجام دهد. در این روش جراح  ارتوپد شانه  با استفاده از دستگاه آرتروسکوپ که شامل لنز و دوربین می باشد و به وسیله آن امکان دید کافی داخل مفصلی وجود دارد،  با برش کوچکی وارد فضای مفصل می شود و شروع  به اعمال جراحی به کمک ابزار جراحی ظریف می کند.

جراحی آرتروسکوپیک

اعمال جراحی آرتروسکوپیک چون آسیب کمتری را به بافتهای اطراف مفصل وارد می کنند سبب می شوند تا میزان چسبندگی ها و محدودیت های حرکتی بعد از عمل در مفصل کم شود و میزان عفونت های جراحی  نسبت به اعمال جراحی باز به حداقل برسد. مسلما  در این تکنیک بیمار سریعتر می تواند دوران بهبودی را طی کند و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد.مفصل شانه متشکل از استخوان کتف، ترقوه و بازو می باشد که خیلی متحرک و flexible است و همین خاصیت سبب آسیب بیشتر شده و در نتیجه نیاز به جراحی شانه توسط جراح ارتوپد شانه بیشتر شود.

مفصل شانه

مفصل شانه، از مفصل های  پیچیده بدن می باشد که بین سر استخوان بازو و حفره گلنویید استخوان کتف واقع شده است و به ترقوه متصل می شود. دامنه حرکتی این مفصل کم بوده و همین سبب احتمال آسیب آن در حین فعالیت و کار بیشتر می شود. پایداری مفصل شانه به وسیله کپسول مفصلی ،لیگامانها وعضلات قوی اطراف آن ایجاد می شود.

مفصل شانه و جراح ارتوپد شانه

مشکلات مربوط به مفصل شانه شامل مشکلات مادرزادی، آسیبهای ورزشی، پارگی ها و آسیب های تاندونی و کپسولی شانه و آرنج و تعویض مفصل (آرتروپلاستی ) شانه می باشد. جراحی هایی که مرتبط با شکستگی شانه و آرنج هستند توسط  جراح ارتوپد شانه بر طبق  آخرین تکنیک ها ی جراحی صورت می گیرد.

دامنه آسیب های این مفصل شانه گسترده است که می تواند شامل التهاب تاندون ها و بورس ها، پارگی تاندون های اطراف شانه، پایداری و دررفتگی و شکستگی ها باشد. همچنین بیماری هایی مثل روماتیسم و آرتروز هم می تواند در این مفصل به وجود  بیاید که جراح ارتوپد شانه می توان درمان های مربوط به اینگونه بیماری ها را به روش های قدیمی و روش های جدید انجام دهد.

درمان مفصل شانه توسط جراح ارتوپد شانه

در صورت بروز هر گونه مصدومیتی در شانه باید به متخصص ارتوپد و یا جراح ارتوپد شانه مراجعه کرد و قبل از اینکه بیماری پیشرفت کند برای درمان اقدام کرد.

از روش های جدیدی که برای درمان شانه توسط جراح ارتوپد شانه انجام می شود می توان به آرتروسکوپی شانه اشاره کرد. در این روش جراح ارتوپد شانه به کمک  یک دوربین داخل مفصل شانه را مشاهده می کند. برخی از این بیماری های مشاهده شده با برخی لوازم پزشکی قابل درمان است و برخی دیگر از مشکلات مثل شکستگی ها به روش های دیگر درمان می شوند. با توجه به اینکه در زمینه درمان مفصل شانه روش های جدیدی به وجود آمده ست افراد باید به جراح ارتوپد شانه ماهری در زمینه ی بیماری شانه و مراجعه نمایند.

جراح ارتوپد شانه

امروزه بیشتر روش های جدید درمانی و جراحی شانه در مراکز درمانی داخل کشور و توسط جراح ارتوپد شانه در سال های اخیر پیشرفت های زیادی داشته است و جراح ارتوپد شانه می تواند در این زمینه جراحی های مختلفی را انجام دهد. از جمله این روش های درمانی که توسط جراح ارتوپد شانه انجام می شود می توان به مواردی مثل تعویض مفصل شانه به روش های مختلف اشاره کرد که سبب از بین رفتن درد در بیماری های آرتروز و ساییدگی مفصل شانه می شود.

توصیه های یک جراح ارتوپد شانه به بیماران دچار پارگی تاندون شانه

پس از ۴۰ سالگی ۱۰ درصد و بعد از ۶۰ سالگی ۴۰ درصد افراد جامعه حتی آن افرادی هم که هیچ گونه علامتی ندارند هم به  پارگی تاندون شانه دچار می شوند.
مفصل شانه نسبت به مفاصل دیگر بسیار متحرک و منعطف می باشد و همین انعطاف پذیری مفصل شانه می تواند فشارهای مختلف را در وضعیت های خاص تحمل نماید و در جای دیگری همین انعطاف پذیری باعث می شود شانه در معرض حوادث زیادی از زمان تولد تا سالخوردگی قرار گیرد که از معایب شانه محسوب می شود.

جراح ارتوپد شانه

به گفته جراح ارتوپد شانه از زمانی که نوزاد به دنیا می آید در معرض صدمه به تاندون و مفاصل شانه قرار می گیرد. حتی امکان داد کشیدگی در زمان زایمان یا فشار وارد شده بر کودک موجب آسیب شانه، در رفتگی، شکستگی و یا آسیب به شبکه عصبی اطراف شانه شود که باعث به وجود آمدن عوارض زیادی خواهد شد.

آسیب ورزشی به شانه در اثر ورزش های پرتابی

جراح ارتوپد شانه می گوید شانه تا زمان نوجوانی به استثنای مواردی مثل زمین خوردن و یا آسیب های ورزشی، مشکل خاصی ندارد. جراح ارتوپد شانه می گوید کسانی که ورزش های پرتابی مانند بیس بال، سافت بال و یا والیبال انجام می دهند و کودکانی که در سن رشد به اینگونه ورزش ها روی می آورند و ورزش های بالای شانه را زیاد انجام می دهند، تغییراتی در شانه هایشان ایجاد می شود که آسیب ورزشی محسوب می شود و به صورت بی ثباتی و درد بروز پیدا می کند.

آسیب ورزشی به شانه

به گفته جراح ارتوپد شانه پس از سن بلوغ در رفتگی های ارثی و عادتی در شانه شایع می باشد، چون شانه مفصل منعطفی می باشد که امکان دارد در اثر یک زمین خوردن نامناسب در رفتگی پیدا کند. و این مشکل در سن جوانی بیشتر دیده می شود.

جراح ارتوپد شانه همچنین می گوید در ۴۰ سالگی افراد به علت شغل هایی که داشته اند و کارهای مداومی که انجام داده اند مثل  دندانپزشکی، آرایشگری و یا نقاشی باعث شده دستشان در یک حالت خاص قرار گیرد و به همین علت دچار مشکلات شانه شده اند که معمولا به صورت گیر کردن بروز می کند و و به مرور باعث ایجاد دردهای مزمن شبانه و محدودیت حرکتی در این افراد می شود و سبب می شود راندمان آنان  پایین بیاید که در صورت ادامه پیدا کردن این وضعیت ممکن است منجر به پارگی تاندون، آرتروز مفصل و بی ثباتی شود.

انواع روش‌های جراحی شانه

جراح ارتوپد شانه شما می‌توانید یکی از روش‌های آرتروسکوپی یا عمل جراحی باز را انتخاب کنید.

آرتروسکوپی چیست

آرتروسکوپی به متخصص جراح ارتوپدی اجازه می‌دهد تا یک دستگاه نازک مدادی شکل با یک لنز کوچک و سیستم روشنایی را داخل برش‌های کوچک قرار دهد و داخل مفصل را مشاهده نماید. تصاویر داخل مفصل به مانیتور تلویزیون منتقل می‌شود و به پزشک اجازه تشخیص مشکل را می‌دهد. دیگر ابزارهای جراحی را می‌توان برای انجام ترمیم بر اساس آنچه که با آرتروسکوپ است، وارد کرد. آرتروسکوپی اغلب می‌تواند به صورت سرپایی انجام شود. بیش از ۱٫۴ میلیون آرتروسکوپی شانه در سراسر جهان در طول هر سال انجام می‌شود.

انواع جراحی‌های آرتروسکوپی

جراح ارتوپد شانه

از جراحی‌های رایج آرتروسکوپی می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱-ترمیم روتاتور کاف
۲-برداشتن خارهای استخوانی
۳-برداشتن یا ترمیم لابروم
۴-ترمیم رباط‌ها
۵-برداشتن بافت ملتهب یا غضروف‌های سست شده
۶-عمل ترمیمی برای جلوگیری از دررفتگی‌های مکرر شانه
اعمال جراحی دیگری مانند برداشتن فشار از روی عصب، ترمیم شکستگی‌ها و برداشتن کیست نیز می‌توانند به روش آرتروسکوپی انجام شوند، گرچه مانند اعمال ذکرشده در بالا رایج نیستند. برخی از عمل‌های جراحی مانند تعویض مفصل شانه، هنوز به عمل جراحی از نوع باز و با بریدگی‌های بزرگ نیاز دارند

جراحی باز چیست

عمل جراحی باز ممکن است ضروری باشد و در برخی موارد جراحی باز اغلب می‌تواند از طریق برش‌های کوچک فقط در اندازهٔ چند اینچ انجام شود. بهبود و توانبخشی بر اساس نوع عمل جراحی انجام شده درون شانه است و ارتباط چندانی با نوع روش جراحی آرتروسکوپی یا باز ندارد.

عوارض احتمالی پس از جراحی شانه

جراح ارتوپد شانه همیشه با هر جراحی، حتی روش های آرتروسکوپی، خطراتی وجود دارد. با این حال، تکنیک های جراحی مدرن به طور قابل ملاحظه ای باعث کاهش بروز این مشکلات می شوند. عوارض احتمالی جراحی شانه شامل موارد زیر می باشد:

۱-عفونت های احتمالی، قرمزی و آسیب به اعصاب و عروق اطراف شانه
۲-درد، حساسیت و سفتی
۳-تورم یا بروز تب در روز های بعد از جراحی
۴-خونریزی غیرعادی (در برخی از موارد تخلیه زخم جراحی با خونریزی طبیعی و در واقع مطلوب است).
۵-خستگی یا سوزش بازو و دست

پیشگیری از مشکلات آتی جراحی شانه

مهم است که برنامه تمرینی شانه را با کشیدن و تقویت روزانه ادامه دهید. به طور کلی، بیمارانی که با دقت بعد از انجام جراحی شانه تمامی تمرینات تجویز شده توسط جراح ارتوپدی و فیزیوتراپیست خود را انجام می دهند، بهترین نتیجه را پس از آن مشاهده کرده و بدون شک بهبودی سریع تری خواهند داشت.

دوره‌ی بهبودی پس از جراحی

جراح ارتوپد شانهدوره بهبودی شامل مراحل مراقبت‌های بعد از عمل و در خانه و فیزیوتراپی است. پس از انجام عمل، بیمار به مدت ۱ تا ۲ ساعت در اتاق ریکاوری مانده و پس از آن مرخص می‌شودپرستاران شما را تحت نظر گرفته و در صورت نیاز به شما داروی مسکن می‌دهند. پس از عمل جراحی باید یک نفر شما را تا خانه برده و حداقل برای شب اول از شما مراقبت کند.

دکتر حامد حکیمی _ متخصص ارتوپد 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × دو =

EnglishSaudi Arabia