جراح ارتوپد مفاصل ران

جراح ارتوپد مفاصل ران

جراح ارتوپد مفاصل ران : بیماری‌های مفصل ران معمولا در اثر مشکلات رشدی، جراحات، بیماری‌های مزمن و عفونت‌ها ایجاد می‌شوند. در این مقاله به برخی از بیماری‌های متداول مفصل ران و آسیب‌های ناشی  که توسط جراح ارتوپد درمان میشود اشاره می‌شود 

جراح ارتوپد مفاصل ران

آناتومی کاربردی مفصل ران

مفصل ران از کنار هم قرار گرفتن سر استخوان رانها  و حفره استابولوم تشکیل شده است. سر استخوان ران بالاترین قسمت استخوان ران بوده و به شکل کروی است. حفره استابولوم قسمتی از لگن است  و به شکل یک کاسه است.

در مفصل ران سر استخوان ران در درون حفره استابولوم قرار گرفته  و در داخل آن آزادانه حرکت میکند. سطح داخلی استابولوم وهمچنین سطح رویی سر استخوان ران از غضروف مفصلی پوشیده شده

مفصل ران

این لایه غضروفی موجب لیز شدن و صاف و صیقلی شدن سطوح تماس میشود  و موجب حرکت بهتر سر استخوان ران درد درون حفره استابولوم می شود. دور تا دور  لبه  حفره استابولوم یک بافت محکم ولی قابل انعطاف وجود داشته که به آن لابروم میگویند.

بافت تشکیل دهنده لابروم مخلوطی از بافت تشکیل دهنده زردپی و بافت تشکیل دهنده غضروف است و به همین علت به آن هم میگویند. لابروم موجب میشود سر استخوان ران بهتر پوشش داده شده و درنتیجه پایداری مفصل ران افزایش پیدا میکند.

درمان گیر مفصل ران

جراح ارتوپد مفاصل ران

۱-درد این بیماران ممکن است با کاهش در شدت و مدت فعالیت های ورزشی کم شده و یا از بین برود. از داروهای ضد التهاب هم برای کاهش درد استفاده میکنند.

۲-در صورتیکه در بیمار با اقدامات ذکر شده کاهش نیافته و یا آثار آسیب غضروف یا لابروم وجود داشته باشد ممکن است نیاز به اقدام جراحی وجود داشته باشد.

۳-در جراحی این بیماران برجستگی استخوانی در سر استخوان ران و یا لبه استابولوم تراشیده شده و پارگی لابروم در صورت وجود ترمیم میشود.

۴-عمل جراحی در اغلب این بیماران درد مفصل ران را از بین بروده و از پیشرفت آسیب مفصل ران و بروز آرتروز و ساییدگی مفصل پیشگیری میکند.

تعویض مفصل ران لگن چیست

از دیگر فعالیت های جراح ارتوپد مفاصل ران  اعمال جراحی تعویض مفصل ران است.  بیمارانی که به علت ساییدگی و آرتروز مفصل ران یا هیپ دچار درد لگن میشوند تحت درمان قرار میگیرند.با تعویض مفصل ران دردفرد  از بین رفته و بیمار میتواند فعالیت های روزانه را از سر بگیرد  تعویض مفصل مصنوعی آسیب دیده و جایگزینی آن با مفصل مصنوعی جدید نیز از دیگر تخصص های جراح ارتوپد مفاصل ران  است.

مفصل ران به چه عللی خراب میشود

جراح ارتوپد نفاصل ران

شایعترین علت خراب شدن مفصل ران آرتروز یا ساییدگی مفصل است. ساییدگی مفصل در همه انسان ها با شدت و ضعف متفاوت و با بالارفتن سن ایجاد میشود ولی در بعضی شرایط زودتر بوجود میاید.مهمترین علل ساییدگی مفصل ران عبارتند از:

۱-سیاه شدن سر استخوان ران یا نکروز سر استخوان ران میتواند موجب ساییده شدن زود هنگام این مفصل در سنین جوانی یا میانسالی شود. بیماری معمولا درافرادی  ایجاد میشود که از داروهای موسوم به کورتون استفاده میکنند
دیسپلازی استابولوم :  نوعی تغییر شکل حفره استابولوم است که میتواند موجب شود فرد در سنین حدود ۵۰ _ ۳۰ سال گی دچار تخریب و سایید گی مفصل ران ها شود
۲-در رفتگی مادرزادی مفصل ران میتواند موجب آرتروز مفصل ران شود
۳-ایمپینجمنت سر استخوان ران و حفره استابولوم هم میتواند از علل آرتروز زودرس مفصل ران باشد
۴-بد جوش خوردن شکستگی های استابولوم میتواند موجب تخریب و ساییدگی مفصل ران شود
۵-ابتلا به بعضی انواع روماتیسم مانند آرتریت روماتوئید و یا اسپوندیلیت انکیلوزان میتواند موجب خراب شدن مفصل ران شود.

درمان نکروز _ سیاه شدن سر استخوان ران

از بیماری هایی که در سال های اخیر شیوع پیدا کرده  نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران است. سیاه شدن سر استخوان ران بیشتر به علت مصرف کورتیکوستروئیدها ایجاد میشود. شیمی درمانی، درمان های رایج ام اس، یا مصرف خودسرانه کورتون به قصد چاقی میتواند موجب سیاه شدن سر استخوان ران شود.

این بیماری میتواند بسیار ناتوان کننده بوده و موجب تخریب کامل مفصل ران یا هیپ شود مگر اینکه در مراحل ابتدایی شناسایی شود. علامت این بیماری در مراحل ابتدایی درد مفصل ران در ناحیه لگن است.این بیماری را میتوان در مراحل ابتدایی آن توسط ام آر آی شناسایی کرد. در این مرحله می توان جلوی پیشرفت بیماری را در بسیاری اوقات با انجام عمل جراحی گرفت. عمل جراحی که برای این بیماری انجام میشود با استفاده از رادیوگرافی دیجیتال کامپیوتری است و در غالب اوقات طول شکاف جراحی بیمار بیش از یک سانتیمتر نیست.

جراح ارتوپد مفاصل ران

علائم و تشخیص بیماری ایمپینجمنت مفصل ران

اغلب  افراد بیمار مبتلا به ایمپین جمنت _ گیر مفصل ران درد ناحیه کشاله ران دارند. درد در حرکاتی مانند چرخش بالا تنه و یا نشستن به حالت چمباتمه شدیدتر میشود.تشخیص این بیماری توسط جراح ارتوپد مفاصل ران  بر پایه خصوصیات درد بیمار، معاینه بالینی جراح و بررسی های تصویربرداری است. رادیوگرافی ساده ترین تغییر شکل استخوانی در مفصل ران را نشان می دهد و ام آر آی میتواند آسیب به غضروف مفصلی و لابروم را مشخص کند در این افراد  تزریق مواد بی حس کننده موضعی به توسط جراح ارتوپد مفاصل ران  به درون مفصل ران میتواند موقتا درد بیمار را از بین ببرد که از این اقدام میتوان به عنوان یک تست تشخیصی استفاده کرد.

جراحی تعویض مفصل ران در چه کسانی مورد نیاز است

به دلایل متفاوتی ممکنست مفصل ران در ناحیه لگن دچار تخریب شدید شود که معمول ترین آنها عبارتند از :

۱-وقتی که مفصل ران سائیده شده و دچار آرتروز و خرابی میشود
۲-بد جوش خوردن شکستگی های لگن و استابولوم
۳-نکروز آوازکولر و خرابی سر استخوان ران به علت نرسیدن خون
۴-درگیر شدن مفصل ران به علت بیماری روماتیسم
۵-وقتی که مفصل ران دررفتگی مادرزادی داشته و به علت آن خراب میشود

تعویض مفصل ران چه کمکی  به بیماران  می کند

جراح ارتوپد مفاصل ران

۱-در مواردی اگر شدت درد بیمار کم باشد می توان آن را با مصرف داروهای ضد درد و ضد التهاب کاهش داد و در صورت شدید بودن درد عمل جراحی تعویض مفصل لگن می تواند درد بیمار را از بین ببرد.
۲-عمل جراحی تعویض مفصل ران میتواند درد مفصل ران در ناحیه لگن را از بین ببرد.

۳-عمل جراحی تعویض مفصل ران میتواند محدودیت حرکتی مفصل ران را تا حدود زیادی مرتفع کند و کوتاهی پا را بطور کامل و یا تا حدود زیادی برطرف کند.

۴-این عمل جراحی همچنین میتواند لنگش بیمار را به نحو چشمگیری بهبود بخشد.

نکات لازم برای استراحت بعد از تعویض مفصل لگن

جراح ارتوپد مفل ران

مفصل لگن را بیش‌تر از ۹۰ درجه خم نکنید
از نشستن بر روی مبل و صندلی کوتاه بپرهیزید. زیرا بلند شدن از روی آن‌ها با خم کردن زیاد مفصل هیپ همراه است
از صندلی‌هایی که قابلیت بالا و پایین شدن دارند استفاده کنید. در این صورت، خم شدن مفصل هیپ به حداقل می‌رسد
در صورت امکان از صندلی دسته‌دار استفاده کنید. در این صورت می‌توانید از فشار دادن بازو روی دسته، برای بلند شدن کمک بگیرید
هنگام نشستن، پاها را به گونه‌ای قرار دهید که قسمت داخلی ران، ساق پا و کناره‌های داخلی کف پا را مشاهده کنید

طول عمر مفصل مصنوعی لگن

آیا می‌توان مدت مشخصی برای دوام مفصل مصنوعی لگن معین کرد؟

به طور مختصر می‌توان گفت که مفصل مصنوعی لگن بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می‌کند. البته این مدت در اکثر بیماران بیش‌تر می‌شود. امروزه بیماران فعال بسیاری هستند که پروتز لگن آن‌ها ۳۰-۴۰ سال دوام داشته است.

متاسفانه هیچ‌کس نمی‌تواند با قطعیت بگوید که این آخرین عمل تعویض مفصل لگن است که باید انجام دهید. عوامل بسیاری وجود دارد که تأثیر بسزایی روی طول عمر مفصل مصنوعی لگن دارند. روش جراحی، تجربه جراح، تعداد عمل جراحی که پزشک در هر سال انجام می‌دهد، سن، وزن و سطح فعالیت بیمار برخی از این عوامل هستند.

جراح ارتوپد مفصل ران

چه عواملی روی طول عمر مفصل مصنوعی لگن تأثیر دارند؟

عوامل مختلفی روی طول عمر مفصل مصنوعی لگن اثر می‌گذارند، که در ادامه به شرح برخی از آن‌ها پرداخته‌ایم.

سن بیمار

اهمیت طول عمر مفصل مصنوعی لگن در بیماران جوان بیش‌تر می‌شود. از طرف دیگر این بیماران فعالیت بیش‌تری نیاز دارند. به همین دلیل تعویض مفصل لگن در سنین زیر ۵۰ سال، معمولا در آینده به جراحی اصلاحی نیاز دارند.

جراح ارتوپد مفصل ران

سطح فعالیت بیمار

برخی فعالیت‌ها موجب انتقال فشار زیاد روی مفصل مصنوعی لگن می‌شوند. این امر با فرسایش سریع ایمپلنت همراه است. گرچه ممکن است انجام چنین فعالیت‌هایی با سختی و درد همراه نباشد، ولی برای افزایش طول عمر مفصل مصنوعی لگن باید آن‌ها را محدود کرد.

وزن بیمار

وزن بیش‌تر با فشار بیش‌تر روی پروتز لگن همراه است. وزن متعادل کلید اساسی در افزایش طول عمر مفصل مصنوعی لگن است.

دوری از عوارض جانبی

بیمارانی که درمان‌های تهاجمی مانند درمان دندانپزشکی انجام می‌دهند، باید مراقب عفونت‌های پس از آن باشند. گاهی لازم است این بیماران برای جلوگیری از انتشار باکتری به سمت مفصل مصنوعی لگن، آنتی‌بیوتیک مصرف کنند. بیمارانی که دچار پوکی استخوان هستند باید درمان خود را تکمیل کنند. زیرا شکستگی استخوان در اطراف مفصل مصنوعی لگن روی عملکرد ایمپلنت تأثیر منفی می‌گذارد.

دکتر حامد حکیمی _ متخصص ارتوپد 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 10 =

EnglishSaudi Arabia