جراح ارتوپد مفاصل لگن

جراح ارتوپد مفاصل لگن

جراح ارتوپد مفاصل لگن : مفصل لگن یکی از پرکاربرد ترین و اصلی ترین مفاصل بدن است که عمده فعالیت های بدنی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. اگر استخوان لگن و مفصل دچار مشکلی شود علاوه بر محدود شدن دامنه فعالیت های شخص مورد نظر و عدم امکان ادامه سیر طبیعی زندگی، مشکلات بزرگی مانند درد بسیار شدید در ناحیه لگن برای آن فرد به وجود خواهد آمد.

جراح ارتوپد مفاصل لگن

 ممکن است آسیب دیدگی های لگن به علت عوامل مختلفی رخ دهد که یکی از شایع ترین های آن شکستگی لگن در اثر ضربه است. در صورتی که فردی دچار شکستگی استخوان لگن و یا آسیب دیدگی مفصل لگن شود باید حتما به یک جراح ارتوپد مفاصل لگن مراجعه نماید. اگر برای درمان درد لگن خود می خواهید به جراح ارتوپد مفاصل لگن مراجعه نمایید، بهتر است به بهترین کلینیک های درمانی مراجعه کنید.

جراح ارتوپد مفاصل لگن چه کسی است

جراح ارتوپد مفاصل لگن به فردی گفته می شود که دوره پزشکی عمومی را پشت سر گذاشته باشد و سپس دوره بعدی تحصیل خود را معطوف به اخذ تخصص در زمینه ارتوپد و سپس گذراندن دوره های تخصصی ارتوپدی لگن نموده باشد. هنگامی که شخصی دچار مشکل عمده ای در زمینه لگن می شود نیاز به مراجعه به جراح ارتوپد مفاصل لگن و حتی دکتر فوق تخصص ارتوپد لگن دارد و نادیده گرفتن در این زمینه می تواند عواقب بسیار سنگینی برای فرد داشته باشد و حتی امکان دارد موجب شود که مشکلاتی حرکتی تا آخرین روز زندگی شخص مورد نظر گریبان گیر او شود.

بعضی افراد سوال می کنند که چگونه می توانیم جراح ارتوپد مفاصل لگن خوب و با مهارت را از جراح ارتوپد مفاصل لگن که تخصص کافی در این خصوص ندارد را تشخیص دهیم؟ تشخیص این امر ساده است. چرا که تنها جراح ارتوپد مفاصل لگن مجاز به نوشتن واژه تخصص در تابلوی مطب خود می باشد.

بهترین جراح ارتوپد مفاصل لگن

جراح ارتوپد مفاصل لگن: اگر در پی آن هستید که به جراح ارتوپد  مراجعه نمایید تا مراحل درمان شما به بهترین نحو ممکن انجام شود و به دنبال معیارهایی برای شناسایی جراح ارتوپد مفاصل لگن می باشید، موارد زیر را در بررسی های خود حتما لحاظ نمائید:

بهترین جراح ارتوپد مفاصل لگن

قبل از هر چیز جراح ارتوپد مفاصل لگن که به او مراجعه می کنید باید حتما واژه متخصص یا فوق تخصص بر روی تابلوی مطب او ذکر شده باشد. دوم آنکه به جراح ارتوپد مفاصل لگن با تجربه و خبره روی بیاورید زیرا می توان به جرات گفت که بهترین جراح ارتوپد مفاصل لگن شخصی است که بیشترین سابقه کاری و تجربه در زمینه ارتوپدی لگن را دارا می باشد.چرا که تجربه و مهارت در رابطه با ارتوپدی لگن حرف اول را می زند. سوم آنکه تلاش کنید نزد یک جراح ارتوپد مفاصل لگن بروید که کسی از آشنایان شما او را بشناسد و از کار وی تعریف کند .

درمان درد لگن هیپ ( hip )

درمان درد لگن در ابتدای  بارداری در شرایط و مواقع مختلف نیاز به درمان ها و مراقبت های خاصی دارد. در صورتی که خانمی باردار باشد و درد لگن هیپ در اثر بارداری برای وی رخ داده باشد لازم است که حتما به جراح ارتوپد مفاصل لگن مراجعه نماید و روش معاینه لگن برای زایمان برای وی انجام شود تا از سلامتش اطمینان حاصل شود.

جراح ارتوپد مفاصل لگن

اما در صورتی که خانمی باردار نباشد و به درد لگن دچار شود امکان دارد آسیب دیدگی استخوان و لگن و یا بافت های اطراف آن برای او رخ داده باشد و یا به هیپ لگن دچار شده باشد. برای درمان درد لگن زنان در صورتی که آسیب دیدگی استخوان لگن و بافت های اطراف برای او رخ داده باشد گاهی فقط فیزیوتراپی و انجام ورزش های مناسب جواب می دهد اما در مواقعی که مشکل حاد باشد ممکن است به جراحی توسط جراح ارتوپد مفاصل لگن نیاز باشد.

ورزش مناسب برای درد لگن در خانم ها

انجام وزرش های مناسب درد لگن هم می تواند برای جلوگیری از بروز مشکلات لگن مفید باشد و هم در مواقعی که بروز درد در لگن اتفاق افتاده است می تواند جایگزین درمان های دارویی باشد. انجام ورزش های مناسب درد لگن حتی می تواند پس از انجام عمل جراحی لگن نیز برای سرعت ریکاوری بیمار بسیار مفید باشد.

 انجام ورزش های مناسب لگن، می تواند مانع از بروز بسیاری از عوارض احتمالی اثر درمان گردد. ورزش های متناسب درد لگن را می توان در دو دسته  ورزش های کششی و ورزش های تقویتی تقسیم بندی نمود. همان طور که از نام وزرش های کششی لگن پیداست این ورزش ها برای به وجود آوردن کشش در عضلات، تاندون های اطراف لگن و همچنین رباط های این قسمت می باشد. ورزش های کششی لگن قابلیت انعطاف بافت های موجود در اطراف لگن را زیاد می کنند.

ورزش مناسب برای درد لگن در خانم ها

علت درد لگن در بارداری

ممکن است خانم ها در زمان بارداری در لگن خود دردهایی را  احساس نمایند این درد ممکن است در زیر شکم و ناحیه تناسلی نیز احساس شود. درد لگن در آنان می تواند به علت وقوع جدایی سمفیز لگنی در آنها اتفاق افتاده باشد. درد لگن در بارداری  نمی تواند برای کودک مشکلی به وجود آورد اما می تواند برای زنان باردار بسیار آزاردهند و حتی غیر قابل تحمل باشد.

 اگر با شکل استخوان لگن و آناتومی آن آشنایی داشته باشید می دانید که استخوان لگن اطراف ناحیه تحتانی شکم فرد را پوشش می دهد و فاصله بین دو لبه پایینی لگن توسط غضروفی پر شده است که در اصطلاح پزشکی به آن سمفیز ناحیه تناسلی گفته می شود که این غضروف بسیار انعطاف پذیر می باشد تا بتواند در زمان بارداری به قدر کافی کشیده شود و فضای کافی برای رشد جنین ایجاد شود.

عفونت لگن و درمان آن

جراح ارتوپد مفاصل لگن: عفونت مفصل بیماری خطرناکی می باشد که از رشد و تکثیر باکتری های بیماری‌ زا در مفصل ایجاد می‌گردد. یکی از مفصل‌های در معرض عفونت، مفصل لگن می باشد. عفونت لگن و درمان آن دارای اهمیت زیادی می باشد. توجه داشته باشید که عدم درمان مناسب این بیماری می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد و حتی در موارد حاد منجر به مرگ فرد  شود.

 

عفونت لگن و درمان آن

 عفونت مفصل غالبا توسط شمارش‌ سلول‌های‌ خون‌، کشت‌ خون‌ و کشت‌ مایع‌ مفصلی‌ و رادیوگرافی تشخیص داده می‌شود. برای درمان این بیماری راه های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط پزشک نوع درمان تعیین خواهد شد.استفاده از آنتی‌بیوتیک تزریقی در زمان استراحت و سپس استفاده از آنتی‌بیوتیک های خوراکی برای ادامه روند درمان یکی از راه حل‌های مقابله با عفونت‌های مفصلی محسوب می شود. در برخی موارد برای تخلیه‌ کردن مایع‌ مفصلی‌ عفونی‌ و یا خارج‌ نمودن جسم‌ خارجی‌ موجود در مفصل‌، جراحی توسط جراح ارتوپد مفاصل لگن توصیه می گردد.

نحوه خوابیدن و استراحت بعد از عمل تعویض مفصل لگن

نکات ضروری  برای خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

۱-خوابیدن روی کمر

-پاها را کمی با فاصله قرار دهید

-پای جراحی شده را به سمت داخل یا بیرون نچرخانید. به این منظور باید شست پا به سمت سقف باشد

-زانو یا مچ‌ها را روی هم نیندازید

-پای جراحی شده را زیر پای دیگر خم نکنید

-خوابیدن روی پهلو

-روی پای جراحی شده نخوابید

-برای خوابیدن روی پهلو، بین زانوها بالش قرار دهید

-پا را روی پای دیگر خم نکنید

-اجازه ندهید مچ پای جراحی شده روی تخت، در جلو یا پشت پای دیگر قرار گیرد

-مچ یا زانوها را روی هم نیندازید

جراح ارتوپد مفاصل لگن

۲-خوابیدن روی شکم

-پای جراحی شده را خم نکنید و نچرخانید

-مچ پا یا زانوها را روی هم نیندازید

-تا جایی که ممکن است هر دو پا را صاف نگه دارید

-توجه کنید که خوابیدن روی شکم بعد از تعویض مفصل لگن توصیه نمی‌شود. بهتر است در این موقعیت قرار نگیرید. خوابیدن روی سمت جراحی شده نیز خطرناک است. برای آگاهی از وضعیت‌های دیگری که برای شما ممنوع هستند با پزشک معالج مشورت کنید. معمولا پس از گذشت ۶ هفته می‌توانید در موقعیت‌های دلخواه استراحت کنید. برای این منظور باید حتما با گروه درمانی خود صحبت کنید.

نکات لازم برای استراحت بعد از تعویض مفصل لگن

۱-مفصل لگن را بیش‌تر از ۹۰ درجه خم نکنید

۲-از نشستن بر روی مبل و صندلی کوتاه بپرهیزید. زیرا بلند شدن از روی آن‌ها با خم کردن زیاد مفصل هیپ همراه است

۳-از صندلی‌هایی که قابلیت بالا و پایین شدن دارند استفاده کنید. در این صورت، خم شدن مفصل هیپ به حداقل می‌رسد

۴-در صورت امکان از صندلی دسته‌دار استفاده کنید. در این صورت می‌توانید از فشار دادن بازو روی دسته، برای بلند شدن کمک بگیرید

۵-هنگام نشستن، پاها را به گونه‌ای قرار دهید که قسمت داخلی ران، ساق پا و کناره‌های داخلی کف پا را مشاهده کنید

جراح ارتوپد مفاصل لگن

قبل ازجراحی تعویض مفصل لگن چنکاتی را باید رعایت کرد

عمل تعویض مفصل لگن به از بین بردن دردهای مزمن کمک می‌کند و کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد. باید گفت که به هر حال این عمل جراحی، دوره بهبود و ریکاوری قابل توجهی دارد. در اینجا ۸ نکته را بیان می‌کنیم که به آمادگی شما برای عمل تعویض مفصل لگن کمک می‌کند:

۱-وزن خود را کاهش دهید

قبل از عمل جراحی  تعویض مفصل لگن ، بیمار  و پزشک بهتر است یک برنامه برای کاهش وزن داشته باشید. این نکته می‌تواند سختی جراحی را برای شما کاهش دهد. علاوه بر این قوی کردن لگن و ماهیچه‌های اطراف آن به بهبود سریع‌تر پس از جراحی کمک می‌کند.

۲-سیگار نکشید

سیگار کشیدن روند بهبود را کند می‌کند و ممکن است جراحی را برای شما با سختی همراه کند.

۳-مواد مغذی بخورید

مواد مغذی بخورید و رژیم غذایی متعادل داشته باشید. اگر وزن شما زیاد باشد، به مفصل لگن تازه پیوند خورده فشار بیشتری وارد می‌کند. ممکن است پزشک یک برنامه رژیمی قبل از عمل به شما بدهد. اگر نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنید، حداقل ۴۸ ساعت قبل از عمل از مصرف الکل خودداری کنید.

داروهایی که مصرف می‌کنید را کنترل کنید

چند هفته قبل از عمل تعویض مفصل لگن اگر از داروی کاهش فشار خون مانند آسپرین و ادویل استفاد می‌کنید، مصرف آن را قطع کنید. زیرا ممکن است این داروها عمل را سخت‌تر کنند. اگر از دیگر داروهای کنترلی استفاده می‌کنید با پزشک معالج  خود مشورت کنید. داروهای نوراتیک و برخی دیگر از داروها، بر عمل تعویض مفصل لگن تاثیر منفی دارند.

استفاده از وسایل کمکی برای حرکت را بیاموزید

وسایل کمکی برای حرکت تا زمان بهبودی مفصل لگن به بیمار کمک می‌کنند. وسایلی مانند واکر و عصا باعث می‌شوند راه رفتن برایتان خطرساز نباشد. قبل از عمل جراحی مفصل لگن استفاده از این ابزار را بیاموزید.

ورزش کنید

با جراح خود در مورد ورزشهایی که قبل از عمل جراحی می‌توانید انجام دهید، مشورت کنید. اگر عمل جراحی تعویض مفصل لگن دارید، قوی کردن قسمت فوقانی بدن، استفاده از واکر را پس از انجام عمل آسان‌تر می‌کند. برخی ورزش‌ها برای قدرت بخشیدن به عضلات پاها به شما کمک خواهند کرد.

جراح ارتوپد مفاصل لگن

چیدمان وسایل منزل را تغییر دهید

هر وسیله‌ای در آشپزخانه، اتاق خواب و هر جای دیگر خانه که بطور معمول از آن استفاده می‌کنید را طوری بچینید که نزدیک و در دسترس باشند.این وسایل را خیلی بالا یا خیلی پایین قرار ندهید حتی می‌توانید یک وسیله برای برداشتن وسایلی که از دسترس شما دورند، تعبیه کنید.

وسایلی که موجب زمین خوردن می‌شوند را بردارید

زمین خوردن یک عامل بسیار تاثیرگذار بر روند بهبودی بیمار خواهد بود. هر چیزی مثل قالیچه، کابل و سیم‌های برق که می‌توانند موجب زمین خوردن فرد شود را بردارید تا خطرآفرین نباشند.

دکتر حامد حکیمیمتخصص ارتوپد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + هشت =

EnglishSaudi Arabia