جراح ارتوپد مفاصل

جراح ارتوپد مفاصل

جراح ارتوپد مفاصل :ارتوپد و جراح استخوان و مفاصل دو مفهوم بسیار نزدیک به یکدیگرند.جراحان ارتوپد، متخصصانی هستند که سر و کارشان با سیستم عضلانی و اسکلتی بیماران است.  متخخصصین ارتوپدی درمان بیماریهای مفصلی، استخوانی، عضلانی، رباط ها و تاندونهای بدن را بر عهده دارند. فوق تخصصین ارتوپدی ، بعد از گذراندن دوره تخصص ارتوپدی، با شرکت در دوره های فوق تخصص، در یک زمینه خاص مهارت ویژه پیدا میکند

جراح ارتوپد مفاصل

سلامت و عملکرد سیستم عضلانی اسکلتی، با فعالیت سایر دستگاه‌های بدن، ارتباط مستقیمی دارد؛ اما متأسفانه شیوه زندگی ماشینی، کم‌تحرکی، غذاهای مصرفی، آسیب های ورزشی ، تصادفات و دیگر حوادث ، باعث شده امروزه سلامت و عملکرد این بخش از سیستم بدنی، بیشتر به مخاطره بیفتد.

بیماری هایی که جراح ارتوپد درمان می کنند

جراح ارتوپد مفاصل ، دردها و آسیب های حاد و مزمن را درمان می کنند. بیماری های مزمن به بیماری هایی گفته می شود که باعث ایجاد دردهای مداوم در مدت طولانی می شوند؛ مانند آرتروز و کمر درد. برخی از بیماریهایی که ارتوپدها آن ها را درمان می کنند، مشکلات مادرزادی مانند دیستروفی عضلانی و یا دررفتگی مادرزادی مفصل  در لگن هستند. مشکلات شدید و حاد، تفاوت هایی با بیماری های مزمن دارند؛ آسیب های شدید مستلزم درمان سریع توسط جراح ارتوپد خوب در تهران  هستند؛ مانند پارگی دیسک، پارگی رباط ها، کشیدگی عضلات و شکستگی لگن.

جراح ارتوپد مفاصل

آیا جراحی ارتوپدی شاخه ای از جراحی استخوان و مفصل است

جواب این سوال خیر است این دو در واقع دو تعریف از یک مفهوم هستند. جراحی ارتوپدی شاخه ای از جراحی است که در آن متخصص ارتوپدی به تشخیص و درمان بیماری های سیستم حرکتی انسان میپردازد.هر دردی در دست و پا و کمر و گردن وجود داشته باشد در حیطه فعالیت متخصص ارتوپدی است. حال این درد ممکن است نیاز به درمان طبی داشته باشد یا با عمل جراحی درمان شود.

در صورتیکه درد اندام فوقانی یا تحتانی یا ستون مهره نیاز به درمان طبی داشته باشد پزشک ارتوپد این کار را با کمک دارو و فیزیوتراپی و نرمش های طبی و یا اقدامات مشابه انجام میدهد. گاهی اوقات برای انجام درمان دارویی متخصص ارتوپدی بیمار را به یک متخصص روماتولوژی یا جراح ارتوپد مفاصل ارجاع میدهد.

وقتی درمان درد اندام نیاز به عمل جراحی دارد جراح ارتوپد مفاصل  این کار را انجام میدهد. به همین خاطر به او جراح استخوان و مفصل هم میگویند.جراح ارتوپد یا جراح ارتوپد  مفاصل وظیفه درمان شکستگی های دست و پا و کمر را هم به عهده دارد.

جراح ارتوپد مفاصل

در غالب اوقات درمان این شکستگی ها نیازی به جراحی نداشته و با کمک اقداماتی مانند جااندازی بسته و گچ گیری و یا اقدامات مشابه صورت میگیرد ولی در موارد خاص درمان نیازمند جراحی است. در این موارد جراح ارتوپد یا همان جراح استخوان و مفصل این اعمال جراحی را انجام میدهد

علل اصلی درد مفصل چیست

مهمترین علل درد مفصل ی عبارتند از :

۱-آرتریت :

التهاب مفصل یا آرتریت میتواند به علت بیماری های خود ایمنی و ایجاد روماتیسم  به علت عفونت مفصل و یا به علت استئوآرتریت یا آرتروز ایجاد شود. بیماریهای متابولیک مانند نقرس هم میتوانند موجب التهاب مفصل شوند. در آرتریت  مفصل ها ،  دردناک تر  و متورم شده و دچار خشکی و محدودیت حرکت و در مواردی ، تغییر شکل می شود.

۲-بورسیت :

التهاب بورسهای اطراف مفاصل میتواند موجب بورسیت شود. این التهاب دردی را ایجاد می کند که در مفصل احساس میشود.

۳-تاندنیت :

التهاب تاندون یا زردپی های اطراف مفاصل که  موجب بروز دردی میشود که به علت نزدیکی آن به مفصل در بسیاری اوقات در خود مفصل احساس میشود.

۴-کشیدگی رباط :

رباط یا لیگامانهای اطراف مفاصل میتوانند به علت دررفتگی های مفصلی و یا قرار گرفتن مفاصل در وضعیت های نامناسب دچار کشیدگی شوند و این کشیدگی می تواند دردی را ایجاد کند که در خود مفصل احساس می شود.

جراح ارتوپد مفاصل

۵-مشکلات بیومکانیک مفصل :

اشکالاتی در شکل مفصل و یا اشکال در کارکرد رباطهای صلیبی، منیسک، رباطها و عضلات اطراف مفصل، کندرومالاسی کشکک و بسیاری عوامل دیگر می توانند موجب درد مفصل شوند.

درد مفصل زانو نشانه چیست

شایعترین مفصلی که آسیب می بیند، مفصل زانو است، اما باسن، مچ پا و مچ  دست ها نیز آسیبپذیرند. در صورت ابتلا به این مشکل ، ممکنست به آنتی بیوتیک های  داخل وریدی نیاز پیدا کنید. همچنین ممکن است نیاز باشدجراح ارتوپد مفاصل چرک مفصل را تخلیه کند. آرتریت سپتیک _ عفونی که در صورت عدم درمان آن ، میتواند به عفونت تمام بدن منجر شود که کشنده است.

درد مفصل که کنه عامل آن است

بیماری لایم نوعی عفونت است که از طریق نیش نوعی کنه به انسان منتقل می شود. این کنه ها از طریق مکیدن خون انسان، این عفونت را وارد جریان خون می کنند. علائم اولیه شامل خستگی، تب، سردرد و در بسیاری از موارد راش های پوستی بزرگ است. با این حال اگر شما در منطقه ی بومی این بیماری زندگی نمی کنید، تشخیص آن توسط جراح ارتوپد مفاصل کمی مشکل خواهد بود.

سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به لوپوس، بیش از حد فعال است که به اشتباه می تواند مفاصل و همچنین پوست، خون، کلیه ها و اندام های دیگر را هدف قرار دهد. همراه با ورم و درد مفاصل ، ممکن است یک راش پروانه ای شکل در سراسر گونه نیز مشاهده گردد. اگر بیماری لایم در شما تشخیص داده نشود و درمان لازم صورت نگیرد، باکتری عامل این بیماری می تواند به مفاصل شما به ویژه زانوها راه پیدا کند.همچنین ممکن است سفتی گردن و درد دست و پا را نیز تجربه کنید. با گذشت زمان ممکن است قلب و سیستم عصبی نیز تحت تاثیر قرار بگیرند.

جراح ارتوپد مفاصل

آرتریت روماتوئید چیست

آرتریت روماتوئید یک اختلال خودایمنی است و بیشتر زنان را درگیر می کند  مسئله نگران کننده مشاهده این بیماری در افراد جوان است. متاسفانه گاهی مادران جوانی دیده می شوند که با یک التهاب مفصلی بسیار بد در دست شان ناچار به مراقبت از نوزادان خود نیز هستند.مفاصل متورم و احساس خشکی مفاصل بعد از بیدار شدن از خواب در صبح از علائم آرتریت روماتوئید ند . همچنین ممکن است خستگی، تب و یا کاهش وزن بی دلیل نیز مشاهده شود.

برخی از آن ها با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک و سایر داروهای تجویزی درمان خواهند شد و برخی دیگر به مرور زمان خود به خود رفع می شوند. اما هر درد طولانی در مفاصل حتما دلیل محکمی دارد که باید توسط جراح ارتوپد مفاصل  بررسی و شناسایی شده و مراقبت های اولیه انجام بگیرد.

رابطه نقرس و در مفاصل چیست

جراح ارتوپد مفاصل

پروتئین خیلی زیاد در بدن می تواند مفصل را دچار مشکل کند. اگر شما بیش از حد پروتئین مصرف کنید، بدن تان اسیداوریک بسیار زیادی تولید می کند که بخشی از آن دفع نمی شود. این مسئله باعثمیشود که  یک واکنش التهابی شدید میشود که به آن نقرس می گویند و یکی از دردناک ترین انواع آرتریتگفته میشود .

علائم نقرس مانند گرما، ورم، قرمزی، و درد شدید مفصل است که معمولا ابتدا به انگشت شست پا و سپس سایر مفاصل انتشار پیدا می کند. تنها عامل خطر نقرس، مصرف بیش از اندازه ی پروتئین نیست. مصرف بیش از حد الکل و نوشیدنی های شیرین، کم آبی بدن و یا مصرف داروهای خاص (مانند مسدودکننده های بتا) نیز می توانند سبب نقرس حاد شوند. وزن بیش از حد بدن هم یکی دیگر از عوامل خطر است.

لوپوس و رابطه آن با درد مفاصل  چیست

اين بيماري نيز يکي ديگر از بيماري هاي التهابي مفاصل است که از بيماري آرتريت روماتوئيد جدي تر است و علايم بيشتري هم دارد. لوپوس علاوه بر درگير کردن مفاصل، تب شديد، کاهش شديد وزن، کاهش اشتها، ريزش مو و قرمز شدن پوست را به همراه دارد. در ۹۰ درصد بيماران التهاب پوستي موسوم به راش پروانه اي رخ مي دهد و سپس به ارگان هاي حياتي بدن مثل قلب، کليه، مغز، دستگاه هاضمه دست اندازي مي کند و به عبارتي از فرق سر تا نوک پا را درگير مي کند. اين بيماري در صورت تشخيص به موقع و درمان پي گيرانه قابل کنترل است.

جراح ارتوپد مفاصل

اصولا براي بيماري هاي روماتيسمي، ريشه کن شدن را به کار نمي بريم اما در ۹۰ درصد موارد عوارض بيماري قابل کنترل است. به گفته دکتر هاتف، بيشتر بيماران مبتلا به لوپوس از بيماري وحشت دارند و بعضي از پزشکان ناآگاه هم آن را به سرطان تشبيه مي کنند؛ در صورتي که اين بيماري قابل کنترل است.

از آن جا که اين بيماري بيشتر در خانم ها به ويژه خانم هاي جوان شايع است، اغلب آن ها نسبت به بارداري خود احساس نگراني مي کنند در حالي که آن ها در صورت کنترل بيماري مي توانند بچه دار شوند.درباره عوامل به وجود آورنده اين بيماري بايد گفت، همانند بيشتر بيماري هاي روماتيسمي علايم آن ناشناخته است اما عوامل ژنتيکي داراي نقش مهمي است و شاخص هاي مختلفي مانند برخي عفونت ها، استرس و نور آفتاب در به وجود آمدن آن نقش دارد.

درمان درد مفاصل

جراح ارتوپد مفاصل

برای درمان این عارضه مفصلی بعد از مراجعه به پزشک متخصص ارتوپد می توان علت این عارضه را فهمید و نسبت به  آن در صدد درمان اقدام کرد. پزشک متخصص ارتوپد برای هر فرد آسیب دیده درمان های متفاوتی ارائه می دهد مثلا گاه ورزش ساده در خانه، گاه جراحی تعویض مفصل و یا تزریق موادی خاص به مفصل و یا چندین جلسه فیزیوتراپی و یا دارو پیشنهاد میدهد و تجویز می کند. در بعضی موارد هم تشخیص جراح ارتوپد مفاصلکم کردن حرکت بیماربا کمک زانوبند ومچ بند است تا بیماری سریع تر بهبود یابد

ارتوپد مفصل چیست

ارتوپد مفصل ، دو استخوان به وسیله مفصل به یکدیگر وصل شده و حرکت میکنند. بنا بر نظریه پزشک  متخصص ارتوپد ، اگر درد یا ناراحتی یا عارضه ای در مفصل یا استخوان فردی دیده شود در این صورت با انجام عمل جراحی یا تزریق موادی خاص این درد را رفع یا از درد آن می کاهند و با بررسی می توانند بهترین درمان را جهت بهبود یا کنترل بیماری ارائه دهند. پزشک متخصص ارتوپد معتقد است این بیماری بر اثر عواملی چون رژیم غذایی نامناسب،ورزش نامناسب یا سنگین وضربه و همچنین حرکات نامناسب و گذر طول عمر حاصل شود.

حامد حکیمی _ متخصص ارتوپد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + هفت =

EnglishSaudi Arabia