جراح ارتوپد مچ

53

جراح ارتوپد مچ

جراح ارتوپد مچ : شما چقدر با سندرم تونل کارپال آشنایی دارید؟ آیا تا بحال در چهار انگشت اول خود حس گزگز و مور مور را تجربه کرده اید؟ اگر شما یکی از افرادی باشید که در شغل یا در کار های روزمره خود استفاده ی زیادی از دست خود می کنید، ممکن است با این حس ها آشنایی داشته باشید

جراح ارتوپد مچ

سندروم تونل کارپال چیست 

به گفته جراح ارتوپد مچ :این عصب حس انگشت شست، انگشت اشاره، وسط و بخشی از انگشت حلقه را فراهم می کند. همچنین حرکت عضلاتی که به انگشت شست می روند را نیز امکان پذیر می کند. سندروم تونل کارپال می تواند در هر دو دست اتفاق بیوفتد.

ورم یا التهاب در محل مچ دست باعث فشردگی این عصب می شود و تونل کارپال را ایجاد می کند. این فشردگی می تواند منجر به حس گز گز، ضعف و بی حسی در سمت انگشت شست بشود.این سندروم، سندرومی نسبتا شایع است و خانم ها را ۲ برابر بیشتر از آقایان درگیر می کند. بیشتر افراد درگیر میانگین سنی ۵۴ سال را دارند.

جراح ارتوپد مچ

عوامل بوجود آورنده سندروم تونل کارپال چیست

به گفته جراح ارتوپد مچ سندرم تونل کارپال در اثر فشرده شدن عصب مدین در مچ بوجود می آید که این ممکن است به دلایل مختلفی برای بیمار  رخ دهد. برای نمونه، این فشره شدن ممکن است در اثر ضربه باشد مثلا در اثر شکستگی انتهای ساعد و یا در اثر خم و راست کردن تکراری و طولانی مدت مچ دست و انگشتان این اتفاق بیافتد!

برخی از عوامل شایع مرتبط با سندروم تونل کارپال عبارتند از تظر متخصص جراح ارتوپد مچ :

۱-دیابت
۲-بدعملکردی تیروئید
۳-تجمع آب در بدن از دوران بارداری یا یائسگی
۴-فشار خون بالا
۵-بیماری های خود ایمنی مثل روماتیسم مفصلی (یا آرتریت روماتوئید)
۶-شکستگی یا ضربه به مچ دست
البته جراح ارتوپد مچ اضافه میکند که سندروم تونل کارپال می تواند در اثر کشیدگی مکرر تشدید و بدترهم  بشود. حرکت بیش از حد مچ دست می تواند باعث فشردگی یا التهاب عصب مدین دست بشود. این علائم می تواند در نتیجه ی موارد دیگری همچون :

۱-موقعیت مچ دست شما زمانی که از موس یا کیبورد استفاده می کنید.
۲-قرار گرفتن در معرض وسایلی که لرزش زیادی دارند به مدت طولانی
۳-هر حرکت تکراری که در آن مچ دست بیش از حد در حالت کشیده قرار دارد مثل تایپ کردن

جراح ارتوپد مچ

جراحی سندروم تونل کارپال

جراحی سندرم تونل کارپ شایع­ترین عمل جراحی دست می­باشد و طی جراحی توسط جراح ارتوپد مچ  لیگامان عرضی مچ دست قطع می­شود. این لیگامان نقش مهمی در قدرت دست دارد. ارزیابی ابژکتیو قدرت دست نوعی قضاوت در توانایی بازگشت مجدد به سطح فعالیت قبلی بیمار می­باشد. هدف این عمل جراحی سندرم تونل کارپ در بازیابی  قدرت دست بیماران می­باشد.دو روش برای درمان جراحی این سندرم وجود دارد :

۱-جراحی اندوسکوپیک: این روش با برش جراحی کوچک انجام می شود.
۲-جراحی باز: غالبا این روش ترجیح داده می شود. در روش دوم احتمال بروز عوارض کمتر است و به همین دلیل ارجحیت بیشتری دارد.در روش جراحی، لیگامان عرضی را برش می زنند و از این طریق فشار را از روی عصب مدین بر می دارند.

اقدامات بعد از جراحی مچ دست

بعد از جراحی مچ دست را برای مدت کوتاهی بی حرکت می کنند. این بی حرکتی معمولا طولانی تر از ۲ هفته نیست. بی حرکتی طولانی تر از دو هفته احتمال عوارضی مثل ایجاد سفتی و جلوگیری از حرکت تاندون ها و عصب را افزایش می دهد.از آنجایی که هدف از این جراحی ترمیم تاندون و عصب نیست و کاری با این اجزا ندارد، حرکت منعی ندارد و می توان تمرین ها را کم کم شروع کرد.

عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا یک عمل جراحی کم تهاجمی است که توسط جراح ارتوپد مچ  و به‌منظور رفع مشکلات مفصل مچ پا انجام می‌شود. در طی عمل آرتروسکوپی مچ پا، از یک دوربین کوچک استفاده می‌شود که می‌تواند تصاویری را از درون مفصل به صفحه‌ی نمایش خارج از بدن انتقال دهد.

جراح ارتوپد مچ

عمل جراحی آرتروسکوپی به چه منظور استفاده می‌شود

از جراحی  آرتروسکوپی می‌توان برای تشخیص و درمان اختلالات مختلف مچ پا استفاده کرد. لیست مشکلاتی که می‌توان آن‌ها را به کمک آرتروسکوپی درمان کرد، روزبه‌روز در حال اضافه شدن میباشد از جمله میتوان به: ۱-آرتروز مچ پا:شکستگی‌های مچ پا۲-ناپایداری مچ پا۳-گیر افتادگی قدامی مچ پا۴-فیبروز مفصلی: عفونت۵-اجسام شناور۶-گیر افتادگی خلفی مچ پا۷-سینوویت۸-علائم غیر قابل توضیح در مچ پا  می توان اشاره کرد که به این روش جراح ارتوپد مچ می‌تواند مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و آن‌ها را با کمک عمل جراحی رفع کند.

چه زمانی از انجام عمل آرتروسکوپی مچ پا پرهیز کنم

جراحی  آرتروسکوپی برای برخی از بیماران  انتخاب مناسبی نخواهد بود. افراد مبتلا به آرتروز حاد مچ پا ممکن است از عمل “پاک‌سازی” آرتروسکوپی سودی نبرند. افراد مبتلا به عفونت‌های فعال و برخی دیگر از عارضه‌های پزشکی نیز موارد مناسبی برای انجام عمل آرتروسکوپی نیستند.که همه این موارد به تشخیص جراح ارتوپد پا بستگی دارد

جزئیات کلی جراحی مچ پا

جراح  ارتوپد مچ  پا قبل از انجام جراحی  پای مورد نظر را علامت‌گذاری می‌کند. سپس بیمار به اتاق عمل منتقل‌شده و تحت بیهوشی قرار می‌گیرد. معمولا از یک شریان‌بند بر روی پا استفاده‌شده و پا را کاملا تمیز می‌کنند. در برخی از مواقع، جراح از وسایل مخصوصی برای “کشیدن” مفصل مچ پا استفاده می‌کند تا دید بهتری از درون آن داشته باشد.

جراح ارتوپد مچ

حداقل دو بریدگی در جلو و یا پشت مفصل مچ پا ایجاد می‌شوند. این دو “درگاه” راه‌های ورودی دوربین آرتروسکوپ و ابزارهای جراحی می‌باشند. یک مایع استریل به درون مفصل جریان یافته تا فضای آن را بازکرده و دیدن درون آن را آسان‌تر کند. جای دوربین و ابزارهای جراحی قابل تعویض است و در طول  جراحی ممکن است ایجاد تعویض انجام شود. پس از انجام عمل جراحی، محل بریدگی‌ها به وسیله‌ی بخیه بسته‌شده و با باندهای استریل پوشانده می‌شود. معمولا پس از جراحی از یک اچکمه‌های مخصوص استفاده می‌شود.

مزایای عمل آرتروسکوپی مچ پا چیست‌اند

۱-آرتروسکوپی مچ پا به جراح این اجازه را می‌دهد تا به وسیله‌ی یک بریدگی کوچک، درون مفصل را مشاهده کند. این کار مشکلات مربوط به بریدگی‌های بزرگ از قبیل عفونت و درد را از بین می‌برد.

۲-می‌توان این عمل را به‌صورت سرپایی انجام داد چراکه یک عمل جراحی کم تهاجمی است. بیماران می‌توانند زودتر برنامه‌ی توان‌بخشی را شروع کرده و سریع‌تر به فعالیت‌های شدید مانند ورزش‌های حرفه‌ایخود برگردند

جراح ارتوپد مچ

عوارض جراحی مچ پا

۱-از عوارض احتمالی مخصوص عمل آرتروسکوپی مچ پا، می‌توان مواردی چون آسیب به اعصاب و شریانات خونی اطراف مچ پا را اشاره کرد

۲- از دیگر عوارض جراحی مچ پا بی‌حسی و خواب‌رفتگی بر روی پا در حدود ۱۰ درصد از موارد دیده می‌شود. این مشکل معمولا با گذشت زمان از بین می‌رود.

دکتر حامد حکیمی 

متخصص ارتوپد 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =