جراح ارتوپد کتف

60

جراح ارتوپد کتف

جراح ارتوپد کتف:کتف محرک ترین مفصل در بدن است و در نتیجه به ما اجازه میدهد تا کارهای زیادی را در سطح بالا انجام دهیم از جمله پرتاب، خدمت رسانی، شنا، برداشتن، هل دادن، کشیدن و بلند کردن اجسام سنگین.

جراح ارتوپد کتف

استخوان های موجود در کتف شامل استخوان بازوست که به تیغه کتف شما متصل می شود  و در نتیجه مفصل شانه را تشکیل می دهد. قسمت فوقانی استخوان کتف شما با انتهای بیرونی استخوان چنبر مفصل کوچکتری را در بالای شانه به نام “مفصل AC” تشکیل می دهد.

مشکلات کتف چیست

از نظر جراح ارتوپد کتف : مشکلات کتف را می توان به مشکلات مربوط به کار زیاد و استفاده بیش از حد آن طبقه بندی کرد؛ مشکلات مربوط به آسیب و ضربه و مشکلات مرتبط با پیری و سایش و اصطکاک، نیز به مشکلات استحاله مربوط می‌شوند.

درمان درد و مشکلات ارتوپدی کتف و شانه

نظر جراح ارتوپد کتف :مشکلات مربوط به صدمات اغلب به سقوط مربوط می شوند، یک فرد می تواند یک استخوان شکسته داشته باشد، و یا گاهی اوقات استخوان چنبر از بخش بالایی و بیرونی استخوان کتف جدا میشود. گاهی مواقع  هم میشود که شانه در برود.

جراح ارتوپد کتف

را ه حل ساده به پیشنهاد جراح ارتوپد کتف

بسیاری از این صدمات را می توان بدون جراحی با استفاده از یک گردن آویز، فعالیت های اصلاح شده، اشعه X گاه به گاه برای بررسی جراحی و در نهایت رفتن به فیزیوتراپی درمان کرد.

علائم و نشانه های درد ناحیه شانه و کتف

به گفته جراح ارتوپد :درد کتف و شانه  در افراد میتواند  از نظر شدت می تواند ملایم تا شدید باشد. در این حالت با توجه به علت درد کتف ،سایر علائم احتمالی مربوط به درد شانه شامل موارد زیر هستند:

۱-احساس غیر عادی بودن شانه مثل بی حسی، احساس سوزش و سردی

۲-تغییر شکل ، تغییر رنگ یا کبودی،ورم و التهاب ،ضعیف شدن

۳-در بعضی موارد،  به گفته متخصص ارتوپد شانه تشخیص درد کتف از درد گردن دشوار تر است و این درد می تواند در ناحیه بازو و دست ها نیز احساس شود. این نوع درد معمولاً با اعصاب گردن  ارتباط دارد، اما امکان ایجاد این درد در نتیجه بعضی انواع آسیب دیدگی های شانه همچون ناپایداری، در رفتگی یا نیم در رفتگی نیز وجود دارد.

جراح ارتوپد کتف

انواع درد کتف وشانه

به گفته جراح  ارتوپد کتف :هر دردی که در داخل یا اطراف کتف و شانه ایجاد شود را درد کتف و شانه گویند. ممکن است درد  شانه و کتف، ازمفصل یا عضلات و رباط ها و یا تاندون های اطراف آن بروز کند .درد شانه با حرکت دادن دست یا شانه، بدتر می شود. ممکن است علت درد در جایی دیگر و دوراز شانه باشد مانند: درد با منشا قلب، که ممکن است در شانه احساس شود.

درد شانه (کتف )می تواند حاد و یا مزمن باشد. مهمترین علل درد مزمن شانه عبارتند از :

۱-آرتروز شانه  (کتف) :

که می تواند حرکات شانه را محدود سازد و موجب درد  در بیمار میشود. آسیب های وارد شده به شانه(کتف) و بخصوص شکستگی های بدجوش خورده می توانند در دراز مدت سبب بروز آرتروز یا ساییدگی مفصل شانه شود.

۲-کپسولیت چسبنده:

بیماریی است که سبب خشک و سفت شدن کپسول مفصل شانه می شود. این عارضه باعث می شود، که فرد  نتواند به راحتی شانه ی خود را حرکت و به گردش درآورید. در اصطلاح به آن شانه یخ زده هم می گویند. ازنشانه های بارز  آن محدودیت حرکتی همراه با درد شانه است که بیشتر در افراد میانسال اتفاق می افتد .

جراح ارتوپد کتف

۳-تاندویت دوسر :

اگر عضله دو سربازویی به هر دلیلی دچار التهاب می شود، به این وضعیت تاندویت دوسر گفته می شود که درد، بیشتر درجلوی شانه بوده و به بازو تیر می کشد. با جلو آوردن بازو و بالا بردن دست درد تشدید می شود .

۴-سندورم ایمپینجمنت :

بافت تاندونی با افزایش سن، قدرت وانعطاف پذیری خود رااز دست می دهد و ممکن است با سایش مکرر دچار التهاب شود، به این حالت سندورم ایمپینجمنت گفته می شود، که باعث ایجاد درد درجلو شانه و بازو می گردد. این بیماری بیشتر درکسانی دیده می شود که دست خود را زیاد بالا می برند.

۵-برخی بیماری های داخلی مانند آنژین صدری و یا سکته قلبی می توانند موجب دردی که فقط در ناحیه شانه احساس می شوند، شود. درد التهابی کیسه صفرا و یا بعضی مشکلات ریوی هم، می تواند در شانه (کتف ) احساس شود.

۶-مهم ترین آسیب های شانه (کتف)که موجب درد حاد می شود شامل شکستگی ترقوه، دررفتگی مفصل شانه، دررفتگی مفصل آکرومیوکلاویکولر، پارگی تاندون عضله دوسر بازو، شکستگی استخوان کتف و پارگی تاندون عضله سینه ای

جراح ارتوپد کتف

علت ها و دلایل ایجاد درد در شانه و کتف

۱-فاکتور ریسک اصلی برای درد کتف و شانه ، بالا رفتن سن است. استفاده زیاد از مفاصل شانه  باعث افزایش ریسک آسیب دیدگی و نیز ایجاد تغییرات خاص به خاطر بالا رفتن سن در مفصل شانه (آرتروز) می شود که می تواند علت شانه درد باشد.

۲-علاوه بر این شرایطی مثل التهاب کیسه های مفصلی و التهاب تاندون شانه  نیز می تواند باعث شانه درد شود.

۳-آسیب دیدگی یکی دیگر از دلایل شانه (کتف) درد است. انجام فعالیت های ورزشی  و فعالیت های شغلی می تواند ریسک آسیب دیدگی و درد و خشکی شانه (کتف) را افزایش دهد.

جراحی آرتروسکوپی شانه

جراح ارتوپد کتف

در شرایطی که بیمار در ناحیه شانه(کتف) یک بیماری دردناک داشته باشد که در روش های درمانی غیر جراحی مانند نرمش های فیزیوتراپی و غیره بهبودی پیدا نمی کند ، احتمال دارد جراح ارتوپد کتف در این صورت عمل  آرتروسکوپی شانه را پیشنهاد دهد .

باید گفت که بیشتر مشکلات شانه در سن  بالا رخ می دهد که آسیب دیدگی بیش از حد و ساییدگی می باشد جراحی آرتروسکوپی شانه (کتف)می تواند بسیاری از درد های ناشی از مشکلات تاندون ها ، کراوات ، غضروف مفصلی و دیگر بافت های نرم را بهبود دهد .

عوارض جانبی جراحی آرتروسکوپی شانه وکتف

به کفته جراح ارتوپد کتف :بیشتر بیماران این عوارض را تجربه نمی کنند ولی با این حال هر جراحی خطراتی را نیز به همراه دارد که اینها نیز جزئی و قابل درمان می باشند . مشکلات احتمالی آرتروسکوپی شانه عبارتند از :

۱-عفونت
۲-خونریزی بیش از حد
۳-لخته شدن خون
۴-آسیب به عروق خونی یا اعصاب
جراح  ارتوپد کتف شما قبل از عمل در باره این عوارض با شما حتما  صحبت خواهد کرد .

 

دکتر حامد حکیمی _ متخصص ارتوپد 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + یازده =