جراح زانو

جراح زانو

جراح زانو : زانودرد بیماری شایع و ناخوشایندی است، اما با اینهمه غالبا میتوان آن را درمان کرد. معمولاً بیماران متعددی با انواع زانو درد به متخصص ارتوپد  مراجعه می‌کنند به درد در ناحیه زانو چه در داخل یا بیرون زانو باشد، زانو درد گفته می شود. برای تشخیص زانو درد ابتدا باید سابقه پزشکی بیمار را مد نظر قرار داد. سابقه پزشکی باید دقیق باشد و شامل اطلاعات زیر باشد:

جراحی زانو **چه حسی وجود دارد (مثل درد، تیرکشیدن یا احساس سوزش در زانو)، کجا درد می کند(مانند جلو یا پشت زانو) چه **زمانی درد شروع می شود (مثلا درد تدریجی است یا به طور ناگهانی شروع می شود) و اینکه آیا به تازگی آسیبی به زانو وارد شده است ( مانند ضربه دیدن زانو).
**علاوه بر سابقه پزشکی،   دکتر متخصص ارتوپد  شما ممکن است مفصل زانوی شما را بررسی کند و رادیوگرافی یا MRI را برای شما تجویز کند تا بتواند نگاه دقیقی به مفاصل زانوی شما بیندازد و علت درد را تشخیص دهد و یا تایید کند. در نهایت وقتی علت درد زانوی شما به طور دقیق مشخص شد، پزشک برنامه درمانی موثری را برایتان تنظیم خواهد کرد

جراحی زانو چیست

برخی مفاصل بدن زودتر دچار فرسایش می‌شوند مثل مفاصل زانو و ستون فقرات این مفاصل زودتر و بیشتر از سایر مفاصل از بین میرود گاهی به دلیل ضربه خوردن مفصل به طور ناگهانی تخریب می‌شود و برای همیشه غیر قابل برگشت است بشر از دیرباز به فکر افتاد که وسیله‌ای را جایگزین مفصل کند.

جراحی زانو

در ابتدا غضروف ها را به صورت کامل خارج می کردند و متوجه می شدند که پایداری و کارایی مفصل به طور کلی از بین میرود همانند ورود صنعت به تمام قسمت‌های زندگی بشر صنعت وارد پزشکی هم شد..تعویض مفصل به صورت ابتدایی حدود ۴۰، ۵۰ سال پیش روی مفاصل هیپ و زانو انجام شد سپس با پیشرفت بشر در زمینه تعویض مفصل نوع مواد به گونه ای تغییر کرد که کارایی بیشتری داشته باشند و تاثیر منفی روی بدن نداشته باشد که در اصطلاح به این امر bioavailability می‌گویند .

تعویض مفصل زانو چیست

آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی زانو  است که مشکلات مفصل زانو را تشخیص داده و درمان می‌کند. در طول این عمل، جراح یک برش خیلی کوچک ایجاد می‌کند و یک دوربین خیلی کوچک به نام آرتروسکوپ را وارد زانو می‌کند.

هدف از جراحی آرتروسکوپی  از نظر متخصص جراحی  زانو چیست

 به گفته متخصص جراحی زانو : در مواقعی که به علت آسیب های زانو این مفصل تخریب شده است، دردهای شدیدی در آن ایجاد میشود که ممکن است فرد را حتی از فعالیت های ساده ای نظیر بالا رفتن از پله و یا راه رفتن دور کند. درد حتی ممکن است در هنگام نشستن و خوابیدن هم وجود داشته باشد.

اگر استفاده از دارو، تغییر سطح فعالیت های روزمره زندگی و استفاده از عصا هم نتواند کمکی به کاهش مشکلات بیمار بکند معمولاً آخرین اقدام تعویض مفصل زانو است. تعویض سطوح مفصلی میتواند مشکل درد زانو و تغییر شکل آنرا حل کند و بیمار را به فعالیت های روزمره برگرداند.

جراحی تعویض مفصل زانو عمدتا در تشخیص مشکلات زیر سودمند است

*درد مداوم مفصل
*صدمه به غضروف
*شناور بودن بخشهایی از استخوان یا غضروف
*تجمع مایع که باید تخلیه شود

جراحی زانو *در اکثر موارد، آرتروسکوپی برای همه آنها لازم است. بیماران می‌توانند در عوض سایر روشهای جراحی این روش را انتخاب کنند چون آرتروسکوپی اغلب مزایای زیر را دارد:

**صدمه کمتر به بافت
**زمان بهبود کمتر
**بخیه کمتر
**درد کمتر پس از عمل
**خطر کمتر عفونت به دلیل انجام برشهای کوچکتر، البته آرتروسکوپی برای همه مناسب نیست. شواهد کمی وجود دارد که افراد مبتلا به بیماریهای تخریب یا پوکی استخوان می‌توانند از روش آرتروسکوپی زانو بهره‌‌مند شوند.

رابطه سن و وزن و جنسیت  با جراحی زانو

به گفته متخصص جراحی زانو : عمل جراحی تعویض مفصل زانو بیشتر در افراد مسن و میانسال انجام میشود ولی امروزه با بکارگیری مفاصل مصنوعی بهتر و تکنیک های جراحی جدیدتر میتوان در سنین جوانی و حتی نوجوانی هم این عمل را انجام داد.سن بیمار، وزن وی و یا جنسیت او عامل تعیین کننده در تصمیم گیری برای انجام جراحی نیست و مهمترین عامل در تصمیم گیری شدت درد بیمار و ناتوانی است که این درد برای زندگی بیمار ایجاد کرده است.

البنه باید این نکته را در نظر داشت که در افراد چاق احتمال عفونت بعد از جراحی ۳ برابر و احتمال لق شدن مفصل ۱.۵ برابر افراد معمولی است.گرچه ممکن است اینطور به نظر برسد که انجام جراحی تعویض مفصل زانو در سنین پایین فرد را مجبور میکند تا در سنین بالاتر یک بار دیگر مفصل را جایگرین کند ولی تحقیقات انجام شده نشان داده است که هرچه این عمل جراحی زودتر انجام شود نتیجه آن در از بین بردن درد و خشکی مفصل بهتر خواهد بود.

جراحی زانو

چه بیماری هایی منجر به تعویض مفصل زانو میشوند

علت اصلی انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو درد و خشکی این مفصل است. شایعترین بیماری هایی که موجب درد و خشکی مفصل زانو شده و بدنبال ابتلا به آنها بیمار نیاز به انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو پیدا میکند عبارتند از

**آرتروز یا استئوآرتریت :

آرتروز معمولاً در سنین بالاتر از ۵۰ سالگی بروز میکند. در این بیماری غضروف مفصل کم کم از بین میرود. در نتیجه استخوان های بدون غضروف روی یکدیگر سائیده میشوند که نتیجه آن درد و محدودیت حرکت است

**آرتریت روماتوئید :

در آرتریت روماتویید لایه سینوویال ( که سطح داخلی کپسول مفصلی را پوشانده و مسئول ترش مایع سینوویال است) رشد کرده و ملتهب میشود و مایع زیادی ترشح میکند. این التهاب بتدریج موجب آسیب و صدمه به غضروف مفصلی شده که نتیجه آن درد و محدودیت حرکتی است

جراحی زانو**ضربات زانو :

گاهی اوقات ضربات شدید به زانو میتوانند به علت بد جوش خوردن محل شکستگی یا آسیب شدید به لیگامان های زانو موجب خراب شدن آن شوند. این ضایعات میتوانند بتدریج به غضروف مفصل صدمه زده و موجب درد و محدودیت حرکت گردند

برای انجام جراحی تعویض مفصل زانومتخصص جراح با برش هایی که در سطح پایینی استخوان ران و سطح بالایی استخوان تیبیا (درشت نی) میدهد باقیمانده غضروف مفصلی و مقدار کمی از استخوان را از این نواحی برمیدارد سپس قطعات فلزی را بجای آنها قرار داده و آنها را با ماده خاصی به نام سیمان استخوانی به بستر استخوان محکم میکند. سپس یک قطعه پلاستیکی از جنس پلی اتیلن محکم را در بین این دو قطعه فلزی قرار میدهد.

بدین ترتیب استخوان های ران و درشت نی میتوانند به راحتی و بدون درد بر روی هم حرکت کنند. جراح در حین تعویض مفصل زانو برش های استخوانی را به نحوی انجام میدهد که تغییر شکل و انحراف زانو هم تصحیح شود

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنید

هنگامی که شما در حال تصمیم گیری برای مراجعه به دکتر هستید، یک قاعده سرانگشتی مناسب برای اکثر آسیب های مزمن زانو وجود دارد. اگر نشانه های شما بعد از یک هفته کار درمانی و استفاده از داروهای ضد التهابی از بین نرفت، شما باید به پزشک مراجعه کنید، مراجعه به درمانگرهای فیزیکی، و یا یک پزشک ارتوپد ورزشی متخصص (استخوانها و عضلات) برای ارزیابی درد بیشتر مفید است.

جراح زانو

چه زمان باید به بیمارستان بروید

اگر شما نمی توانید وزن خود را بر روی زانو قرار دهید، احساس بیماری و تب می کنید و یا اگر زانو قرمز و گرم شده است، شما باید با انجام عکس برداری با در نظر گرفتن احتمال شکستگی یاعفونت به بیمارستان مراجعه کنید، بسیاری از شکستگی ها ممکن است باعث بیحرکتی در یک موقعیت خاص شده یا نیاز به جراحی داشته باشند.

** عفونت نیاز به توجه فوری و اورژانسی دارد آنها را می توان درمان کرد اما نیازمند مراقبت هستند.
** به تعویق انداختن مراجعه به پزشک ممکن است بهبود شمارا دچار مشکل کند.

سایر علائم که خواهان رسیدگی اضطراری است :

* درد غیرقابل تحمل
* دردی که با استراحت بهبود نمی بخشد
* دردی که شما را از خواب بیدارکند
* ورم
* زخم بزرگ
* زخم عمیق
* تورم، اگر شما از رقیق کننده خون (وارفارین یا کومادین) استفاده می کنید یا یک اختلال خونی مانند هموفیلی دارید.

جراح زانو

آزمایشات فیزیکی توسط جراح زانو  چگونه است

 

جراح متخصص ارتوپد  به احتمال زیاد شما را برهنه کرده زانو را به طور کامل معاینه می کند.

** متخصص پس از معاینه زانو و اطراف زانو به معاینه دقیق همان جایی که درد وجود دارد می پردازد.
** علاوه بر این، متخصص ارتوپد  ممکن است از شما بخواهد تعدادی از حرکات کششی رباطها، تاندونها را انجام دهید.

سی تی اسکن، اشعه ایکس و ازمایشات دیگر :

** بسته به تاریخ مراجعه، متخصص ارتوپد ممکن است رایوگرافی زانو ی شما را بخواهد، شکستگی و دررفتگی استخوان ها در زانو و همچنین ورم مفاصل و فضاهای مشترک غیر طبیعی بزرگ یا کوچک در عکس نشان داده می شود.
** به ندرت، دکترارتوپد ممکن است سی تی اسکن زانو را سفارش دهد مگر در مواردی که نیاز به دقت بالا در شکستگی های شدید است.
** هر دو اشعه X (رادیوگرافی) و سی تی اسکن برای تشخیص شکستگی بسیار عالی هستند. اما هر دو آنها در ارزیابی ساختار بافت نرم زانو مانند رباط ها، تاندون ها و منیسک ضعیف عمل می کنند.

MRI

تصویر سه بعدی از زانو می دهد.

** در مقایسه با سی تی اسکن، ام آر آی در تشخیص شکستگی ها ضعیف تر است.
** همچنین در مقابل سی تی اسکن، ام آر آی برای ارزیابی تاندون ها برای صدمات عالی است.

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپد 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =