جراح شانه

جراح شانه

جراح شانه : در صورت بروز مصدومیت در شانه می بایست حتما به متخصص ارتوپدی و یا به متخصص وجراح شانه مراجعه کرد و درمان را پیش از پیشروی آن آغاز کرد.دامنه آسیب های این مفصل وسیع می باشد، که می تواند مشتمل بر التهاب تاندون ها و بروس ها، پارگی تاندون های اطراف شانه، پایداری و دررفتگی و شکستگی ها میباشد. همچنین مانند تمام مفاصل، بیماری های روماتیسمی و آرتروز نیز می تواند این مفصل را درگیر کند. این بیماری ها قابل درمان با جراحی شانه به روش های قدیمی تر و روش های جدیدتر و پیشرفته تر می باشد.

جراح شانه

انواع جراحی‌های آرتروسکوپی

از جراحی‌های رایج آرتروسکوپی می‌توان موارد زیر را نام برد :

**ترمیم روتاتور کاف
**برداشتن خارهای استخوانی
**برداشتن یا ترمیم لابروم
**ترمیم رباط‌ها
**برداشتن بافت ملتهب یا غضروف‌های سست شده
**عمل ترمیمی برای جلوگیری از دررفتگی‌های مکرر شانه

اعمال جراحی دیگری مانند برداشتن فشار از روی عصب، ترمیم شکستگی‌ها و برداشتن کیست نیز می‌توانند به روش آرتروسکوپی انجام شوند، گرچه مانند اعمال ذکرشده در بالا رایج نیستند. برخی از عمل‌های جراحی مانند تعویض مفصل شانه، هنوز به عمل جراحی از نوع باز و با بریدگی‌های بزرگ نیاز دارند.

عمل جراحی آرتروسکوپی شانه چیست

آرتروسکوپی روشی است که جراحان ارتوپد و یا جراح شانه از آن برای مشاهده، تشخیص و ترمیم مشکلات درون یک مفصل استفاده می‌کنند در طول آرتروسکوپی شانه، جراح  شانه شما یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ را به درون مفصل شانه وارد می‌کند. این دوربین تصاویر را بر روی یک صفحه‌ی نمایش نشان داده و جراح شانه  از این تصاویر برای هدایت ابزار بسیار کوچک جراحی استفاده می‌کند. به دلیل کوچک و باریک بودن آرتروسکوپ و ابزار جراحی استفاده‌شده، جراح شانه ی شما   می‌تواند از برش‌های بسیار کوچک‌تری نسبت به جراحی باز معمولی استفاده کند. این کار موجب کمتر شدن درد برای بیمار، کاهش مدت‌زمان موردنیاز برای بهبودی و برگشت سریع‌تر به فعالیت‌های عادی می‌شود.

جراح شانه

 عمل جراحی باز شانه چیست

برای بعضی از بیماران ممکن است جراحی باز ضروری باشد و جالب است بدانید که می تواند در برخی موارد نتایج بهتری نسبت به آرتروسکوپی داشته باشد. جراحی باز اغلب از طریق برش های کوچک فقط چند اینچی انجام می شود. در طی جراحی باز، جراح معمولا استخوان را از زیر آکرومیون که این روش به نام آکرومیوپلاستی نامیده می شود حذف می کند. این در روش هنگامی که پارگی بزرگ یا پیچیده باشد یا بازسازی اضافی مانند انتقال تاندون مشاهده شود، روش خوبی است. جراحی باز اولین تکنیک برای ترمیم روتاتور کاف پاره شده بود اما در طول سال ها، حضور تکنولوژی جدید منجر به روی کار آمدن روش های کمتر تهاجمی شد

عوارض احتمالی پس از انجام عمل جراحی

همیشه با هر عمل جراحی، حتی روش آرتروسکوپی، احتمال بروز عوارض وجود دارد. این عوارض شامل عفونت احتمالی و صدمه به اعصاب و رگ‌های خونی است. با این حال، روش‌های جراحی جدید، به طور قابل ملاحظه‌ای باعث کاهش بروز این مشکلات می‌شوند.بعد از انجام عمل جراحی بروز علائمی از قبیل درد، حساسیت و سفتی طبیعی است. شما باید در خصوص علائم و نشانه‌های خاصی که ممکن است نشان دهندهٔ پیشرفت عوارض جانبی باشند، مراقب باشید.

**تب بعد از روز دوم پس از عمل جراحی
**افزایش درد یا تورم
**قرمزی، گرما یا حساسیت به لمس که ممکن است علائمی از عفونت زخم باشند.
**خونریزی غیرعادی (مقداری درناژ زخم جراحی طبیعی است و در واقع مطلوب است)
**بی حسی یا سوزش دست یا بازو

جراح شانه

 مدت زمان بهبودی پس از عمل جراحی شانه

در روش آرتروسکوپی پس از اتمام پروسه، بیمار به مدت یک تا دو ساعت در یک اتاق ریکاوری خواهد ماند تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه اثر جانبی از بیهوشی وجود ندارد. در این روش زمان بهبودی پس از جراحی شانه، کوتاه تر از عمل جراحی باز است، اما باز هم به چندین هفته زمان برای حصول سلامت کامل نیاز است. به طور کلی، آرتروسکوپی شانه یک روش سریع و موثر است که در بسیاری از موارد روش ترجیحی اغلب متخصص جراح شانه می باشد.

جراحی جایگزینی مفصل شانه

جراحی جایگزینی شانه گزینه درمانی است که معمولا برای آرتروز شانه به کار گرفته می‌شود و ممکن است از این تکنیک در درمان شکستگی‌های پیچیده کتف و شانه و سایر مشکلات بغرنج استفاده شود. طی این جراحی مفصل گوی و کاسه‌ای شانه بیمار را با یک گوی مصنوعی فلزی و کاسه پلاستیکی جایگزین می‌کنند. جراحی پیوند مفصل شانه به گونه‌ای طراحی شده تا همانند شانه طبیعی عمل کند.

در بعضی مواقع نیازی به جایگزینی تمام مفصل گوی و کاسه‌ای شانه نیست. این نوع جراحی در مورد آرتروز زودهنگام یا شکستگی‌های سر استخوان بازو صدق می‌کند. در این گونه شرایط پیوند جزئی شانه جهت درمان عارضه کفایت می‌کند. در این روش جراحی موسوم به همی‌آرتروسکوپی تنها قسمت گوی مانند شانه پیوند زده می‌شود و کاسه دست نخورده باقی می‌ماند.

جراح شانه

جراحی جایگزینی شانه معکوس توسط متخصص جراح شانه

جایگزینی شانه معکوس گزینه دیگر درمان عارضه‌های کتف و شانه به حساب می‌آید. همانطوریکه از نام آن پیداست در طی این جراحی جای گوی و کاسه با هم تعویض می‌شود طوریکه گوی در محل کاسه قرار می‌گیرد و کاسه سر جای گوی شانه گذاشته می‌شود. علت انجام این نوع جراحی این است که قابلیت حرکت مکانیکی را برای بیماران دچار آسیب دیدگی شدید روتاتور کاف فراهم سازد. این گزینه درمانی برای بیماران مبتلا به عارضه آرتروپاتی پارگی روتاتور کاف موثر واقع می‌شود کسانی که به هر دو نوع آسیب‌دیدگی غضروف مفصل شانه و تاندون روتاتور کاف گرفتار شده‌اند.

جراحی ترمیم روتاتور کاف چیست

ترمیم تاندون روتاتور کاف یکی از شایع‌ترین روش‌های جراحی مشکلات کتف و شانه در نظر گرفته می‌شود. چندین گزینه جهت ترمیم روتاتور کاف آسیب دیده مطرح است، و هر جراح متخصص ارتوپد  از تکنیک‌های موردنظر خود استفاده خواهد کرد. شناسایی بخش آسیب دیده تاندون روتاتور کاف، هدف هر جراحی ترمیم روتاتورکاف محسوب می‌شود و بعد از آن فرآیند به حرکت درآوردن تاندون مجاور آغاز می‌شود. مادامی که بافت سالم شناسایی شد، هدف بعدی ترمیم مشکل تاندون است بدون اینکه تاندون باقیمانده تحت فشار بیش از حد قرار گیرد. در اکثر موارد، این روش جراحی با موفقیت همراه است.

جراح شانه

فرآیند جراحی توسط متخخص جراح شانه به چه صورت است

جراحی ترمیم روتاتور کاف ممکن است به چند شیوه اجرا شود :

 

**روش جراحی سنتی به این صورت اجرا می‌شود، ابتدا یک شکاف بزرگ ایجاد می‌شود و ماهیچه‌های اطراف را از هم باز می‌کنند و سپس ترمیم روتاتور کاف با مشاهده مشکل از نزدیک انجام می‌گیرد. این تکنیک را اصطلاحا جراحی باز روتاتور کاف می‌خوانند.
**گزینه دیگری هم موسم به جراحی به روش آرتروسکوپی در دسترس قرار دارد. در این تکنیک تنها از یک برش جزئی جهت وارد کردن دوربین و ابزارهای جراحی استفاده می‌شود. ترمیم به طور غیرمستقیم و با مشاهده بافت داخل بدن از روی مانیتور صورت می‌پذیرد.
**گزینه هیبریدی موسوم به جراحی ترمیم نیمه باز روتاتور کاف قابل دسترس است، طی این عمل ترکیبی از جراحی آرتروسکوپی و باز به صورت همزمان انجام می‌شود

حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + سیزده =