جراح شانه

جراح شانه

جراح شانه : در صورت بروز مصدومیت در شانه می بایست حتما به متخصص ارتوپدی و یا به متخصص وجراح شانه مراجعه کرد و درمان را پیش از پیشروی آن آغاز کرد.

دامنه آسیب های این مفصل وسیع می باشد، که می تواند مشتمل بر التهاب تاندون ها و بروس ها، پارگی تاندون های اطراف شانه، پایداری و دررفتگی و شکستگی ها می باشد.

همچنین مانند تمام مفاصل، بیماری های روماتیسمی و آرتروز نیز می تواند این مفصل را درگیر کند. این بیماری ها قابل درمان با جراحی شانه به روش های قدیمی تر و روش های جدیدتر و پیشرفته تر می باشد.

 

 

جراح شانه

 

انواع جراحی‌های آرتروسکوپی:

از جراحی‌های رایج آرتروسکوپی می‌توان موارد زیر را نام برد :

**ترمیم روتاتور کاف
**برداشتن خارهای استخوانی
**برداشتن یا ترمیم لابروم
**ترمیم رباط‌ ها
**برداشتن بافت ملتهب یا غضروف‌های سست شده
**عمل ترمیمی برای جلوگیری از دررفتگی‌ های مکرر شانه

اعمال جراحی دیگری مانند برداشتن فشار از روی عصب، ترمیم شکستگی‌ ها و برداشتن کیست نیز می‌ توانند به روش آرتروسکوپی انجام شوند، گرچه مانند اعمال ذکرشده در بالا رایج نیستند.

برخی از عمل‌های جراحی مانند تعویض مفصل شانه، هنوز به عمل جراحی از نوع باز و با بریدگی‌ های بزرگ نیاز دارند.

 

 

عمل جراحی آرتروسکوپی شانه چیست؟

آرتروسکوپی روشی است که جراحان ارتوپد و یا جراح شانه از آن برای مشاهده، تشخیص و ترمیم مشکلات درون یک مفصل استفاده می‌ کنند

در طول آرتروسکوپی شانه، جراح  شانه شما یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ را به درون مفصل شانه وارد می‌کند.

این دوربین تصاویر را بر روی یک صفحه‌ی نمایش نشان داده و جراح شانه از این تصاویر برای هدایت ابزار بسیار کوچک جراحی استفاده می‌ کند.

به دلیل کوچک و باریک بودن آرتروسکوپ و ابزار جراحی استفاده‌ شده، جراح شانه ی شما می‌ تواند از برش‌ های بسیار کوچک‌ تری نسبت به جراحی باز معمولی استفاده کند.

این کار موجب کمتر شدن درد برای بیمار، کاهش مدت‌ زمان موردنیاز برای بهبودی و برگشت سریع‌ تر به فعالیت‌ های عادی می‌ شود.

 

 

جراح شانه

 

 

 عمل جراحی باز شانه چیست؟

برای بعضی از بیماران ممکن است جراحی باز ضروری باشد و جالب است بدانید که می تواند در برخی موارد نتایج بهتری نسبت به آرتروسکوپی داشته باشد.

جراحی باز اغلب از طریق برش های کوچک فقط چند اینچی انجام می شود. در طی جراحی باز، جراح معمولا استخوان را از زیر آکرومیون که این روش به نام آکرومیوپلاستی نامیده می شود حذف می کند.

این در روش هنگامی که پارگی بزرگ یا پیچیده باشد یا بازسازی اضافی مانند انتقال تاندون مشاهده شود، روش خوبی است. جراحی باز اولین تکنیک برای ترمیم روتاتور کاف پاره شده بود اما در طول سال ها، حضور تکنولوژی جدید منجر به روی کار آمدن روش های کمتر تهاجمی شد.

 

چه مواقعی دچار درفتگی شانه می شویم؟

  • ضربه شدید به مفصل شانه که استخوان و مفصل را از جای خود خارج کند.
  • چرخش شدید مفصل شانه در حین بازی و حرکت
  • در رفتگی جزئی بر اثر فتادن و ضربه
  • آسیب های ورزشی مانند فوتبال،هاکی، اسکی، ژیمناستیک، وزنه برداری و والیبال
  • ضربات شدیدی به شانه در اثر تصادفات
  • یک مشکل ژنتیکی وجود دارد که بیمار دچاربی ثباتی و سستی در عضلات است که بیشتر از افراد دیگر شانس درر فتگی شانه را دارد.

 

 

عوارض احتمالی پس از انجام عمل جراحی:

همیشه با هر عمل جراحی، حتی روش آرتروسکوپی، احتمال بروز عوارض وجود دارد.

این عوارض شامل عفونت احتمالی و صدمه به اعصاب و رگ‌های خونی است. با این حال، روش‌های جراحی جدید، به طور قابل ملاحظه‌ ای باعث کاهش بروز این مشکلات می‌ شوند.

بعد از انجام عمل جراحی بروز علائمی از قبیل درد، حساسیت و سفتی طبیعی است. شما باید در خصوص علائم و نشانه‌ های خاصی که ممکن است نشان دهندهٔ پیشرفت عوارض جانبی باشند، مراقب باشید.

 

 

**تب بعد از روز دوم پس از عمل جراحی
**افزایش درد یا تورم
**قرمزی، گرما یا حساسیت به لمس که ممکن است علائمی از عفونت زخم باشند.
**خونریزی غیرعادی (مقداری درناژ زخم جراحی طبیعی است و در واقع مطلوب است)
**بی حسی یا سوزش دست یا بازو

 

 

جراح شانه

 

 

 مدت زمان بهبودی پس از عمل جراحی شانه:

در روش آرتروسکوپی پس از اتمام پروسه، بیمار به مدت یک تا دو ساعت در یک اتاق ریکاوری خواهد ماند تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه اثر جانبی از بیهوشی وجود ندارد.

در این روش زمان بهبودی پس از جراحی شانه، کوتاه تر از عمل جراحی باز است، اما باز هم به چندین هفته زمان برای حصول سلامت کامل نیاز است.

به طور کلی، آرتروسکوپی شانه یک روش سریع و موثر است که در بسیاری از موارد روش ترجیحی اغلب متخصص جراح شانه می باشد.

 

 

جراحی جایگزینی مفصل شانه:

جراحی جایگزینی شانه گزینه درمانی است که معمولا برای آرتروز شانه به کار گرفته می‌شود و ممکن است از این تکنیک در درمان شکستگی‌ های پیچیده کتف و شانه و سایر مشکلات استفاده شود.

طی این جراحی مفصل گوی و کاسه‌ ای شانه بیمار را با یک گوی مصنوعی فلزی و کاسه پلاستیکی جایگزین می‌ کنند. جراحی پیوند مفصل شانه به گونه‌ ای طراحی شده تا همانند شانه طبیعی عمل کند.

در بعضی مواقع نیازی به جایگزینی تمام مفصل گوی و کاسه‌ ای شانه نیست. این نوع جراحی در مورد آرتروز زودهنگام یا شکستگی‌های سر استخوان بازو صدق می‌ کند.

در این گونه شرایط پیوند جزئی شانه جهت درمان عارضه کفایت می‌ کند. در این روش جراحی موسوم به همی‌ آرتروسکوپی تنها قسمت گوی مانند شانه پیوند زده می‌ شود و کاسه دست نخورده باقی می‌ ماند.

 

 

جراح شانه

 

 

جراحی جایگزینی شانه معکوس توسط متخصص جراح شانه:

جایگزینی شانه معکوس گزینه دیگر درمان عارضه‌های کتف و شانه به حساب می‌ آید. همانطوریکه از نام آن پیداست در طی این جراحی جای گوی و کاسه با هم تعویض می‌ شود طوری که گوی در محل کاسه قرار می‌ گیرد و کاسه سر جای گوی شانه گذاشته می‌ شود.

علت انجام این نوع جراحی این است که قابلیت حرکت مکانیکی را برای بیماران دچار آسیب دیدگی شدید روتاتور کاف فراهم سازد.

این گزینه درمانی برای بیماران مبتلا به عارضه آرتروپاتی پارگی روتاتور کاف موثر واقع می‌ شود کسانی که به هر دو نوع آسیب‌ دیدگی غضروف مفصل شانه و تاندون روتاتور کاف گرفتار شده‌ اند.

 

 

جراحی ترمیم روتاتور کاف چیست؟

ترمیم تاندون روتاتور کاف یکی از شایع‌ ترین روش‌ های جراحی مشکلات کتف و شانه در نظر گرفته می‌ شود.

چندین گزینه جهت ترمیم روتاتور کاف آسیب دیده مطرح است و هر جراح متخصص ارتوپد  از تکنیک‌ های موردنظر خود استفاده خواهد کرد.

شناسایی بخش آسیب دیده تاندون روتاتور کاف، هدف هر جراحی ترمیم روتاتورکاف محسوب می‌ شود و بعد از آن فرآیند به حرکت درآوردن تاندون مجاور آغاز می‌ شود.

مادامی که بافت سالم شناسایی شد، هدف بعدی ترمیم مشکل تاندون است بدون اینکه تاندون باقی مانده تحت فشار بیش از حد قرار گیرد. در اکثر موارد، این روش جراحی با موفقیت همراه است.

 

 

جراح شانه

 

 

فرآیند جراحی توسط متخصص جراح شانه به چه صورت است؟

 

جراحی ترمیم روتاتور کاف ممکن است به چند شیوه اجرا شود :

**روش جراحی سنتی به این صورت اجرا می‌شود، ابتدا یک شکاف بزرگ ایجاد می‌ شود و ماهیچه‌های اطراف را از هم باز می‌ کنند و سپس ترمیم روتاتور کاف با مشاهده مشکل از نزدیک انجام می‌ گیرد. این تکنیک را اصطلاحا جراحی باز روتاتور کاف می‌ خوانند.
**گزینه دیگری هم موسم به جراحی به روش آرتروسکوپی در دسترس قرار دارد. در این تکنیک تنها از یک برش جزئی جهت وارد کردن دوربین و ابزارهای جراحی استفاده می‌ شود. ترمیم به طور غیرمستقیم و با مشاهده بافت داخل بدن از روی مانیتور صورت می‌ پذیرد.
**گزینه هیبریدی موسوم به جراحی ترمیم نیمه باز روتاتور کاف قابل دسترس است، طی این عمل ترکیبی از جراحی آرتروسکوپی و باز به صورت هم زمان انجام می‌ شود.

 

 

 

مراقبت بعد از جراحی شانه:

بعد از عمل جراحی شانه باید برای سلامت شانه و بهبودی خود مراحل زیررا انجام دهید :

پس از جراحی،باید شانه خود را درگردن آویز قرار دهید. گردن آویزباید طبق دستورپزشک پوشیده شود.گردن آویز برای محدود کردن حرکات شانه استفاده می‌ شود.

در برخی موارد که ترمیم انجام شده است باید با دقت از شانه محافظت شود، بازوی شما در گردن آویز قرار می‌ گیرد و یک بالش در اطراف کمر قرار داده می‌ شود.

خیلی مهم است که پس از جراحی طبق دستورپزشک خود از گردن آویز استفاده کنید. شما می‌ توانید دست خود را چندین بار درروز از گردن آویزخارج کنید تا آرنج خود را خم و راست کنید و انگشتان دست خود را حرکت دهید.

شما می‌ توانید گردن‌ آویز را برای حمام کردن، لباس پوشیدن و انجام حرکات آرنج چندین بار در روز در بیاورید.

در مواردی که هیچ ترمیمی برای بافت نرم شانه انجام نشده است، جراح ممکن است از شما بخواهد در صورت امکان دیگر از گردن آویز استفاده نکنید تا از سفتی شانه جلوگیری شود.

 

 

 

جراح شانه

 

 

رژیم غذایی:

پزشکان توصیه می‌ کنند که پس از جراحی و روز بعد ازآن غذای سبک بخورید ، اما به محض این که تحمل آن را داشتید، رژیم غذایی معمول خود را بخورید.

 

کنترل درد:

هنگامی که شما از بیمارستان مرخص می‌ شوید، نسخه ای از داروهای مسکن دریافت خواهید کرد. شما می‌ توانید این داروها را طبق دستور مصرف کنید.

به شما پیشنهاد خرید یک دستگاه خنک کننده را می‌ دهند. این دستگاه یک محفظه دارد که به خنک کننده یخ متصل است. شما یخ و آب را در خنک کننده قرار می‌ دهید و آن را به برق خروجی وصل می‌ کنید.

این دستگاه آب سرد را از طریق محفظه در اطراف شانه به گردش می‌ آورد و باعث تسکین درد و تورم پس از جراحی می‌ شود.

برای بار اول ۴۸-۷۲ ساعت بعد از عمل، باید یخ را روی شانه نگه دارید. پزشکان توصیه می‌ کنند که یخ کنندگی ۲-۳ بار در روز برای هفته اول به خصوص قبل از خواب نیاز است.

 

 

 

مراقبت از زخم:

 

جراح شانه

 

 

اگر عمل جراحی شما به روش آرتروسکوپی انجام شده است ودردی ناشی از کاتترجراحی(لوله نازک و انعطاف پذیر دارای کاربرد پزشکی) نداشته باشید، ۴۸ ساعت بعد از جراحی می توانید پانسمان را برداشته و دوش بگیرید.

اگر کاتتر درد دارد، باید پانسمان شانه‌ ها توسط یکی ازاعضای خانواده ۷۲ ساعت بعد از عمل برداشته شود.

اگر عمل جراحی باز انجام شود، شما می‌ توانید ۵ روز پس از جراحی پانسمان خود را بردارید.

بعد از این که پانسمان را برداشتید، می‌ توانید دوش بگیرید.

اما تا شش هفته پس از جراحی از استفاده ازوان آب داغ ,استخر و یا غوطه ورکردن برش های جراحی زیر آب اجتناب کنید ولی می توانید دوش بگیرید و بگذارید آب روی آن ها بریزد.

سپس برش ها را خشک کنید و بلافاصله پانسمان را روی آن قراردهید. لازم نیست هیچ نوع پمادی روی برش های جراحی بمالید.

 

 

نکته مهم:

گاهی اوقات کبودی‌ های گسترده‌ ای در جلوی شانه یا در امتداد عضله دوسر مشاهده می‌ شود. این کاملا طبیعی است و به خونریزی خفیف داخلی بعد از جراحی مربوط است.

بهتر است آن ها را خشک نگه دارید. اگر شما متوجه ترشح بیش از حد از برش های جراحی، تورم یا افزایش درد ۵ روز پس از جراحی شدید، لطفا با پزشک تماس بگیرید.

 

 

خواب:

جراح شانه

 

 

اغلب خوابیدن در هفته اول یا دوم بعد از عمل جراحی شانه، بسیار دشوار است. خودعمل جراحی ممکن است با سیکل خواب شما تداخل ایجاد کند.

علاوه بر این، بسیاری از بیماران هنگامی که صاف روی کمرشان خوابیده‌اند درد شانه‌ ی آن ها افزایش یافته است. پزشکان توصیه می کنند که سعی کنید به حالت لمیده در رختخواب بخوابید. این روش برای شما آرام بخش‌ تر است.

شما می‌ توانید یک بالش بین بدن و بازوی خود و همچنین پشت آرنج خود قرار دهید تا بتوانید دست خود را به آرامی از بدن خود دور کنید.

این اغلب به کاهش درد کمک می‌ کند.باید وقتی می‌خوابید، گردن آویز خود را بپوشید.

 

 

رانندگی:

ممکن است کار کردن با وسیله نقلیه موتوری دشوار باشد زیرا بازوی شما به طور کامل عمل نمی‌ کند. اگر شما یک تصادف داشته باشید یا مجبور شوید توقف کنید تا گردن آویزخود را درآورید، پلیس ممکن است تصور کنند که رانندگی در حالت اختلال بوده است.

تصمیم گیری در مورد رانندگی بر اساس سطح راحتی شما با رانندگی با یک دست است. اگر شما نیاز به رانندگی دارید حداقل باید منتظر بمانید تا زمانی که پزشک شما در اولین ملاقات بعد از عمل شما را ببیند.

به محض اینکه دیگر نیازی به گردن آویز نداشتید و احساس کردید دروسیله نقلیه احساس امنیت می‌ کنید،می‌ توانید رانندگی کنید.

هیچ کس نباید یک وسیله نقلیه موتوری را در حین مصرف داروهای آرام بخش استفاده کند. لطفا رانندگی ماشین را تا زمانی که دیگر نیازی به داروهای آرامبخش نداشتید محدود کنید.

 

 

خرید موارد مورد نیاز تجهیزاتی برای خانه، برای غذاخوردن و توالت وحمام کردن بعد جراحی:

چند نمونه تجهیزات کوچک برای خانه، توالت و وسایل بسته بندی‌ شده نمونه‌ هایی از مواردی هستند که احتمالا بعد از جراحی نیاز دارید. با خرید موارد زیر، فرآیند بهبودی خود را آسان تر کنید.

 

 

جراح شانه

 

 

صندلی دوش:

صندلی حمام به کاهش خطر سقوط کمک می‌ کند تا بتوانید طی دوش گرفتن بنشینید و استراحت کنید.

این صندلی‌ پس از عمل جراحی و مصرف داروهای مسکن، مفید است که می‌ تواند خستگی شما را از بین ببرد.

همچنین این صندلی‌ ها برای افرادی که دچار آسیب‌ هایی شده‌ اند که نمی‌ توانند روی پای خود بایستند(مانند آسیب مغزی که موجب سرگیجه می‌ شود) بسیار کاربردی است.

 

سر دوش متحرک:

معمولا، باید برش‌ های جراحی خود را برای یک دوره‌ی زمانی خشک نگه دارید. یک سر دوش قابل جدا شدن کمک می‌ کند که محل برش ها خیس نشود.خیلی خوب است اگر این ناحیه را با یک کیسه پلاستیکی ,نوار یا یک باند ضد آب بپوشانید.

 

صابون پمپی:

استفاده از صابون پمپی، فرایند حمام کردن با یک دست را آسان تر می‌کند.

 

 

بالش:

چند بالش اضافی در خانه پیدا کنید یا یکی یا دوتا بخرید ,می‌ توانید هنگامی که روی کاناپه نشسته‌ اید یا روی تخت دراز کشیده‌ اید زیر بازوی آسیب دیده خود بالش بگذارید تا ببینید چقدر احساس راحتی می‌ کنید.

 

 

شانه ی یخ زده چیست:

جراح شانه

 

مشخصه ی این بیماری شروع درد خود بخودی و معمولا بدون علت در شانه است، که به مرور و به صورت پیشرونده محدودیت حرکتی در مفصل را به دنبال دارد.

یعنی ممکن است فرد بدون هیچ مشکلی شب بخوابد و صبح با درد شدید از خواب بیدار شود و موهایش را با درد شانه بزند یا به سختی کیف پولش را در جیب پشتی شلوار قرار دهد.

 

 

این بیماران معمولا با مشکلاتی از قبیل :

درد های شبانه و بیدار شدن از خواب هنگام حمله های حاد، درد در حرکت و همچنین حین حمله ی حاد آن در زمان استراحت و درد در عضلات پشت گردن و شانه مواجه هستند.

ممکن است وضعیت قرارگیری شانه ها و کتف ها از حالت طبیعی خارج شود و مثلا شانه ها جلوتر از محل درست خود قرار بگیرند.

 

 

علت شانه ی یخ زده چیست؟

در حال حاضر علت بیماری شانه ی یخ زده ناشناخته است اما یکسری عوامل مستعد کننده وجود دارند که شامل موارد زیر می شود:

**ضربه یا جراحی در نزدیکی این مفصل
**بی حرکتی طولانی مدت مفصل مثلا به دنبال شکستگی ها یا التهاب تاندون های روتیتور کاف
**کم کاری یا پرکاری تیرویید
**پارکینسون
**بیماری های قلبی
**اختلالات هورمونی مثل دیابت؛ این بیماری به طور مشخصی با دیابت وابسته به انسولین در ارتباط است و این افراد ریسک بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند.

 

درمان‌ های غیرجراحی:

پزشک فوق ‌تخصص شانه ابتدا درمان‌های غیرجراحی و غیرتهاجمی را مدنظر قرار می‌ دهند. برخی ازتوصیه‌ های معمول این پزشکان به شرح زیر است:

  • یک دوره استراحت طولانی و دوری از فعالیت‌ های شدید بدنی
  • استفاده از داروهای ضدالتهابی و غیراستروئیدی جهت کاهش درد و التهاب
  • برنامه‌ های سبک تمرینات خانگی مانند تمرین‌ های کششی ساده
  • تجویز فیزیوتراپی با صلاحدید پزشک

 

 

 

حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 17 =

EnglishSaudi Arabia