دکتر ارتوپدی

دکتر ارتوپدی

دکتر ارتوپدی : کف پای صاف عارضه‌ای است که در آن بیماران فاقد قوس های استاندارد درکف پا هستند. قوس های موجود در کف پا نیروهایی که از طرف زمین به بدن اعمال می‌شود را کاهش داده و اجازه ورود به همه نیروهای وارده را به بدن نمی‌دهند. اما در افراد با کف پای صاف میزان زیادی این نیروها به دلیل فقدان قوس پا به سمت بدن اعمال شده و در دراز مدت میتواند منجر به بروز عوارض زنجیره وار در تمام مفاصل بدن می شود.

دکتر ارتوپدی

عوامل افزایش دهنده صافی کف پا

به گفته دکتر ارتوپدی برخی عوامل باعث تشدید صافی کف پا میشود که ار جمله آن عبارتند از :
**دیابت
**چاقی
**ورزش زیاد
**ضربه ی  یا جراحت در پا و قوزک  پا
**آرتریت روماتوئید
**فشار خون بالا
**افزایش سن
**ایستادن طولانی مدت در مشاغل
**پوشیدن کفش های نامناسب درطولانی مدت مانند کفش های تنگ ,پاشنه بلند و پنجه باریک
**نشستن غلط به شکلW
**آرتریت روماتوئید
**سالخوردگی

علائم صافی کف پا

دکتر ارتوپدی به گفته دکتر ارتوپدی : اگر از پهلو به پای فردی که ایستاده نگاه کنید در قسمت داخلی پا قوسی وجود دارد که به آن قوس طولی داخلی می گویند. در افراد با صافی کف پا هنگامی که می ایستند این قوس از بین می رود و یا کاهش می یابد که به این حالت صافی کف پا می گویند.

اگر از پشت به پای فرد در حال ایستاده نگاه کنیم فردی که کف پایش صاف است پاشنه با کمی خمش بسمت داخل دیده می‌شود. سایر علایم و نشانه‌های این اختلال شامل خمیدگی کفش یا پاشنه کفش به سمت داخل، درد در اندام تحتانی، درد در قسمت مچ پا، ایجاد تورم در قسمت داخل مچ پایتان , درد مچ پایتان , خستگی زودرس  و درد درناحیه  کمر می‌باشد. کف پای صاف در دراز مدت میتواند منجر به بروز عوارضی نظیر خارپاشنه، زانو درد، کمردرد و سردرد شود.

درمان کف پای صاف

با توجه به اظهارات دکتر ارتوپدی : اگر صافی کف پا درمان نشود ،مفاصل مچ پا به طرف داخل پا متمایل می شوند و زانوها به مرور زمان ضربدری می شوند. درمان کف پای صاف در صورتیکه دارای کف پای صاف هستید اما مشکل و دردی در راه رفتن ندارید ، بدرمان نیاز ندارید اما اگر شما  دچار درد هستند باید نکاتی را رعایت کنید و درمان شوید. کفشهای مخصوص که موجب حفظ قوس پا را میشود، بپوشید. در صورتیکه   کف پای  ،  ، تان دچار درد است و سفت شده بستگی به علت ایجاد این عارضه درمان باید صورت گیرد.

دکتر ارتوپدی

یکی از مراحل درمان کف پای صاف  :  شامل استراحت و عدم انجام فعالیتهای بدنیست اما اگر این مورد تاثیر گذار نبود جراحی میتواند آخرین راه حلی ،  باشدکه موجب کاهش درد پا می شود. برای درمان پیوستگی قوزک پا،استراحت و انجام ندادن فعالیت های بدنی لازم است.

یکی از موارد مفید برای درمان و کاهش درد صافی کف پا ورزش های کششی است که موجب کشش تاندون ها میشود. استفاده از داروهای ضد درد، اورتوتیک ها  میتواند برای کاهش درد و درمان صافی کف پا در بزرگسالان مفید باشد.

استراحت کردن و یخ درمانی می تواند مفید باشد، به خصوص پس از ورزش.استراحت می تواند کمک خوبی بشمار آید ، به خصوص اگر مشکل ایجاد شده به دلیل تداوم استفاده از پاها بیش از حد بدتر شده است به عنوان ن مونه ، دویدن برروی یک سطح سخت و یا دویدن برای مدت طولانی برروی تردمیل

قوس زیاد کف پا چیست

گودی بیش از حد کف پا یا پای طاقی مانند، عارضه ای است که در آن قوس طولی کف پایی زیاد میشود.این عارضه دارای شیوع کمتری نسبت به کف پای صاف بوده و عارضه ای است که از کودکی معلوم شده و معمولا در هر ۲ پا است. در صورتیکه فرد با این علامت در ۱ پا مراجعه کرد باید شک به آسیب یا تروما و یا حتی بیماری برد.

در این اختلال، بین استخوانهای ساق و کف پا توازن به هم خورده باعث میشود تا فشار به طور نامطلوبی تقسیم گردد. در این افراد معمولا پد انگشتان پا و پاشنه دچار میخچه های دردناک میشوند زیرا از کل پا این دو نقطه در تماس بیشتری با زمین هستند و تمامی بار اندام بالاتر بر روی این نواحی می افتد. از عوارض گودی زیاد کف پا اینست که فرد در حین راه رفتن و ایستادن بسیار زود خسته شود.

دکتر ارتوپدی

تشخیص

دکتر ارتوپدی هنگام معاینه متوجه وجود موارد زیر خواهد شد :

**درد و یا التهاب کف پا
**صاف بودن کف پاها  یا زیاد بودن قوس  در کف پاها
**قرمزی یا ورم جزیی کف پا
**سفتی یا خشکی کف پا
**پزشک ارتوپدی گاهی به منظور تشخیص افتراقی و از میدان حدس خارج کردن عارضه‌های دیگر دستور انجام پرتونگاری (اشعه ایکس) می‌دهد.

راه درمان گودی در  کف پا ها  توسط پزشک متخصص  ارتوپدی

در ابتدا برای شناخت راههای درمان گودی کف پا، بهتر است علت این مشکل  توسط پزشک ارتوپدی شناسایی شود. این مشکل می تواند علل مختلفی داشته باشد از جمله :

وراثت یا مادرزادی بودن اختلال، بیماری های مادرزادی مانند فلج مغزی یا کلا و فوت یا پای چنگی مانند، بیماریهای زمینه ای مثل فلج اطفال و آسیب به عصب . زمانی که شما پی به گودی کف پای کودک خود بردید بهتر است برای بررسی بیشتر و اطمینان از عدم آسیب عصب به پزشک ارتوپدی  مراجعه کنید.

پس از گذشت این مرحله در صورتیکه عصب سالم باشد پزشک ارتوپدی برای درمان گودی کف پا، بریس مخصوص را تجویز کرده و برای آموزش حرکات اصلاحی و تمرینات مشخص شما را به فیزیوتراپی میفرستد. در صورتیکه این موارد در بهبود علایم بیمار نقش نداشتند، پزشک ارتوپدی  گزینه ی جراحی را انتخاب میکند.

عوارض گودی کف پا چیست

هنگامی که عارضه گوی کف پا قدیمی تر شده باشد ، باعث میشودکه تا تمامی علایم فرد مزمن تر گردد و مشکلاتی همچون درد و بوجود آمدن بافت میخچه در برخی نقاط خاص زیادتر گردند.این درد شامل احساس خستگی پس از راه رفتن و ایستادن ها هرچند به مدت کوتاه میباشد و چون عارضه مزمن تر شده است علاوه بر کف پا قسمت های دیگر و مفاصل بالاتر هم درگیر کرده است که این خود باعث تشدید شدن علایم کف پایی می گردد.

از عوارض گودی کف پا ، میتوان به ایجاد ناپایداری به طور مستقیم در مفاصل مچ، زانو و کمر شده و گردن و تنه ، اشاره کرد.گودی زیاد کف پا در برخی موارد از صافی کف پا عارضه ای جدیتر میباشد.لذا باید به والدین آموزش لازم برای شناخت این مشکل را داد تا در صورت بروز این مشکل از کودکی در صدد اصلاح آن برآییم.

نوروم مورتون چیست

نوروم مورتون( نوروم کف پایی انگشتان ، نوروم فیبروم ) ، تورمی در شاخه سوم خارجی عصب کف پای میانی است. عصب انگشت سوم که در فضای بین متاتارس سوم قراردارد ، شایعترین محل بروز نوروم مورتون است. از نظر میکروسکوپی ، تغییراتی که در شریان انگشتی ایجاد می شود باعث ایسکمی عصب می گردد.

در نتیجه درد سوزشی بسیار شدید در کف پا ایجاد می شود که معمولا با استراحت برطرف می گردد. درمان محافظه کارانه این عارضه شامل استفاده از زیره کفش و بالشتکهای مخصوصی است که بین سر متاتارسها فاصله ایجاد میکنند و نحوه قرارگیری پا را متعادل می سازند. با تزریق موضعی هیدروکورتیزون و داروی بی حسی می توان درد را تسکین داد. در صورت عدم موفقیت با این روشها ، برداشتن نوروم به کمک جراحی ضرورت می یابد. به دنبال عمل جراحی ، درد و سایر حسهای ناحیه بلافاصله و به طور دایمی از بین می روند.

گیر افتادگی خلفی مچ پا چیست

این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌های نرم در پشت مچ پا دچار التهاب شده باشند. در طی این عارضه خم کردن پا به سمت پایین با درد همراه خواهد بود. این عارضه که در اثر استفاده‌ی بیش از حد مفصل ایجاد می ‌شود، در بین رقاص ‌ها رواج دارد. این عارضه ممکن است به دلیل وجود یک استخوان اضافی به نام اس تریگونیوم ایجاد شده باشد. می ‌توان بافت مشکل‌ ساز را به وسیله‌ی عمل آرتروسکوپی از بین برد.

چنگالی شدن انگشتان پا

این بدشکلی پا می‌تواند به خاطر پوشیدن کفش‌های خیلی تنگ یا بیماری که عصب‌ها را تخریب می‌کند مثل دیابت، اعتیاد به الکل، یا سایر اختلالات عصبی باشد. انگشتان پا به سمت بالا خم شده و بعد از قسمت مفصل میانی به سمت پایین می‌روند. این مشکل ممکن است با تمرینات کششی مخصوص بهبود یابد و همچنین ممکن است به استفاده از کفش‌های خاص یا حتی جراحی نیاز باشد.

سینوویت چیست

پوشش بافت نرم مفصل مچ پا (بافت سینوویال) ممکن است دچار التهاب شود. این عارضه باعث ایجاد درد و تورم شده و ممکن است در اثر آسیب و یا استفاده‌ی بیش از حد ایجاد شده باشد. آرتروز التهابی (آرتریت روماتوئید) و استئوآرتریت نیز می‌ توانند موجب بروز سینوویت شوند. آرتروسکوپی مچ پا می ‌تواند برای برداشتن بافت ملتهب شده و درمان مواردی که به روش‌ های درمانی بدون جراحی پاسخی نداده‌اند استفاده شود

دکتر ارتوپدی

زگیل کف پا

زگیل کف پا مثل توپکی است که روی پاها ی شماو عموما پاشنه پاهای تان جا خوش کرده است. در مرکز این زگیل ممکن است سوراخ های کوچک یا لکه های سیاهی دیده شود. این زگیل ها دردناک هستند و ممکن است به تنهایی یا به صورت گروهی و خوشه ای در پای تان ظاهر شوند. زگیل به علت ویروس و آلودگی در سطح بیرونی پوست کف پا ایجاد می شود. اگر مبتلا به زگیل هستید، خودسرانه دارو مصرف نکنید و حتما به پزشک مراجعه کنید و اجازه دهید پزشک تان برای درمان تصمیم بگیرد.

دکتر حامد حکیمیمتخصص ارتوپد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =

EnglishSaudi Arabia