دکتر زانو درد

دکتر زانو درد

دکتر زانو درد : درد زانو از شایع ترین مشکلات عضلانی-اسکلتی در بین افراد است.در جامعه ی امروزی که به طور فزاینده ای فعال تر است، شمار مشکلات زانو افزایش یافته و درد زانو طیف گسترده ای از علل و درمان های خاص را به خود اختصاص داده است.

دکتر زانو درد

کار اصلی مفاصل زانو خم و راست شدن، و تحمل وزن بدن همراه با مچ پا و لگن است. مفصل زانو، بیشترین چرخش و تاب خوردن را به منظورانجام تمام این حرکات و حمایت از کل بدن دارد در حالی که انجام این کار، متکی بر تعدادی از استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و غضروف ها می باشد.

انواع مختلف زانو درد

آرتروز زانو (ساییدگی زانو) :

 این بیماری به علت از بین رفتن غضروف مفصل ایجاد می‌شود و در حالات شدید مینیسک هم از بین می‌رود. علائم آن به صورت درد زانو و محدودیت حرکت و تورم زانو است.

ازگود اشلاتر :

این بیماری اغلب در نوجوانان ورزشکار و به علت مستقیم شدن مکرر زانو ایجاد می‌شود. در این بیماری برجستگی زیر کشکک دردناک و متورم می‌شود.

درمان :

بیماری اسگود شلاتر یک بیماری محدود شونده است که معمولادر حدود سن ۱۷ سالگی در مردان و سن ۱۵ سال در دختران برطرف می شود. درمان شامل فیزیوتراپی برای به حداقل رساندن درد .می باشد در موارد شدید اسپلینت زانو برای چند هفته ممکن است به کاهش درد کمک کرده و چرخه التهاب را متوقف کند.

دکتر زانو درد

عفونت مفصل زانو :

بسیار مهم است و باید اورژانسی درمان شود. علائم عفونت زانو بصورت درد و تورم زانو و تب است. درمان آن در اکثر اوقات عمل جراحی و استفاده از آنتی بیوتیک است. گاهی عفونت زانو مزمن می‌شود. در این صورت ممکن است موجب آسیب استخوان‌های اطراف مفصل هم بشود.

کندرومالاسی کشکک  :

این بیماری در افرادی که زیاد می‌دوند و بخصوص  این مشکل در خانم‌ها بیشتر مشاهده می‌شود. در این بیماری استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نمی‌گیرد و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو غضروف آن آسیب می‌بیند. علائم کندرومالاسی، درد زانو به خصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد.

علائم :

در جوانان ورزشکار در هر دو جنس دید می شود در سندروم پاتلا پا در قسمت استخوان داخلی ران ملتهب است و باعث درد شدید می شود که با فعالیت شدید یا نشستن طولانی مدت بدتر می شود.

درمان  توسط دکتر زانو درد :

 به پیشنهاد دکتر زانو درد : مراقبت های خانگی و تمرینات ارتوپدی و داروهایی که تعادل عضلات اطراف کشکک را بیشتر می کنند مثلا در افراد ورزشکار یا پا پرانتزی مفید است. و در موارد فشار شدید انواع مختلفی از جراحی ها توسط دکتر زانو درد مفید است.

روماتیسم :

مفاصل از محل‌های عمده درگیری در روماتیسم است. که در این بیماری  مفصل زانو هم ممکن است درگیر شود. علامت عمده درگیری روماتیسمی زانو، درد و تورم آن است. در مراحل پیشرفته، مفصل زانو تغییر شکل می‌دهد.

بوریست زانو :

در اطراف مفصل زانو کیسه‌هایی وجود دارد که به آنها بورس می‌گویند. این کیسه‌ها به علل متفاوتی مانند عفونت یا وارد شدن ضربه می‌توانند ملتهب و دردناک شوند. به این عارضه بورسیت می‌گویند. علائم بورسیت‌های زانو معمولا بصورت درد زانو و تورم موضعی در قسمتی از زانو است.

دکتر زانو درد

جابجایی استخوان زانو :

دررفتگی زانو یک تهدید جدی است و باید بصورت اورژانسی درمان شود دررفتگی زانو به وسیله یک ضربه قدرتمند به زانو ایجاد می شود و گاه ساق پا بطور کامل از زانو جدا می شود. این جابجایی نه تنها رباط زانو بلکه عروق و اعصاب را نیز درگیر می کنند ،صدمات شریانی باعث جمع شدن خون زیر پوست می شود و اگر به سرعت جلوی خونریزی گرفته نشود ممکن است منجر به قطع عضو شود، آسیب عصب از سوی دیگر، ممکن است پا را بی حس یا کم حس کند.

علائم :

در رفتگی زانو بسیار دردناک است و ممکن است باعث تغییر شکل در زانو شود بسیاری از در رفتگی ها با درمان مناسب به حالت اولیه خود باز می گردند.

درمان  :

 به گفته دکتر زانو درد : اگر زانو به محل اولیه خود بازنگردد اینکار توسط دکتر زانو درد  انجام می شود، برای بازگشت به حالت اولیه نیاز به زمان و مراقبت است و بعد از آن تعدادی آزمایش برای کسب اطمینان از برگشت استخوان صورت می گیرد. اگر در این جریان به اعصاب یا عروق صدمه وارد آمده باشد بیمار باید فورآ توسط دکتر زانو درد تحت عمل جراحی قرار گیرد.

عفونت :

بسیاری از میکروب ها و ویرووس ها ممکن است زانو را آلوده کنند. سوزاک یک بیماری مسری جنسی است که می تواند زانو را نیز درگیر کند.

علائم :

عفونت زانو باعث تورم و درد زیاد در ناحیه شده و فرد تب می کند، در عفونت های شدید بیمار تب و لرز داد.

درمان :

توسط دکتر زانو درد  معاینه و داروهای آنتی بیوتیک و گاه از تخلیه و جراحی استفاده می شود.

جراحی تعویض مفصل زانو

دکتر زانو درد

وقتی درمان های بدون جراحی موثر واقع نشده اند و بیمار علائم زیر را داشته باشد به احتمال زیاد باید عمل جراحی تعویض مفصل زانو انجام گیرد :

**دردهای شدید زانو که فعالیت های روزانه شما مثل پیاده روی ،بالا رفتن ازپله –نشستن و برخاستن از روی صندلی را دچار اختلال میکند و برای شما بسیار دردناک است. ویا برای شما بسیار دشوار خواهد بود که بدون هیچ درد مهمی ساعت ها پیاده روی کنید و یا مجبور هستید با کمک عصا راه بروید.
**دردهای شدید که هنگام استراحت در شب و روز احساس میکنید.
**التهاب وتورم شدید مفاصل که با استراحت ودرمان های پزشکی بهبود پیدا نمیکند.
**بدشکل شدن مفصل زانو مثل خم شدن داخلی یا بیرون آن.
**زمانیکه درمان هایی چون داروهای ضد التهاب،تزریق کورتیزون،تزریق روغنی ،فیزیو تراپی و جراحی های دیگر بی فایده باشد.
**قوس برداشتن زانو به سمت داخل یا خارج.

عمل جراحی توسط بهترین متخصص زانو

**عمل جراحی بیمار تقریبا بین ۱ تا ۲ ساعت طول میکشد. بهترین متخصص زانو غضروف ها و استخوان های آسیب دیده بیمار را برمیدارد و پروتزهای پلاستیکی و فلزی را جایگزین آن میکند تا توازن وعملکرد را به زانو های فرد بیمار برگرداند.
**انواع مختلفی از پروتزها که بر حسب نیاز بیماران مورد استفاده قرار میگیرد.

**شکل سمت چپ نمونه ای از زانوی مبتلا به آرتروز میباشد و شکل سمت راست نمونه ای از یک مفصل تعویض شده است. شایان ذکر است که فضا دهنده بین مفصل ها در این تصاویر که توسط اشعه x گرفته شده قابل دیدن نمیباشد.

**بعداز عمل جراحی بیمار را به اتاق ریکاوری یا احیا منتقل میکنند. جایی که فرد برای احیا کامل از حالت بیهوشی در آنجا میمانید. بعد از اینکه بیمار به طور کامل به هوش آمد به یکی از اتاق های بیمارستان منتقل میشود.

دکتر زانو درد

معاینه بیمار توسط بهترین متخصص زانو

اگر فردی  قصد انجام این عمل جراحی را دارد دکتر زانودرد ازاو می خواهد که قبل ازانجام این عمل معاینه ها بطور  کامل توسط بهترین متخصص زانو  انجام شود.
این بررسی های دقیق  برای این انجام میشود که جراح  ارتوپدی از سلامتی کامل بیمار از جمله حالت های فیزیکی مانند حرکت – استحکام – میزان استقامت و در آخر تنظیم بودن این ماهیچه اطلاعات کسب کند و برای کامل کردن روند بهبودی کامل بیمار ضرور است. همچنین بیمارانی که مبتلا به بیماری های خاصی مانند بیماری های قلبی می باشند باید قبل ازعمل با دکتر خود یعنی متخصص قلب مشورت کنید.

علاوه بر آن دکتر ارتوپد درمورد میزان سلامتی عمومی بدن شما اطلاعاتی راکسب میکند، اطلاعاتی همچون روند پیشرفت دردحاصل ازاین بیماری وچگونگی اختلال در عملکرد ماهیچه ها بنابراین پیشنهاد میشود که همه توصیه های پزشک ارتوپدی را دقیقا انجام دهید .

حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 4 =