رباط صلیبی زانو

رباط صلیبی زانو

رباط صلیبی زانو : چرخش شدید زانو در حین دویدن یا ایستادن ناگهانی میتواند موجب پاره شدن رباط صلیبی و یا مینیسک زانو شود .

پارگی در این بافت ها می تواند موجب بروز درد شدید و ناگهانی در زانو شده به طوری که فرد بیمار  را، ادامه فعالیت ورزشی باز دارد .

رباط صلیبی زانو

درد رباط صلیبی پاره شده ،  در داخل زانو احساس می شود . درد مینیسک ، می تواند در طرف داخل و یا خارج زانو باشد ولی چون بیشتر، مینیسک داخلی پاره می شود،  درد بیشتر در سطح داخلی زانو احساس می گردد .

 

 

علائم و نشانه ها پارگی مینیسک:

شایع‌ترین علائم پارگی مینیسک عبارتند از:

نشانه های  پارگی مینیسک تا حد زیادی به فرد و میزان آسیب دیدگی مینیسک بستگی دارد .

 

*درد موضعی در نزدیکی ناحیه پارگی  :

در پارگی مینیسک جانبی ، درد در امتداد لبه بیرونی زانو بروز پیدا می کند . درد در لبه داخلی زانو آسیب دیده ، به دلیل  پارگی مینیسک داخلی ایجاد می شود.

*درد فوری پس از آسیب :

درد ناشی از پارگی مینیسک ،  اغلب از لحظه وقوع آسیب ایجاد خواهد شد . در این گونه موارد ، پارگی مینیسک به طور معمول ، در اثر ایجاد ضربه محکم و ناگهانی در ساق پا در حین پیچش ایجاد خواهد می شود.

 

شروع آرام علائم :

در برخی موارد امکان دارد  پارگی مینیسک بدون وجود هیچ گونه علائمی بروز پیدا کند که این امر در میان افراد مسن و افراد مبتلا به غضروف آسیب دیده زانو ناشی از آرتروز شایع تر است .

* درد با حرکت :

در بعضی  موارد ، درد در محل آسیب دیدگی وجود خواهد داشت اما با ایجاد هرگونه حرکت در ناحیه زانو شدت می گیرد . به طور مثال در هنگام قفل شدن و یا خم شدن آن ، درد وخیم تر خواهد شد .

در این گونه موارد احتمالا درد در هنگام  استراحت،  کاهش پیدا کرده و در صورت ایجاد هرگونه حرکت در زانو باز خواهد گشت و تورم آن تشدید خواهد شد .

 

رباط صلیبی زانو

 

*تجمع مایع در مفصل زانو :

مایع جمع شده در مفصل زانو باعث تورم همه نواحی زانو می ‎شود و این علامت امکان دارد  در نتیجه بروز تعدادی از آسیب ها در زانو رخ دهد ، به عنوان ” آب روی زانو ” شناخته می ‎شود .

تجمع مایعات در محل آسیب دیده تحرک زانو را دشوار کرده و باعث می ‎شود که فرد توانایی خم کردن و یا صاف کردن زانو خود را از دست بدهد.

طبق گفته ها ، علائم پارگی مینیسک بسته به محل پارگی ، شدت آن ، سلامت کلی فرد و زمان سپری شده از وقوع حادثه متفاوت خواهد بود . به طور معمول سایر قسمت های زانو همانند ، رباط صلیبی در اثر پارگی مینیسک آسیب خواهند دید .

 

 

علائم مزمن پارگی مینیسک زانو:

در صورت بی توجهی به علائم حاد بعد از پارگی منیسک ، معمولا با گذشت مدتی ، این علائم از بین می روند و یا کم تر می شوند ، اما برخی از علائم تاثیر خود را بر روی بیمار باقی می گذارند .

مهم ترین علائم پارگی منیسک بعد از گذشت چند هفته از آسیب عبارت اند از :

** احساس صدای تق تق در حین خم و راست شدن

** لاغر شدن عضلات چهار سر ران

** اصطلاح آب آوردن زانو که بر اثر افزایش مایع سینوویال زانو به وجود می آید . این تورم در اثر فشار زیاد به زانو به صورت دوره ای بیشتر می شود .

** قفل شدن زانو که گاه مانع از باز شدن زانو می شود . گاهی اوقات خود بیمار یاد می گیرد که زانویش را با انجام حرکاتی از حالت قفل شده خارج کند .

 

رباط صلیبی زانو

 

**خالی شدن زانو یا احساس ناپایداری زانو . در این حال بیمار احساس ناپایداری در زانو خود می کند و زانوی او در حین راه رفتن به ناگهان در رفته و خالی می شود .

**احساس درد مفصل درست در جایی که مینیسک قرار دارد این درد بسته به محل پارگی بر روی مینیسک ، داخلی یا خارجی است .  با فشار بر روی محل آسیب ، درد بیشتری احساس می شود .

**بهبود مینسیک بعد از پارگی آن امکان پذیر نیست چرا که فاقد رگ خونی مستقیم است .  تامین مواد غذایی منیسک ها با توجه به قانون اسمز بر عهده مایع سنوویال می باشد . بعد از پارگی مینیسک قسمت پاره شده سخت شده و در نهایت منجر به آتروفی می شود .

 

 

آسیب های ورزشی و پارگی مینیسک:

از دلایل  شایع پارگی مینیسک در ورزش می شود به  :

**اعمال ضربه به قسمت جلو زانو که ممکن است منجر به پارگی مینیسک و گاهی اوقات رباط صلیبی قدامی شود . یک ورزشکار امکان دارد هنگام شیرجه زدن برای گرفتن توپ در زمین بسکتبال و یا بازی فوتبال این شرایط را تجربه کند .

**چرخش بیش از حد زانو می ‎تواند باعث پارگی در هر یک از مینیسک ها شود . این حادثه معمولا در بازی های ورزشی مانند : فوتبال و بسکتبال رایج است .

** قدم زدن با سرعت بالا و یا چمباتمه زدن روی سطح ناهموار امکان دارد  باعث ایجاد نیروی نامتناسب در زانو ها شده و منجر به پارگی مینیسک شود . این حرکت در حرکت کراس اور ، دریبل در فوتبال و یا افتادن ناگهانی بر روی زمین بروز پیدا کند.

**خم کردن ناگهانی مفصل زانو نیز می تواند منجر به پارگی مینیسک شود که این اتفاق می تواند در هنگام برخورد یک بسکتبالیست با یک بازیکن دیگر رخ دهد .

جراحی و مراقبت های رباط صلیبی خلفی:

باید بدانید که یکی از آسیب های زانو که اصولا به علت کشیدگی به وجود می آید پارگی لیگامان صلیبی و خلفی (پشتی) می باشد .

جالب است بدانید که لیگامان متقاطع خلفی در وسط مفصل زانو واقع شده است و موجب جلوگیری از بالای ساق پا به عقب می شود . اما این صدمه زیاد شایع نمی باشد و کمتر رخ می دهد .

 

رباط صلیبی زانو

 

 

انواع آسیب رباط صلیبی پشتی( پارگی رباط صلیبی):

آسیب این لیگامان امکان دارد به صورت فقط یک کشیدگی باشد و یا امکان دارد  لیگامان دچار پارگی ناقص یا پارگی کامل شود .

پارگی ناقص معمولا شایع ترین اتفاق است و اکثراً خود به خود بهبود می یابد . لیگامان متقاطع خلفی لیگامان قوی است و برای پارگی آن نیروی زیادی مورد نیاز است .

این لیگامان با مکانیسم های متفاوتی پاره می شود .

ضربه مستقیم داشبورد اتومبیل به جلوی زانو در هنگام تصادف می تواند موجب به عقب رفتن قسمت بالایی ساق در محل مفصل زانو شده و این لیگامان را پاره کند.

موقعی که یک فوتبالیست روی زانوی خم شده اش به زمین می خورد این لیگامان ممکن است پاره شود .

چرخش شدید زانو یا بیش از حد صاف شدن زانو هم ممکن است موجب آسیب این لیگامان شود . کسانی که دچار فقط پارگی این لیگامان شده اند و قسمت های دیگر زانویشان صدمه ندیده است معمولا زانوی پایداری داشته و می توانند به فعالیت ورزشی بازگردند .

 

 

علائم آسیب رباط صلیبی پشتی:

آسیب های لیگامان دارای انواع مختلفی می باشد ، امکان دارد  لیگامان دچار پارگی ناقص شود یا امکان هم دارد که  دچار پارگی کامل شود.

پارگی های ناقص اصولا خودشان بهبود می یابند و اصولا شایع ترین هستند ، اما لیگامان مقاطع خلفی بسیار قوی است از این رو اگر دچار پارگی شوند می تواند مشکل جدی ای را شامل شوند .

لیگامان ها با موارد مختلفی پاره می شوند اما بیشتر به علت تصادف به وجود می آیند .

 

 

درمان آسیب رباط صلیبی پشتی:

احساس درد و تورم در این قسمت اصولا بلافاصله بعد از آسیب به وجود می آیند، اما برای تشخیص آن پزشک اصولا بیشتر به اطلاعاتی از نحوه ضربه به دست می آورد استناد می کند و بعد از آن معاینه به پزشک کمک می کند .

برای اطبیمان در برخی موارد پزشک از تصویربرداری ام آر ای نیز بهره می برد، اما به یاد داشته باشید که اگر مدت زیادی از این آسیب گذشته باشد ممکن است تشخیص به درستی انجام نشود.

احساس درد و تورم در این قسمت اصولا بلافاصله بعد از آسیب به وجود می آیند، اما برای تشخیص آن پزشک اصولا بیشتر به اطلاعاتی از نحوه ضربه به دست می آورد استناد می کند و بعد از آن معاینه به پزشک متخصص  کمک می کند .

در برخی موارد پزشک از تصویر برداری ام آر ای نیز بهره می برد ، اما به یاد داشته باشید که اگر مدت زیادی از این آسیب گذشته باشد امکان دارد تشخیص به درستی انجام نشود .

 

درمان غیر جراحی پارگی رباط صلیبی زانو:

درمان های غیر جراحی برای ترمیم مینیسک و رباط صلیبی زانو شامل استفاده از سرمای موضعی بر روی زانو، استراحت و بالا نگه داشتن آن می شود.

زانو در این شرایط  ، باید با استفاده از یک زانو بند حرفه ای بسته شود تا از حرکت بیش از حد آن ، جلوگیری شود .

در مدت درمان باید از عصا استفاده شود و  به هیچ وجه نباید وزن خود را روی زانوهایتان بی اندازید . بعد از گذشت مدتی با کمک گرفتن از فزیوتراپی سعی کنید نیروی زانوهای خود را برگردانید .

 

 

 

درمان آسیب دیدگی رباط زانو:

امروزه به مدد پیشرفت ها در  زمینه درمان  ، بیمار دیگر نیازی به انجام عمل رباط صلیبی و عمل ترمیم رباط زانو ندارد.

با استفاده از روش های :  فیزیوتراپی ، ورزش ، تزریق ازن و تزریق PRP  به بیماران کمک می شود ، تا در زمان کوتاهی بهبود پیدا کنند .

آسیب دیدگی های ملایم و خفیف رباط های زانو خود به خود و باگذشت زمان بهبود می یابند شما می توانید برای تسریع در روند درمان پارگی رباط صلیبی به کلینبک های معتبر فیزیوتراپی مراجعه کرده و یا درمان پارگی رباط زانو زیر را انجام دهید :

**استراحت مفصل زانو :

یکی از راهها ی درمان پارگی رباط صلیبی زانو در خانه این است که از ایجاد وزن اضافی برروی مفصل زانو خودداری کنید شما امکان دارد  دربرخی مواقع به استفاده از چوبدستی یا عصا نیاز داشته باشید .

** بکاربردن یخ برروی مفصل زانو :

راه دیگر درمان درمان پارگی رباط زانو به کاربردن یخ برروی مفصل زانو می باشد این روش می تواند ، باعث کاهش درد  و تورم  شود کمپرس یخ را هر ۳ یا ۴  ساعت یک بار به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روزهای اول و دوم  یا تا زمانی که درد و تورم از بین برود بر روی مفصل استفاده کنید .

 

 

 

 

**بستن زانو و فشردن آن :

استفاده از بانداژهای کشی یا زانو بند می تواند باعث کنترل تورم مفصل زانو شود.

 

** بالا نگهداشتن زانو :

هنگام نشستن یا خوابیدن پای خود را در بالا و بر روی یک بالش قراردهید.

** استفاده ازبریس :

برای استحکام وحفاظت ازمفصل زانو دربرابر آسیب دیدگی ها  استفاده ازبریس موثر است.

درمان آسیب دیدگی رباط زانو با استفاده از دارو :

برای کاهش درد و التهاب می توان از مسکن های ضد التهاب بدون استروئید مانند آسپیرین و ایبوپروفن استفاده کرد ، اگر چه این داروها دارای عوارض جانبی است اما در صورت نیاز باید مصرف شود .

مگر اینکه پزشک اعتقاد دیگری برای مصرف این مسکن ها داشته باشد .

 

 

روش جراحی بازسازی رباط صلیبی زانو چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی زانو از چندین مرحله اصلی تشکیل شده است ، اما امکان دارد  این مراحل در موارد مختلف متفاوت باشد :

 

 

**جراح برش های کوچکی را در اطراف مفصل زانوی بیمار ایجاد می کند ‌و یک پورتال ورودی برای جراحی  آرتروسکوپ و ابزار جراحی ایجاد می کند ‌.

**جراح  ارتوپد آرتروسکوپ را به زانوی بیمار  وارد کرده و از محلول سالین را برای گسترش فضای اطراف مفصل استفاده می کند این امر فضایی را برای وسایل جراحی از جمله دوربین آرتروسکوپی فراهم می کند این وسیله فیلم را به مانیتور می فرستد تا جراح بتواند داخل مفصل زانوی بیمار را ببیند.
**جراح ارتوپد ساختارهای اطراف رباط صلیبی پاره شده را ارزیابی می کند ، از جمله غضروف منیسک و غضروف مفصلی . اگر در نتیجه آسیب‌ دیدگی، هر کدام از این بافت‌های نرم دچار آسیب شده باشند، جراح آن‌ها را ترمیم می‌ کند.

**بعد از آن نوبت قرار دادن پیوند (مگر اینکه از بافت اهدا کننده بجای بافت بدن خودتان استفاده شود) است.

قسمتی از تاندون از قسمت دیگری از بدن شما برای ایجاد پیوند بریده شده است.

سپس هر دو انتهای آن به شاخه‌های استخوانی گرفته شده از پاتلا و استخوان درشت‌ نی وصل می‌شود. این شاخه‌ ها به لنگر انداختن پیوندی که تبدیل به رباط صلیبی جدید شما شده است، کمک می‌ کنند.

**جراح رباط صلیبی جدید شما را با استفاده از یک سیم راهنمای انعطاف‌پذیر وارد استخوان فمور و استخوان تیبیا می‌ کند.

**پیچ‌ هایی برای اطمینان از شاخه‌ های استخوانی استفاده می‌شوند. با گذشت زمان، این شاخه‌ ها به استخوان اطراف خود متصل می‌شوند.
ابزارهای جراحی برای تکمیل عمل از بدن بیمار خارج می‌ شوند.

 

 

آیا پارگی رباط صلیبی زانو می تواند بهبود پیدا کند ؟

پارگی رباط صلیبی قدامی دربیشتر  موارد به طور کامل اتفاق می‌افتد و در این صورت احتمال بهبودی بسیار پایین است  یکی از دلایل این امر این است که پارگی در محیط مایع رخ می دهد مفصل زانو حاوی مایع مفصلی است که ناحیه پاره شده را پوشش می دهد و از بهبودی جلوگیری می کند در برخی مواقع بهبودی به صورت محدودرخ می دهد ومی تواند ثبات کافی را برای زانو فراهم کند ،  از طرف دیگر، امکان دارد رباط بهبود یابد.

اما طولانی تر از حد معمول باشد این اتفاق هنوز هم می تواند باعث شود زانو ناپایدار باشد ، شیوع پارگی جزئی بسیار کم تر است حتی با وجود یک پارگی جزئی ، امکان دارد مفصل زانو به اندازه کافی پایدار باشد و حتی امکان دارد نیاز به ترمیم وجود نداشته نباشد.

 

 

چه مدت بعد از جراحی رباط صلیبی می شود رانندگی کرد ؟

بیمار تا ۶ هفته بعد از عمل جراحی نباید رانندگی کرد د، به استثنای اینکه اگر بازسازی رباط صلیبی بیمار در زانوی چپ انجام شده باشد ، می‌توانید بعد از ۳ هفته با اتومبیل‌ های اتوماتیک رانندگی کرد  بیمار باید بتوانید به مدت یک دقیقه روی یک پا بایستید تا در رانندگی برای بیمار مناسب باشد.

چه مدت بعد از بازسازی رباط صلیبی می‌توان ورزش کرد ؟

ورزش شنا و دوچرخه  سواری را می‌توان ۶ هفته بعد از عمل جراحی  شروع کرد دویدن را  تقریباً باید ۱۲ تا ۱۴  هفته بعد از جراحی آغاز می شود بازگشت به فعالیت های ورزشی رقابتی و تمریناتی که نیاز به پیچش و چرخش دارند تا ۱۱  ماه پس از  جراحی نباید انجام شود.

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + دو =

EnglishSaudi Arabia