رباط صلیبی پا

رباط صلیبی پا

رباط صلیبی پا  یکی از رباط های مهم مفصل زانو  به حساب می آید . از جمله دلایل مهم ثبات هر مفصل بستگی به سالم بودن ،  ساختمان  رباط ها  آن مفصل دارد و اگر مفصلی تحرک زیادی در حالت طبیعی داشته باشد ، نقش رباط یا رباط ها ی آن مفصل اهمیت بیشتری مییابد . قدرت رباط صلیبی پا  (جلویی )  معادل رباط طرفی داخلی یا   M C L  و نصف قدرت رباط صلیبی  پشتی یا P C L است .

رباط صلیبی پا

رباط صلیبی پا  جلویی معمولا رباط صلیبی قدامی نیز خوانده میشود. این رباط ازجمله رباط ها یی است که به هنگام فعالیت های شدید آسیب می بیند . در ورزشکاران حرفهای پارگی رباط متقاطع جلویی شایع است و به پارگی ACL معروف است. اگر نیروی اعمال شده خیلی شدید باشد ، احتمال پارگی رباط طرفی داخلی و منیسک داخلی بهمراه  پارگی رباط صلیبی  جلویی وجود دارد

آناتومی آسیب‌های رباط‌ صلیبی پاها

رباط صلیبی پا ، به ثبات زانو و پشتیبانی از آن در هنگام تغییر وضعیت بدن، کمک میکنند .

۴ رباط اصلی مفصل زانو و نحوه آسیب‌ دیدگی آنها  شامل :

*رباط طرفی داخلی (M C L) :

این رباط به محدود ساختن حرکت زانو به طرفین کمک کرده و در زمانیکه ضربه یا نیرویی از طرف بیرونی زانو به آن وارد میشود ، ثبات مفصل را حفظ می کند . آسیب‌ دیدگی رباط طرفی داخلی  زمانی اتفاق میا فتد که ضربه‌ای به طرف بیرونی زانو خورده  و (M C L ) بیش از حد کشیده شود .

رباط طرفی بیرونی (L C L) :

این رباط ،  به محدودسازی حرکات زانو به طرفین کمک کرده و در زمانیکه ضربه  یا  نیرویی از طرف  داخلی زانو به آن وارد میشود ، ثبات مفصل را حفظ کرده و از آن محافظت میکند . آسیب‌ دیدگی( L C L ) زمانی اتقاق می‌افتد که وارد ، آمدن فشار بیش از حد به داخل زانو باعث پارگی فیبر های رباط میشود .

رباط صلیبی جلویی (A C L ) :

این رباط از طریق کنترل حرکات رو به عقب و جلوی زانو به حفظ ثبات آن کمک می‌کند (یعنی از حرکت بیش از حد رو به جلوی استخوان درشت نی جلوگیری می‌کند). A C L ، موقعی آسیب میبیند که پا در یک حالت پایدار قرار داشته و  یک ضربه مستقیم ،  از جلو به زانو وارد شود .

رباط صلیبی خلفی (P C L) :

رباط  صلیبی خلفی، به کنترل حرکات رو به جلو و عقب زانو کمک میکند .  P C L زمانی آسیب می‌ بیند که نیروی بسیار زیادی به جلوی قسمت بالایی استخوان ساق وارد شود .

رباط صلیبی پا

علائم  آسیب‌ دیدگی رباط صلیبی

از علائم  آسیب‌ دیدگی ACL می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

**معمولاً در افراد آسیب‌دیده در هنگام آسیب که در حین چرخش شدید و ناگهانی زانو بوده است ، صدایی از زانویشان شنیده شده است و بلافاصله آن‌ها دچار زانودرد شدید گشته‌اند  .

**معمولاً در ۲ ساعت اول پس از آسیب زانو متورم و گرم شده است .

**احساس بی‌ثباتی در زانوی فرد آسیب‌دیده و نیز اقرار به خالی کردن زانو در راه رفتن توسط بیما ر. گفتنی است برخی از بیماران فقط در حالت راه رفتن سریع ، دویدن یا از پله پایین آمدن دچار زانودرد یا خالی کردن زانو می‌ شوند

درمانها ی غیرجراحی موجود برای آسیب رباط  صلیبی  پاها  کدامند

**درمان آسیب رباط صلیبی پا ها به عوامل مختلفی از جمله سبک زندگی بیمار و این که کدام یک از رباط‌ ها آسیب دیده‌ است بستگی دارد .  در درما نها ی اولیه‌ ی آسیب رباط زانو بیشتر بر کاهش درد و تورم تمرکز میشود .

**استراحت و داروهای مسکن ملایم، مانند استامینوفن (تیلنول)، به کاهش این علائم کمک میکنند .

**تا زمانی که بتوانید بدون لنگیدن راه بروید، باید با از چوب زیر بغل استفاده کنید. به بیشتر  بیماران اجازه داده میشود هنگام  راه رفتن وزن بدن را مانند قبل از مصدومیت روی پای آسیب‌ دیده قرار دهند .

** معمولاً برای خارج کردن هر گونه خون اضافه در زانو ، این مفصل با یک سوزن تخلیه میشود .

***عموماً یک بریس نیز تجویز میشود . این نوع بریس‌ ها معمولاً سفارشی بوده و مانند بریس‌های آماده موجود در داروخانه‌ها نیستند . این بریس‌ها برای بهبود ثبات زانوهایی طراحی شده‌اند که رباط‌های آن‌ها به درستی عمل نمیکنند .

**فیزیوتراپی

اکثر  بیماران بعد از آسیب‌ ها یی که باعث به هم خوردن راستای مفاصل میشود تحت فیزیوتراپی قرار میگیرند . متخصص طب فیزیکی ورم و درد را با استفاده از یخ، تحریک الکتریکی، و تجویز استراحت (در وضعیتی که پا بالاتر از بدن قرار دارد) درمان می‌کنند.

**لیزرتراپی

لیزرتراپی از طریق بهبود جریان خون در محل آسیب‌دیدگی، به کاهش التهاب و درد ناشی از پارگی رباط و تاندون کمک می‌کند. این نوع درمان همچنین عضلات را تقویت کرده و با مرتب‌سازی فیبرهای آن‌ها که باعث طبیعی‌تر و روان‌تر شدن انقباض و انبساط عضلات می‌شود، به کاهش تشکیل اسکار نیز کمک می‌کند.

**اوزون تراپی

اوزون تراپی ،  نوعی درمان غیر جراحی برای ترمیم رباط بوده و درد ها ی مزمن را بطور دائم رفع میکند . در این روش ، تزریق گاز اوزون به بافت هم بند باعث تولید موادی مانند :  کلاژن و گاز اوزون میشود که میتوانند بافتها ی هم بند ضعیف یا آسیب‌ دیده درون و اطراف مفصل را ترمیم کنند .

**پی ‌آر پی

پلاسمای غنی از پلاکت ،  که یک پروتئین بیواکتیو  است ، محرک التیام بافت همبند ، ترمیم و بازتولید استخوانها ، تاندونها و رباطها و تشکیل رگها ی خونی جدید بوده و به فرایند بهبود زخم‌ها سرعت میدهد .

در روش پی ‌آر پی ، محلول محرک ملایم مستقیماً به محل پارگی یا کشیدگی رباط یا تاندون ( A C L، P C L) تزیق میشود . این کار باعث ایجاد یک جراحت خفیف و کنترل شده میشود که با تحریک مکانیزمهای طبیعی التیام بدن باعث تشکیل لایه جدیدی از بافت در محل آسیب‌ دیده یا ضعیف شده میشود .

درمان  به روش عمل رباط صلیبی

هدف از درمان عمل  این ضایعه باز گرداندن پایداری به زانو است  به طوری که بیمار بتواند به فعالیتهای ورزشیتان  برگردد . پارگی های لیگامان متقاطع قدامی با بخیه زدن ساده بهبود نمیابند . پس به درمان  عمل جراحی این پارگی ها ترمیم نمی گویند و به جای آن از لفظ بازسازی استفاده می شود .

علت آن است که پزشک ارتوپد بافت دیگری را که معمولا یک لیگامان است از قسمت دیگری از بدن ، به ناحیه ای که لیگامان متقاطع قدامی بوده است منتقل می کند تا این بافت جایگزین بافت قبلی شده و داربستی برای ترمیم لیگامان شود . (این بافت ها را گرافت می نامند .)

وقتی رباط صلیبی بیماری  در حین ورزش به ناگهان پاره می شود ترمیم اولیه آن عملا امکان پذیر نبوده و موثر نخواهد بود . در این مواقع معمولا خون داخل زانوی بیمار کشیده شده و زانو برای چند هفته در یک گچ یا بریس بی حرکت ،  می شود تا درد و تورم اولیه فروکش کند و سپس بازسازی رباط آسیب دیده به صورت تاخیری انجام می شود

معمولی ترین گرافت مورد استفاده در این جراحی استفاده از قسمتی از تاندون پاتلا ( کشکک ) است . این ، تاندون استخوان کشکک را به قسمت بالایی ساق متصل می کند . گرافت دیگر تاندون همسترینگ ، در قسمت پشتی ران یا تاندون کوادری،  سپس در بالای کشکک است . در برخی مواقع  از گرافتی که از فرد فوت شده گرفته می شود برای پیوند استفاده می شود .(  به این نوع گرافت آلوگرافت می گویند ) .

آلوگرافت ها  ، را می توان از ( تاندون کشکک ، آشیل، گراسیلیس ، سمی تندینو و …  ) بیمارفوت شده  اخذ کرد . استفاده از هر کدام از این گرافت ها فواید و مضرات مخصوص به خود را دارد . شما می توانید قبل از جراحی راجع به نوع گرافت مورد استفاده با جراح ارتوپد خود صحبت کنید .

 استفاده از روش ارتروسکوپی

درمان عمل جراحی در حدود ۹۰ %  موارد موفقیت آمیز است . بهبودی حدود ۶  ماه طول می کشد پس گذشت تقریبی این زمان برای بازگشت ورزشکار به ورزش مورد نیاز است .

جراحی بازسازی لیگامان متقاطع قدامی امروزه بیشتر با استفاده از(  آرتروسکوپ  ) ا نجام می شود . جراحی ارتروسکوپی اجازه می دهد تا بیمار درد کمتری بعد از جراحی داشته باشد ، زودتر از بیمارستان مرخص شود و طول زمان بازپروری کمتر شود .

معمولا عمل جراحی پارگی لیگامان متقاطع قدامی بلافاصله بعد از آسیب انجام نمی شود مگر اینکه این پارگی همراه با پارگی دیگر لیگامان های زانو باشد .

تاخیر در بازسازی زمان کافی را در اختیار می گذارد تا تورم زانو کم شده و حرکات زانو با انجام فیریوتراپی به حد اولیه خود برگردد . انجام عمل  جراحی زودرس امکان دارد  موجب تشکیل چسبندگی داخل مفصلی و محدودیت حرکتی شود .

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + پانزده =

Saudi ArabiaEnglish