رباط صلیبی پا

رباط صلیبی پا

رباط صلیبی پا  یکی از رباط های مهم مفصل زانو  به حساب می آید . از جمله دلایل مهم ثبات هر مفصل بستگی به سالم بودن ،  ساختمان  رباط ها  آن مفصل دارد و اگر مفصلی تحرک زیادی در حالت طبیعی داشته باشد ، نقش رباط یا رباط های آن مفصل اهمیت بیشتری می یابد .

قدرت رباط صلیبی پا  (جلویی )  معادل رباط طرفی داخلی یا   M C L  و نصف قدرت رباط صلیبی  پشتی یا P C L است .

 

رباط صلیبی پا

رباط صلیبی پا  جلویی معمولا رباط صلیبی قدامی نیز خوانده می شود. این رباط ازجمله رباط هایی است که به هنگام فعالیت های شدید آسیب می بیند .

در ورزشکاران حرف های پارگی رباط متقاطع جلویی شایع است و به پارگی ACL معروف است. اگر نیروی اعمال شده خیلی شدید باشد ، احتمال پارگی رباط طرفی داخلی و منیسک داخلی به همراه  پارگی رباط صلیبی  جلویی وجود دارد.

از شایع‌ ترین صدمات زانو می‌ توان به «پارگی رباط صلیبی قدامی زانو» اشاره کرد.

این آسیب معمولا موجب پارگی کامل رباط صلیبی می‌ شود و یکی از شدیدترین آسیب‌ های احتمالی‌ است که به زانو وارد می‌ شود.

در اکثر مواقع، زمانی که صدمه‌ای به رباط صلیبی وارد می‌شود، سایر ساختارهای زانو همانند غضروف‌های مفصلی، مینیسک زانو و سایر رباط‌ها نیز آسیب می‌ بینند.

 

 

آناتومی آسیب‌های رباط‌ صلیبی پاها:

رباط صلیبی پا ، به ثبات زانو و پشتیبانی از آن در هنگام تغییر وضعیت بدن، کمک می کنند .

 

 

چهار رباط اصلی مفصل زانو و نحوه آسیب‌دیدگی آن هاشامل :

*رباط طرفی داخلی (M C L) :

این رباط به محدود ساختن حرکت زانو به طرفین کمک کرده و در زمانیکه ضربه یا نیرویی از طرف بیرونی زانو به آن وارد می شود ، ثبات مفصل را حفظ می کند . آسیب‌ دیدگی رباط طرفی داخلی  زمانی اتفاق می افتد که ضربه‌ای به طرف بیرونی زانو خورده  و (M C L ) بیش از حد کشیده شود .

 

رباط طرفی بیرونی (L C L) :

این رباط ،  به محدودسازی حرکات زانو به طرفین کمک کرده و در زمانیکه ضربه  یا  نیرویی از طرف  داخلی زانو به آن وارد می شود ، ثبات مفصل را حفظ کرده و از آن محافظت می کند . آسیب‌ دیدگی( L C L ) زمانی اتقاق می‌افتد که وارد ، آمدن فشار بیش از حد به داخل زانو باعث پارگی فیبر های رباط می شود .

 

 

رباط صلیبی پا، جلویی (A C L ) :

این رباط از طریق کنترل حرکات رو به عقب و جلوی زانو به حفظ ثبات آن کمک می‌کند (یعنی از حرکت بیش از حد رو به جلوی استخوان درشت نی جلوگیری می‌کند). A C L ، موقعی آسیب میبیند که پا در یک حالت پایدار قرار داشته و  یک ضربه مستقیم ،  از جلو به زانو وارد شود .

 

رباط صلیبی پا ، خلفی (P C L) :

رباط  صلیبی خلفی، به کنترل حرکات رو به جلو و عقب زانو کمک می کند .  P C L زمانی آسیب می‌ بیند که نیروی بسیار زیادی به جلوی قسمت بالایی استخوان ساق وارد شود .

 

 

رباط صلیبی پا

 

 

علائم  آسیب‌ دیدگی رباط صلیبی:

از علائم  آسیب‌ دیدگی ACL می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

**معمولاً در افراد آسیب‌ دیده در هنگام آسیب که در حین چرخش شدید و ناگهانی زانو بوده است ، صدایی از زانویشان شنیده شده است و بلافاصله آن‌ ها دچار زانودرد شدید گشته‌ اند  .

**معمولاً در ۲ ساعت اول پس از آسیب زانو متورم و گرم شده است .

**احساس بی‌ ثباتی در زانوی فرد آسیب‌دیده و نیز اقرار به خالی کردن زانو در راه رفتن توسط بیمار. گفتنی است برخی از بیماران فقط در حالت راه رفتن سریع ، دویدن یا از پله پایین آمدن دچار زانودرد یا خالی کردن زانو می‌ شوند.

 

 

درمان های غیرجراحی موجود برای آسیب رباط صلیبی پاها  کدام اند؟

**درمان آسیب رباط صلیبی پا ها به عوامل مختلفی از جمله سبک زندگی بیمار و این که کدام یک از رباط‌ ها آسیب دیده‌ است بستگی دارد .  در درما ن های اولیه‌ ی آسیب رباط زانو بیشتر بر کاهش درد و تورم تمرکز می شود .

**استراحت و داروهای مسکن ملایم، مانند استامینوفن (تیلنول)، به کاهش این علائم کمک می کنند .

**تا زمانی که بتوانید بدون لنگیدن راه بروید، باید با از چوب زیر بغل استفاده کنید. به بیشتر  بیماران اجازه داده می شود هنگام  راه رفتن وزن بدن را مانند قبل از مصدومیت روی پای آسیب‌ دیده قرار دهند .

** معمولاً برای خارج کردن هر گونه خون اضافه در زانو ، این مفصل با یک سوزن تخلیه می شود .

***عموماً یک بریس نیز تجویز می شود .این نوع بریس‌ ها معمولاً سفارشی بوده و مانند بریس‌های آماده موجود در داروخانه‌ها نیستند . این بریس‌ها برای بهبود ثبات زانوهایی طراحی شده‌اند که رباط‌ های آن‌ها به درستی عمل نمی کنند .

 

 

 

**فیزیوتراپی:

اکثر  بیماران بعد از آسیب‌ هایی که باعث به هم خوردن راستای مفاصل می شود تحت فیزیوتراپی قرار می گیرند . متخصص طب فیزیکی ورم و درد را با استفاده از یخ، تحریک الکتریکی، و تجویز استراحت (در وضعیتی که پا بالاتر از بدن قرار دارد) درمان می‌کنند.

 

**لیزرتراپی:

لیزرتراپی از طریق بهبود جریان خون در محل آسیب‌ دیدگی، به کاهش التهاب و درد ناشی از پارگی رباط و تاندون کمک می‌ کند.

این نوع درمان همچنین عضلات را تقویت کرده و با مرتب‌ سازی فیبرهای آن‌ ها که باعث طبیعی‌تر و روان‌تر شدن انقباض و انبساط عضلات می‌شود، به کاهش تشکیل اسکار نیز کمک می‌کند.

 

**اوزون تراپی:

اوزون تراپی ،  نوعی درمان غیر جراحی برای ترمیم رباط بوده و درد های مزمن را بطور دائم رفع می کند . در این روش ، تزریق گاز اوزون به بافت هم بند باعث تولید موادی مانند :  کلاژن و گاز اوزون میشود که میتوانند بافتها ی هم بند ضعیف یا آسیب‌ دیده درون و اطراف مفصل را ترمیم کنند .

 

**پی ‌آر پی:

پلاسمای غنی از پلاکت ،  که یک پروتئین بیواکتیو  است ، محرک التیام بافت همبند ، ترمیم و بازتولید استخوان ها ، تاندون ها و رباط ها و تشکیل رگ های خونی جدید بوده و به فرایند بهبود زخم‌ها سرعت می دهد .

در روش پی ‌آر پی ، محلول محرک ملایم مستقیماً به محل پارگی یا کشیدگی رباط یا تاندون ( A C L، P C L) تزیق می شود . این کار باعث ایجاد یک جراحت خفیف و کنترل شده می شود که با تحریک مکانیزم های طبیعی التیام بدن باعث تشکیل لایه جدیدی از بافت در محل آسیب‌ دیده یا ضعیف شده می شود .

 

 

درمان  به روش عمل رباط صلیبی:

هدف از درمان عمل  این ضایعه باز گرداندن پایداری به زانو است  به طوری که بیمار بتواند به فعالیت های ورزشیتان برگردد . پارگی های لیگامان متقاطع قدامی با بخیه زدن ساده بهبود نمی یابند . پس به درمان  عمل جراحی این پارگی ها ترمیم نمی گویند و به جای آن از لفظ بازسازی استفاده می شود .

علت آن است که پزشک ارتوپد بافت دیگری را که معمولا یک لیگامان است از قسمت دیگری از بدن ، به ناحیه ای که لیگامان متقاطع قدامی بوده است منتقل می کند تا این بافت جایگزین بافت قبلی شده و داربستی برای ترمیم لیگامان شود . (این بافت ها را گرافت می نامند.)

وقتی رباط صلیبی بیماری  در حین ورزش به ناگهان پاره می شود ترمیم اولیه آن عملا امکان پذیر نبوده و موثر نخواهد بود . در این مواقع معمولا خون داخل زانوی بیمار کشیده شده و زانو برای چند هفته در یک گچ یا بریس بی حرکت ،  می شود تا درد و تورم اولیه فروکش کند و سپس بازسازی رباط آسیب دیده به صورت تاخیری انجام می شود.

معمولی ترین گرافت مورد استفاده در این جراحی استفاده از قسمتی از تاندون پاتلا ( کشکک ) است . این ، تاندون استخوان کشکک را به قسمت بالایی ساق متصل می کند .

گرافت دیگر تاندون همسترینگ ، در قسمت پشتی ران یا تاندون کوادری،  سپس در بالای کشکک است . در برخی مواقع  از گرافتی که از فرد فوت شده گرفته می شود برای پیوند استفاده می شود .(  به این نوع گرافت آلوگرافت می گویند ) .

آلوگرافت ها  ، را می توان از ( تاندون کشکک ، آشیل، گراسیلیس ، سمی تندینو و …  ) بیمارفوت شده  اخذ کرد .

استفاده از هر کدام از این گرافت ها فواید و مضرات مخصوص به خود را دارد . شما می توانید قبل از جراحی راجع به نوع گرافت مورد استفاده با جراح ارتوپد خود صحبت کنید .

 

 استفاده از روش ارتروسکوپی:

درمان عمل جراحی در حدود ۹۰ %  موارد موفقیت آمیز است . بهبودی حدود ۶  ماه طول می کشد پس گذشت تقریبی این زمان برای بازگشت ورزشکار به ورزش مورد نیاز است .

جراحی بازسازی لیگامان متقاطع قدامی امروزه بیشتر با استفاده از(  آرتروسکوپ  ) ا نجام می شود . جراحی ارتروسکوپی اجازه می دهد تا بیمار درد کمتری بعد از جراحی داشته باشد ، زودتر از بیمارستان مرخص شود و طول زمان بازپروری کمتر شود .

معمولا عمل جراحی پارگی لیگامان متقاطع قدامی بلافاصله بعد از آسیب انجام نمی شود مگر اینکه این پارگی همراه با پارگی دیگر لیگامان های زانو باشد .

تاخیر در بازسازی زمان کافی را در اختیار می گذارد تا تورم زانو کم شده و حرکات زانو با انجام فیریوتراپی به حد اولیه خود برگردد . انجام عمل  جراحی زودرس امکان دارد  موجب تشکیل چسبندگی داخل مفصلی و محدودیت حرکتی شود .

 نشانه‌ های آسیب به رباط صلیبی قدامی زانو:

**تورم شدید زانوها ،  در طی ۲۴ ساعت اولیه

**شنیدن صدای بلند و ناگهانی از زانو

**درد شدید وحس  ناتوانی در انجام ادامه  فعالیت عادی

**از دست دادن دامنۀ فعالیت حرکتی

**احساس عدم ثبات و تحمل وزن بدن

**احساس خالی شدن زانو

**ناراحتی هنگام حرکت

 

علت پاره شدن رباط صلیبی قدامی:

دلایل بسیاری وجود دارند که باعث پاره شدن رباط صلیبی قدامی زانو می شوند که در صورت نادیده گرفتن هر یک از این موارد ممکن است  که نیاز باشد بیمار  آسیب دیده عمل تعویض مفصل زانو انجام دهد.

از جمله دلایل پاره شدن رباط صلیبی قدامی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

**تغییر ناگهانی به خاطر توقف ناگهانی

**کم کردن سرعت در حین دویدن

**فرود اشتباهی از یک پرش

**تصادف و برخورد مستقیم دو نفر( مسابقات فوتبال)

زمانیکه رباط صلیبی پاره می شود امکان دارد  شما احساس کنید که زیر پایتان خالی شده است و درد و تورمی را در ناحیه زانو خود کنید.

 

بعد از آسیب دیدگی از ناحیه رباط صلیبی قدامی زانو چه باید کرد؟

**مراقبت های اولیه از زانو بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی ، درد و تورم را تا حد زیادی کاهش می دهد . استراحت ، برای بهبودی الزامی است  و باید تحمیل وزن روی زانو را تا حد امکان محدود کرد.

**در زمان‌ بیداری هر ۲ ساعت یک بار و هر بار به مدت بیست دقیقه باید از کیسه ‌های یخ روی زانو استفاده کرد .

**بستن زانو با استفاده از باندهای کشی پزشکی برای به حداقل رساندن تحرک نیز توصیه می شود بالاتر قرار دادن زانو نسبت به بدن و گذاشتن آن روی بالش نیز از شدت تورم و درد کم می کند.

**فیزیوتراپی تا چندین هفته باید ادامه داشته باشد . متخصص تمرین هایی  که باید در خانه  انجام شود را به بیمار آموزش خواهد داد .

هدف از انجام فیزیوتراپی، دوباره به زانو و کاهش درد و تورم است . بعد از انجام فیزیوتراپی حتما باید تا مدتی ورزش‌ های سبک و تفریحی انجام شود ، از فشار آوردن روی زانوی تازه ترمیم شده با انجام تمرین های  سنگین جدا خودداری کرد.

 

 

 

تشخیص آسیب‌دیدگی رباط زانو:

اگر احساس می‌ کنید رباط زانویتان آسیب‌ دیده است، باید به یک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید. متخصص معمولاً کار خود را با پرسیدن سؤالاتی در مورد آسیب، نحوه رخ دادن آن و محل درد آغاز می‌ کند.

وی، مفصل زانو را معاینه کرده و برای تست کردن رباط‌ های زانویتان، پای شما را در جهات مختلف می‌چرخاند، تا به این ترتیب بتواند برآوردی از آسیب احتمالی داشته باشد.

اگر متخصص طب فیزیکی احتمال بدهد که آسیب رباط زانویتان جدی‌ تر از آن چیزی است که تصور می‌ شد، از شما تست‌ های بیشتری از جمله اولتراسوند و ام‌ آر آی (MRI) گرفته می‌ شود.

معمولاً، چنین تست‌ هایی می‌ توانند قطع‌ شدگی یا پارگی‌ های رباط را نشان دهند. گاهی اوقات یک عکس رادیولوژی نیز تجویز می‌ شود.

 

آیا پارگی رباط صلیبی زانو می‌تواند بهبود یابد؟

پارگی رباط صلیبی قدامی دربیشتر  موارد بطور کامل اتفاق می‌ افتد و در اینصورت احتمال بهبودی بسیار پایین خواهد آمد  . یکی از علل این امر این است که پارگی در محیط مایع اتفاق می افتد .

مفصل زانو حاوی مایع مفصلی است که ناحیه پاره شده را پوشش می دهد و از بهبودی جلوگیری می کند بعضی مواقع  بهبودی به صورت محدود اتفاق می ‌افتد و می ‌تواند ثبات کافی را برای زانو فراهم کند .

از طرفی، امکان دارد رباط بهبود پیدا کند  اما زمانش  طولانی ‌تر از حد معمول باشد این اتفاق هنوز هم می تواند باعث شود زانو ناپایدار باشد ، شیوع پارگی جزئی بسیار کمتر است .

حتی با وجود یک پارگی جزئی، امکان دارد  مفصل زانو به اندازه کافی پایدار باشد و حتی امکان دارد  نیاز به ترمیم وجود نداشته نباشد.

 

درجات مختلف کشیدگی رباط صلیبی زانو:

 

*کشیدگی درجۀ یک:

در این سطح از کشیدگی ، رباط صدمۀ خفیفی دیده و اندکی کشیده میشود ، اما هنوز هم می تواند به ثبات مفصل زانو کمک کند.

*کشیدگی درجۀ دو:

در کشیدگی درجۀ دو ، کشیدگی رباط زانو به حدی است که موجب سستی رباط شده است . اغلب به این نوع کشیدگی ، پارگی جزئی رباط گفته می شود.

*کشیدگی درجۀ سه:

در این نوع کشیدگی، معمولا رباط دچار شدیدترین نوع آسیب شده است که از آن به عنوان پارگی رباط یاد می‌شود. رباط به دو قسمت تقسیم شده و مفصل زانو بسیار ناپایدار می ‌گردد.

بهبودی و عوارض پارگی رباط زانو:

این‌که بیمار و ورزشکار آسیب‌دیده تا هنگامی‌که دامنه کامل حرکتی و قدرت عضلانی خود را در  مفصل زانو به دست نیاورده‌اند در تمرین‌های فعال عادی شرکت نکند بسیار اهمیت دارد.

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − یک =

EnglishSaudi Arabia