عمل افزایش قد

عمل افزایش قد

عمل افزایش قد شاید یکی ازعجیب ‌ترین عمل‌ های زیبایی به نظر برسد. در این عمل از استخوان‌ های ران یا پا و یا هر دو برای افزایش قد استفاده می ‌شود.

داشتن قد بلند و خوش اندام بودن یکی از آرزوهای جوانان امروزی است که گاهی اوقات بهای سنگینی را برای برآورده ساختن آن می پردازند.

افراد بسیاری هستند که عمل های جراحی را راهی برای زیباتر و جذاب تر شدن می دانند ،اما این عمل های جراحی هیچ گاه بدون عواقب نیستند و می توانند انسان ها را دچار مشکلات بسیاری کنند.

دوره درمان این جراحی نسبتا طولانی است و از سه مرحله جراحی، کشش و تثبیت تشکیل می ‌گردد. افراد پس از این چند هفته بعد از جراحی می ‌توانند به روال زندگی عادی بازگردند.

 

 

عمل افزایش قد چیست

 

 

عمل افزایش قد چیست؟

عمل افزایش قد می ‌تواند به کمک استفاده از آخرین تکنولوژی‌ ها، با افزایش طول پاها یا ران ‌ها و یا هر دو انجام شود و در نهایت شما را قد بلند تر کند.

این جراحی که یک عمل باز محسوب می ‌شود شامل بریدن استخوان و قراردادن وسیله بلند کننده در بین آن است.

این وسیله به شما کمک می ‌کند تا شاهد افزایش طول استخوان‌ ها به طور تدریجی باشید. این جراحی می ‌تواند تا چند اینچ قد شما را بلند‌تر کند.

اگر قد به سبب انحرافات بدن و دیگر دلایل از جمله دلایل مادرزادی، بیماری، جراحت و هر چیز دیگری کوتاه باشد، می ‌توانید به کمک جراحی مخصوص بهبود انحرافات بدن شاهد بهبود وضعیت خود باشید.

 در این جراحی، جا به جایی استخوانی که در بدن شما باعث ایجاد نقصان شده است انجام می ‌پذیرد. این جراحی همچنین برای بیمارانی که از عدم جوش‌ خوردگی استخوان رنج، پای پرانتری؛ ناهنجاری در پا و مچ پا و عفونت استخوان نیز رنج می‌ برند مناسب است.

ژنتیک؛ عامل اصلی و تاثیرگذار در قد:

ژنتیک هر فرد مهم ‌ترین عامل تاثیرگذار در بلندی یا کوتاهی هر فرد است، البته عوامل محیطی، اقتصادی، اجتماعی و تغذیه نیز موثر است؛ ولی به ‌طور کلی ۹۰ درصد عامل ژنتیکی (۵۰ درصد ژن مادر و ۵۰ درصد ژن پدر) قد فرد را تعیین می ‌کند.

 

کاندیدای عمل افزایش قد

 

 

چه کسانی کاندیدای عمل افزایش قد هستند؟

بسیاری از مردم تصور می ‌کنند جراحی افزایش قد جزو جراحی‌ های زیبایی است، در صورتی که کسانی که عدم نابرابری طولی اندام داشته باشند، برای مثال یک پایشان کوتاه‌ تر یا بلند تر از پای سالم باشد، برای درمان، جراحی افزایش قد را پیشنهاد می ‌کنیم.

عوامل ژنتیکی (هنوز علتشان مشخص نیست)، تومور، عفونت‌ها ، تروما یا ضربه (در شکستگی که سلول رشد استخوان آسیب ببیند و رشد کافی نداشته باشد) باعث نابرابری طولی اندام می‌ شود.

هر قدر نابرابری طولی اندام بیشتر باشد، فرد برای راه رفتن انرژی بیشتری مصرف می ‌کند، زیرا مرکز ثقل بدن خیلی جابه‌جا می‌شود و انرژی بیشتری از فرد طلب می‌ کند.

راه رفتن فرد طبیعی به ‌دلیل انقباض تعدادی از عضلات اندام تحتانی با کوشش زیادی همراه نیست، از طرفی لگن این بیماران به طرف اندام کوتاه ‌تر کج می ‌شود؛ اگر این شرایط درمان نشود، لگن در حالت کج و انحراف ثابت می‌ شود و به دنبال آن ستون فقرات (ستون فقرات در لگن پایه‌ گذاری شده است) انحراف پیدا می ‌کند که با کمر درد همراه است.

 

 

از چه وسیله ‌ای در عمل افزایش قد استفاده می ‌شود؟

آناتومی بدن بیمار پیش از آن که وارد روند عمل افزایش قد شود با دقت مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد. این نوع بررسی از آنجایی اهمیت پیدا می ‌کند که پزشکان به کمک آن می ‌توانند تشخیص دهند که کدام قسمت بدن شما  یعنی پاها یا ران‌ ها نیاز به افزایش طول دارند.

 

عمل بلند شدن قد

 

 

مراحل انجام عمل افزایش قد چیست؟

به طور طبیعی سه مرحله برای انجام عمل افزایش قد وجود دارد که همزمان بر روی دوپا انجام می‌شود. این مراحل بدین شرح هستند.

جراحی:

در این مرحله یک ابزار مخصوص در دو پا قرار داده می‌ شود و سپس برش استخوان و یا استئونومی انجام می ‌شود و سپس استخوان جداشده با وسیله مخصوص به هم وصل می ‌شود.

کشش:

این مرحله قبل از افزایش قد انجام می ‌شود که حدود یک هفته پس از جراحی است. میزان کشش مد نظر مابین ۰.۷۵ تا ۱ میلی متر روزانه است و به استقامت افراد و واکنش بدن آن ‌ها بستگی دارد.

به همین دلیل، این مرحله نیازمند یک دوره زمانی طولانی است. به طور مثال کشیدگی برای حدود ۵ سانتی ‌متر نیار به ۵۰ تا ۷۰ روز دارد.

 

 

تثبیت:

این مرحله در پایان مرحله کشش اتفاق می‌افتد و نیازمند زمان تقریبی بیشتری است. به طور متوسط زمانی که به این مرحله اختصاص می ‌یابد دوبرابر دوره کشش می ‌باشد.

 

 

توانبخشی پس از افزایش قد با عمل چگونه اتفاق می ‌افتد؟

پزشکان بیماران را تشویق می ‌کنند تا در اواسط مرحله تثبیت، بدون استفاده از عصا آرام پایشان را روی زمین گذاشته و راه بروند.

حرکات ورزشی وجود دارند  که به بیماران کمک می ‌کنند تا قدرت ماهیچه‌هایشان را بازیابی کنند و در نتیجه بتوانند به چرخه عادی زندگی بازگشته و فعالیت ‌های خود را از سر بگیرند.

بیماران پس از دو الی سه روز بعد از مرحله جراحی می‌ توانند به کمک عصا راه بروند. به طور کلی، افزایش قد و یا کشش حدود ۵ الی ۶ سانتی‌متر حدود ۶ الی ۷ ماه زمان می ‌برد و بیمار باید در طول این زمان تحت نظارت پزشکی باشد تا بتواند نتیجه مدنظر خود را با اطمینان بدست آورد.

بیماران می‌ توانند پس از دو الی سه هفته و پس از تأیید پزشک بعد از جراحی به زندگی عادی خود بازگردند. ورزش‌ هایی مانند پیاده ‌روی آرام و شنا در طول دوران توانبخشی به منظور ریکاوری سریع ‌تر پیشنهاد می‌ شود.

این ورزش ‌های ملایم و ورزش ‌های وزنه‌ ای را می ‌توان بین ۲ تا ۴ ماه پس از جراحی پیگیری کرد. جای زخم این جراحی به مرور از بین رفته و پس از مدتی به سختی تشخیص داده خواهد شد.

 

 

مراحل انجام عمل افزایش قد

 

 

آیا عمل برای افزایش قد خطری برای بیمار دارد؟

مانند هر جراحی دیگری، جراحی افزایش قد نیز می ‌تواند عوارض جانبی را به وجود آورد. با این حال، پزشکان سعی می‌کنند با ایجاد آمادگی پیش از جراحی و برنامه‌ریزی، از ایجاد چنین مشکلاتی پیشگیری کنند.

عمل جراحی افزایش قد چقدر می‌ تواند به افزایش قد کمک کند؟

این جراحی می ‌تواند حدد ۷.۵ تا ۱۰ اینچ معادل ۱۹ تا ۲۵ سانتی متر به قد افراد بیافزاید. البته نباید فراموش کنید که نتیجه این جراحی به کشش‌ پذیری ماهیچه ‌های افراد نیز بستگی دارد.

 

بعد از جراحی اولیه چه اتفاقی می‌افتد؟

انتظار داشته باشید که بعد از عمل سه روز در بیمارستان بمانید. در مدتی که در بیمارستان هستید، فیزیوتراپی را شروع خواهید کرد و در کل مراحل افزایش قد، آن را ادامه خواهید داد.

فیزیوتراپی برای موفقیت عمل افزایش قد ضروری است.

در طی عمل افزایش قد، لازم است که هر ۱۰-۱۴ روز برای جراحی اشعه ایکس و معاینه فیزیکی توسط جراح خود در کلینیک معاینه شوید.

برای تسهیل رفت و آمد در مسافت‌های طولانی، از صندلی چرخدار برای شما استفاده می‌شود.

در طول معاینه‌های بعد از عمل، از اشعه ایکس برای نظارت بر بهبود استخوان استفاده می‌ شود. براساس اشعه ایکس و همچنین انعطاف‌ پذیری مفصل، پزشکان ممکن است سرعت رشد را افزایش دهند یا آن را کند کنند.

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − یک =

EnglishSaudi Arabia