عمل بلندی قد

عمل بلندی قد

عمل بلندی قد شاید یکی از عجیب ‌ترین عمل‌های زیبایی به نظر برسد. در این عمل از استخوان‌ های ران یا پا و یا هر دو برای افزایش قد استفاده می ‌شود.

دوره درمان این جراحی نسبتا طولانی است و از سه مرحله جراحی، کشش و تثبیت تشکیل می‌ گردد. افراد پس از این چند هفته بعد از جراحی می ‌توانند به روال زندگی عادی بازگردند.

 

جراحی برای بلندی قد

 

آیا پیشگیری از کوتاهی قد امکان پذیر است؟

در بیماری هایی که زمینه ژنتیکی وجود دارد پیشگیری از کوتاهی قد مقدور نیست.

در افرادی که کوتاهی قد آن ها ناشی از کمبود ترشح هورمون رشد باشد می توان استفاده از هورمون رشد را توصیه کرد اما در بقیه موارد مسایل تغذیه ای و ورزش نقش مهمی در افزایش رشد طول دارند که توجه به ورزش و تغذیه باید پیش از بسته شدن صفحات رشد و از سنین کودکی مورد توجه قرار گیرد.

 

برای انجام جراحی افزایش قد چه کسانی در اولویت قرار دارند؟

بیشتر مردم فکر می‌کنند که این جراحی یک جور جراحی زیبایی است اما اگر به آن عمیق‌تر نگاه کنیم، می‌بینیم که این طور نیست.
‌در واقع برای انجام این جراحی، افرادی در اولویت قرار دارند که از نابرابری و عدم تناسب اندام‌‌های طولی بدن رنج می‌ برند؛ به عنوان مثال، در وهله‌ی اول انجام این عمل جراحی به افرادی که رشد یکی از پاها کندتر از رشد دیگری اتفاق افتاده پیشنهاد می‌ شود.

  • اگر کوتاهی پای معلول بین یک تا دو سانتی متر باشد، می‌ توان به جای جراحی،کفی داخل کفش قرار داد و اگر کوتاهی بین سه تا چهار سانتی متر باشد، می‌توان از کفی زیر کفش استفاده کرد.
  • انجام عمل جراحی افزایش قد بر روی انسان‌ هایی که مشکلات آناتومیک ندارند، فقط به دلایل سلیقه‌ای انجام می‌شود و اصلا جنبه‌ی درمانی ندارد.

 

عوامل مؤثر در افزایش قد:

عوامل ژنتیکی:

قد شما بیش از هر چیز تابعی از عوامل ژنتیکی است. اما اگر والدین شما هر دو قدی کوتاه یا متوسط داشته باشند شما لزوما سرنوشت مشابهی نخواهید داشت.

قد، خصوصیتی چندژنی است. یعنی گروهی از ژن‌ ها روی آن اثر دارند. اگر در خاندان شما افراد بلند قدی وجود داشته باشند این شانس وجود دارد که ژن بلندی قد به شما هم رسیده باشد.

 

عوامل غیر ژنتیکی:

عوامل غیرژنتیکی دیگری هم می ‌توانند روی قد مورد انتظار شما اثر بگذارند. تعیین‌ کننده‌ی بیشتر این فاکتورها محیطی است که فرد در آن رشد می‌ کند.

بلندی قد با رشد در ارتباط است. بنابراین،‌ عواملی که مخل رشد باشند همان تأثیر را بر قد خواهند داشت.

 عوامل مؤثر در افزایش قد

 

 

 

برخی از این عوامل غیرژنتیکی عبارتند از:

  • قرار گرفتن در معرض دود تنباکو در زمان جنینی
  • بیماری زمان کودکی یا بلوغ
  • کیفیت مراقبت ‌های پس از تولد
  • وزن پایین هنگام تولد

با اینکه بسیاری از عوامل موثر بر قد از کنترل شما خارج هستند، چندین کار هست که می‌ توانید برای رسیدن به نهایت قد خود انجام دهید.

عمل بلندی قد چیست؟

عمل بلند کردن قد می ‌تواند به کمک استفاده از آخرین تکنولوژی‌ ها، با افزایش طول پاها یا ران‌ ها و یا هر دو انجام شود و در نهایت شما را قد بلندتر کند.

این جراحی که یک عمل باز محسوب می ‌شود شامل بریدن استخوان و قراردادن وسیله بلند کننده در بین آن است.

این وسیله به شما کمک می ‌کند تا شاهد افزایش طول استخوان ‌ها به طور تدریجی باشید. این جراحی می ‌تواند تا چند اینچ قد شما را بلند‌تر کند.

اگر قد به سبب انحرافات بدن و دیگر دلایل از جمله دلایل مادرزادی، بیماری، جراحت و هر چیز دیگری کوتاه باشد، می ‌توانید به کمک جراحی مخصوص بهبود انحرافات بدن شاهد بهبود وضعیت خود باشید.

در این جراحی، جا به جایی استخوانی که در بدن شما باعث ایجاد نقصان شده است انجام می ‌پذیرد.

این جراحی همچنین برای بیمارانی که از عدم جوش ‌خوردگی استخوان رنج، پای پرانتزی؛ ناهنجاری در پا و مچ پا و عفونت استخوان نیز رنج می ‌برند مناسب است.

 

عمل بلندی قد چیست

 

 

در چه مواردی از عمل بلند شدن قد استفاده می شود؟

بلند کردن یک اندام در بیماری هایی انجام می شود که یا زمینه های بیماری مادرزادی وجود دارد یا در اثر حوادث آسیب وارد شده و بخشی از استخوان از بین رفته باشد.

همچنین اگر صفحه رشد در کودکی آسیب دیده باشد و سبب کوتاهی اندام شده باشد عمل جراحی افزایش استخوان انجام می شود.

در همه این موارد با توجه به زمینه علت کوتاهی استخوان چگونگی درمان و شیوه برخورد با آن مشخص می شود.

اما همیشه بحث بر سر بلند کردن اندام در شخص نیست که اختلاف طول دو اندام دارد بلکه برخی از افراد می خواهند با روش های عمل جراحی افزایش قد، قد خود را افزایش دهند که یک عمل زیبایی محسوب می شود.

با توجه به عوارض بسیار زیادی که عمل جراحی افزایش قد دارد بیشتر صاحب نظران بر این عقیده هستند که برای افرادی که قد متوسط دارند عمل جراحی افزایش قد، مناسب نیست.

 

انجام عمل بلندی قد:

جراحیِ بلند کردن طول پا هم یکی از روش‌ های مدرنی است که بسیاری از افراد با امید به افزایش قد به سراغ آن می ‌روند.

اصل روند عمل به این صورت است که استخوان ‌های درشت ‌نی و نازک ‌نی (استخوان ‌های ساق پا) شکسته شده و یک میله‌ی تلسکوپی (میله ‌ای که طول آن قابل تنظیم است) در میان آن ها قرار داده می ‌شود.

این میله خارج از پا قرار گرفته و باید چندین بار در طول روز تنظیم شود.

با هر بار تنظیم، فاصله دو سر استخوان‌ ها کمی از هم بیشتر شده و امید می ‌رود که بافت جدید شکاف به وجود آمده را پر کند.

این میله استخوان‌ ها را روزانه ۱ میلی ‌متر از هم دور می ‌کند. کل روند ممکن است ۶ ماه طول بکشد و بعد هم ۳ تا ۶ ماه فیزیوتراپی سنگین لازم است.

این نوع عمل جراحی،‌ اگر موفقیت ‌آمیز باشد،‌ تنها در حدود ۷ سانتی ‌متر به قد فرد اضافه خواهد کرد. عددی که می ‌تواند برای یک انسان کوتاه قد مطلوبیت زیادی داشته باشد.

اما در نظر داشته باشید که این گزینه را باید به عنوان آخرین راه‌حل به کار ببرید چون می ‌تواند بسیار گران قیمت و دردناک بوده و به مشکلاتی منجر شود.

 

انجام عمل بلندی قد

 

 

 

آیا عمل بلندی قد بر روی افراد سیگاری انجام می شود؟

خیر ، این عمل به هیچ وجه برای افراد سیگاری سودمند نیست و اگر اصرار داشته باشند باید حداقل سه ماه از ترک سیگار گذشته باشد .

آیا برنامه تغذیه ای خاصی در مدت افزایش لازم است؟

تغذیه در ترمیم استخوان نقش حیاتی دارد (مصرف پروتئین، شیر و میوه و سبزیجات تازه) و همچنین پرهیز از انواع دخانیات ؛ مشروبات الکلی و نوشابه های گاز دار ضروری است.

 

مزایای عمل بلندی قد

 

 

بعد از چند ماه پس از عمل بلندی قد ، فرد کاملا بهبود می یابد و به زندگی عادی باز می گردد؟

برای افزایش قد حدود شش سانتی متر در صورتی که همه اصول رعایت شود از ابتدا تا انتها (فرد به وضعیت عادی برگردد) معمولا حدود ۹-۸ ماه طول می کشد .

 

 

عوارض جراحی افزایش قد:

هر عمل جراحی، در هر قسمت از بدن می‌ تواند عوارضی به همراه داشته باشد. بیمارانی كه تحت درمان جراحی افزایش قد ‌(به لحاظ درمانی و زیبایی) صورت قرار می‌ گیرند باید كنترل دقیق و پیگیری مرتبی داشته باشند.

یكی از عوارض شایع در جراحی افزایش قد احتمال عفونت در ناحیه‌ ای كه دستگاه به پوست متصل بوده است (حدود یك سال، این دستگاه از طریق پوست به استخوان وارد می‌شود) كه رعایت بهداشت فرد در اولویت قرار می‌ گیرد.

در جراحی افزایش قد محدودیتی برای افزایش استخوان وجود ندارد؛ البته باید به تدریج و آرام باشد، ولی اگر عضله بیش از اندازه كشیده شود، سفت می‌شود و محدودیت حركتی در مفاصل ایجاد می‌ كند.

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − شانزده =

EnglishSaudi Arabia