عمل تعویض مفصل لگن

عمل تعویض مفصل لگن

عمل تعویض مفصل لگن : مفصل لگن یکی از بزرگ ترین مفاصل های  بدن است  زمانی که  این مفصل دچار مشکل می شود ، مشکل ایجاد شده می تواند تاثیری جدی بر تمام بدن بیمار و توانایی انجام فعالیت های روزانه ش داشته باشد زمانی که این مفصل به خاطر آرتروز یا سایر مشکلات احتمالی دچار آسیب شدید شود ، عمل  تعویض مفصل لگن ممکن است به بیمار پیشنهاد شود .

 

عمل تعویض مفصل لگن

 

شکستگی های ( جا به جایی غیر متناوب ) و جا به جایی حلقه لگن می تواند با تکنیک های مختلف جراحی تثبیت شود انواع مختلف تکنیک های جراحی لگن برای تثبیت اختلالات حلقوی لگن  (شکستگی و یا جا به جایی) استفاده می شود ، هر دو خارجی (  خارج از پوست ) و داخلی ( واقع در داخل یا بر روی استخوان ) تثبیت می شوند .

ثبات لگن راحتی را فراهم می کند ، خون ریزی را کاهش می دهد و بسیج بیمار را تسهیل می کند .

 

 

علت‌ها و دلایل درد مفصل ران:

عملکرد کامل مفصل ران به هماهنگی استخوان‌ها، عضله‌ ها، تاندون‌ ها، رباط‌ ها و اعصاب بستگی دارد.

عامل‌های متعددی باعث درد مفصل ران می‌شود که از آن جمله می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • التیام نیافتن کامل آسیب دیدگی
  • بیماری مزمن
  • فرسایش طبیعی ناشی از افزایش سن و استفاده مداوم از مفصل
  • شدید بودن عارضه‌های التهابی مفصل به ویژه آرتروز
  • آسیب دیدگی‌های ناشی از وارد شدن ضربه یا تروما، مانند شکستگی مفصل ران و لگن یا دررفتگی پس از زمین خوردن (گاهی دررفتگی با فیزیوتراپی دررفتگی لگن بهبوی می یابد).

 

 

عمل تعویض مفصل لگن در چه افرادی مورد نیاز است؟

به دلایل متفاوتی امکان دارد  مفصل ران در ناحیه لگن دچار تخریب شدید شود که معمول ترین آن ها شامل  : 

** زمانی که مفصل ران سائیده شده و دچار آرتروز و خرابی می شود.

** بد جوش خوردن شکستگی های لگن و استابولوم

** نکروز آوازکولر و خرابی سر استخوان ران به علت نرسیدن خون

** درگیر شدن مفصل ران به علت بیماری روماتیسم

**وقتی که مفصل ران دررفتگی مادرزادی داشته و به علت آن خراب می شود.

 

نحوه عمل تعویض مفصل لگن:

در جراحی جایگزینی لگن ، غضروف و استخوان از بین رفته از مفصل لگن برداشته شده و با اعضای مصنوعی جایگزین می شود ؛ عمل جراحی می تواند با کاهش درد لگن بیمار در بلند مدت و افزایش قابلیت حرکتی ،  بهبود عملکرد مفصل ، بازیابی نحوه راه رفتن عادی و سایر حرکت های مربوط به این مفصل را برای بیمار فراهم کند .

 جراح تعویض مفصل شایع ترین دلیل برای عمل جراحی جایگزینی مفصل لگن ، مربوط به ابتلای این مفصل به آرتروز است ؛ درد مفصل لگن می تواند در هر نقطه یا نواحی اطراف مفصل لگن احساس شود ، در برخی موارد، بیمار ممکن است امکان احساس درد را به طور مستقیم از محل لگن نداشته باشد و این درد از محل ران احساس شود.

در این حالت با شناسایی نوع دردی که زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار داده است ، شانس پیدا کردن روش درمانی مناسب برای رفع مشکل افزایش پیدا می کند ، در این زمینه جراح به بیمار کمک می کند تا درباره لزوم انجام عمل جراحی جایگزینی و تعویض مفصل لگن ، تصمیم گیری کند .

 

 

 

 

آیا  جراحی تعویض مفصل لگن فقط یک بار اتفاق می افتد؟

مفصل مصنوعی لگن  عمر ابدی ندارد ،  این مفاصل مصنوعی امکان دارد  بعد از مدتی در داخل استخوان شل شوند .

و یا امکان دارد دچار خوردگی شوند و یا ممکن است استخوان بدن در اطراف آن ها خورده شود . این که این اتفاق چه مدت بعد از انجام جراحی تعویض مفصل لگن می افتد در همه بیماران یکسان نیست .

در غالب افراد عمل شده ، مفصل مصنوعی لگن تا آخر عمر وی کار کرده و عمل جراحی تعویض مفصل لگن فقط یک بار در تمام طول عمر وی انجام می شود .

البته در بعضی بیماران ممکن است به عللی نیاز باشد تا مفصل مصنوعی یک بار دیگر و یا حتی بیش از یک بار تعویض گردد مفاصل مصنوعی لگن در صورتی که به درستی کار گذاشته شوند معمولا بیش از ۲۰-۲۵  سال عمر می کنند ولی این مدت می تواند بیشتر و یا گاهی کمتر از این هم بشود.

 

مزیت عمل تعویض مفصل لگن چیست ؟

آشکارترین مزیت ، از جمله تعویض مفصل لگن یا تعویض مفصل زانو، کاهش چشمگیر درد بیمار است؛ بیشتر بیمارانی که این عمل جراحی را انجام داده اند از برطرف شدن کامل یا نسبی درد خود خبر می دهند؛ به این ترتیب با کاهش درد و از بین رفتن آن، وضعیت عملکرد مفصل نیز بهبود پیدا می کند.

پس از تعویض مفصل، بیشتر بیماران نتایج چشمگیری در بهبود وضعیت خود مشاهده می کنند که این نتایج شامل بهبود دامنه حرکتی آنان می شود .

 

 

سوالات متداول درباره عمل تعویض مفصل لگن:

** آیا این جراحی تعویض مفصل  لگن خونریزی زیادی خواهد داشت ؟

معمولاً حین عمل خونریزی و قدری نیست که نیاز به خون دادن به بیمار باشد ولی گاهی بیماران بعد از عمل جراحی نیاز به تزریق خون دارند .

 

 

** طول مدت جراحی تعویض مفصل چقدر است ؟

خود عمل جراحی لگن گاهی ۳۰ دقیقه و گاهی هم تا ۱:۳۰ ساعت یعنی به طور میانگین یک ۱  طول عمل جراحی خواهد بود و بعد از عمل جراحی بیمار به ریکاوری منتقل خواهد شد و ممکن است ۱ الی ۳ ساعت در ریکاوری باشد.

با توجه به وضعیت جسمی بیمار گاهی با تشخیص متخصص بیهوشی بیمار به آی سی یو منتقل می شود بعضی از بیماران که سن بالایی دارند و یا سابقه سکته قلبی یا مغزی دارند و یا یک بیماری زمینه ای جدی دارند ۲۴  ساعت در آی‌سی‌یو خواهند بود.

** آیا بعد از تعویض مفصل زانو و لگن بیمار می تواند راه برود ؟

بهتر است روز جراحی بیمار را نرود چون بیمار تعادل کافی ندارد اما  روز بعد از جراحی توسط متخصص  فیزیوتراپ و به کمک واکر یا از سر راه می رود .

 

 

* آیا بیمار مجاز به وزن گذاری می باشد ؟

وزن گذاری در حدی که وزن پای بیمار به تنهایی باشد مجاز است ولی وزن گذاری بیشتر در مریض های مختلف متفاوت است در  بعضی مریض ها می توانند ورزش گزاری را از روز اول شروع کنند و برخی بیماران به دلیل پوکی استخوان یا شکستگی های قبلی هم وزن گذاری ندارند.

در نهایت همه بیماران به دلیل استرس و فشار روحی روانی ناشی از عمل جراحی و خونریزی و ضعف امکان سرگیجه داشته باشند به طور کلی تا دو روز اول بیمار به هیچ عنوان حق تنها راه رفتن یا تنها دستشویی رفتن ندارد و فقط با کمک واکر و داشتن همراه می تواند راه برود .

معمولاً دو روز بعد از عمل جراحی یا گاهی یک روز بعد از جراحی اجازه خم و راست کردن زانو و لگن توسط  متخصص فیزیوتراپی داده می شود این کار به این علت است که از چسبند گی جلوگیری شود و بیمار زودتر بازتوانی خود را به دست آورد . معمولا از ۳  روز بعد از جراحی بیمار در بیمارستان بستری می باشد و روز سوم ترخیص می شود .

 

 

نکات مهم درزمان بستری در بیمارستان بعد ازعمل تعویض مفصل  لگن:

در این ۳ روز بیمار مسکن های مورفین دریافت می کند و به علاوه موقع خواب داروی خواب آور برای خواب راحت و در طول این ۳ روز به بیمار توصیه می شودکه آب فراوان بخورد به این دلیل که ادرار و خلط رقیق شود و احتمال عفونت کم شود.

در طول این ۳ روز بستری توصیه به مصرف آب میوه نمی شود چون آب میوه ها صنعتی هستند و سرشار از قند و کیفیت لازم را ندارند و آب به تنهایی مفید تر است بیماری که روی تخت در حالت دراز کش قرار دارد در این فرد تخلیه ادراری و تخلیه ریه ها از خلط کمی مشکل می شود .

 

روش خوابیدن روی تخت خواب بعد از جراحی تعویض مفصل لگن چگونه است؟

**با نشستن بر روی لبه ی تخت ، ابتدا پای جراحی نشده ی خود را روی تخت قرار دهید و با کمک بازوهای تان به سمت تخت خود را به آهستگی سر بدهید  سپس به آرامی پای جراحی شده ی تان را بالا بیاورید و روی تخت بگذارید.

**برای بلند شدن از تخت هم می توانید بدن تان را به کناره ی تخت سوق بدهید و با کمک دست های خود و اهرام کردن دستان تان روی تختتان بنشینید  باید توجه کنید که زاویه ی مفصل ران تان و تنه ی تان کمتر از ۹۰ درجه نباشد  سپس می توانید پای جراحی شده  را به لبه ی تخت سر بدهید و نهایتا در لبه ی تخت بنشینید.

**اگر ارتفاع تخت خود  پایین است ، یک تشک دیگر به تختتان اضافه کنید یا می توانید با اضافه کردن یک بلوک زیر پایه های تختتان ارتفاع آن را افزایش دهید.

مراقبت در حین حمام کردن و استفاده از سرویس بهداشتی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن:

عمل تعویض مفصل لگن

احتمال زمین خوردن در دستشویی و استحمام  بسیار زیاد است بنابراین نیاز است تا مراقبت بیشتری داشته باشید برای پیش گیری از خطر زمین خوردن به موارد زیر توجه کنید  :

**می توانید درصورتی که مرتبا به توالت می روید از یک توالت فرنگی متحرکی درکنار تخت خود استفاده کنید.

**از دمپایی های مناسب استفاده کنید تا از لیز خوردنتان جلوگیری شود.
**مسیر اتاق خوابتان  تا سرویس بهداشتی را در شب ها روشن نگه دارید.

** به مدت سه ماه بعد از عمل تعویض مفصل باید از توالت های فرنگی که ارتفاع آن حدود پنج سانتی متر از ارتفاع زانو درحالت ایستاده بیشتر است ، استفاده کنید برای بلند شدن از صندلی توالت های فرنگی حتما باید از دستگیره ی محکم استفاده کنید و هرگز از جا حوله ای یا جای دستمال توالت برای بلند شدن یا نشستن کمک نگیرید.
**اگر احساس سرگیجه و عدم تعادل  داشتید به پزشک  معالجتان  را مطلع سازید.

**برای حمام کردن از صندلی و فرش مناسب در زیر پای خود استفاده کنید ودقت داشته باشید که پایه های صندلی لیز نباشند و که در کف حمام سر نخورند.

**در نزدیکی محل دوش و یا نزدیک وان دستگیره های محکم تعبیه کنید تا برای جابه جایی خود در حمام از آن کمک بگیرید.

**از نیمکت در وان یا صندلی دوش در زیر جایگاه دوش ،  برای حمام کردن  خود کمک بگیرید از دوش های دستی و شلنگ دار برای شستشوی خود استفاده کنید.

**از چرخش های به  یکباره ی مفصل لگن و خم شدن بیش از ۹۰ درجه ی آن خودداری کنید.

**برای شستشو و تمیز کردن نقاط تحتانی بدن تان ، پاها و سایر بخش هایی که برای لمس آن ها نیاز است تا خم شوید ،  از ابزاری که دسته ی بلند دارند کمک بگیرید.

 

 

 

طرز پوشیدن لباس بعد از عمل تعویض مفصل لگن:

برای پوشیدن و در آوردن لباس باید از پای عمل  شده شروع کنید،  به منظور اینکار باید روی یک صندلی مناسب یا لبه ی تخت بنشینید،  لازم  است بدانید  به منظور مراقبت بیشتر از پای عمل  شده برای پوشیدن جوراب ، شلوار و کفش و… از گیره ی دسته بلند یا پاشنه کش کفش ،  که دسته ی بلندی داشته باشد ، استفاده کنید.

 

 

تعویض مفصل لگن چه فایده ای دارد؟

بیمارانی که تصمیم به عمل جراحی تعویض مفصل لگن می گیرند عمدتا کسانی هستند که به علت خراب شدن مفصل ران در این ناحیه درد دارند. این درد مانع از انجام کارهای روزانه شده و لذت یک زندگی خوب و سالم را از بیمار می گیرد.

قبل از انجام عمل جراحی تعویض مفصل لگن بسیاری از بیماران از خود می پرسند این نوع جراحی چه کمکی می تواند به من بکند و بعد ار جراحی چه تغییری در زندگی من رخ می دهد.

عمل جراحی تعویض مفصل لگن می تواند بر روی مشکلات زیر تاثیر گذار باشد.

نیاز به فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل لگن:

بسیار ضروری است که در مدت بهبودی از جراحی تعویض مفصل ران و لگن، به کمک یک فیزیوتراپ روی دامنه حرکت مفصل رانتان کار کنید.

پس از جراحی یک بازه زمانی وجود دارد (معمولاً چند هفته است، اگر چه طول مدت آن برای افراد مختلف متفاوت است) که باید در طول آن دامنه‌ حرکت طبیعی مفصل رانتان را دوباره به دست بیاورید. بعضی از اشخاص در طول این مدت از بلند شدن ترس دارند و بدون بلند شدن و حرکت کردن بهبود می‌ یابند، که در چنین حالتی، پس از بهبودی، برای بالا رفتن از پله‌ها یا انجام سایر فعالیت‌ها دچار مشکل می‌ شوند.
فیزیوتراپی تعویض مفصل لگن و ران همچنین با تقویت عضلات پایتان باعث می‌شود که احتمال دررفتگی مفصل جدید کم شود.

با این روش، بعد از جراحی، مفصل ران مصنوعی‌ تان در جای خود باقی می‌ماند. (در طول شش تا هشت هفته اول بعد از عمل احتمال دررفتگی مفصل ران بیشتر است).

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =

EnglishSaudi Arabia