عمل پروتز زانو

عمل پروتز زانو

عمل پروتز زانو که طی آن مفصل آسیب دیده بیمار بطور کامل جایگزین میشود  . یکی از رایجترین دلایلی  که باعث میشود که افراد  برای عمل مفصل زانو اقدام کنند ، درد شدید در  زانو  ها ، ناشی از آسیب های شدید ، تصادفلت بیماریها ی مزمن و یا سایید گی مفصل زانو میباشد ، که این درد شدید خود به عوامل زیادی مانند : محل درد زانو که امکان دارد  پشت زانو ، زیر زانو ، کشکک  یا … یا  حتی سن افراد بستگی دارد ، زیرا ساییدگی زانو معمولا با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد .

این  جراحی زمانی انجام میشود که ناراحتیهای ناشی از استرس و آرتریت مفصلی زانو با درمان غیر جراحی نمیتواند کنترل شود و به شدت سطح کیفیت زندگی  فرد بیمار را تحت تاثیر خود  قرار می دهد .باید گفت عملکرد این مفصل های مصنوعی ، طبیعی بوده و بطور معمول بسته به شرایط و نحوه استفاده ، طول عمر بالایی دارند . ولی اگر مفصل در طول عمر بیمار  دچار اضافه بار بیش از حد ناشی از اضافه وزن ، تمرین شدید فیزیکی و غیره شود دچار شکستگی ، دررفتگی یا جدا شدگی میشود .

علل و دلایل عمل پروتز زانو

عمده دلیل عمل پروتز زانو بیماری آرتروز است . اگر چه بیماری آرتروز انواع مختلفی دارد ولی شناخاه ترین  نوع آرتروز از سه نوع  زیر می باشد :

** آرتروز استخوان

این نوع آرتروز با بالا رفتن سن ودر اثر کار زیاد  رخ میدهد و در افراد بالای ۵۰ سال و یا مسن تر امکان دارد  در سنین جوانی هم  این اتفاق بی افتد  . در این نوع از آرتروز غضروفها ی که استخوانها را نگه داشته از بین می روند و باعث می شوند که استخوانها به هم ساییده شوند وایجاد درد کنند  . اگر مفصل زانو به وسیله بیماری آرتروزو یا توسط ضربه دچار آسیب شود ، فعا لیت ها ی بسیار ساده مانند پیاده روی و بالارفتن پله برای شما بسیار مشکل خواهد بود وحتی امکان دارد  با نشستن یا دراز کشیدن هم درد را احساس کنید

** آرتروزهای ناشی از ضایعه

این نوع آرتروز یکی از بیماری های جدی زانو می با شد . شکستگی استخوانها ی اطراف زانو و کشیدگی لیگامنتها با گذشت زمان باعث آسیب غضرو ف های زانو می شود و باعث درد زانو می شود وعملکرد آن را کاهش می دهد آرتروزها ی استخوانی معمولا باعث کشیده شدن استخوان ها و در نهایت تحریک آن ها می شود .

** آرتروز یا استئوآرتریت

آرتروز مفصل زانو مهمترین دلیلی  است که باعث ایجاد درد در زانوی افراد بالاتر از ۴۰ سال میشود . آرتروز مفصل زانو شایع ترین بیماری تخریبی میان مفصل های  بدن  است . در آرتروز مفاصل بدن  خشک و دردنا ک میشوند . هم چنین به دلیل درد خیلی شدید بیمار امکان دارد  از مفصلش استفاده نکند به همین علت عضلات حول مفصل ضعیف شده و حتی – حرکت مفصل برای بیمار بسیار مشکل میشود .

عمل پروتز زانو

** رماتیسم

در این نوع بیماری نوار سینوال اطراف مفاصل ضخیم ومتورم میشود این تورم باعث ایجاد آسیب در غضروف ها و در نهایت ازدست دادن آن ها و درد و سفت شدن آن ها می شود . رماتیسم یکی از رایج ترین نوع آرتروزهای ملتهب می باشد .

** آرتریت روماتوئید

در آرتریت روماتویید :  لایه سینوویال رشد کرده و ملتهب می شود و مایع زیادی ترشح می کند . التهاب لایه سینو ویال به تدریج موجب از بین رفتن و صدمه دیدن غضروف مفصلی زانو میشو د و در نتیجه باعث درد و محدودیت حرکتی مفصل زانو میشود .

مناسبترین سن برای جراحی عمل مفصل زانو

باید گفت  از آنجا که طول عمر مفصل های  مصنوعی  بین ۲۰ تا ۲۵ سال است ، پس توصیه میشود این جراحی  قبل از سن  ۶۰  سالگی ا نجام نشود  ، در صورتیکه این انتخاب اول میشود که  بیمار انتخاب دیگری نداشته باشد . بعنوان مثال :  در معا ینات ، سائیدگی مفصل زانو دیده شود یا بیمار درد زیادی داشته باشد . در اینصورت است  جراح اقدام به جراحی و تعویض مفصل زانو می کند

آمادگیهای لازم قبل ازعمل پروتز زانو

در ابتدا  جراح بررسی  های لازم  را از این جهت که در نقطه دیگری از بدن عفونت فعال وجود نداشته باشد انجام میدهد  باید توجه داشت  حتی یک عفونت فعال در گوش هم میتواند مانع انجام جراحی عمل  پروتز زانو و لگن شود . بررسی سیستمیک سایر نقا ط بدن جهت آمادگی لازم برای عمل مفصل زانو . افرادیکه سکته قلبی جدید و یا سکته مغزی جدید داشته اند این بیماران  مناسب عمل  تعویض مفصل نیستند . بنابراین  این  افراد  باید از نظر مغزی قلبی ریوی و سایر موارد توسز جراح  بررسی  دقیق میشود که معمولاً  این اقدامات یک روز قبل از جراحی در بیمارستان این امور به بهترین و کامل  ترین روش انجام  خواهد شد 

 در ابتدا یک تصوبر برداری  کلی از بدن بیمار صورت میگیرد تا بررسی کامل  درباره ی عضوی که در نظر داریم انجام شود  درباره عضوی که قراره  تعویض مفصل کنیم سایر مفاصل از چه وضعیتی دارد و آیا میتوان تعویض مفصل انجام داد یا خیر .

کدام بیماران نمیتوانند جراحی پروتز زانو را انجام دهند

اگر بیماری عفونت ادراری دارد باید حتما پیش از جراحی  بررسی شود و درمان شود اگر بیماری هم دچار  دیابت است باید حتما دیابت کنترل شده باشد . یک بیماریکه دیابت کنترل نشده داشته باشد شخص مناسبی برای عمل  تعویض مفصل نخواهد بود . ضمناً فردیکه دیابتیک است باید حتماً هموگلوبین ای وان سی  Hgb A1c که بصورت ۳ ماه یک بار معمولاً چه می شود باید پیش از عمل چک شود و زیر ۷/۵ باشد و ترجیحا زیر ۷ باشد و اگر زیر ۷ باشد نوبت عمل داده می شود . اگر در زمان بستری بیمار اختلال تیروئیدی دارد باید تا زمان عمل تعویض مفصل به صورت نرمال در بیاید . اگر روی محل جراحی زخم وجود دارد به طور مثال  روی زانو زخمها ی پوستی ناشی از بیماری ها ی پوستی باشد . ابتدا باید مشکلات پوستی  را برطرف شود و یا کنترل شود سپس میتوانیم تعویض مفصل انجام دهیم .

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو

این  عمل جراحی معمولا ۲  ساعت طول خواهد کشید بیمار در اتاق ریکاوری بیدار خواهد شد و احتمالا درابتدا دچار سرگیجه ، درد و حالت تهوع خواهد بود و تحت نظر خواهد بود . بیمار بعد از جراحی  ، ۳ تا ۵ روز در بیمارستان بستری میما ند ، زیرا بیمار برای بهبودی به این زمان نیاز دارد تا پزشک از سلامت عمومی بیمار کاملا مطمئن شود .

**اکثر بیماران بعد از جراحی ، دچار  درد و تورم میشود  که دراین وضعیت داروهای ضد درد میتواند این ناراحتی را کنترل کند . از آنجایکه بعد از این جراحی امکان تشکیل لخته خون وجود دارد ، جراح امکان دارد  برای بیمار داروهایی برای جلوگیری از تشکیل لخته خون نیز برای شما تجویز کند .

عمل پروتز زانو

**پس از انجام عمل پروتز زانو  ، تا زمانیکه مفصل  بهبود یا بد ، حرکت کردن مشکل خواهد بود و بیمار امکان دارد برای راه رفتن ، به عصای زیر بغل برای راه رفتن نیاز داشته باشد .

**در موقع نیاز به انجام  فیزیوتراپی و تمریناتی برای تقویت زانو توسط متخصص  است  که پزشک  متخصص و فیزیوتراپ هم چنین به بیمار در مورد فعالیتهایی که برایش خطرناک نیست راهنماییهای لازم را ارائه میدهند متخصص  فیزیوتراپی  تمرینات را برای به حداکثر رساندن قابلیت زانو به بیمار آموزش میدهد

**طول دوره بهبود از بیماری به بیمار  دیگر متفاوت خواهد بود  . اما بطور کلی لازم است بیمار بین ۳ تا ۶ هفته منتظر بماند تا فعالیتها ی معمول خود را دوباره ادامه دهد .

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

Saudi ArabiaEnglish