عمل پروتز زانو

عمل پروتز زانو

عمل پروتز زانو که طی آن مفصل آسیب دیده بیمار به طور کامل جایگزین می شود  . یکی از رایج ترین دلایلی  که باعث می شود که افراد  برای عمل مفصل زانو اقدام کنند ، درد شدید در  زانو ها ، ناشی از آسیب های شدید ، تصادفات بیماری های مزمن و یا ساییدگی مفصل زانو می باشد .

این درد شدید خود به عوامل زیادی مانند : محل درد زانو که امکان دارد  پشت زانو ، زیر زانو ، کشکک  یا … یا  حتی سن افراد بستگی دارد ، زیرا ساییدگی زانو معمولا با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد .

 

 

این  جراحی زمانی انجام می شود که ناراحتی های ناشی از استرس و آرتریت مفصلی زانو با درمان غیر جراحی نمی تواند کنترل شود و به شدت سطح کیفیت زندگی فرد بیمار را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

باید گفت عملکرد این مفصل های مصنوعی ، طبیعی بوده و به طور معمول بسته به شرایط و نحوه استفاده ، طول عمر بالایی دارند.

ولی اگر مفصل در طول عمر بیمار دچار اضافه بار بیش از حد ناشی از اضافه وزن ، تمرین شدید فیزیکی و غیره شود دچار شکستگی ، در رفتگی یا جدا شدگی می شود .

 

 

علل و دلایل عمل پروتز زانو:

عمده دلیل عمل پروتز زانو بیماری آرتروز است . اگر چه بیماری آرتروز انواع مختلفی دارد ولی شناخته ترین نوع آرتروز از سه نوع  زیر می باشد :

 

** آرتروز استخوان:

این نوع آرتروز با بالا رفتن سن ودر اثر کار زیاد رخ می دهد و در افراد بالای ۵۰ سال و یا مسن تر امکان دارد  در سنین جوانی هم  این اتفاق بیافتد.

در این نوع از آرتروز غضروف های که استخوان ها را نگه داشته از بین می روند و باعث می شوند که استخوان ها به هم ساییده شوند وایجاد درد کنند.

اگر مفصل زانو به وسیله بیماری آرتروز یا توسط ضربه دچار آسیب شود ، فعالیت های بسیار ساده مانند پیاده روی و بالارفتن پله برای شما بسیار مشکل خواهد بود وحتی امکان دارد با نشستن یا دراز کشیدن هم درد را احساس کنید.

 

 

** آرتروزهای ناشی از ضایعه:

این نوع آرتروز یکی از بیماری های جدی زانو می باشد . شکستگی استخوان های اطراف زانو و کشیدگی لیگامنت ها با گذشت زمان باعث آسیب غضروف های زانو می شود و باعث درد زانو می شود وعملکرد آن را کاهش می دهد آرتروزهای استخوانی معمولا باعث کشیده شدن استخوان ها و در نهایت تحریک آن ها می شود .

 

 

** آرتروز یا استئوآرتریت:

آرتروز مفصل زانو مهم ترین دلیلی  است که باعث ایجاد درد در زانوی افراد بالاتر از ۴۰ سال می شود .

آرتروز مفصل زانو شایع ترین بیماری تخریبی میان مفصل های  بدن  است . در آرتروز مفاصل بدن  خشک و دردناک می شوند.

هم چنین به دلیل درد خیلی شدید بیمار امکان دارد از مفصلش استفاده نکند به همین علت عضلات حول مفصل ضعیف شده و حتی – حرکت مفصل برای بیمار بسیار مشکل می شود .

 

 

عمل پروتز زانو

 

 

** رماتیسم:

در این نوع بیماری نوار سینوال اطراف مفاصل ضخیم ومتورم میشود این تورم باعث ایجاد آسیب در غضروف ها و در نهایت ازدست دادن آن ها و درد و سفت شدن آن ها می شود . رماتیسم یکی از رایج ترین نوع آرتروزهای ملتهب می باشد .

 

** آرتریت روماتوئید:

در آرتریت روماتویید :  لایه سینوویال رشد کرده و ملتهب می شود و مایع زیادی ترشح می کند . التهاب لایه سینوویال به تدریج موجب از بین رفتن و صدمه دیدن غضروف مفصلی زانو می شود و در نتیجه باعث درد و محدودیت حرکتی مفصل زانو می شود .

 

مناسب ترین سن برای جراحی عمل مفصل زانو:

باید گفت  از آن جا که طول عمر مفصل های مصنوعی بین ۲۰ تا ۲۵ سال است ، پس توصیه می شود این جراحی  قبل از سن  ۶۰  سالگی انجام نشود  ، در صورتی که این انتخاب اول می شود که  بیمار انتخاب دیگری نداشته باشد.

به عنوان مثال :  در معاینات ، سائیدگی مفصل زانو دیده شود یا بیمار درد زیادی داشته باشد. در اینصورت است  جراح اقدام به جراحی و تعویض مفصل زانو می کند.

 

آمادگی های لازم قبل ازعمل پروتز زانو:

در ابتدا  جراح بررسی های لازم  را از این جهت که در نقطه دیگری از بدن عفونت فعال وجود نداشته باشد انجام می دهد باید توجه داشت حتی یک عفونت فعال در گوش هم می تواند مانع انجام جراحی عمل  پروتز زانو و لگن شود .

بررسی سیستمیک سایر نقاط بدن جهت آمادگی لازم برای عمل مفصل زانو .

افرادیکه سکته قلبی جدید و یا سکته مغزی جدید داشته اند این بیماران  مناسب عمل  تعویض مفصل نیستند .

بنابراین این افراد باید از نظر مغزی قلبی ریوی و سایر موارد توسز جراح  بررسی دقیق می شود که معمولاً  این اقدامات یک روز قبل از جراحی در بیمارستان این امور به بهترین و کامل  ترین روش انجام  خواهد شد.

 

 

 

 

در ابتدا یک تصوبر برداری کلی از بدن بیمار صورت می گیرد تا بررسی کامل درباره ی عضوی که در نظر داریم انجام شود  درباره عضوی که قراره  تعویض مفصل کنیم سایر مفاصل از چه وضعیتی دارد و آیا می توان تعویض مفصل انجام داد یا خیر .

 

 

کدام بیماران نمی توانند جراحی پروتز زانو را انجام دهند؟

اگر بیماری عفونت ادراری دارد باید حتما پیش از جراحی  بررسی شود و درمان شود اگر بیماری هم دچار دیابت است باید حتما دیابت کنترل شده باشد .

یک بیماریکه دیابت کنترل نشده داشته باشد شخص مناسبی برای عمل  تعویض مفصل نخواهد بود .

ضمناً فردی که دیابتیک است باید حتماً هموگلوبین ای وان سی  که به صورت ۳ ماه یک بار معمولاً چه می شود باید پیش از عمل چک شود و زیر ۷/۵ باشد و ترجیحا زیر ۷ باشد و اگر زیر ۷ باشد نوبت عمل داده می شود .

اگر در زمان بستری بیمار اختلال تیروئیدی دارد باید تا زمان عمل تعویض مفصل به صورت نرمال در بیاید .

اگر روی محل جراحی زخم وجود دارد به طور مثال روی زانو زخم های پوستی ناشی از بیماری های پوستی باشد . ابتدا باید مشکلات پوستی  را برطرف شود و یا کنترل شود سپس می توانیم تعویض مفصل انجام دهیم .

 

عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا پروتز زانو:

عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا پروتز زانو، در غالب موارد بدون بروز عارضه خاصی انجام می شود و بیمار پس از آن می تواند زندگی فعالی داشته باشد.

با این حال مانند هر عمل جراحی دیگری، تعویض مفصل آسیب دیده زانو و گذاشتن مفصل مصنوعی نیز ممکن است با عوارض احتمالی همراه باشد.

اگر چه احتمال عفونت مفصل مصنوعی زانو بعد از تعویض مفصل کمتر از دو درصد است، ولی به علت این که در صورت وقوع بسیار دردسرساز خواهد بود، اقدامات سختگیرانه زیادی صورت می گیرد تا عفونت ایجاد نشود.

با این حال احتمال عفونت در کسانی که زخم های پوستی دارند، کسانی که عفونت ادراری یا تنفسی دارند، کسانی که مشکلات و عفونت های دهانی و دندانی دارند و در بیماران دیابتی کنترل نشده و روماتیسمی بیشتر است.

 

 

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو:

این  عمل جراحی معمولا ۲  ساعت طول خواهد کشید بیمار در اتاق ریکاوری بیدار خواهد شد و احتمالا درابتدا دچار سرگیجه ، درد و حالت تهوع خواهد بود و تحت نظر خواهد بود .

بیمار بعد از جراحی ، ۳ تا ۵ روز در بیمارستان بستری می ماند ، زیرا بیمار برای بهبودی به این زمان نیاز دارد تا پزشک از سلامت عمومی بیمار کاملا مطمئن شود .

**اکثر بیماران بعد از جراحی ، دچار  درد و تورم می شود که دراین وضعیت داروهای ضد درد می تواند این ناراحتی را کنترل کند .

از آنجایی که بعد از این جراحی امکان تشکیل لخته خون وجود دارد ، جراح امکان دارد برای بیمار داروهایی برای جلوگیری از تشکیل لخته خون نیز برای شما تجویز کند .

 

 

عمل پروتز زانو

 

**پس از انجام عمل پروتز زانو  ، تا زمانی که مفصل  بهبود یابد ، حرکت کردن مشکل خواهد بود و بیمار امکان دارد برای راه رفتن ، به عصای زیر بغل برای راه رفتن نیاز داشته باشد .

**در موقع نیاز به انجام  فیزیوتراپی و تمریناتی برای تقویت زانو توسط متخصص  است  که پزشک  متخصص و فیزیوتراپ هم چنین به بیمار در مورد فعالیت هایی که برایش خطرناک نیست راهنمایی های لازم را ارائه می دهند متخصص فیزیوتراپی تمرینات را برای به حداکثر رساندن قابلیت زانو به بیمار آموزش می دهد.

**طول دوره بهبود از بیماری به بیمار  دیگر متفاوت خواهد بود  . اما بطور کلی لازم است بیمار بین ۳ تا ۶ هفته منتظر بماند تا فعالیت های معمول خود را دوباره ادامه دهد .

 

 

مراقبت های بعد از عمل تعویض پروتز زانو درخانه:

بهتر است بلافاصله پس از انجام عمل  تعویض مفصل  باید مراقبت های خاصی از بیماران را در نظر گرفت از مهم ترین این مراقبت ها عبارت اند از :

**مراقبت از زخم جراحی:

پس از عمل زخم جراحی بیمار بخیه زده شده و روی آن پانسمان می گذارند دقت داشته باشید که  پانسمان حتما باید هر چند وقت یک بارعوض کرد ، و نکته مهم این است که حد فاصل زمانی بین تعویض پانسمان ها  باید جراح مشخص کند چون اکثرا  زخم جراحی تا چند روز ترشحات آبکی و زلالی دارد که امکان دارد پانسمان را خیس کرده و یا روی پانسمان لکه بندازد .

جای نگرانی نیست چون بعد از چند روز این ترشحات قطع خواهد شد . تا زمانی که پانسمان روی زخم خیس شود و یا حتی روی آن لکه بیافتد نیاز است که تعویض پانسمان در فواصل زمانی خاص خود انجام شود و اکثرا  بعد از توقف ترشحات زخم ،  دیگر نیازی به تعویض مرتب  پانسمان زخم نخواهد بود.

 

 

 

با این همه  توصیه می شود تا هنگامی که بخیه ها را بکشید روی زخم را  با پانسمان بپوشانید تا زخم با لباس تحریک نشود دقت کنید که اگر ترشحات زخم بیش از چند روز طول کشید یا حتی بعد از چند روز ترشحات شما غلیظ یا زرد رنگ یا بودار شد باید به جراح معالج اطلاع دهید .

معمولا بخیه ها بعد از۲ هفته کشیده می شوند توصیه می شود تا هنگامی که زخم کاملاً خشک نشده باشد  و یا تا زمانی که بخیه ها کشیده نشده باشد ، اجازه ندهید با آب تماس پیدا کند.

 

 

**تورم اندام:

باید بدانید که در چند ماه اول بعد از عمل  جراحی مختصری تورم در محل جراحی و اندام تحتانی مبتلا وجود خواهد داشت  که این امر طبیعی است ولی هر گونه افزایش تورم را باید به اطلاع پزشک ارتوپد معالج تان برسانید.

 

 

**تغذیه بعد جراحی:

منابع غذایی که معمولاً به همه بیماران توسط متخصص توصیه می شود ،  مصرف روزانه از  شیر لبنیات،  گوشت ،  میوه و سبزیجات است البته منظور از گوشت هر گونه گوشت قرمز گوشت مرغ و یا ماهی است که فرد  بیمار بتواند پروتئین مورد نیاز را از این مواد دریافت کند.

برای بازسازی بافت ها و استخوان ها بعد از جراحی نیاز به اسیدهای آمینه ها داریم که میتوان از طریق مصرف پروتئین ها را دریافت کرد ، همچنین بدن نیاز به آنتی اکسیدان دارد که آن را نیز می شود از طریق مصرف میوه جات و سبزیجات تامین کرد،مهم ترین آنتی اکسیدان ها در ویتامین A,E,C است وکه  می شود به جای آن ها از کپسول های مولتی ویتامین حاوی این ویتامین ها هم استفاده کرد.

 

**کلسیم مورد نیاز برای استحکام استخوان:

همان طور که  مصرف نوعی اسید چرب به نام امگا ۳ که از طریق مصرف گوشت ماهی قابل دریافت است و همچنین می شود از طریق کپسول های امگا ۳ یا کپسول های روغن ماهی نیز آن را می شود تامین کرد.

و کلسیم مورد نیاز را نیز از طریق مصرف شیر و لبنیات جبران می کنیم و یا باز هم می توانیم از طریق کپسول های خوراکی کلسیم جبران کنیم بنابراین بعد از جراحی نیازی به پرخوری و مصرف زیاد غذا نخواهد بود و همینطور مصرف کله پاچه ، قلم ، پای مرغ و… که با توجه به چربی زیاد باعث افزایش وزن  خواهد شد.

 

 

 

نکته ی تغذیه ای مناسب بعد از جراحی:

وزن کمتر همیشه مناسب خواهد بود  به خصوص بعد از جراحی تعویض  همواره به بیماران توصیه می‌کنیم که بعد از یک دوره ۱ تا ۲ ماه بعد از جراحی وزن خود را کاهش بدهند پس در نتیجه می توانند با کم کردن منابع چربی و کربوهیدرات ها و جایگزین کردن منابع فوق هم بازسازی بافت ها و هم بازسازی زودتر زخم و حفظ استحکام استخوان و سایر مفاصل و همچنین بازسازی استخوان ها را تسریع کنند.

نکته مهم  این است که با مصرف مواد غذایی یاد شده نه تنها به بهبود زخم جراحی و جوش خوردن استخوان کمک خواهد کرد  بلکه  امکان دارد شاهد افزایش وزن هم نخواهیم بود.

 

فعالیت های بدنی:

تا چند هفته بعد از عمل  جراحی ، بیمار در شب یا در هنگام فعالیت  روزانه امکان دارد قدری ناراحت باشد که این حالت به تدریج از بین می رود بیمار معمولا باید بتواند بعد از ۳ تا ۶ هفته از جراحی فعالیت های سبک روزمره  خود در منزل  را انجام دهد.

 

تشکیل لخته:

عمل پروتز زانو

 

داروهایی برای جلوگیری از لخته شدن خون در اندام های تحتانی به بیمار داده خواهد شد  که امکان دارد  تزریقی یا خوراکی باشند .

این داروها تا مدت زمانی که پزشک معالجتان مشخص کرده است باید مصرف شوند با تمام این اوصاف باز احتمال تشکیل لخته به صفر نخواهد رسید وقوع علائم و نشانه ها زیر امکان دارد  به علت تشکیل لخته در عروق اندام تحتانی باشد و با دیدن آن ها باید بلافاصله به جراح  معالج خود مراجعه کنید.

 

 

**تورم پا یا ساق یا ران

**در در پشت ساق

**قرمزی در پشت ساق

دقت کنید که  وجود نشانه ی زیر امکان دارد این علامت این باشد که لخته به ریه بیمار رسیده باشد در این موارد بیمار باید فورا به پزشک معالج خود  مراجعه کند.

 

 

**تنگی نفس ناگهانی:

درد قفسه سینه به خصوص اگر با تنفس شدت بگیرد.

 

 

سرعت بهبودی شما پس از عمل جراحی به موارد زیر بستگی دارد:

  • سن شما
  • میزان قدرت مفصل زانوی شما قبل از عمل جراحی
  • اینکه آیا دچار سایر مشکلات سلامتی مانند دیابت یا آرتروز روماتوئید هستید یا خیر.

این بیماری‌ ها باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شما می‌ شوند و می‌ توانند روند بهبودی شما پس از عمل جراحی را کند کنند.

 

 

عوارض پروتز زانو

از بیماری های رایج در زانو که منجر به استفاده از پروتز زانو می شود و معمولا در سنین ۶۰ سالگی به بالا رواج دارد آرتروز زانو می باشد.

زمانی که فرد مجبور به استفاده از پروتز زانو می شود سیر بهبود بیماری در فرد طولانی شده و حتی ممکن است عوارضی را برای فرد به وجود آورد که از معمولی ترین آنها این است که فرد امکان خم کردن زانو را تنها تا ۹۰ درجه دارد.

با عمل جراحی زانو فرد امکان نشستن روی زمین را ندارد و برای بالا و پایین رفتن از پله ها نیز با مشکل مواجه خواهد شد. ناگفته نماند که ممکن است مفصل زانو پس از آنکه  از پروتز زانو استفاده کردید لق شود.
عمر پروتز زانو در حالت ایده آل نزدیک به ۱۰ تا ۱۵ سال می باشد که بعد از این مدت می توان پروتز دیگری را جایگزین کرد.

در صورتی که شما در زانو خود پروتز دارید باید مراقبت های بعد از عمل را مراعات کرده تا مفصل زانو تخریب نشود. اگر وزن بالایی دارید یا بیماری فشار خون دارید  سعی کنید آن ها را کنترل و درمان کنید زیرا باعث تخریب شدن مفصل می شود و در صورتی که فشار خون بالایی داشته باشید تعویض مفصل زانو ریسک بالایی را برایتان در بر دارد.

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 11 =

EnglishSaudi Arabia