عمل پروتز لگن

عمل پروتز لگن

عمل پروتز لگن  و ران  امروزه  یکی از موفقیت آمیزترین اعمال  ها ی جراحی در انسان  به حساب می آید . با عمل پروتز لگن بیمار از دردی مزمن که مدتها مانع یک فعالیت بدنی طبیعی شده است رها می شود . شکستگیها ی یا جابه جایی های  غیر متناوب و  هم چنین جابه جایی حلقه لگن را پزشک ارتوپد  میتواند با تکنیکها ی مختلف جراحی تثبیت کند . انواع مختلفی  روش های  جراحی لگن برای تثبیت اختلالات حلقوی لگن یا همان  شکستگی و یا جابجایی ،  توسط متخصصین ارتوپدی  استفاده می شود . در عمل پروتز لگن ، مفصل خراب شده ران در ناحیه لگن با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود . ولی چه کسانی به  عمل پروتز لگن  نیاز دارند و این جراحی به چه کسانی میتواند کمک کند  را در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد 

چه کسانی به عمل پروتز لگن  نیاز دارند

تقریبا  باید گفت که به هر علتی که مفصل ران دچار تخریب شده باشد می توان آن را با یک مفصل مصنوعی لگن جایگزین کرد . مفصل ران و لگن  به علل مختلفی می تواند  در بیماران دچار فرسایش و خرابی  شود که شایع ترین آن ها عبارتند از :

** نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران

معمولا بیمارانی که  دارو های کورتن دار و یا  مصرف الکل و مواد مخدر تزریقی استفاده میکنند دچار نکروز سر استخوان ران یا سیاه شدن سر استخوان ران میشوند .  باید گفت که اگر سیاه شدن سر استخوان موجی تخریب یا آرتروز شدید مفصل شود بیمار نیاز به جراحی و تعویض مفصل ران – لگن  دارد .

** آرتروز و ساییدگی مفصل

به گفته کارشناسان ساییدگی مفصل  که همان آرتروز نامیده میشود  که بیشتر هم  در افراد سالخورده و در  سنین بالا دیده می شود که  حتی امکان دارد این عارضه  ارثی هم  باشد حتی امکان دارد  جوانان هم  که بطور مادرزادی استابالوم کم عمقی دارند که  به این وضعیت دیسپلازی هیپ می گویند ، باشد  بیمار مجبور به جراحی تعویض  لگن شود .

** ضربه شدید به مفصل لگن یا ران

یکی از عواملی که بیمار اقدام به تعویض مفصل طبیعی بجای مفصل مصنوعی میکند ضربه شدید به مفصل ران است که می تواند موجب شکستگی استابالوم یا سر استخوان ران شود که اگر این نواحی جوش نخورند یا بد جوش بخورند سطح مفصل ناهموار میشنود که نتیجه آن ساییده شدن سطوح مفصل و درد و محدودیت حرکت در آن است . این وضعیت میتواند در نهایت منجر به آرتروز و ساییدگی مفصل ران در لگن میشود .

** روماتیسم

در بیماریها ی روماتیسمی ،  وقتی مایع مفصلی به مقادیر زیاد ترشح میشود این مایع مفصلی حاوی مواد مضر است که میتواند غضروف مفصلی را تخریب کند همین تخریب باعث ایجاد درد شدید می شود روماتیسم ها انواع مختلفی دارند

روز قبل از  جراحی تعویض مفصل لگن

**روز قبل از جراحی  تعویض مفصل لگن ، در ابتدا  بیمار باید  با شرکتی  که جهت تهیه  ی پروتز انتخابکرده تماس گرفته  و ساعت و روز جراحی تعویض مفصب لگن  را که خود بیمار انتخاب کرده به  شرکت  اطلاع میدهد

** دقت کنید که اگر بیمار داروی آسپرین یا پلاویکس مصرف می کند حتما باید۵  روز قبل از جراحی  دارو های دیپریدامول قطع شود  و به جراح ارتوپد  خود هم اطلاع داده شود .

** بعد از انجام کارهای گفته شود  حتما با جراح ارتوپد  خود در ارتباط باشید برای قرار گرفتن در لیست عمل جراحی عمل پروتز لگن

**  در برخی مواقع  بیمار دارو های تیروئیدی یا قلبی یا مربوط به سکته های قلبی و مغزی استفاده می کند که این داروها بدون تغییر  حتما باید ادامه پیدا کند هم چنین  دارو های  مربوط به روماتولوژی باید توسط متخصص روماتولوژی قطع یا ادامه پیدا کند . پس لازم است بیمار ، دکتر خود در مورد داروهاس مصرفی در جریان بگذتارد

** بیماری  که کورتون مصرف میکند حتماً باید با متخصص روماتولوژی خود  مشورت کند که در صورت نیاز دوز داروی  مصرفی را تغییر بدهند . بنابراین حتما توصیه میشود  همه داروهای مصرفی به پزشک پیش از جراحی اطلاع داده شود .

عمل جراحی تعویض مفصل لگن – ران  چگونه انجام می شود

در  جراحی تعویض مفصل لگن  جراح  ارتوپد سر استخوان ران را که خراب شده است از بدن بیمار خارج کرده و آن را با یک کره فلزی جایگزین می کند اتصال این سر فلزی به باقی مانده استخوان ران با یک زائده به نام دسته استم است که به سر فلزی متصل  شده و پزشک متخصص ارتوپد با قرار دادن دسته به داخل کانال مرکزی استخوان ران سر مصنوعی را در محل خود محکم می کند .

جراح  متخصص ارتوپد  بعد از آن سطح داخلی حفره استابولوم در ناحیه لگن را که خراب شده است با ابزارها ی خاصی می تراشد . با این کار غضروفها ی خراب شده و استخوانها ی اضافه از داخل حفره استابولوم خارج شده و حفره به شکل یک نیمکره کامل درمی آید .

سپس یک کاسه فلزی به شکل نیمکره در داخل حفره آماده شده گذاشته مشود و در داخل آن یک کاسه پلاستیکی از جنس پلی اتیلن گذاشته میشود . در بعضی موارد ممکن است   کاسه پلاستیکی بدون کاسه فلزی و تنها توسط یک چسب مخصوص ، به داخل حفره استابولوم چسبا نده شود . به آن چسب ، سیمان استخوانی ( Bone cement ) گفته میشود . سپس سر فلزی در داخل کاسه پلاستیکی قرار داده می شود تا بتواند در جهات مختلف در درون آن حرکت کند .

روزعمل پروتزلگن چگونه است

روز عمل جراحی تعویض پروتز لگن  از ۸ ساعت قبل از جراحی بیمار باید ناشتا  باشد و هم چنین  داروهای فشار خونش  را مصرف کرده باشد و در صورت نیاز  برای بیماران هم دیابتی انسولین تزریق شده باشد و دقت داشته باشید که  اگر مقدار نا شتایی بیمار زیاد باشد به  بیمار سرم میزنند که میزان آب بدن  بیمار کنترل شود و بعد از آن بیمار  به اتاق  عمل منتقل خواهد شد .

در اتاق عمل  متخصص بیهوشی با بیمار مشورت میکند و تشخیص میدهند که چه نوع بیهوشی برای بیمار انجام بشود.بطور معمول اکثر بیماران از کمر بیحس می شوند و برای تعویض مفصل زانو و لگن ولی گاهی ترجیح فرد  بیمار ودکتر بیهوشی بر این است که بیمار نوع دیگری از بی هوشی را انجام بدهد .

مثلاً فردی که قبلاً سابقه جراحی کمر دارد  و پلاتین داخل کمر بیمار باشد این فرد نمیتواند از کمر بیحسی بگیرد و نوع دیگری از بیهوشی به آن  پیشنهاد خواهد شد مثلاً  بیهوشی عمومی نکته ایی که باید به آن اشاره کرد این است که کارشناس تعویض مفصل زانو یا لگن که از طرف شرکت مربوطه روز جراحی بیمار  در بیمارستان حضور  خواهد یافت و معمولاً هم  ۱۰ برابر وسیله مورد نیاز را بصورت استریل شده در اتاق عمل می آورند . و پس از تشخیص پزشک معالجتان  این عمل از مناسب ترین وسیله استفاده میشود و فقط همان وسیله برای بیمار فاکتور خواهد شد . و بقیه وسایل برگردانده خواهد شد .

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 6 =

Saudi ArabiaEnglish