عمل پروتز لگن

عمل پروتز لگن

عمل پروتز لگن و ران  امروزه  یکی از موفقیت آمیزترین اعمال  ها ی جراحی در انسان  به حساب می آید .

با عمل پروتز لگن بیمار از دردی مزمن که مدت ها مانع یک فعالیت بدنی طبیعی شده است رها می شود . شکستگی های یا جابه جایی های غیر متناوب و  هم چنین جابه جایی حلقه لگن را پزشک ارتوپد  می تواند با تکنیک ها ی مختلف جراحی تثبیت کند .

انواع مختلفی  روش های  جراحی لگن برای تثبیت اختلالات حلقوی لگن یا همان  شکستگی و یا جابجایی ،  توسط متخصصین ارتوپدی  استفاده می شود .

 در عمل پروتز لگن ، مفصل خراب شده ران در ناحیه لگن با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود . ولی چه کسانی به  عمل پروتز لگن  نیاز دارند و این جراحی به چه کسانی می تواند کمک کند  را در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد .

 

 

چه کسانی به عمل پروتز لگن  نیاز دارند؟

تقریبا  باید گفت که به هر علتی که مفصل ران دچار تخریب شده باشد می توان آن را با یک مفصل مصنوعی لگن جایگزین کرد . مفصل ران و لگن  به علل مختلفی می تواند  در بیماران دچار فرسایش و خرابی  شود که شایع ترین آن ها عبارت اند از :

 

** نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران:

معمولا بیمارانی که  دارو های کورتن دار و یا  مصرف الکل و مواد مخدر تزریقی استفاده میکنند دچار نکروز سر استخوان ران یا سیاه شدن سر استخوان ران می شوند .

باید گفت که اگر سیاه شدن سر استخوان موجی تخریب یا آرتروز شدید مفصل شود بیمار نیاز به جراحی و تعویض مفصل ران – لگن  دارد .

 

 

** آرتروز و ساییدگی مفصل:

به گفته کارشناسان ساییدگی مفصل  که همان آرتروز نامیده میشود  که بیشتر هم  در افراد سالخورده و در  سنین بالا دیده می شود که حتی امکان دارد این عارضه ارثی هم  باشد حتی امکان دارد  جوانان هم  که بطور مادرزادی استابالوم کم عمقی دارند که  به این وضعیت دیسپلازی هیپ می گویند ، باشد  بیمار مجبور به جراحی تعویض لگن شود .

 

 

** ضربه شدید به مفصل لگن یا ران:

یکی از عواملی که بیمار اقدام به تعویض مفصل طبیعی بجای مفصل مصنوعی میکند ضربه شدید به مفصل ران است که می تواند موجب شکستگی استابالوم یا سر استخوان ران شود که اگر این نواحی جوش نخورند یا بد جوش بخورند سطح مفصل ناهموار می شوند که نتیجه آن ساییده شدن سطوح مفصل و درد و محدودیت حرکت در آن است .

این وضعیت می تواند در نهایت منجر به آرتروز و ساییدگی مفصل ران در لگن می شود .

 

 

** روماتیسم:

در بیماری های روماتیسمی ،  وقتی مایع مفصلی به مقادیر زیاد ترشح می شود این مایع مفصلی حاوی مواد مضر است که می تواند غضروف مفصلی را تخریب کند همین تخریب باعث ایجاد درد شدید می شود روماتیسم ها انواع مختلفی دارند.

 

 

 

روز قبل از  جراحی تعویض مفصل لگن:

**روز قبل از جراحی  تعویض مفصل لگن ، در ابتدا  بیمار باید  با شرکتی  که جهت تهیه ی پروتز انتخاب کرده تماس گرفته  و ساعت و روز جراحی تعویض مفصب لگن  را که خود بیمار انتخاب کرده به  شرکت  اطلاع می دهد.

** دقت کنید که اگر بیمار داروی آسپرین یا پلاویکس مصرف می کند حتما باید ۵ روز قبل از جراحی دارو های دیپریدامول قطع شود و به جراح ارتوپد خود هم اطلاع داده شود .

** بعد از انجام کارهای گفته شده حتما با جراح ارتوپد خود در ارتباط باشید برای قرار گرفتن در لیست عمل جراحی عمل پروتز لگن

**  در برخی مواقع  بیمار دارو های تیروئیدی یا قلبی یا مربوط به سکته های قلبی و مغزی استفاده می کند که این داروها بدون تغییر حتما باید ادامه پیدا کند هم چنین داروهای مربوط به روماتولوژی باید توسط متخصص روماتولوژی قطع یا ادامه پیدا کند . پس لازم است بیمار ، دکتر خود در مورد داروهاس مصرفی در جریان بگذارد.

** بیماری که کورتون مصرف می کند حتماً باید با متخصص روماتولوژی خود  مشورت کند که در صورت نیاز دوز داروی  مصرفی را تغییر بدهند . بنابراین حتما توصیه می شود همه داروهای مصرفی به پزشک پیش از جراحی اطلاع داده شود .

 

 

عمل جراحی تعویض مفصل لگن – ران چگونه انجام می شود؟

در  جراحی تعویض مفصل لگن  جراح  ارتوپد سر استخوان ران را که خراب شده است از بدن بیمار خارج کرده و آن را با یک کره فلزی جایگزین می کند .

 اتصال این سر فلزی به باقی مانده استخوان ران با یک زائده به نام دسته استم است که به سر فلزی متصل  شده و پزشک متخصص ارتوپد با قرار دادن دسته به داخل کانال مرکزی استخوان ران سر مصنوعی را در محل خود محکم می کند .

جراح  متخصص ارتوپد  بعد از آن سطح داخلی حفره استابولوم در ناحیه لگن را که خراب شده است با ابزارها ی خاصی می تراشد .

با این کار غضروف های خراب شده و استخوان های اضافه از داخل حفره استابولوم خارج شده و حفره به شکل یک نیم کره کامل درمی آید .

سپس یک کاسه فلزی به شکل نیمکره در داخل حفره آماده شده گذاشته مشود و در داخل آن یک کاسه پلاستیکی از جنس پلی اتیلن گذاشته می شود .

در بعضی موارد ممکن است   کاسه پلاستیکی بدون کاسه فلزی و تنها توسط یک چسب مخصوص ، به داخل حفره استابولوم چسبانده شود .

به آن چسب ، سیمان استخوانی ( Bone cement ) گفته می شود . سپس سر فلزی در داخل کاسه پلاستیکی قرار داده می شود تا بتواند در جهات مختلف در درون آن حرکت کند .

 

 

 

 

روزعمل پروتزلگن چگونه است؟

روز عمل جراحی تعویض پروتز لگن  از ۸ ساعت قبل از جراحی بیمار باید ناشتا  باشد و هم چنین  داروهای فشار خونش  را مصرف کرده باشد و در صورت نیاز  برای بیماران هم دیابتی انسولین تزریق شده باشد و دقت داشته باشید که اگر مقدار نا شتایی بیمار زیاد باشد به  بیمار سرم می زنند که میزان آب بدن  بیمار کنترل شود و بعد از آن بیمار  به اتاق  عمل منتقل خواهد شد .

در اتاق عمل  متخصص بیهوشی با بیمار مشورت میکند و تشخیص می دهند که چه نوع بیهوشی برای بیمار انجام بشود.

به طور معمول اکثر بیماران از کمر بیحس می شوند و برای تعویض مفصل زانو و لگن ولی گاهی ترجیح فرد  بیمار ودکتر بیهوشی بر این است که بیمار نوع دیگری از بی هوشی را انجام بدهد .

مثلاً فردی که قبلاً سابقه جراحی کمر دارد  و پلاتین داخل کمر بیمار باشد این فرد نمی تواند از کمر بیحسی بگیرد و نوع دیگری از بیهوشی به آن  پیشنهاد خواهد شد مثلاً  بیهوشی عمومی نکته ایی که باید به آن اشاره کرد این است که کارشناس تعویض مفصل زانو یا لگن که از طرف شرکت مربوطه روز جراحی بیمار در بیمارستان حضور  خواهد یافت و معمولاً هم  ۱۰ برابر وسیله مورد نیاز را بصورت استریل شده در اتاق عمل می آورند .

و پس از تشخیص پزشک معالجتان  این عمل از مناسب ترین وسیله استفاده میشود و فقط همان وسیله برای بیمار فاکتور خواهد شد . و بقیه وسایل برگردانده خواهد شد .

 

 

اقدامات احتیاطی در مورد لگن و تعویض مفصل آن:

بعد از جراحی باید اقدامات احتیاطی را به مدت حدودا یک ماه انجام دهید.

این فعالیت ها به مفصل شما کمک می کند تا بهبود یابد وخطر در رفتن لگن را کاهش می دهد در شکل زیر پای سایه زده همان پای جراحی شده است.

مزایای عمل جراحی:

در صورتی که بیمار به توصیه های بالا قبل از عمل جراحی عمل کرده ولی پاسخ مناسب نگرفته باشد ، عمل جراحی به دلایل زیر توصیه گشته که دارای مزایای زیادی می باشد ، از جمله :

**خوابیدن راحت به علت نداشتن درد

**کاهش درد در ناحیه مفصل ران

**افزایش توان فعالیت و حرکت بیمار

**برگشتن به حالت طبیعی زندگی

**اصلاح برابری طول پاها

**افزایش کیفیت زندگی

**افزایش قدرت در پا

**اصلاح دفورمیتی ( تغییر شکل اندام )

 

 

عوارض احتمالی عمل جراحی پروتز:

**تحریک پوست ناحیه عمل

**در رفتگی مفصل تعویض شده

**بروز حساسیت های دارویی

**افزایش مدت بستری به دلایل بروز عوارض بعد از عمل جراحی

**حملات قلبی ، اختلال در عملکرد کلیه ، عفونت ریوی ، عفونت مثانه

**صدمه به اعصاب محیطی در ناحیه عمل جراحی

**تشکیل لخته خون در عروق

**تجویز فرآورده های خونی به دلیل از دست دادن خون در حین عمل جراحی

 

 

اصول مراقبت های بعد از عمل  تعویض مفصل لگن چیست؟

 

** اقدامات پرستاری بعد از جراحی  در روز اول:

*صبح زود ازبیمار  نمونه خون گرفته خواهد شد تا از وضعیت خون فرد آگاهی پیدا کنند  تا  در صورت نیاز  برای بیمار خون تجویز و سپس تزریق شود  چون  در حین  عمل جراحی مقداری خون از دست میرود .

* چند ساعت پس از جراحی  ، خوردن غذا البته  فقط مایعات ، برای بیمار آغاز می شود  بعد از آن  غذاهای نرم در صورتی که بیمار  بتواند آن را هضم کند شروع می شود در صورتی که احساس تهوع و یا استفراغ داشته باشد ، پرستار را مطلع کنید  تا داروهای لازم را با تجویز پزشک برای بیمار شروع کند .

** قبل از دادن اجازه خروج از تخت ، انجام حرکات فیزیکی بر روی تخت با کمک پرستار یا فیزیوتراپ ماهر با تجویز پزشک معالج  از روز اول شروع می شود و در صورت اجازه پزشک معالج  امکان دارد در پایان روز اول ، با کمک و همراهی پرستار یا  متخصص فیزیوتراپ ، اجازه نشستن بر روی ویلچیر به بیمار  داده شود .

 

 

** اقدامات پرستاری بعد از جراحی  در روز دوم:

*صبح زود از بیمار  نمونه خون گرفته می شود  تا مجددا از وضعیت خون بیمار  آگاهی پیدا کنند  ،  تا در صورت لزوم برای بیمار  خون  تزریق شود.
*جدا کردن لوله ادراری و یا سایر اتصالات زیر نظر جراح  معالج امکان پذیر است.

*آموزش نحوه صحیح راه رفتن با عصا و یا دیگر وسایل کمک حرکتی توسط پرستار یا متخصص فیزیوتراپی به بیمار داده خواهد شد.

* خروج از تخت و نشستن بر روی ویلچیر و سپس راه رفتن به مقدار محدود با تجویز جراح و همراهی متخصص  فیزوتراپ انجام خواهد شد.

* سپس داروهای مسکن تزریقی ، قطع و داروهای خوراکی ، در صورت نیاز  شروع خواهد شد.

 

 

 

** اقدامات پرستاری بعد از جراحی در روز سوم به بعد:

**انجام آموزش های دقیق  و انجام  اقدامات فیزیوتراپی روتین

** همچنین به همراه بیماران جهت نحوه صحیح کمک کردن آموزش داده خواهد شد.

**دریافت نسخه داروئی هنگام ترخیص از بیمارستان.

**انجام آموزش و تفهیم بیمار جهت اطمینان از دریافت آموزش های داده شده.

**ارائه وقت درمانگاه و ویزیت های مجدد با جراح معالج.

**دریافت برنامه دقیق و تخصصی فیزیوتراپی.

 

 

**مراقبت از زخم:

باید بدانید که از مهم ترین موارد مراقبت از بیمار در دوران نقاهت بعد از جراحی تعویض کنترل زخم است ،  زخم جراحی تعویض مفصل لگن ، بخیه می شود و روی آن پانسمان گداشته می شود . پانسمان باید هر چند وقت یک بارعوض شود . فاصله زمانی بین تعویض پانسمان ها را پزشک معالج مشخص خواهد کرد.

* معمولا زخم جراحی تا چند روز ترشحات آبکی و زلالی خواهد داشت  که امکان دارد  پانسمان را خیس کند و یا روی پانسمان لکه  هم بیندازد بعد از چند روز این ترشحات قطع خواهد شد.

* تا وقتی که پانسمان روی زخم خیس شود و یا روی آن لکه بی افتد لازم است  که تعویض پانسمان در فواصل زمانی مشخص  انجام شود و معمولا بعد از توقف ترشحات زخم ، دیگر نیازی به تعویض مرتب زخم نخواهد بود ولی لازم است تا زمانی که بخیه ها خارج شوند روی زخم با پانسمان پوشیده  شود تا زخم با لباس تحریک نشود.

*اگر ترشحات زخم بیش از ۱ هفته طول کشید یا بعد از چند روز ترشحات غلیظ یا زرد رنگ یا بودار شد باید به جراح  معالج  مراجعه کنید معمولا بخیه ها بعد از ۲ هفته خارج می شوند.

 

 

تعویض مفصل لگن چه فایده ای دارد؟

بیمارانی که تصمیم به عمل جراحی تعویض مفصل لگن می گیرند عمدتا کسانی هستند که به علت خراب شدن مفصل ران در این ناحیه درد دارند. این درد مانع از انجام کارهای روزانه شده و لذت یک زندگی خوب و سالم را از بیمار می گیرد.

قبل از انجام عمل جراحی تعویض مفصل لگن بسیاری از بیماران از خود و از پرشک می پرسند این نوع جراحی چه کمکی می تواند به من بکند و بعد ار جراحی چه تغییری در زندگی من رخ می دهد.

عمل جراحی تعویض مفصل لگن می تواند بر روی مشکلات زیر تاثیر گذار باشد.

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 5 =

EnglishSaudi Arabia