متخصص ارتوپدی

متخصص ارتوپدی

متخصص ارتوپدی: ارتوپدی Orthopedics شاخه ای از جراحی می باشد که مربوط به حوزه سیستم حرکتی بدن می شود و در این حیطه فعالیت دارد. سیتم حرکتی بدن استخوان ها، مفاصل و در کل عضلات و بافت هایی را شامل می شود که مربوط به اندام های حرکتی می شوند.ارتوپدی گرچه شاخه ای از علم جراحی می باشد اما باید بدانید که کار متخصص ارتوپدی فقط محدود به جراحی نمی باشد. هر بیماری که به نوعی دارای بیماری ای باشد که بر سیستم حرکتی یا لوکوموتور بدن او تاثیر بگذارد می تواند برای درمان نزد متخصص ارتوپدی برود. دایره فعالیت متخصص ارتوپدی دست ها، پاها، کمر، گردن، لگن، دردهای این مناطق، محدودیت های حرکتی و تغییر شکل اندام ها و لنگش می باشد.

 

وظیفه اصلی متخصص ارتوپدی چیست؟

متخصص ارتوپدی که متخصص استخوان و مفاصل یا جراح استخوان و مفاصل یا ارتوپد هم  نامیده می شود، قادر است با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی به تشخیص و درمان مشکلات سیستم حرکتی بدن اقدام کند.

از جمله مشکلاتی که متخصص ارتوپدی میتواند برای درمان آنها اقدام کند عبارتند از:

 • آسیب های استخوانی و مفاصل در اثر شکستگی، در رفتگی، کشیدگی و رگ به رگ شدن، پاره شدن تاندون ها و رباط ها و ….
 • آسیب‌های ورزشی
 • دچار مشکل شدن مفاصل بدن مانند آرتروز و ساییدگی مفصل
 • عفونت اندام‌ها
 • تومورهای استخوانی و بافت‌های نرم اندام
 • بیماری‌های مادرزادی اندام‌ها

 

 

پزشکان متخصص دیگری که ممکن است جزئی از یک تیم ارتوپدی باشند عبارت اند از:

 • پزشک متخصص مغز و اعصاب
 • پزشک متخصص درد
 • پزشک عمومی
 • روان‌پزشک
 • پزشک متخصص کایروپراکتیک

 

تشخیص بیماری توسط متخصص ارتوپدی

بیمارانی که نزد پزشک صرف نظر از تخصص آن ها مراجعه می کنند معمولا علامتی را در خود مشاهده می کنند که این علامت اکثرا به صورت درد می باشد. در بیمارانی که نزد متخصص ارتوپدی میروند هم اینگونه است. بیماری که نزد متخصص ارتوپدی می رود معمولا از درد کمر یا زانو شکایت می کند.

همه می دانیم که درد زانو نوعی علامت است و بیماری محسوب نمی شود. خیلی از بیماری ها هستند که باعث زانو درد می شوند و بنابراین درمان هر کدام  از این بیماری ها متفاوت از دیگری می باشد. بنابراین متخصص ارتوپدی برای هر کسی که مبتلا به زانودرد باشد، درمان ثابتی را در نظر نمی گیرد. متخصص ارتوپدی ابتدا اقدام به تشخیص بیماری ای که منجر به درد زانو شده است می کند و این کار معمولا با صحبت با بیمار و گرفتن اطلاعات از او و بعد معاینه و تجویز آزمایش های خاص و روش های تصویربرداری صورت می گیرد.

روند درمان توسط متخصص ارتوپدی

و در مرحله بعد از تشخیص بیماری، متخصص ارتوپدی، روند درمان بیماری را شروع می کند. حالا بسته به نوع بیماری این درمان می تواند جراحی یا غیر جراحی باشد. با اینکه اسم متخصص ارتوپدی همه را به یاد جراحی می اندازد، اما درمان هایی که متخصص ارتوپدی ارائه می دهد لزوما با جراحی نمی باشد.

تصویر درخت کج بسته شده :  به یک تیرک نماد ارتوپدیست.

ارتوپدیخیلی از مشکلاتی که بیماران در سیستم حرکتی خود دارند را می توان با روش های غیر جراحی مثل  نرمش های طبی خاص، مصرف دارو، فیزیوتراپی و روش های دیگر درمان کرد. اما گاهی هم برای درمان بیماری، نیاز به جراحی ارتوپدی توسط متخصص ارتوپدی خواهد بود.

متخصص ارتوپدی باید ارتباط نزدیکی با دیگر همکاران در حوزه تشخیص و درمان داشته باشد. او برای اینکه بتواند تشخیص درستی از از بیماری داشته باشد باید با متخصصین آزمایشگاه و پاتولوژی و تصویربرداری هایی مانند رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن، ام آر آی، اسکن رادیوایزوتوپ و سونوگرافی همکاری داشته باشد. همچنین متخصص ارتوپدی در مرحله درمان بیماری هم باید از فیزیوتراپ ها و متخصصین روماتولوژی کمک بگیرد.

تشخیص و درمان بیماری های اندام توسط متخصص ارتوپدی

خیلی ها به اشتباه فکر می کنند متخصص ارتوپدی یا جراح ارتوپد صرفا اقدام به جراحی استخوان می کند و مسئول رسیدگی به استخوان ها می باشد اما این یک تصور غلط می باشد. خیلی از دردهایی که در دست و پا ایجاد می شوند به دلیل مشکلاتی است که در بافت های غیر استخوانی اندام بوجود آمده است.

مثلا  تاندون ها از مهم ترین علل دردهای اندام می باشند. تاندون ها طناب های بافتی می باشند که بین عضلات و استخوان ها قرار می گیرند و باعث اتصال آن ها به هم  می شوند. ورزش کردن و یا حتی کارهای روزمره می توانند باعث کشیدگی این تاندون ها شوند که این کشیدگی باعث التهاب آنها و در نتیجه تولید درد می شود.

متخصص ارتوپدی

تشخیص درد دست و پا توسط متخصص ارتوپدی

عصب های موجود در دست و پا هم می توانند منشا درد باشند. این عصب ها  میتوانند بر اثر فشاری که بافت های مجاور بر آنها وارد می کنند، کشیده شده و تحریک شوند و این تحریک باعث ایجاد درد شودعضلات موجود در دست و پا و کمر هم می توانند به عنوان منشا درد باشند. این عضلات با ورزش یا انجام کارهای سنگین ممکن است کشیده شوند و این کشیدگی منجر به اسپاسم و تولید درد شود. کشیدگی های شدید حتی ممکن است گاهی منجر به پارگی عضلات نیز گردد. همچنین ضعف عضلات هم می تواند باعث ایجاد درد گردد. زمانی که عضلات فاقد قدرت کافی برای نگه داشتن مفاصل و استخوان ها در وضعیت مناسب باشند، فشار زیادی را متحمل می شوند که منجر به بروز درد می شوند..

لیگامان ها هم میتوانند باعث ایجاد درد شوند. لیگامان ها نوارهای بافتی محکمی می باشند که باعث اتصال دو سر استخوان ها در محل مفاصل به هم می شوند. وقتی مفصل فشار زیادی را تحمل کند این لیگامان ها کشیده شده و ملتهب می شوند و باعث ایجاد درد می شوند.

درمان درد دست و پا به روش های غیر جراحی

بنابراین تا حدودی می توانیم متوجه شویم که درد دست و پا علل زیادی می تواند داشته باشد. یک متخصص ارتوپدی همه این عوامل را بررسی می کند و هر علتی که باعث وجود درد باشد را شناسایی می کند و شروع به درمان می کند و این درمان لزوما به معنای جراحی نمی باشد. یعنی اینگونه نیست که هر کدام از بافت های ذکر شده که مشکلی داشت برای درمان آن باید اقدام به جراحی کرد. اتفاقا درمان خیلی از دردهای دست و پا و کمر با روش های غیرجراحی میسر می باشد.

 

درمان دست و پا توسط متخصص ارتوپدی

 

فقط برای درمان تعداد معدودی ازمشکلات استخوان، مفصل، تاندون ها یا اعصاب اندام ها نیاز به عمل جراحی توسط متخصص ارتوپدی می باشد. اگر درمان نیازمند جراحی باشد این کار حتما باید توسط متخصص ارتوپدی صورت گیرد. حتی اگر درمان نیاز به روش های غیر جراحی داشته باشد هم این درمان باید توسط متخصص ارتوپدی انجام شود

بنابراین متوجه شدیم که با اینکه عنوان یک متخصص ارتوپدی، جراح است و به او جراح ارتوپد گفته می شود، اما دامنه فعالیت های متخصص ارتوپدی بسیار وسیع می باشد و طیف وسیعی از مشکلات دست و پا و کمر و گردن را شامل می شود.

ارتوپدی اطفال چیست

ارتوپدی یکی از شاخه های پزشکی است که در آن ضایعات مربوط به استخوان ها و مفاصل مورد بررسی قرار می گیرد و برای آنها درمان های متنوعی ارائه می شود. پزشک ارتوپد باید بتواند بیماری های مربوط به مفاصل را به خوبی تشخیص دهد و متناسب با جنسیت، سن و دیگر فاکتورهای تاثیر گذار بر بیماری فرد، بهترین راه درمانی را تجویز نماید

متخصص ارتوپدی

در دوران کودکی بسیاری از استخوان ها و مفاصل در حال رشد هستند. در این میان اگر اختلالی در رشد این اندام ها اتفاق بیافتد به راحتی می توان اختلال بوجود آمده را برطرف نمود. زیرا متابولیسم بدن کودکان به گونه ای است که به سرعت می تواند ضایعات و اختلالات بوجود آمده در بدن را بهبود دهد. بهبود این اختلالات به شرطی اتفاق خواهد افتاد که روش های درمانی به موقع و توسط فوق تخصص ارتوپد اطفال تجویز شود. در غیر اینصورت ممکن است اختلالات بوجود آمده تا آخر عمر همراه فرد آسیب دیده بماند. فوق تخصص ارتوپد اطفال فردی است که دوره ی تخصص و فوق تخصص خود را در این رشته گذرانده و به خوبی با تمامی اختلالات مربوط به مفاصل کودکان آشنایی دارد و می تواند بهترین روش را برای درمان فرد آسیب دیده ارائه نماید

بهترین فوق تخصص ارتوپد دست کودکان

بسیاری از کودکان در سنین کودکی به دلیل جنب و جوش زیاد به وفور دچار آسیب هایی از ناحیه ی دست می شوند. در برخی از موارد اگر به این آسیب ها به درستی رسیدگی نشود ممکن است اثرات آن آسیب در تمام عمر با کودک همراه باشد. به همین دلیل بهتر است هنگامی که کودک از ناحیه ی دست دچار آسیب جدی می شود، حتما توسط پزشک ارتوپد دست مورد معاینه قرار گیرد. بررسی آسیب های دست در ارتوپد کودکان یک امر کاملا تخصصی و حرفه ای است به همین منظور برای یافتن بهترین فوق تخصص ارتوپد دست کودکان بهتر است تحقیق جامعی انجام شود و تخصص پزشک به طور دقیق مورد مطالعه قرار گیرد. با در نظر گرفتن این موارد می توان گفت که ریسک ماندگاری آسیب در دست کودک پایین تر خواهد آمد و احتمال بهبود او بیشتر خواهد شد

متخصص ارتوپدی

متخصص ارتوپدی پا  کیست

دکتر ارتوپد متخصص پا و مچ پا پس از گذراندن دوره های عمومی ارتوپدی، به طور تخصصی بر روی تمامی بخش های پا، مچ پا و انگشتان پا متمرکز شده و جراحی ها و معالجات مربوط به آن را انجام می دهد. ارتوپد متخصص پا و مچ پا  می تواند آسیب هاى لیگامنتی پا، مچ پا و همچنین آسیب های استخوانی مچ و خود پا را به خوبی شناسایی کند و نسبت به درمان آن اقدام نماید. اگرچه نیاز به پزشک متخصص ارتوپد پا و مچ در کشور بیش از پیش شده است اما توزیع پزشکان در کشور به نحوی است که بیشترین تعداد متخصص ارتوپد پا در تهران متمرکز شده اند و بیماران می توانند با مطالعه ی سوابق علمی و تجربی این افراد، بهترین پزشک متخصص ارتوپد پا و مچ پا را انتخاب نموده و برای معالجه به او مراجعه نمایند

فوق تخصص ارتوپد زانو

 

متخصص ارتوپد

جراحی زانو امری است بسیار دشوار و پیچیده و انتخاب یک فوق تخصص ارتوپد زانو بسیار مهم و ضروری میباشد.یک فوق تخصص ارتوپد زانو اطلاعات وسیعی در ارتباط با مشکلات زانو ،آسیب دیدگی ها ، شکستگی های استخوان زانو، مشکلات مفصلی (آرتروز)،پارگی منیسک،لقی و شلی مفصل،پارگی تاندون و …. دارد که با گذراندن دوره های تخصصی و فوق تخصصی در داخل و یا خارج کشور در انواع جراحیهای زانو از تبحر و تجربه خاصی در تشخیص و ارایه بهترین ، سریعترین و کم عارضه ترین روشهای درمانی برخوردار است..

دکتر حامد حکیمی _ متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =

Saudi ArabiaEnglish