متخصص ارتوپد کودکان

متخصص ارتوپد کودکان

متخصص ارتوپد کودکان : مشکلات ارتوپدی درکودکان ناشی از ناهنجاری‌های مادرزادی،اختلالات رشد، آسیب، سرطان استخوان، حالت نامناسب بدن و حتی تغذیه نامناسب است.درمان بیماری‌های ارتوپدی در کودکان  توسط متخصص ارتوپد کودکان بسیار حائز اهمیت است و هر کودکی ممکن است به علت‌های مختلف دچار بیماری‌های ساختار ساختمانی بدن شود. زانوی پرانتزی یا پای به شکل x، در رفتگی لگن و ناهنجاری‌های زانو از بیماری‌های شایع ارتوپدی در کودکان هستند همچنین تشخیص زودهنگام این بیماری‌ها نقش مؤثری در درمان‌شان دارد. فلج مغزی نیز یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند موجب ناتوانی‌های حرکتی شود بنابراین پیشگیری از ابتلا به این بیماری بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند از بسیاری از عوارض جلوگیری کند.

متخصص ارتوپد کودکان

انواع مشکلات ارتوپدی کودکان

عارضه‌های ارتوپدی کودکان و نوزادان شامل موارد بسیار زیادی است که به تفکیک قسمتی از بدن که درگیر می‌شود، عبارت‌اند از :

**پا

گاهی کودکان ممکن است مبتلابه اختلالات ارتوپدی در ناحیه مچ پا و اطراف آن شوند که عبارت اند از:

**پاچنبری

عارضه‌های ارتوپدی کودکان و نوزادان شامل موارد بسیار زیادی است که به تفکیک قسمتی از بدن که درگیر می‌شود عبارتند از:

Clubfoot یک نوع معمول از نقص مادرزادی است که بر عضلات و استخوان‌های پا تأثیر می‌گذارد. پاچنبری وضعیتی است که پا به‌جای اینکه صاف باشد به سمت پایین چرخیده می‌شود. این چرخش باعث می‌شود که انگشتان پا به سمت پای دیگر منحرف شوند. کودک ممکن است با نقص در یک یا هر دو پا متولد شود.

درمان پاچنبری توسط متخصص ارتوپد کودکان

پاچنبری به‌تنهایی و خودبه‌خود بهتر نخواهد شد و برای ترمیم نیاز به جراحی دارد اما اکنون پزشکان از یک سری از گچ‌ها، حرکات ملایم و کشش‌های پا و بریس ها استفاده می‌کنند تا به‌آرامی پا را به صاف کنند.

 

متخصص ارتوپد کودکان

**صافی کف پا

صافی کف پا شرایطی را توصیف می‌کند که در آن قوس‌های طولی و یا میانی پا کشیده یا مسطح باشند. تمام سطح پا در حالت ایستاده، پیاده‌روی و دیگر فعالیت‌ها با سطح زمین تماس دارند. اکثر نوزادان و بچه‌های کوچک ‌پاهای تخت دارند که این طبیعی است. قبل از تشکیل استخوان‌ها قسمت زیادی از پا و مچ پا از بافت نرم، چربی و غضروف ساخته شده‌اند و قوس هنوز کامل نشده است.

هنگامی‌که کودک شروع به راه رفتن روی پاها می‌کند، مفاصل هنوز هم در حال حرکت هستند. این زمانی است که بدشکلی پای کودک آشکار می‌شود و والدین ممکن است نگران باشند که پای فرزندشان مشکل دارد. در اکثریت قریب به‌اتفاق کودکان با افزایش سن باعث بهبود صافی کف پاها می‌شوند. حتی اگر صافی با افزایش سن کاملاً درمان نشود بعید است که در آینده کودک دچار مشکل شود.

**درمان صافی کف پا

به گفته متخصص ارتوپد کودکان ممکن است در موارد خفیف صافی کف پا، مخصوصاً در صافی کف پای انعطاف‌پذیر، نیاز به درمان نباشد. این مشکل اغلب با رشد و پیشرفت کودک حل می‌شود. بچه‌های کوچک باید تشویق شوند تا هرچه می‌توانند و هرکجا ایمن است با پای برهنه راه روند. این کار حساسیت پا را افزایش می دهد. در عین حال حرکت در سطوح مختلف زمین باعث ایجاد قدرت و ثبات پا می شود.

سایر مشکلات ارتوپدی کودکان

سایر اختلالات ارتوپدی در این ناحیه از پای کودک یا نوزاد عبارتند از:

 

متخصص ارتوپدی کودکان

** متاتارسوس ادداکتوس:

این یک مشکل مادرزادی است که گاهی باعث خمیدگی قسمت جلو پا می‌شود. این مشکل معمولاً با درمان دستی، گچ گیری و گاهی جراحی درمان می‌شود.

**پای کالکانئووالگوس:

این اتفاق در نوزادان با هایپر دورسی فلکشن پا، دوری قوزک پا و افزایش پاشنه والگوس ایجاد می‌شود که معمولاً به دلیل حالت بدن در داخل رحم ایجاد می‌شود و زمانی که نوزاد شروع به ایستادن می‌کند مشکل حل می‌شود.

** اتصال تارسال :

اتصال تارسال صافی پای اسپاستیک پرونئال همراه با خشکی پای دردناک و اسپاسم عضلات جانبی ساق است که بعد از سن ۹ سالگی ظاهر می‌شود. این مشکل ممکن است بدون جراحی (به‌عنوان مثال، با گچ و کفی طبی) و یا جراحی درمان شود.

** افزایش قوس طولی پا :

این مشکل باعث افزایش قوس پا می‌شود که نمی‌تواند وزن را تحمل کند. گزینه‌های درمان فیزیوتراپی، بسته به‌شدت مشکل، شامل ارتوپدی و جراحی می‌شود.

بایدها و نبایدهایی درباره مشکلات استخوانی کودکان اززبان متخصص ارتوپدی کودکان

متخصص ارتوپد کودکان

ساختار استخوانی بدن افراد از زمان تولد تا بلوغ دچار تغییرات زیادی می‌شود.متخصص ارتوپدی کودکان بر این باور است که  درمان بیماری‌های ارتوپدی کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار متفاوت است و در اغلب موارد روش‌های درمانی متفاوتی دارد. تشخیص و درمان سریع کودکانی که مبتلا به مشکلات ارتوپدی هستند توسط متخصص ارتوپدی کودکان  نقش مؤثری در درمان، کاهش عوارض بیماری و وسعت جراحی دارد.

 متخصص ارتوپدی کودکان با اشاره به اینکه اگر در رفتگی لگن و ناهنجاری‌های زانو در اطفال زود تشخیص داده شود متخصص ارتوپد کودکان می‌تواند بیمار را بواسطه درمان‌های غیر جراحی درمان کند،متخصص ارتوپدی کودکان  خاطر نشان میکند که تشخیص دیرهنگام این بیماری‌ها می‌تواند موجب افزایش طول دوره درمان، ابتلا به عوارض جبران ناپذیر و جراحی‌های طولانی مدت شود.

عفونت مفاصل و استخوان در کودکان چیست

کودکان می‌توانند در ناحیه استخوان‌ها، مفاصل و ماهیچه‌ها دچار عفونت شوند. این عفونت معمولاً در مفاصلی که به استخوان‌های بلند متصل‌اند، دیده می‌شوند. این استخوان‌ها شامل استخوان باسن، زانو، مچ پا و شانه، آرنج و مچ می‌شوند. عفونت عضلات معمولاً در عضلات ران پا، کشاله ران و باسن دیده می‌شوند.علت پدیدار شدن عفونت در این نواحی، جریان خون در این نواحی است. جریان خون در نواحی انتهای استخوان و در نزدیکی صفحات رشد استخوان و داخل مفاصل شدید است. در نتیجه، باکتری‌ها می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.

متخصص ارتوپدکودکان

عفونت مفاصل به دلایل زیادی برای کودکان خطرناک است :

** کودکان زیر ۳ سال به‌سادگی دچار عفونت می‌شوند. سیستم ایمنی آن‌ها به‌صورت کامل تکامل نیافته است. به‌علاوه، کودکان در این سن زیاد زمین می‌خورند که پوست آن‌ها را در برابر ابتلاء به عفونت‌ها آسیب‌پذیر می‌کند.

**عفونت‌ها داخل سیستم عفونی بدن کودکان به‌سرعت منتشر می‌شوند.

** آسیب به استخوان‌ها و مفاصل می‌تواند رشد کودک را مختل کند و باعث شود نتواند ازنظر فیزیکی سالم باشد. عفونت در ناحیه مفصل لگن بسیار خطرناک است و به‌سرعت باید مورد درمان قرار گیرد.

علت عفونت مفاصل در جلسه مشاوره ارتوپدی مشخص میشود

**عفونت در ناحیه مفاصل، استخوان‌ها و ماهیچه‌ها توسط باکتری‌هایی که به‌صورت عادی در محیط ما وجود دارند، ایجاد می‌شوند. شایع‌ترین باکتری که موجب پیدایش این عفونت‌ها می‌شود، استافیلوکوکوس اورئوس نام دارد.باکتری‌ها به روش‌های مختلفی می‌توانند وارد بدن ما شوند. باکتری‌ها با استفاده از جریان خون داخل بدن جابجا می‌شوند تا زمانی که به مفصل، استخوان یا ماهیچه‌ای برسند. وقتی باکتری به این ناحیه رسید، از جریان خون خارج‌شده و در همین ناحیه رشد و تکثیر می‌شوند و موجب پیدایش علائمی که ذکر شد، می‌شود.

متخصص ارتوپدکودکان

درمان با استفاده از جراحی توسط متخصص ارتوپد کودکان 

در عفونت‌های خفیف، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها بیماری را درمان می‌کند؛ اما تعدادی از کودکان برای بهبودی کامل نیاز به انجام عمل جراحی دارند تا محل عفونی یا همان چرک به‌صورت کامل پاک‌سازی شود. این کار فشار و التهاب را از روی استخوان برداشته و جریان خون را بهبود می‌بخشد. بهبود جریان خون موجب می‌شود که آنتی‌بیوتیک‌ها بهتر به نواحی آلوده منتقل شوند و بهبودی سریع‌تر حاصل شود. برای بیشتر کودکان انجام تنها یک عمل جراحی کافی است، اما عفونت‌های شدید و وخیم ممکن است نیاز به انجام چند عمل جراحی داشته باشند.

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − شش =