متخصص زانو

متخصص زانو

متخصص زانو :  مفصل زانو ،از دسته مفاصلی از بدن انسان که وزن بدن را تحمل میکنند مفصل زانو بزرگترین آنها است. این مفصلها  از چهار استخوان تشکیل شده اند . در قسمت بالا، انتهای پایینی استخوان ران قرار دارد.قسمت پایینی مفصل زانو از دو استخوان یعنی استخوان های درشت نی یا تیبیا  و نازک نی یا فیبولا تشکیل شده است. استخوان درشت نی به خط محوری بدن،   یعنی خطی که بینی را به ناف متصل کرده و تا بین دو کف پاها  پایین می اید نزدیک تر است و قسمت اعظم نیروی وزن که از تن ه استخوان ران به پایین می اید از درشت نی عبور می کند.

متخصص زانو

استخوان نازک نی در خارج درشت نی قرار گرفته . استخوان چهارم، کشکک یا پاتلا  است که در جلوی مفصل زانو قرار گرفته و عملا فقط با سطح جلویی قسمت پایینی استخوان ران تماس دارد. در اطراف این استخوانها بافت های مهم دیگری مثل لیگامان ها، منیسک ها، عروق و اعصاب و پوست قرار گرفتهاند.

زانوی پرانتزی چیست

 به گفته متخصص زانو :در حالت عادی وقتی سر پا مستقیم می ایستید و مچ پاهایتان را به هم میچسبانید زانوهایتان هم در کنار یکدیگر قرار گرفته و فاصله کمی با هم دارند. گاهی این فاصله ها زیاد می شود و به نظر میرسد کل اندام های تحتانی چپ و راست بصورت دو پرانتز ( ) در کنار یکدیگر قرار گرفت اند. معمولاٌ به این تغییر شکل اندام ها ، زانوی پرانتزی می گویند.

ﺗﺸﺨﯿﺺ ﭘﺎی ﭘﺮاﻧﺘﺰی توسط متخصص زانو

 یکی از مهمترین مسایل در رابطه با پای پرانتزی، تشخیص زود هنگام این اختلال می باشد .تشخیص و اصلاح زودهنگام از پیشرفت اختلال و مشکلات همراه، جلوگیری میکند.به علت آناتومی متفاوت بدن خانمها و آقایان، همانند اختلاف اندازه ی لگن که مستقیما بر روی زاویه ی زانو تاثیر میگذارد، به صورت نرمال در آقایان، زانو کمی حالت پرانتزی تری دارد که در صورتیکه فاصله ی بین دو زانو در حالت ایستاده به اندازه ی ۴ انگشت باشد، نرمال تلقی میگردد. یکی دیگر از عوامل ایجاد پای پرانتزی، علاوه بر مشکلات مادرزادی، آرتروز میباشد. از آنجاییکه آرتروز بیشتر بر قسمت داخلی مفصل زانو تاثیر میگذارد، لذا با تخریب قسمت داخلی، زانوی پرانتزی ایجاد میشود.شانس ابتلا به آرتروز در زنان بیشتر از آقایان میباشد و همین موضوع باعث شده که اختلال پاهای پرانتزی در زنان شایع تر باشد.

متخصص زانو

جراحی زانوی پرانتزی توسط بهترین  دکتر متخصص زانو در تهران چگونه صورت میگیرد

معمول ترین نوع جراحی برای زانوی پرانتزی استئوتومی بالای درشت نی  میگویند. به این معنی که متخصص زانو  بعد از برش پوست، استخوان درشت نی را با وسایلی شبیه اسکنه در قسمت های بالای آن بطور کاملاٌ کنترل شده میشکند و سپس دو قطعه بالا و پایین را در امتداد مناسب قرار میدهد بطوریکه در امتداد جدید، استخوان های ران و ساق تقریباٌ در یک امتداد قرار بگیرند. سپس استخوانها باید مدتی در این وضعیت بمانند تا به همجوش بخورند.

برای اینکار ممکن  است بعد از عمل جراحی بهترین دکتر متخصص زانو در تهران   کل اندام تحتانی بیمار را از کف پا تا بالای ران گچ گیری کند تا مدتی محل شکسته شده بیحرکت مانده و جوش بخورد. البته تحمل گچ به مدت بیش از یک ماه برای بیمار مشکل است. همچنین در این روش به علت اینکه زانو مدتی بی حرکت میماند دچار قدری محدودیت حرکتی شده و عضلات ران هم ضعیف میشوند. بنابراین فرد  بیمار بعد از خارج کردن گچ باید مدتی را  زیر نظر متخصص  فیزیوتراپ نرمشهای خاصی را انجام دهد تا دامنه حرکتی مفصل  زانو به اندازه قبلی بازگردد و عضلات اندام هم قوی شوند.

متخصص زانو

آیا همراه با زانوی پرانتزی _ ژنو واروم درد زانو هم دارم

ممکن است بیمار بجز تغییر شکل پرانتزی که در زانو دارید دچار درد در ناحیه زانو هم باشید. درد زانو علل بسیار متفاوتی دارد. پس متخصص زانو و  ارتوپدی ابتدا علت ایجاد درد را بررسی میکند.

**تنها اگر علت درد زانوی بیمار شروع آرتروز و سائیدگی در قسمت داخلی مفصل زانو  قسمت داخلی مفصل زانو به قسمتی میگویند که به خط محوری بدن نزدیکتر است باشد ممکنست عمل جراحی و اصلاح شکل زانو به شما کمک کند.

**در بعضی ازبیماران  و معمولاٌ در سنین بعد از ۳۰-۲۰ سالگی مفصل زانو شروع به سائیدگی میکند. این ساییدگیها  در بعضی اوقات محدود به قسمت داخلی زانوست و قسمت خارجی آن تقریباٌ سالم باقی میماند. این افراد  معمولاٌ از درد در قسمت داخلی مفصل زانو ناراحت هستند.

متاسفانه ، این عارضه در بسیاری اوقات ،  پیشرونده بوده و بتدریج شدت سائیدگی و درد بیشتر شده و ممکن است تمام مفصل زانو درگیر شود. ا گر این عارضه همراه با پای پرانتزی به دلیل  ژنو واروم باشد عمل جراحی و اصلاح پای پرانتزی ممکن است به بیمار کمک کند.

**کمک این جراحی این است که با اصلاح ژنووا روم  نیروی وزن که تا قبل از جراحی بیشتر به قسمت داخلی مفصل زانو اعمال میشد بطور مساوی بین قسمتهای داخل و خارج زانو تقسیم شده و فشار به قسمت داخلی کمتر می شود.

این کاهش فشار دو منفعت دارد :

یکی این است که درد بیمار کاهش میابد و دیگر اینکه از سرعت پیشرفت ساییدگی مفصل کاسته میشود. دقت کنید از سرعت پیشرفت کاسته می شود یعنی ممکنست ساییدگی کامل را ۱۵ – ۱۰ ، سال به عقب بیندازد و این به معنای آنست که بیمار می تواند سالهای بیشتری از مفصل طبیعی خودش استفاده کند و دیرتر مجبور میشود عمل جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهد.

متخصص زانو

کاندید مناسب جراحی زانوی پرانتزی

جراحی زانوی ضربدری یا ایکس و زانوی پرانتزی امروزه به وفور دیده می شود و اغلب این افراد بدنبال اطلاعات بیشتر راجع به نحوه و پروسه درمان خود دارند چرا که بیشتر این افراد جوانان محدوده سنی ۱۸ تا ۴۰ سال هستند و نگران راجع به آینده خود هستند دلنگرانی بیمارانی  که کاندید جراحی استئتومی هستند یعنی کاندید جراحی برای اصلاح انحراف زانوی خود هستند

در قدم اول این است که آیا من نیاز به جراحی داشتم یا نه؟

پاسخ این است که هدف از جراحی ، تاخیر ۱۰ الی ۱۵ ساله در بروز آرتروز زانو است ، یعنی کسی که در معرض خطر آرتروز است کاندید این متخصص ارتوپد است  و اگربیمار در خانوادیتان سابقه آرتروز زودرس یعنی محدوده پنجاه سال ندارید نگران نباشید.

موضوع دوم درد قسمت داخلی زانو است که به هیچ درمانی پاسخ نمیدهد و اگر شما با فعالیت معمول دچار خستگی و درد میشوید ، کاندید این درمانید.

سوال مهم این است که  چقدر فاصله بین زانوها طبیعی است و از کجا بدانم انحراف زانوی من شدید است یا خیر؟

در پاسخ باید گفت مهم تر از فاصله بین زانوها یا قوزک داخلی مچ پا ، زاویه بین استخوان ران و ساق آنهم بین محور آنهاست و این زاویه از ۵ درجه واروس یا پرانتزی تا ۸ درجه والگوس یا ایکس یا ضربدری قابل قبول است و بطور چشمی عبور یک مشت بسته از بین زانو یا مچ پا حداکثر میزان قابل قبول را شامل میشود.

صدا دادن زانو به چه معناست

صدا دادن زانو به تنهایی مشکلزا نیست و علت خاصی هم ندارد. گاهی اوقات ممکنست هوا در ناحیه زانو گیر کند و با آزاد شدن هوا صدایی از آنجا شنیده میشود. بعضی وقت ها هم این صدا می تواند نشانه ساییده شدن دو استخوان به یکدیگر باشد، بنابراین نگران کننده نیست و با مصرف داروی مسکن و استراحت برطرف می شود. اما این صدا مانی شکل جدی تری به خود می گیرد که همراه با درد باشد. اگر فردی احساس کرد صدا زمانی شکل جدی تری به خود می گیرد که همراه با درد باشد. اگر شخصی  احساس کرد صدای زانویش همراه با درد است، بحث بیماری زانو مطرح است

در کنار این مسئله دردهای ارجاعی از ناحیه ران، کمر یا مچ پا نیز مطرح هستند. موقع صدادادن زانو این امکان وجود دارد که مهره های سوم و چهارم کمر دچار مشکل شده باشند که در این صورت فرد حتما باید به پزشک مراجعه کند تا مشخص شود کدام ناحیه مشکل دارد و درمان مناسب تجویز شود.

متخصص زانو

 راههای حفاظت از زانو در برابر آسیب های بیشتر چیست

**این کار را می توان با لایه محافظ زانو یا اسپلینت انجام داد.
** پد جلوی کاسه زانو، برای مثال، کمک می کند تا با جلوگیری از آسیب بیشتر و تکراری به کیسه های مایع زانو باعث کنترل علائم برخی از آسیب های زانو می شود.

**استراحت زانو :

*استراحت فشار های تکراری روی زانو ناشی از فعالیت را کاهش می دهد.
*  استراحت به زانو برای درمان و بهبود زمان لازم را می دهد و سبب جلوگیری از آسیب بیشتر است.

**بالا نگه داشتن پاها :

*ارتفاع نیز به کاهش تورم کمک می کند.
* ارتفاع برعکس گرانش کار می کند برای کمک به برگشت مایعات است که درغیر این صورت در زانو تجمع می کنند و سبب تورم می شود.
* در ارتفاع نگه داشتن پا هنگامی که شما در حال نشسته اید، و یا پشت کامپیوتر هستید، بهترین آثار را دارد.

**فشرده سازی زانو با زانوبند یا بسته بندی، بستن کمک می کند تا به دو هدف برسید :

* اول :  راه دیگری برای کاهش تورم است.
* دوم :  در برخی از آسیب های زانو، برای حفظ پاتلا در تراز خود و برای حفظ شکل مکانیکی زانو استفاده می شود.

**کمپرس یخ :

* کمپرس یخ درد و تورم زانو را کاهش می دهد و می تواند برای هر دو آسیب حاد و مزمن زانو استفاده شود.
* توصیه می شود یخ روزی ۲ تا ۳ بار هر بار ۲۰-۳۰دقیقه استفاده شود.
* استفاده از کیسه یخ و یا یک کیسه از سبزیجات بر روی زانو.

متخصص زانو

 آیا وقت رانندگی  زانویتان درد می گیرد

 

 از دیگر نشانه های زانو درد این است که در حین رانندگی درد شروخ میشود ،چون در مسافرت ها فرد روی صندلی می نشیند و گاهی تا ساعت های متمادی، تغییر وضعیتی در او مشاهده نمی شود، بی حرکتی مفاصل روی تاندون ها، سبب بروز خستگی شده و ایجاد درد می کند؛ یعنی چون فرد در طول رانندگی حرکت ندارد و تغذیه سلولی به خوبی انجام نمی شود، بی حرکتی طولانی مدت، غضروف مفاصل را دچار مشکل می کنند. اما با انجام چند حرکت بدنی ساده می توان از بروز این درد در طول مسافرت جلوگیری کرد.

در مسافرت های طولانی هر ۴۵ دقیقه تا یک ساعت یک بار، از ماشین پیاده شوید و چند قدم راه بروید. اگر راننده نیستید و ناچارید زمان زیادی را در ماشین بمایند، بهتر است هرچند دقیقه یک بار حالتی که نشسته اید را تغییر دهید. در طول رانندگی هم بهتر ست تا جایی که امکان دارد صندلی راننده به فرمان  ماشین نزدیک باشد، به شکلی که وقتی پا را روی ترمز یا کلاچ میگذارید، زانو هم سطح مفصل لگن یا کمی بالاتر از آن قرار بگیرد

 

دکتر حامد حکیمیمتخصص ارتوپد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

EnglishSaudi Arabia