متخصص زانو

متخصص زانو

متخصص زانو :  مفصل زانو ،از دسته مفاصلی از بدن انسان که وزن بدن را تحمل میکنند مفصل زانو بزرگترین آنها است. این مفصل از چهار استخوان تشکیل شده است. در قسمت بالا، انتهای پایینی استخوان ران قرار دارد.قسمت پایینی مفصل زانو از دو استخوان یعنی استخوان های درشت نی یا تیبیا  و نازک نی یا فیبولا تشکیل شده است. استخوان درشت نی به خط محوری بدن  یعنی خطی که بینی را به ناف متصل کرده و تا بین دو کف پا پایین میاید نزدیکتر است و قسمت اعظم نیروی وزن که از تنه استخوان ران به پایین میاید از درشت نی عبور میکند.

متخصص زانو

استخوان نازک نی در خارج درشت نی قرار گرفته است. استخوان چهارم، کشکک یا پاتلا  است که در جلوی مفصل زانو قرار گرفته و عملا فقط با سطح جلویی قسمت پایینی استخوان ران تماس دارد. در اطراف این استخوان ها بافت های مهم دیگری مثل لیگامان ها، منیسک ها، عروق و اعصاب و پوست قرار گرفته اند.

زانوی پرانتزی چیست

 به گفته متخصص زانو :در حالت عادی وقتی سر پا مستقیم می ایستید و مچ پاهایتان را به هم میچسبانید زانوهایتان هم در کنار یکدیگر قرار گرفته و فاصله کمی با هم دارند. گاهی این فاصله زیاد میشود و به نظر میرسد کل اندام های تحتانی چپ و راست بصورت دو پرانتز ( ) در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. معمولاٌ به این تغییر شکل اندام، زانوی پرانتزی میگویند.

ﺗﺸﺨﯿﺺ ﭘﺎی ﭘﺮاﻧﺘﺰی توسط متخصص زانو

 یکی از مهمترین مسایل در رابطه با پای پرانتزی، تشخیص زود هنگام این اختلال می باشد .تشخیص و اصلاح زودهنگام از پیشرفت اختلال و مشکلات همراه، جلوگیری میکند.به علت آناتومی متفاوت بدن خانمها و آقایان، همانند اختلاف اندازه ی لگن که مستقیما بر روی زاویه ی زانو تاثیر میگذارد، به صورت نرمال در آقایان، زانو کمی حالت پرانتزی تری دارد که در صورتیکه فاصله ی بین دو زانو در حالت ایستاده به اندازه ی ۴ انگشت باشد، نرمال تلقی میگردد. یکی دیگر از عوامل ایجاد پای پرانتزی، علاوه بر مشکلات مادرزادی، آرتروز میباشد. از آنجاییکه آرتروز بیشتر بر قسمت داخلی مفصل زانو تاثیر میگذارد، لذا با تخریب قسمت داخلی، زانوی پرانتزی ایجاد میشود.شانس ابتلا به آرتروز در زنان بیشتر از آقایان میباشد و همین موضوع باعث شده که اختلال پاهای پرانتزی در زنان شایع تر باشد.

متخصص زانو

جراحی زانوی پرانتزی توسط بهترین  دکتر متخصص زانو در تهران چگونه صورت میگیرد

معمول ترین نوع جراحی برای زانوی پرانتزی استئوتومی بالای درشت نی  میگویند. به این معنی که متخصص زانو  بعد از برش پوست، استخوان درشت نی را با وسایلی شبیه اسکنه در قسمت های بالای آن بطور کاملاٌ کنترل شده میشکند و سپس دو قطعه بالا و پایین را در امتداد مناسب قرار میدهد بطوریکه در امتداد جدید، استخوان های ران و ساق تقریباٌ در یک امتداد قرار بگیرند. سپس استخوان ها باید مدتی در این وضعیت بمانند تا به هم جوش بخورند.

برای اینکار ممکن  است بعد از عمل جراحی بهترین دکتر متخصص زانو در تهران   کل اندام تحتانی بیمار را از کف پا تا بالای ران گچ گیری کند تا مدتی محل شکسته شده بیحرکت مانده و جوش بخورد. البته تحمل گچ بمدت بیش از یک ماه برای بیمار مشکل است. همچنین در این روش به علت اینکه زانو مدتی بی حرکت میماند دچار قدری محدودیت حرکتی شده و عضلات ران هم ضعیف میشوند. بنابراین بیمار بعد از خارج کردن گچ باید مدتی زیر نظر فیزیوتراپ نرمش های خاصی را انجام دهد تا دامنه حرکتی مفصل زانو به حد قبلی بازگردد و عضلات اندام هم قوی شوند.

متخصص زانو

همراه با زانوی پرانتزی یا ژنو واروم درد زانو هم دارم

ممکن است بیمار بجز تغییر شکل پرانتزی که در زانو دارید دچار درد در ناحیه زانو هم باشید. درد زانو علل بسیار متفاوتی دارد. پس متخصص زانو و  ارتوپدی ابتدا علت ایجاد درد را بررسی میکند.

**تنها اگر علت درد زانوی بیمار شروع آرتروز و سائیدگی در قسمت داخلی مفصل زانو  قسمت داخلی مفصل زانو به قسمتی میگویند که به خط محوری بدن نزدیکتر است باشد ممکن است عمل جراحی و اصلاح شکل زانو به شما کمک کند.

**در بعضی ازبیماران  و معمولاٌ در سنین بعد از ۳۰-۲۰ سالگی مفصل زانو شروع به سائیدگی میکند. این ساییدگی در بعضی اوقات محدود به قسمت داخلی زانو است و قسمت خارجی آن تقریباٌ سالم باقی میماند. این افراد  معمولاٌ از درد در قسمت داخلی مفصل زانو ناراحت هستند.

متاسفانه این عارضه در بسیاری اوقات پیشرونده بوده و بتدریج شدت سائیدگی و درد بیشتر شده و ممکن است تمام مفصل زانو درگیر شود. اگر این عارضه همراه با پای پرانتزی به علت ژنو واروم باشد عمل جراحی و اصلاح پای پرانتزی ممکن است به بیمار کمک کند.

**کمک این جراحی اینست که با اصلاح ژنوواروم نیروی وزن که تا قبل از جراحی بیشتر به قسمت داخلی مفصل زانو اعمال میشد بطور مساوی بین قسمت های داخل و خارج زانو تقسیم شده و فشار به قسمت داخلی کمتر میشود.

این کاهش فشار دو منفعت دارد :

یکی اینست که درد بیمار کاهش میابد و دیگر اینکه از سرعت پیشرفت ساییدگی مفصل کاسته میشود. دقت کنید از سرعت پیشرفت کاسته میشود یعنی ممکن است ساییدگی کامل را ۱۵-۱۰ سال به عقب بیندازد و این به معنای آنست که بیمار میتواند سالهای بیشتری از مفصل طبیعی خودش استفاده کند و دیرتر مجبور میشود عمل جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهد.

متخصص زانو

کاندید مناسب جراحی زانوی پرانتزی

جراحی زانوی ضربدری یا ایکس و زانوی پرانتزی امروزه به وفور دیده می شود و اغلب این افراد بدنبال اطلاعات بیشتر راجع به نحوه و پروسه درمان خود دارند چرا که بیشتر این افراد جوانان محدوده سنی ۱۸ تا ۴۰ سال هستند و نگران راجع به آینده خود هستند دلنگرانی بیمارانی  که کاندید جراحی استئتومی هستند یعنی کاندید جراحی برای اصلاح انحراف زانوی خود هستند

در قدم اول این است که آیا من نیاز به جراحی داشتم یا نه؟

پاسخ این است که هدف از جراحی ، تاخیر ۱۰ الی ۱۵ ساله در بروز آرتروز زانو است ، یعنی کسی که در معرض خطر آرتروز است کاندید این متخصص ارتوپدی است  و اگربیمار در خانوادیتان سابقه آرتروز زودرس یعنی محدوده پنجاه سال ندارید نگران نباشید.

موضوع دوم درد قسمت داخلی زانو است که به هیچ درمانی پاسخ نمیدهد و اگر شما با فعالیت معمول دچار خستگی و درد میشوید ، کاندید این درمانید.

سوال مهم این است که  چقدر فاصله بین زانوها طبیعی است و از کجا بدانم انحراف زانوی من شدید است یا خیر؟

در پاسخ باید گفت مهم تر از فاصله بین زانوها یا قوزک داخلی مچ پا ، زاویه بین استخوان ران و ساق آنهم بین محور آنهاست و این زاویه از ۵ درجه واروس یا پرانتزی تا ۸ درجه والگوس یا ایکس یا ضربدری قابل قبول است و بطور چشمی عبور یک مشت بسته از بین زانو یا مچ پا حداکثر میزان قابل قبول را شامل میشود.

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − ده =