متخصص ستون فقرات و گردن

متخصص ستون فقرات و گردن

متخصص ستون فقرات و گردن :گردن یکی از اعضای مهم بدن ماست و وظیفه پایدار ساختن و چرخاندن سر را بر عهده دارد. همین قابلیت انعطاف پذیری گردن، آن را آسیب پذیر می سازد.

اکثرا انسان ها در طی سال های عمر خود درد گردن را تجربه می نمایند. برای این که کمتر به عارضه گردن درد دچار شویم باید در نحوه ی نشستن، ایستادن، مطالعه کردن، استفاده از گوشی همراه و حتی خوابیدن، به بهداشت گردن توجه نماییم.

 

متخصص ستون فقرات و گردن

 

گردن، ارتباط نزدیکی با نخاع و سیستم اعصاب مرکزی دارد، همین امر باعث می شود تا توجه بیشتری به درد گردن نمود. گردن درد انواع مختلفی دارد که بر مبنای منشاء ایجاد درد آن ها را تقسیم می کنند و درمان نیز بر اساس این تقسیم بندی صورت می پذیرد و می تواند شامل ترکیبی از داروهای مسکن یا ضد التهاب، ورزش درمانی و فیزیوتراپی، انواع تزریقات مختلف در گردن  برای دیسک گردن و آرتروز گردن و نیز در موارد گردن درد شدید و به ندرت جراحی و در موارد دیسک گردن یا گردن درد شدید باشد.

متخصص ستون فقرات و گردن

 

 

ممکن ست به دلیل مشکلات موجود در گردن ، شانه ها ، بازوها و یا دست ها به یک جراح  متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

ممکن است در کل و یا در ‏قسمتی از این مناطق احساس درد ، بیحسی ، سوزن سوزن شدن و یا ضعف را تجربه کنید.
درد گردن ممکن است به دلیل انحطاط دیسک، تنگی کانال نخاعی ، ورم مفاصل ، و در موارد نادر سرطان یا مننژیت ایجاد شود.

به ‏منظور رفع مشکلات جدی گردن، باید با یک پزشک مراقبت های اولیه و اغلب یک متخصص ارتوپد ، مانند جراح مغز و اعصاب، مشورت کرد تا به ‏تشخیص دقیقی دست یافته و روش های درمانی تجویز شوند.

 

 

انواع روش های جراحی دیسک گردن توسط بهترین دکتر ستون فقرات در تهران:

 

به طور کلی درمان جراحی دیسک گردن توسط تکنینک های متفاوتی انجام می شود دو روش انجام متداولی که وجود دارد روش قدامی یا روش از جلو و روش خلفی و یا روش جراحی از عقب گردن می باشد.

هر کدام از این روش ها در جاهای خاصی کاربرد دارد و به این صورت است که جراح انتخاب می کند با توجه به شرایط بیمار کدام مورد مناسب است.

 

 

۱- جراحی دیسک گردن از جلو:

در برخی مواقع بیماران می بایست از جلوی گردن یا آنتریور جراحی شود و در برخی موارد لازم است بیمار از پشت جراحی یا پستریور شود.

بیماراتی که جراحی دیسک گردن را از جلو انجام می دهند بیمارانی هستند که دیسک گردن بر روی ریشه عصبی فشار زیادی وارد کرده است و یا در یک یا دو قسمت بر روی نخاع فشار وارد کرده است.

به گفته بهترین دکتر ستون فقرات در تهران در این روش جراح با انسزیون های حدود ۲ تا ۳ سانتی متر وارد ناحیه ی جلویی گردن می شود و بعد از جدا کردن عضلات و عروقی که در جلوی گردن قرار دارند و به راحتی با دست جدا می شوند؛ جراح به قسمت جلویی ستون فقرات می رسد و با رادیوگرافی که حین جراحی انجام می دهد محل ضایعه را مشخص می کند و سپس با کمک میکروسکوپ و با اکارتورهای فضا کاملا مشحص شده و دیسک به تدریج تخلیه می شود.

 

 

متخصص ستون فقرات و گردن

 

در زیر میکروسکوپ جراح لبه های معره را در بالا و پایین فِرِض می کند و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند را آزاد می کند و قطعلاتی که بر روی نخاع فشار وارد کرده اند خارج می شوند و فضا توسط وسیله ای به نام کیِج که از جنس های مختلف است پر می شود. گاهی دیسک های مصنوعی یا آرتیپیشیال قرار داده می شوند.

بیمار بلافاصله بعد از عمل جراحی می تواند بهبودی قابل توجهی در درد دست ها را تجربه کند و اگر اثر فشاری بر روی نخاع بود در عرض چند روز قدرت اندام های تحتانی و فوقانی افزایش می یابد.

فردای آن روز بیمار قابل ترخیص از بیمارستان است. در این روش ۱ تا ۳ دیسک مورد دسترسی است. این روش عارضه های کمی دارد و بسیار میتواند به بیماران کمک کند.

 

 

۲- جراحی دیسک گردن از پشت:

این روش برای بیمارانی عمدتا مورد استفاده قرار می گیرد که به جز دیسکوپاتی دیسک گردن، دچار تنگی کانال سرویکال یا بیماری opll شده اند.

**بیمار خوابانده بر روی شکم بر روی تخت قرار می گیرد و بعد از اینکه بیهوش شد به مقدار ۱۰ سانتی متر از پشت گردن آن باز می شود.

**سپس بعد از جداکردن عضلات ، لامینا و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند از محل به طور کامل برداشته می شوند و نخاع کاملا آزاد می شود.

**اگر لازم باشد قطعه دیسک پاره که بر روری نخاع فشار وارد می کند از روی ریشه برداشته می شود. گاهی بیماران نیاز به فیوژن و یا کارگذاری پیچ و یا پیوند زدن استخوان از پشت مهره پیدا می کنند و گاهی هم نیاز پیدا نمی کنند.

**۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد عمل بیمار مرخص می شود. این روش برای بیمارانی مناسب است که دچار تنگی کانال نخاعی شده اند.

 

 

متخصص ستون فقرات و گردن

۳- جراحی ۳۶۰ درجه (جراحی همزمان):

نوع سوم جراحی های دیسک گردن که عموما سنگین تر است؛ اعمال جراحی ۳۶۰ درجه و یا همزمان قدامی و خلفی است. معمولا بیمارانی که تنگی های بسیار شدید دیسک گردن دارند و نخاع سفید شده و همزمان دیسک های گردن بر روی نخاع فشار وارد می کنند، بیماران پرخطر و پر ریسکی هستند.

در این موارد جراح تصمیم می گیرد علاوه بر جراحی از پشت و فیکس کردن، از جلو ی گردن نیز دیسک هارا تخلیه کند و بیمار از ۳۶۰ درجه و یا از دوطرف جراحی را می پزیرد.

بهبودی این بیماران ۱ تا ۲ روز است و بعد از آن با تشخیص پزشک از بیمارستان مرخص می شوند. با وجود اینکه این روش جراحی پر خطر و سنگین تر از دو روش قبلی است برای بسیاری از بیماران لازم است که این کار انجام شود.

 

 

انحراف ستون فقرات در کودکان چیست؟

به گفته متخصص ستون فقرات و گردن : انحراف ستون فقرات در کودکان امری شایع می‌باشد؛ اما این شیوع به معنای همیشگی بودن و لا علاج بودن آن نیست.

در حقیقت درمان انحراف با ورزش، امکان پذیر می باشد. یکی از اصلی ترین حرکات درمانی برای اصلاح انحراف ستون فقرات در کودکان، تمرین های تقویت عضلات گردن است.

این تمرینات مقاومتی ایزومتریک، عضلات گردن و شانه را سفت می کنند. برای انجام این حرکت توسط کودکان باید، کف دست خود را بر روی پیشانی بگذارد.

سپس کودک باید در جهت مخالف کمی فشار به عضلات و سر خود وارد کند و پس از چند ثانیه دوباره تکرار نماید.

حرکات کششی نیز تاثیر مثبتی بر درمان می گذارند. برای مثال کودک باید به طور صاف بر روی یک صندلی بنشیند.

به طوری که ستون فقرات صاف قرار گرفته باشد. حال باید کمی سر را به پایین خم کند. تکرار این حرکت بسیار در درمان موثر می باشد.

 

 

 

متخصص ستون فقرات و گردن

 

 

آمارها نشان می‌دهد که کمردرد از عوارض شایع زندگی شهرنشینی امروز است که شیوع آن حتی از سرماخوردگی نیز بیشتر است. این مشکل بیشترین علت غیبت کارمندان از محل کار و دومین عامل مراجعه به پزشک را به خود اختصاص می‌دهد.

عمل جراحی انحراف ستون فقرات:

همواره عمل جراحی انحراف ستون فقرات، تنها راه نجات و درمان این عارضه به شمار نمی آید. با تشخیص متخصص ستون فقرات و گردن، کمربند مخصوص انحراف ستون فقرات، می تواند به بسیاری از ناراحتی ها در این عارضه پایان دهد.

اغلب این کمربند های طبی باید در طول روز و شب مورد استفاده قرار بگیرند.

در واقع هر چه زمان بیشتری در شبانه روز برای استفاده از کمربند اختصاص یابد، فرد بیمار، اثر بیشتر و بهتری را دریافت می کند.

کمربند های طبی (بریس) معمولا دو نوع اصلی دارند. بریس زیر بغل از مواد پلاستیکی مدرن ساخته شده است. این بریس به صورت کاملا چسبان تعبیه شده است؛ به طوری که از زیر لباس نمایان نمی باشد.

بریس میلواکی، به صورت نیم تنه می باشد. همچنین به همراه بریس میلواکی، حلقه گردنی و نگه دارنده چانه و پشت سر نیز وجود دارد. استفاده از بریس میلواکی در درجه دوم توصیه می شود.

 

 

متخصص ستون فقرات و گردن

 

 

انتخاب جراحی ستون فقرات:

هنگامی که در مورد انجام عمل جراحی ستون فقرات فکر می کنید، تمام جنبه های این روش را در نظر بگیرید تا بهترین نتیجه را برای خود به ارمغان بیاوريد.

هر چه بیشتر بدانید، شانس خود را برای انتخاب درست بالا مى بريد. به گفته متخصص ستون فقرات و گردن مواردی که باید در نظر بگیرید عبارت اند از:

**جراح :

در هنگام تصمیم گیری در مورد جراحی، نقش جراح ستون فقرات، آموزش شما و کمک به فرایند تصمیم گیری است اطلاعاتی را در مورد طیف وسیعی از گزینه ها به شما ارائه می دهد و آنچه از لحاظ فنی امکان پذیر است، مشکل و خطر روش و مزایای بالقوه آن را توصيف مى كند.

بنابراین مهم است كه جراح ستون فقراتى را انتخاب کنید که اطلاعات صحيحي به شما ارائه دهد.

**آماده سازی قبل از عمل :

آمادگی روانشناختی می تواند بر روند جراحى و بهبودى فرد بیمار بسيار تاثير بگذارد. تحقیقات گسترده اى نشان داده است که استفاده از تکنیک های روانشناسی برای آماده سازی جراحی ستون فقرات، می تواند تجربه کلی بیمار و نتیجه نهایی را بهبود بخشد دهد، از جمله درد كم تر بعد از عمل جراحی و روند بهبودی سریع تر.

**دوره بهبودی :

شما باید برنامه توانبخشی پس از عمل جراحى را دقیق دنبال کنید. فیزیوتراپی مناسب، تمرينات کششى و تغییر شیوه زندگی (به عنوان مثال، ترک سیگار) به میزان قابل توجهی روند بهبودی شما را سريع تر مى كند و احتمال ابتلا به درد مکرر را کاهش می دهد.

 

**مواد مورد استفاده:

متخصص ستون فقرات و گردن

مزایای جراحی‌های بسته ستون فقرات:

برعکس عمل جراحی باز ستون فقرات، روش عمل بسته دیسک کمر می‌تواند سریع‌تر، بی‌خطرتر باشد و مدت زمان بهبود کمتری نیاز دارد.

به دلیل کاهش یافتن زخم‌های ایجادشده بر روی عضلات و بافت‌های نرم بدن در مقایسه با جراحی باز مزایای بالقوه عمل بسته دیسک کمر عبارت‌ اند از:

**به دلیل کوچک بودن برش‌ های ایجادشده نتایج بهتری ازنظر ظاهر منطقه مورد جراحی به دست می‌ آید (بعضی وقت‌ ها برش‌ ها فقط به‌ اندازه دو سانتی‌ متر هستند) .
**خون کمتری در حین عمل از دست می‌ رود.
**به دلیل آن که احتیاجی به برش دادن عضلات نیست، احتمال آسیب رسیدن به عضلات کاهش می‌ یابد.
**ریسک ایجاد عفونت و دردهای بعد از عمل از بین می‌ رود.
**بهبودی بعد از عمل سریع‌ تر است و تجدید قوای کمتری بعد از عمل نیاز است.
**نیاز به استفاده از داروهای مسکن درد بعد از عمل کاهش می‌ یابد.
**به‌ علاوه اینکه بعضی از جراحی‌ های بسته دیسک کمر به‌ عنوان روش‌ های جراحی سرپایی محسوب می‌ شوند و فقط به نقطه‌ ای که مورد جراحی قرار می‌ گیرد ماده بی‌ حسی زده می‌ شود. بنابراین خطر کمتری برای واکنش‌ های جانبی به بیهوشی عمومی وجود دارد.

 

 

عوامل موثر در نتیجه عمل دیسک گردن و کمر:

 

متخصص ستون فقرات و گردن

 

تحقیقات نشان داده که برخی عوامل می تواند در نتیجه ی جراحی دیسک گردن و دیسک کمر اثر داشته باشند و حتی نتیجه ی آن را بدتر کنند. البته این موارد فقط مربوز به بیمار است.

 

این عوامل عبارت اند از:

* کمردرد

* چاقی

*افسردگی

* بیماریهای داخلی

* دیابت

* همزمانی بیماری چند دیسک باهم

* جنس مونث

* بیماریهای روماتیسمی

* پوکی استخوان

** کار سنگین

* مصرف سیگار و ….

 

چه زمانی بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کنیم؟

همان‌طور که می‌ دانید درمان‌های کمتر تهاجمی زمانی بهترین نتیجه را دارند که به موقع انجام شوند. بنابراین به توصیه اکثر پزشکان متخصص کمر و ستون فقرات در صورت وجود علائم زیر به پزشک مراجعه کنید.

  • کمر درد همراه با تب
  • مشکلات مربوط به کنترل روده یا مثانه
  • احساس ضعف یا درد پا که از کمر شروع شده و به سمت پاها کشیده می‌شود.
  • دردی که بدتر می‌شود؛ حالت تهوع یا بی‌خوابی ایجاد می‌کند یا فعالیت‌های روزمره را مختل می‌نماید.

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + بیست =

EnglishSaudi Arabia