متخصص ستون فقرات و گردن

متخصص ستون فقرات و گردن

متخصص ستون فقرات و گردن :گردن یکی از اعضای مهم بدن ماست و وظیفه پایدار ساختن و چرخاندن سر را بر عهده دارد. همین قابلیت انعطاف پذیری گردن، آنرا آسیب پذیر می سازد. اکثرا انسان ها در طی سالهای عمر خود درد گردن را تجربه می نمایند. برای اینکه کمتر به عارضه گردن درد دچار شویم باید در نحوه ی نشستن، ایستادن، مطالعه کردن، استفاده از گوشی همراه و حتی خوابیدن، به بهداشت گردن توجه نماییم.

متخصص ستون فقرات و گردن

گردن، ارتباط نزدیکی با نخاع و سیستم اعصاب مرکزی دارد، همین امر باعث میشود تا توجه بیشتری به درد گردن نمود. گردن درد انواع مختلفی دارد که بر مبنای منشاء ایجاد درد آنها را تقسیم می کنند و درمان نیز بر اساس این تقسیم بندی صورت می پذیرد و می تواند شامل ترکیبی از داروهای مسکن یا ضد التهاب، ورزش درمانی و فیزیوتراپی، انواع تزریقات مختلف در گردن  برای دیسک گردن و آرتروز گردن و نیز در موارد گردن درد شدید  و به ندرت جراحی و در موارد دیسک گردن یا گردن درد شدید  باشد.

متخصص ستون فقرات و گردن

ممکن است به دلیل مشکلات موجود در گردن، شانه ها، بازوها و یا دست به یک جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید. ممکن است در کل یا ‏قسمتی از این مناطق احساس درد، بی حسی ، سوزن سوزن شدن و یا ضعف را تجربه کنید.
درد گردن ممکن است به دلیل انحطاط دیسک، تنگی کانال نخاعی ، ورم مفاصل ، و در موارد نادر سرطان یا مننژیت ایجاد شود. به ‏منظور رفع مشکلات جدی گردن، باید با یک پزشک مراقبت های اولیه و اغلب یک متخصص ارتوپد، مانند جراح مغز و اعصاب، مشورت کرد تا به ‏تشخیص دقیقی دست یافته و روش های درمانی تجویز شوند.

انواع روش های جراحی دیسک گردن توسط بهترین دکتر ستون فقرات در تهران

بطور کلی درمان جراحی دیسک گردن توسط تکنینک های متفاوتی انجام میشود دو روش انجام متداولی که وجود دارد روش قدامی یا روش از جلو و روش خلفی و یا روش جراحی از عقب گردن میباشد. هر کدام از این روش ها در جاهای خاصی کاربرد دارد و به این صورت است که جراح انتخاب میکند با توجه به شرایط بیمار کدام مورد مناسب است.

۱- جراحی دیسک گردن از جلو

در برخی مواقع بیماران میبایست از جلوی گردن یا آنتریور جراحی شود و در برخی موارد لازم است بیمار از پشت جراحی یا پستریور شود.بیماراتی که جراحی دیسک گردن را از جلو انجام میدهند بیمارانی هستند که دیسک گردن بر روی ریشه عصبی فشار زیادی وارد کرده است و یا در یک یا دو قسمت بر روی نخاع فشار وارد کرده است.

به گفته بهترین دکتر ستون فقرات در تهران در این روش جراح با انسزیون های حدود ۲ تا ۳ سانتی متر وارد ناحیه ی جلویی گردن میشود و بعد از جدا کردن عضلات و عروقی که در جلوی گردن قرار دارند و به راحتی با دست جدا می شوند؛ جراح به قسمت جلویی ستون فقرات میرسد و با رادیوگرافی که حین جراحی انجام میدهد محل ضایعه را مشخص میکند و سپس با کمک میکروسکوپ و با اکارتورهای فضا کاملا مشحص شده و دیسک به تدریج تخلیه میشود.

متخصص ستون فقرات و گردن

در زیر میکروسکوپ جراح لبه های معره را در بالا و پایین فِرِض میکند و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند را آزاد می کند و قطعلاتی که بر روی نخاع فشار وارد کرده اند خارج می شوند و فضا توسط وسیله ای به نام کیِج که از جنس های مختلف است پر می شود. گاهی دیسک های مصنوعی یا آرتیپیشیال قرار داده می شوند.

بیمار بلافاصله بعد از عمل جراحی می تواند بهبودی قابل توجهی در درد دست ها را تجربه کند و اگر اثر فشاری بر روی نخاع بود در عرض چند روز قدرت اندام های تحتانی و فوقانی افزایش می یابد.فردای آن روز بیمار قابل ترخیص از بیمارستان است. در این روش ۱ تا ۳ دیسک مورد دسترسی است. این روش عارضه های کمی دارد و بسیار میتواند به بیماران کمک کند.

۲- جراحی دیسک گردن از پشت

این روش برای بیمارانی عمدتا مورد استفاده قرار میگیرد که به جز دیسکوپاتی دیسک گردن، دچار تنگی کانال سرویکال یا بیماری opll شده اند.

**بیمار خوابانده بر روی شکم بر روی تخت قرار می گیرد و بعد از اینکه بیهوش شد به مقدار ۱۰ سانتی متر از پشت گردن آن باز می شود.

**سپس بعد از جداکردن عضلات ، لامینا و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند از محل به طور کامل برداشته می شوند و نخاع کاملا آزاد می شود.

**اگر لازم باشد قطعه دیسک پاره که بر روری نخاع فشار وارد می کند از روی ریشه برداشته می شود. گاهی بیماران نیاز به فیوژن و یا کارگذاری پیچ و یا پیوند زدن استخوان از پشت مهره پیدا می کنند و گاهی هم نیاز پیدا نمیکنند.

**۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد عمل بیمار مرخص می شود. این روش برای بیمارانی مناسب است که دچار تنگی کانال نخاعی شده اند.

متخصص ستون فقرات و گردن

۳- جراحی ۳۶۰ درجه (جراحی همزمان)

نوع سوم جراحی های دیسک گردن که عموما سنگین تر است؛ اعمال جراحی ۳۶۰ درجه و یا همزمان قدامی و خلفی است. معمولا بیماراننی که تنگی های بسیار شدید دیسک گردن دارند و نخاع سفید شده و همزمان دیسک های گردن بر روی نخاع فشار وارد میکنند، بیماران پرخطر و پر ریسکی هستند.

در این موارد جراح تصمیم می گیرد علاوه بر جراحی از پشت و فیکس کردن، از جلو ی گردن نیز دیسک هارا تخلیه کند و بیمار از ۳۶۰ درجه و یا از دوطرف جراحی را میپزیرد.بهبودی این بیماران ۱ تا ۲ روز است و بعد از آن با تشخیص پزشک از بیمارستان مرخص می شوند. با وجود اینکه این روش جراحی پر خطر و سنگین تر از دو روش قبلی است برای بسیاری از بیماران لازم است که این کار انجام شود.

انحراف ستون فقرات در کودکان چیست

به گفته متخصص ستون فقرات و گردن : انحراف ستون فقرات در کودکان امری شایع می‌باشد؛ اما این شیوع به معنای همیشگی بودن و لا علاج بودن آن نیست. در حقیقت درمان انحراف با ورزش، امکان پذیر می باشد. یکی از اصلی ترین حرکات درمانی برای اصلاح انحراف ستون فقرات در کودکان، تمرین های تقویت عضلات گردن است.

این تمرینات مقاومتی ایزومتریک، عضلات گردن و شانه را سفت می کنند. برای انجام این حرکت توسط کودکان باید، کف دست خود را بر روی پیشانی بگذارد. سپس کودک باید در جهت مخالف کمی فشار به عضلات و سر خود وارد کند و پس از چند ثانیه دوباره تکرار نماید. حرکات کششی نیز تاثیر مثبتی بر درمان می گذارند. برای مثال کودک باید به طور صاف بر روی یک صندلی بنشیند. به طوری که ستون فقرات صاف قرار گرفته باشد. حال باید کمی سر را به پایین خم کند. تکرار این حرکت بسیار در درمان موثر می باشد.

متخصص ستون فقرات و گردن

عمل جراحی انحراف ستون فقرات

همواره عمل جراحی انحراف ستون فقرات، تنها راه نجات و درمان این عارضه به شمار نمی آید. با تشخیص متخصص ستون فقرات و گردن، کمربند مخصوص انحراف ستون فقرات، می تواند به بسیاری از ناراحتی ها در این عارضه پایان دهد. اغلب این کمربند های طبی باید در طول روز و شب مورد استفاده قرار بگیرند.

در واقع هر چه زمان بیشتری در شبانه روز برای استفاده از کمربند اختصاص یابد، فرد بیمار، اثر بیشتر و بهتری را دریافت می کند. کمربند های طبی (بریس) معمولا دو نوع اصلی دارند. بریس زیر بغل از مواد پلاستیکی مدرن ساخته شده است. این بریس به صورت کاملا چسبان تعبیه شده است؛ به طوری که از زیر لباس نمایان نمی باشد. بریس میلواکی، به صورت نیم تنه می باشد. همچنین به همراه بریس میلواکی، حلقه گردنی و نگه دارنده چانه و پشت سر نیز وجود دارد. استفاده از بریس میلواکی در درجه دوم توصیه می شود.

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 4 =