هزینه عمل رباط صلیبی

هزینه عمل رباط صلیبی

هزینه عمل رباط صلیبی : رباط متقاطع جلویی  یکی از رباط های مهم داخلی مفصل زانو است . رباط متقا طع جلویی معمولا رباط صلیبی جلویی نیز خوانده می شود . مهم ترین وظیفه رباط متقاطع جلوی محدود کردن حرکت استخوان درشت نی به جلو و چرخش داخلی آن در عمل صاف کردن زانوست . این رباط هم چنین در یک زنجیره حرکتی بسته از حرکت استخوان ران به سمت عقب روی درشت نی ثابت جلوگیری میکند

 

دلایل آسیب رباط صلیبی

 برخی از دلایلی که باعث آسیب دیدگی یا پارگی رباط صلیبی زانو میشوند عبارتند از:

** پیچ خوردن زانو

** پریدن و فرود آمدن بر روی زمین همراه با خم شدن زانو

** ضربه برروی زانو

** توقف ناگهانی درهنگام دویدن

** کشش بیش ازحد زانو

* تغییر و تعویض ناگهانی وزن ایجاد شده بدن ازیک پا به پای دیگر

نشانه‌ های آسیب‌ دیدگی رباط متقاطع زانو

از نشانه‌های آسیب‌ دیدگی ACL  میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

**معمولاً در افراد آسیب‌دیده در هنگام آسیب که در حین چرخش شدید و ناگهانی زانو بوده است، صدایی از زانویشان شنیده شده است و بلافاصله آن‌ها دچار زانودرد شدید گشته‌اند .

**معمولاً در ۲ ساعت اول پس از آسیب زانو متورم و گرم شده است .

**احساس بی‌ثباتی در زانوی فرد آسیب‌دیده و نیز اقرار به خالی کردن زانو در راه رفتن توسط بیمار گفتنی است برخی از بیماران فقط در حالت راه رفتن سریع ،دویدن یا از پله پایین آمدن دچار زانودرد یا خالی کردن زانو میشوند

درمان جراحی رباط صلیبی

هزینه عمل رباط صلیبی : هدف از درمان جراحی این ضایعه بازگرداندن پایداری به زانو ست به طوری که بیمار بتواند به فعالیت های ورزشی خود برگردد . پارگی های لیگامان متقاطع قدامی با بخیه زدن ساده بهبود نمی یابند پس به درمان جراحی این پارگی ها ترمیم نمی گویند و به جای آن از لفظ بازسازی استفاده می شود .

علت آنست که پزشک ارتوپد بافت دیگری را که معمولا یک لیگامان است از قسمت دیگری از بدن به ناحیه ای که لیگامان متقاطع قدامی بوده است منتقل میکند تا این بافت جایگزین بافت قبلی شده و داربستی برای ترمیم لیگامان شود . (این بافت ها راگرافت می نامند) .

وقتی رباط صلیبی شخصی در حین ورزش به ناگهان پاره می شود ترمیم اولیه آن عملا امکانپذیر نبوده و موثر نخواهد بود . در این مواقع معمولا خون داخل زانوی فرد کشیده شده و زانو برای چند هفته در یک گچ یا بریس بی حرکت می شود تا درد و تورم اولیه فروکش کند و سپس بازسازی رباط آسیب دیده به صورت تاخیری انجام میشود .

معمول ترین گرافت مورد استفاده در این جراحی استفاده از قسمتی از تاندون پاتلا است . این تاندون استخوان کشکک را به قسمت بالایی ساق متصل می کند . گرافت دیگر تاندون همسترینگ در قسمت پشتی ران یا تاندون کوادری سپس در بالای کشکک است . گاهی اوقات از گرافتی که از فرد فوت شده گرفته می شود برای پیوند استفاده می شود . به این نوع گرافت آلوگرافت می گویند .

هزینه عمل رباط صلیبی

نکات مهم درباره جراحی  پارگی رباط زانو

آلوگرافت ها را می توان از تاندون کشکک ، آشیل، گراسیلیس، سمی تندینو و … فرد متوفی اخذ کرد . استفاده از هر کدام از این گرافت ها فواید و مضرات مخصوص به خود را دارد .بیمار میتواند قبل از جراحی راجع به نوع گرافت مورد استفاده با جراح ارتوپد خود صحبت کند .

درمان جراحی در حدود ۹۰% موارد موفقیت آمیز است . بهبودی حدود ۶ ماه طول می کشد پس گذشت تقریبی این زمان برای بازگشت ورزشکار به ورزش مورد نیاز است .

جراحی بازسازی لیگامان متقاطع قدامی امروزه بیشتر با استفاده از آرتروسکوپ انجام می شود . جراحی ارتروسکوپی اجازه می دهد تا بیمار درد کمتری بعد از جراحی داشته باشد ، زودتر از بیمارستان مرخص شود و طول زمان توان بخشی  کمتر شود .

معمولا عمل جراحی پارگی لیگامان متقاطع قدامی بلافاصله بعد از آسیب انجام نمی شود مگر اینکه این پارگی همراه با پارگی دیگر لیگامانهای زانو باشد .تاخیر در بازسازی زمان کافی را در اختیار میگذارد تا تورم زانو کم شده و حرکات زانو با انجام فیریوتراپی به حد اولیه خود برگردد . انجام جراحی زودرس امکان دارد  موجب تشکیل چسبندگی داخل مفصلی و محدودیت حرکتی شود .

انواع روش های جراحی رباط صلیبی قدامی

هزینه عمل رباط صلیبی : هدف از درمان جراحی پارگی لیگامان متقاطع یا صلیبی بازگرداندن پایداری به زانوست به طوری که بیمار بتواند به فعالیت های ورزشی خود برگردد . بسیاری از پارگی های لیگامان متقاطع قدامی با بخیه زدن ساده بهبود نمی یابند . درمان جراحی این پارگی ها چیزی بیش از بخیه زدن ساده آنها است و آن را بازسازی می نامند به این علت که پزشک ارتوپد بافت دیگری را که معمولا یک لیگامان است از قسمت دیگری از بدن به ناحیه ای که رباط متقاطع قدامی بوده است منتقل می کند تا این بافت جایگزین بافت قبلی شده و داربستی برای ترمیم لیگامان شود . این بافت ها راگرافت می نامند .

هزینه عمل رباط صلیبی

معمول ترین گرافتها ی مورد استفاده در این جراحی عبارتند از :

**پیوند از تاندون کشکک

تاندون کشکک بین استخوان کشکک در بالا و قسمت بالایی استخوان درشت نی در پایین قرار گرفته است . در این روش یک سوم میانی تاندون کشکک را همراه با قسمتی از استخوان کشکک و قسمتی از استخوان درشت نی از خود بیمار جدا می کنند . از این روش بیشتر در ورزشکاران حرفه ای و در کسانیکه در طول روز زانویشان زیاد با زمین تماس ندارد استفاده می شود .

احتمال موفقیت در این روش بالا است ولی از عوارض مهم آن درد ناحیه کشکک بعد از عمل جراحی است . بیمار ممکن است در حین زانو زدن درد داشته باشد . احتمال اینکه زانو بعد از این عمل دچار قدری خشکی شود وجود دارد . در این روش جراحی احتمال شکستگی استخوان کشکک وجود دارد .

**پیوند از تاندون همسترینگ

عضلات همسترینگ ، دسته ای از عضلات در قسمت داخلی و پشتی ران هستند . قسمتی از بخش تاندونی این دسته عضلانی ، به نام تاندون سمی تندینو  برای پیوند بکار برده می شود .بعضی جراحان از تاندون گراسیلیس هم استفاده میکنند. در این روش احتمال عارضه ی  درد کشکک و احتمال خشکی زانو بعد از جراحی کمتر از روش قبلیست . شکاف جراحی کوچکتر است و دوره کاردرمانی  بعد از جراحی کوتاه تر است . البته در این نوع جراحی امکان دارد  قدرت تاندون پیوند شده بعد از جراحی ، کمتر از روش قبل باشد . در افرادیکه  شلی لیگامانی در کل بدن دارند احتمال مشکل ذکر شده بیشتر است

چون این تاندون در قسمت داخلی زانو قراردارد  و به پایداری این قسمت کمک خواهد کرد بعضی متخصصین  عقیده دارند اگر فرد  همراه با آسیب لیگامان متقاطع قدامی ، آسیب لیگامان کلترال داخلی هم داشته باشد از این نوع پیوند استفاده نشود چون امکان دارد  ناپایداری قسمت داخلی زانو را بیشتر کند .

هزینه عمل رباط صلیبی

**پیوند از تاندون کوادری سپس

عضله چهار سر یا ( کوادری  سپس )  در جلوی ران قرار داشته و به توسط این تاندون به بالای کشکک متصل می شود . از این روش جراحی بیشتر دربیمارانی  استفاده می شود که قبلاً یک بار جراحی بازسازی لیگامان متقاطع قدامی برای آن ها انجام شده ولی به دلایلی موفق آمیز نبوده است . در این روش یک سوم میانی تاندون را همراه با قسمتی از استخوان کشکک که به آن چسبیده است را خارج کرده و بعنوان گرافت استفاده می کنند . این روش هم امکان دارد مشکلاتی مثل روش پیوند از تاندون کشکک داشته باشد .

**آلوگرافت

هزینه عمل رباط صلیبی : آلوگرافت ها ، پیوندهایی اند که از افراد فوت شده اخذ میشوند. این بافت های پیوندی را از همان محل های پیوند های قبلی که ذکر شد، ولی از فرد متوفی میگیرند.مزایای استفاده از این روش یکی اینست که از خود فرد پیوندی گرفته نمیشود و در نتیجه مشکلی در ناحیه دهنده پیوند ندارد.

طول عمل کوتاه تر است و شکاف جراحی هم کوچکتر است از عوارض این عمل میشود به  احتمال انتقال بیماری ها از طریق بافت پیوند زده  اشاره کرد بعضی متخصصین ارتوپدی  هم معتقدند این گرافت ها ممکن است قدرت کمتری از گرافت هایی که ار خود شخص گرفته می شوند داشته باشند .

اقدامات بعد از جراحی پارگی رباط زانو

** بعداز عمل، ورزشکار باید دو  ماه تحت نظر باشد، فیزیوتراپی انجام دهد و با کمک عصا راه برود .

** به تدریج پس از شش ماه که ریکاوری مناسبی انجام شد، ورزشکار می‌تواند تمرینات تخصصی رشته ورزشی خود را آغاز کند .

** زمان درمان در افراد مختلف متفاوت است ، مثلا زانوی فردی با شش ماه ترمیم میشود و درفرد  دیگری زمان بیشتری باید صرف کرد .

** اگر دوران درمان کوتاه شود ، امکان آسیب دیدگی مجدد وجود دارد از طرفی اگر ورزشکار مدت طولانی نیز تمرین نکند امکان آسیب دیدگی سریع‌ تر وجود دارد .

.

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + هجده =

Saudi ArabiaEnglish