کشیدگی رباط زانو

کشیدگی رباط زانو

کشیدگی رباط زانو  جز آسیب های حاد بافت نرم سیستم عضلانی و اسکلتی می باشند .

که عموما طی فعالیت های ، نرمشی یا ورزشی و گاهی طی فعالیت های روزانه زندگی اتفاق می افتند . این گروه صدمات به علت آسیب ناگهانی به بدن فرد  مانند سقوط کردن و افتادن یا چرخش روی یک عضو اتفاق می افتند .

 

 

کشیدگی رباط زانو

 

 

زمانی که این آسیب در رباط ها اتفاق می افتد  به آن ( S P RAIN  )گفته می شود که مفصل زانو یکی از مفاصل مستعد به کشیدگی لیگامانی است که به دنبال چرخش ناگهانی روی زانو یا ضربه ناگهانی به زانو بروز می کند . وقتی که در عضله یا تاندون بروز کند به آن (STRAIN)  گفته می شود .
رباط ها یا لیگامان ها  در واقع عناصر با ساختار طنابی شکل یا همان الیاف در هم بافته شده هستند که در بدن و مفاصل باعث اتصال استخوان ها بهم می شوند مانند رباط صلیبی در زانو تاندون ها نیز عناصر طنابی مانند با ساختار مشابه اند که کار اتصال یک عضله به استخوان را انجام می دهند .

 

 

پارگی رباط زانو چه حسی دارد؟

نشانه های  آسیب‌ دیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو عبارتند از :

 

** دردی که اغلب ناگهانی و شدید است.

**  صدای بلند پاره یا کنده شدن چیزی در زانو در هنگام رخ دادن آسیب

** ورم

**احساس شل بودن مفصل

** قرار دادن وزن بدن روی زانو با درد همراه است

 

آسیب‌ های رباط‌های صلیبی قدامی ( ACL ) و صلیبی خلفی ( PCL ) در صورت عدم درمان به موقع ، ماه‌ها یا سال‌ها بعد عود می کنند . این آسیب‌ها باعث خواهند شد در هنگام چرخش یا پیچش ، خالی کردن زانو را تجربه کنید .

 

 

 

علائم و نشانه ها ی کشیدگی رباط زانو:

آسیب دیدگی رباط عموما  باعث درد و ناپایداری مفصل زانو خواهد شد که با احساس خالی کردن زانو همراه می باشد مقدار درد و ناپایداری رباط زانو بستگی به میزان آسیب دیدگی یا کشیدگی و پارگی آن دارد .

 

آسیب دیدگی درجه ۱ :

در این  شرایط که این مشکل خفیف باشد رباط امکان دارد دچار کشیدگی شود ، اما این کشیدگی باعث پارگی تاندون زانو و رباط نمی شود .

آسیب دیدگی درجه یک  باعث صدمه دیدن رباط در محل مفصل می شود ، اما ناپایداری کمی برای بیمار به همراه دارد ، زیرا بخش عمده ساختار رباط دست نخورده و سالم باقی می ماند.

هر چند در این حالت امکان دارد مفصل دچار آسیب یا التهاب قابل توجه نشود ، این نوع آسیب می تواند ریسک تکرار آسیب دیدگی در محل مفصل زانو  را افزایش دهد .

 

 

آسیب دیدگی درجه ۲ :

هنگامی که آسیب دیدگی ملایم باشد رباط تا حدودی دچار پارگی می شود. در این شرایط به طور معمول  مقداری درد در هنگام ،  وارد شدن آسیب احساس شده و ناپایداری خفیف در محل مفصل ایجاد می شود .

به این شکل بیمار از خالی شدن مفصل پا ها  شکایت می کند . ایجاد ورم و کبودی در این حالت شرایطی عادی محسوب می شود و حرکت های مفصل معمولاً با درد و سختی همراه خواهد بود.

 

 

آسیب دیدگی درجه ۳ :

هنگامی که آسیب دیدگی شدید باشد رباط به طور کامل پاره می شود و در اصطلاح دچار از هم گسیختگی می گردد. از  نشانه های پارگی رباط صلیبی زانو و علامت اصلی این نوع آسیب دیدگی ها ایجاد ناپایداری در محل مفصل خواهد بود در ابتدا این نوع آسیب با درد در محل مفصل همراه است.

اما در ادامه باعث درد محدود در محل می شود ، زیرا تمام رشته ها ی تشکیل دهنده رباط در زمان وارد شدن آسیب پاره شده است .

علاوه بر این در این شرایط اغلب ورم و خونریزی در زیر پوست بیمار  مشاهده می شود در نتیجه این آسیب دیدگی ، مفصل ناپایدار شده و توانایی تحمل وزن بیمار را نخواهد داشت .

 

 

 

 

درمان با جراحی ( فیلم جراحی رباط صلیبی زانو ):

فیلم جراحی رباط صلیبی زانو : بازسازی پارگی رباط زانو با عمل جراحی ، برای آن دسته از بیماران مبتلا به پارگی کامل رباط صلیبی قدامی و خلفی در نظر گرفته می شود که برنامه کاردرمانی و  فیزیوتراپی باکیفیت بالا برای آن ها بی‌ نتیجه بوده است و یا برای بیمارانی که پارگی کامل رباط صلیبی قدامی و خلفی آن ها همراه با آسیب به سازه‌های دیگر زانو می‌ باشد .

پس از جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی و خلفی، یک دوره طولانی توانبخشی ۶-۱۲ ماه یا بیشتر اجرا خواهد شد که اغلب برای به دست آوردن یک نتیجه مطلوب و بازگشت بیمار به فعالیت کامل و یا ورزش، مورد نیاز خواهد بود .

توصیه می شود قبل از اقدام به جراحی از پزشک ارتوپد خود بخواهید را به شما نشان دهد و یا خودتان با سرچ در سایت هاس معتبر هم می توانید فیلم جراحی رباط صلیبی زانو را ببینید تا از نگرانی هاتون کم شود .پ

 

عوارض و علائم هشدار دهنده پس از عمل جراحی:

ریسک هایی در رابطه با آرتروسکوپی زانو وجود خواهد داشت . این ریسک ها معمولا اتقاق نمی افتند یا خیلی جزئی بوده و قابل درمان هستند .

 

عوارض:

مشکلات احتمالی آرتروسکوپی زانو عبارتند از :

** عفونت

** لخته شدن خون

** تجمع خون در زانو

 

 

علائم هشدار دهنده:

اگر با هر کدام از شرایط زیر مواجه شدید فورا با جراح ارتوپد خود تماس بگیرید .

** تب

** لرز

** گرمای مداوم یا قرمزی اطراف زانو

** ورم شدید زانو

** درد رو به افزایش در عضله ساق پا

 

 

مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو:

**جراحی به صورت آرتروسکوپی است و بیمار ۲۴ ساعت بعد از عمل باید در بیمارستان باشد. عمل منیسک راحت‌ تر از رباط است و بیمار زودتر می تواند فعالیت های روزانه را از دوباره شروع کند.

**بعد از جراحی در  همان ساعت‌ های اولیه و وقتی که از شدت درد اندکی کاسته شد ، حرکت‌ های زانو آغاز می شود . حرکت‌ ها در ابتدا اندک و با احتیاط صورت می گیرد . به طور مثال  بیمار باید از فردای جراحی پنج درجه زانوی خود را خم کند و روز بعد این مقدار را به ۱۰ درجه برساند و بعد از ۲ هفته بتواند این مقداررا به ۹۰ درجه برساند .

** ۱ ماه بعد از جراحی زانو این میزان حرکت به ۱۲۰ درجه می رسد و در نهایت ۲ تا ۳ ماه بعد می تواند زانو را به طور کامل خم کند ولی منظور از این خم کردن ، ایجاد زاویه  ی (۱۵۰ – ۱۶۰ )  درجه در زانوست .

**همه بیماران بعد از عمل نیاز به عصا خواهند داشت . روی پای جراحی  شده هم می‌ توانند فشار بیاورند ولی بهتر است عمده وزن بدنتان  را روی پای سالم قرار دهید.

**برای این که بیمار بتواند به راحتی وزن را روی پای آسیب‌ دیده اعمال کند لازم است عضلات پا تقویت شوند تقویت عضلات باید به گونه‌ ای باشد که بعد از ۱ ماه بیمار بتواند براحتی و بدون عصا قدم بزند.

**مرحله بعد استفاده از وزنه است . وزنه انتخابی حدود نیم  کیلوگرم باید باشد  وسپس در حالت ایستاده پا حدود سی سانتی‌ متر و به مدت ده  ثانیه از سطح زمین بلند می شود و به تدریج و هر دفعه نیم‌ کیلوی دیگر اضافه کنید.

 

کشیدگی رباط زانو

 

 

از دیگر توصیه های مراقبتی عبارت اند از :

**افرادی که جراحی ترمیم رباط را انجام داده‌اند ، بهتر است تا یک هفته اول همین ورزش‌ ها را خودشان انجام دهند وسپس برای تکمیل نرمش‌ ها به فیزیوتراپی مراجعه کنند .

**با تمهیدات صورت‌ گرفته بیمار میتواند بعد از یک ماه به زندگی عادی خود برگردد . بعد از ۱ ماه ورزش‌ ها سنگین‌ تر می شود و بیمار می تواند از دوچرخه ثابت هم استفاده کند . بعد از دو و نیم تا سه ماه بیمار می‌تواند بدود . دویدن  باید ابتدا مستقیم رو به جلو و روبه عقب است بعد انواع دیگری یعنی دویدن به سمت جانبی ، دایره و یا زیگزاکی به این تمرین‌ها زیاد می شود که توسط متخصص فیزیوتراپ آموزش داده می شود .

**برگشت به ورزش نه  ماه تا یک سال بعد از عمل جراحی توصیه می‌شود. بعد از شش ماه هر ورزشکار می تواند نرمش های اختصاصی مربوط به ورزش خود را انجام دهد .

** ۱ – ۲ سال بعد از جراهم حتما باید هنگام ورزش از زانو بند های مخصوص  استفاده کنند.

 

درمان‌ های غیرجراحی موجود برای کشیدگی رباط زانو کدام اند؟

 

 

درمان کشیدگی رباط زانو به عوامل مختلفی از جمله :  سبک زندگی فرد و اینکه کدام یک از رباط‌ ها  یش آسیب دید  بستگی خواهد داشت  . در درمان های اولیه‌ی آسیب رباط زانو بیشتر بر کاهش درد و تورم متمرکز خواهند شد.

** استراحت و داروهای مسکن ملایم  : مانند استامینوفن  (تیلنول) ، به کاهش این علائم کمک می کنند.

**تا وفتی که  بتوانید بدون لنگیدن راه بروید ، باید با از چوب زیر بغل  حتما استفاده کنید . به بیشتر بیماران اجازه می دهند  در زمان  راه رفتن وزن بدن را مانند قبل از مصدومیت روی پای آسیب‌ دیده قرار دهند.

** در این مواقع معمولاً برای خارج کردن هر گونه خون اضافه در زانو، این مفصل با یک سوزن تخلیه می‌ شود.

**معمولا  یک بریس نیز تجویز می‌ شود. این نوع بریس ‌ها معمولاً سفارشی است  و مثل  بریس‌ های آماده در داروخانه ‌ها نخواهد بود  این بریس‌ها برای بهبود ثبات زانوهایی طراحی شده‌اند که رباط‌ های آن ها به درستی عمل نمی ‌کنند .

پی ‌آر پی:

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) که یک پروتئین بیواکتیو (زیست‌فعال) است ، محرک التیام بافت همبند، ترمیم و بازتولید استخوان‌ ها، تاندون‌ها و رباط‌ها و تشکیل رگ‌های خونی جدید بوده و به فرایند بهبود زخم‌ها سرعت می دهد.

درتکنیک  پی ‌آر پی ، محلول محرک ملایم مستقیماً به محل پارگی یا کشیدگی رباط یا تاندون ( ACL_ PCL ) ، تزیق خواهد شد این کار سبب ایجاد یک جراحت خفیف و کنترل شده خواهد شد  که با تحریک مکانیزم‌ های طبیعی التیام بدن باعث تشکیل لایه جدیدی از بافت در محل آسیب ‌دیده یا ضعیف شده می‌شود .

 

 

 

 

فیزیوتراپی:

اکثر افراد  بعد از آسیب هایی که باعث به هم خوردن راستای مفاصل می‌ شود تحت فیزیوتراپی قرار می‌ گیرند. کارشناس طب فیزیکی،  ورم و درد را با استفاده از: (  یخ _ تحریک الکتریکی _  و تجویز استراحت در وضعیتی که پا بالاتر از بدن قرار دارد ،  درمان می کنند.

اوزون تراپی:

اوزون تراپی:  نوعی درمان غیرجراحی برای ترمیم رباط است و دردهای مزمن را به طور دائم رفع می کند . در این روش ، تزریق گاز اوزون به بافت همبند باعث تولید موادی مانند : کلاژن و گاز اوزون می شود که می توانند  بافت های همبند ضعیف یا آسیب‌ دیده درون و اطراف مفصل را ترمیم کنند.

 

لیزرتراپی:

لیزرتراپی : از طریق بهبود جریان خون در محل آسیب‌دیدگی ، به کاهش التهاب و درد ناشی از پارگی رباط و تاندون کمک می کند .

این نوع درمان همچنین عضلات را تقویت کرده و با مرتب‌ سازی فیبرهای آن‌ها که باعث طبیعی‌تر و روان‌تر شدن انقباض و انبساط عضلات می شود ، به کاهش تشکیل اسکار نیز کمک می کند.

 

درمان‌های دستی:

درمان آسیب رباط‌‌ ها با تکنیک‌ های درمان‌ های دستی مانند متحرک‌سازی مفصل و ماساژ ورم و درد را کاهش داده و گردش خون و قابلیت حرکت مفاصل را افزایش می‌ دهد.

 

دکتر حامد حکیمی – متخصص ارتوپدی 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =

EnglishSaudi Arabia